HTC U11 cihazınızda ‘Ne yazık ki, kamera durdu’ hatasıyla karşılaştığınızda ne yapmalısınız? [Sorun giderme kılavuzu]

Bir akıllı telefonun en önemli özelliklerinden biri kamera. Aslında, birçok kişi yeni bir telefon alırken diğer özelliklerden önce kamera özelliklerine bakmayı düşünür. Aynı nedenden ötürü, birçok kişi aniden fotoğraf makinesi amacına hizmet edemediğinde veya istenen çıkışı sağlayamadığında büyük bir şey olarak düşünür. Bununla birlikte, kamera herhangi bir zamanda dinlenmiş ve haydut olabilecek başka bir akıllı telefon uygulamasıdır. Bu nedenle kamera uygulamasının rastgele hata türlerine yenilmesi kaçınılmazdır.

HTC U11 de dahil olmak üzere birçok Android akıllı telefonu etkileyen yaygın bir kamera sorunu “Ne yazık ki kamera durdu” hatasıdır. Bu hata istendiğinde, kamera uygulaması aniden durur ve ardından kilitlenir. HTC U11 cihazınızda bu hatanın oluşmasına neden olan nedir ve düzeltmek için ne yapılması gerekir? Aynı soruların cevaplarını ararken buradaysanız, bu yazı da sizin için. Bu kamera hatasının altında yatan nedeni bulmak ve sorun gidermeye çalışırken hangi geçici çözümlerin kullanılabileceğini öğrenmek için okumaya devam edin.

Ancak sorun gidermemize gitmeden önce, farklı bir soruna bir çözüm arıyorsanız, sizinkine benzer endişeleri zaten ele almış olabileceğimiz için HTC U11 sorun giderme sayfamızı ziyaret etmenizi öneririz. Çözümlerimizi ve geçici çözümlerimizi kullanmaktan çekinmeyin. Çalışmazlarsa ve daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurarak ve gönderime basarak her zaman bizimle iletişime geçebilirsiniz.

HTC U11 cihazınızdaki “Kamera durdu” hatasını tetikleyebilecek yaygın faktörler

Görünüşe göre, bu hata, HTC ahizeniz de dahil olmak üzere Android cihazlarda aktarılan yazılımla ilgili diğer yaygın sorunlar arasında etiketlenmiştir. Kısacası, bu kamera hatasının ortaya çıkmasından önce telefonunuzu düşürmedikçe veya ıslatmadığınız sürece uğraştığınız bir yazılım sorunudur. Bununla birlikte, “Ne yazık ki, kamera durdu” hatası genellikle donanım hasarı yerine bir yazılım sorununu gösterir. Kamera uygulamasını etkileyen bazı hatalar veya kötü amaçlı yazılımlar tarafından tetiklenebilir. Galeri uygulamasındaki fotoğraf veya video dosyalarınızın herhangi birinin bozulması ve kamera işlevlerini bir şekilde etkilemesi de mümkündür. Çoğu durumda, bu hata, telefonda yüklü büyük güncellemeler de dahil olmak üzere kötü bir yazılımdan kaynaklanır. Bu genellikle güncelleme, kameranın normal işlemlerini bozan bazı hatalar içerdiğinde ortaya çıkar. Telefonunuzdaki Kamera uygulamasında, Galeri uygulamasında veya sistem bölümünde biriken önbellek dosyaları ve veriler, özellikle bu dosyalardan herhangi biri bozulduğunda ve sonunda kameranın çökmesine neden olduğunda suçlu olabilir.

HTC U11 cihazında “Kamera durdu” hatasını düzeltmek için olası çözümler

Telefonunuzdaki fiziksel kamera ile her şeyin iyi olduğu düşünüldüğünde, aşağıdaki prosedürlerden herhangi birini uygulayarak sorunu çözebilirsiniz. Bu yöntemler, bu yayında ele alınan HTC U11 kamera hatası dahil yazılımla ilgili sorunlara potansiyel çözümler olarak kabul edilir. Sorunun giderilip giderilmediğini öğrenmek için her yöntemi uyguladıktan sonra kamerayı test ettiğinizden emin olun.

Kamera uygulamasından çıkın ve yeniden başlatın.

HTC U11 cihazınızda kamera uygulamasını kullanırken hatayla ilk kez karşılaşıyorsanız, bu sadece uygulamayı yeniden başlatarak düzeltilebilen rastgele bir aksaklık olabilir. Bununla birlikte, kamera uygulamasından birkaç saniye çıkın ve sorunun giderilip giderilmediğini görmek için tekrar başlatın. Bunu nasıl yapacağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Son Uygulamalar düğmesine basın.Ardından Kamera uygulamasını bulmak için kartları (uygulama önizlemeleri) çevirin.Kapatmak için Kamera uygulaması önizlemesini sola veya sağa kaydırın.

Telefonunuzu yeniden başlatın (yazılımdan sıfırlama).

İlk yöntem başarısız olursa veya kamera uygulamasını kullanırken aynı hatayla karşılaşırsanız, bunun yerine yazılımdan sıfırlama gerçekleştirmeyi deneyin.

Yazılımdan sıfırlama veya yeniden başlatma, kamera gibi bir uygulamanın başarısız olmasına veya hatalı davranmasına neden olabilecek küçük yazılım sorunlarını gidermenize yardımcı olabilir.

Bunu yapmak için, Güç düğmesine basarak telefonunuzu yeniden başlatın ve ardından Yeniden başlat seçeneğine dokunun.

Kamera uygulaması hatayı istediğinde ve takıldıkça veya kilitlendiğinde telefonunuzun yanıt vermemesi durumunda, bunun yerine zorunlu yeniden başlatma yapabilirsiniz.

HTC U11 cihazınızı yeniden başlamaya zorlamak için, Güç ve Sesi Kısma düğmelerini aynı anda birkaç saniye basılı tutun ve ardından telefonunuz titrediğinde her iki düğmeyi de bırakın.

Telefonunuz tamamen açılıncaya kadar bekleyin ve sorunun giderilip giderilmediğini görmek için Kamera uygulamasını yeniden başlatmayı deneyin. Telefonu yeniden başlatmak (yumuşak sıfırlama) ve zorla yeniden başlatma da daha iyi, daha hızlı ve daha istikrarlı bir performans için dahili belleğin bir miktar boşluğunun temizlenmesine yardımcı olabilir.

Kamera uygulamasından önbelleği ve verileri temizleyin.

Diğer uygulamalar gibi Kamera da aynı eylem, kullanıcı istekleri ve bilgilerin daha hızlı yüklenmesi için önbellek dosyalarını ve verilerini depolar. Önbellek dosyaları yararlı olsa da, özellikle bu geçici dosyalardan herhangi biri bozulursa cihazınızda oluşabilecek bazı sorunları da tetikleyebilirler. Önbellek ve verileri periyodik olarak (haftada en az iki kez) temizlemenin önerilmesinin nedeni budur.

  Ayarlar’a gidin. Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi’ne dokunun. Kamera uygulaması öğesini seçmek için öğesine ilerleyin ve ardından öğesine dokunun. Verileri temizle veya Depolama öğesine dokunun ve ardından Verileri temizle öğesine dokunun.

Kamera uygulamanızın verilerini silmek, ayarları, kaydedilmiş bilgileri, uygulama yapılandırmalarını ve uygulamanın giriş ayrıntılarınızı siler. Bununla birlikte, Verileri temizle düğmesine basmadan önce bu bilgileri not ettiğinizden emin olun.

Uygulamanın verilerini temizledikten sonra telefonunuzu yeniden başlatın ve HTC U11 cihazınızdaki Kamerayı yeniden başlatın.

HTC U11 cihazınızı en son yazılım sürümüne güncelleyin.

Cihazınız için en son yazılım güncellemesinin yüklenmesi, Kamera uygulamasını kullanırken hatanın oluşmasını tetikleyebilecek hataların ele alınmasına da yardımcı olabilir. Bunu yapmak da kamerayı yükseltir ve uygulamalarınızı daha da geliştirir ve optimize eder. Dolayısıyla, henüz yapmadıysanız, bu sefer denemelisiniz ve bunun kamera hatasını düzeltip düzeltmeyeceğini görmelisiniz.

HTC U11 cihazınızda kullanılabilir yazılım güncellemelerini kontrol etmek için Ayarlar-> Hakkında-> Yazılım güncellemeleri-> Şimdi kontrol et’e gidin. Telefonunuz için yeni bir yazılım sürümü mevcutsa bir güncelleme bildirimi görürsünüz.

Bir yazılım güncellemesini başarıyla yükledikten sonra telefonunuzu yeniden başlatmayı unutmayın. Bunu yapmak, güncelleme dosyası tarafından getirilen tüm değişikliklerin başarıyla uygulanmasını sağlayacaktır.

Galeri uygulamasından önbellek ve verileri silin.

Bu hatayla uğraşırken bakmanız gereken sadece kamera uygulaması değil. Galeri uygulaması aynı zamanda altta yatan nedenin bulunduğu potansiyel bir zemindir. Galeri uygulaması, çekilen tüm fotoğraflarınızı ve kaydedilmiş videolarınızı Kamera uygulaması aracılığıyla saklar. Bu saklanan medya dosyalarından herhangi biri bozulursa ve daha fazla düzenleme için Galeri uygulamasından Kamera uygulamasına bozuk bir dosyayı açmaya çalışırsanız, büyük olasılıkla bir hataya neden olur. Açmaya çalıştığınız dosyanın bozuk olduğu göz önüne alındığında, amaçlandığı gibi düzgün çalışmayabilir.

Önbelleği ve verileri Galeri’den silme işlemi, diğer uygulamalardaki önbelleği ve verileri nasıl temizlediğinize benzer.

Bunu yapmak için Ayarlar-> Uygulamalar veya Uygulama Yöneticisi-> Galeri-> Verileri temizle veya Depolama-> Verileri Temizle’ye gidin, ardından onaylamak için Tamam’a dokunun.

Galeri uygulamasındaki önbelleği ve verileri temizledikten sonra, telefonunuzu yeniden başlatın ve sorunun önceki prosedürle çözülüp çözülmediğini görmek için Kamera uygulamasını yeniden başlatın.

Güvenli moda geçin ve uygulamaları teşhis edin.

HTC U11 cihazınızı güvenli moda başlatmak, üçüncü taraf bir uygulamanın kamera hatasını tetikleyip tetiklemediğini belirlemenize yardımcı olabilir. Güvenli Moddayken tüm üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleri geçici olarak devre dışı bırakılır. Bu nedenle, kamera güvenli modda kullanılırken sorun ortaya çıkmazsa, üçüncü taraf bir uygulama veya hizmetin suçlanacağını gösterir. Bu durumda, son indirilen uygulamaları cihazınızdan tek tek kaldırmayı deneyebilirsiniz. Uygulama kaldırıldıktan sonra kamera uygulamasını test ederek uygulamaları kaldırmayı ne zaman durduracağınızı öğrenebilirsiniz.

HTC U11 cihazınızı güvenli moda nasıl kuracağınız aşağıda açıklanmıştır:

  Telefonunuzu kapatın.Ardından Kapat düğmesini basılı tutun. Güvenli moda yeniden başlat iletişim kutusunu gördüğünüzde Tamam’a dokunun. Bunu yaptığınızda, cihazınızın güvenli modda yeniden başlatılması istenir.Güvenli moda başarıyla girildiğinde, ekranın alt kısmında Güvenli Mod’u göreceksiniz.Şimdi, kamerayı açmayı deneyin ve hatanın tekrar görünüp görünmediğini test edin.

Cihazınızı güvenli bir şekilde çalıştırırken sorun devam ederse, muhtemelen cihazda daha karmaşık bir yazılım sorunudur. Güvenli moddan çıkın ve bir sonraki çözümü bir sonraki seçenek olarak deneyin.

HTC U11 cihazınızdaki önbellek bölümünü silin.

Cihazınızdaki önbellek bölümünün silinmesi, geçici dosyalar ve sistem bölümünde veya telefon belleğinde bulunan veri tarafından tetiklenen daha karmaşık hataların çözülmesine yardımcı olabilir. Bir ana sıfırlamanın aksine, bu işlem telefonunuzdaki kayıtlı bilgilerinizin hiçbirini doğru yapılmadığı sürece etkilemez veya silmez. Doğru yaptığınızdan emin olmak için şu adımlara bakın:

  Sesi Kısma tuşunu basılı tutun ve ardından telefonunuzu açmak için Güç tuşuna basın. Telefon titreştiğinde Güç tuşunu bırakın, ancak içinde kırmızı ve mavi metin çizgileri olan siyah bir ekran görene kadar Sesi Kısma tuşunu basılı tutun. Bu ekrandayken Bootloader’a yeniden başlat seçeneği vurgulanana kadar Sesi Kısma tuşuna art arda basın. Ardından seçimi onaylamak için Güç tuşuna basın. Telefonunuz daha sonra renkli metin içeren beyaz bir ekran görüntüler.Bu ekranı gördüğünüzde, Kurtarma Moduna Önyükleme seçeneği vurgulanana kadar Sesi Kısma tuşuna art arda basın. Ardından seçimi onaylamak için Güç tuşuna basın. birkaç saniye sonra Sesi Aç tuşuna basın ve bırakın. Güç tuşunu serbest bırakın. Ardından, Önbellek Bölümünü Sil seçeneği vurgulanana kadar Sesi Kısma tuşuna art arda basın. Ardından, Güç tuşuna basarak vurgulanan seçeneği seçin. Evet seçeneğini vurgulamak için Sesi Kısma tuşuna basın. Telefonunuzu yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Telefonunuz başarıyla açıldıktan sonra, hatanın gidip gitmediğini görmek için Kamera uygulamasını başlatmayı ve kullanmayı deneyin.

Ana sıfırlama yapın veya HTC U11 cihazınızı fabrika varsayılanlarına geri yükleyin.

Ne yazık ki, önbellek bölümünü ve hepsini sildikten sonra kamera durdu hatası devam ederse, daha zor bir çözüm gerektiren zor bir hata olabilir. Aynı hatayla bu noktaya geldiğinizde, tam bir sistem sıfırlaması yapmak bir sonraki seçeneğiniz ve muhtemelen nihai çözüm olabilir. Ancak, bu sıfırlamanın telefon verilerinizdeki tüm verilerinizi ve kişisel bilgilerinizi tamamen sileceğini unutmayın. Bununla birlikte, kritik verilerinizin önceden bir yedeğini oluşturduğunuzdan emin olun. Tamamlandıktan sonra, telefonunuzu fabrika varsayılanlarına sıfırlamak ve kök nedenini silmek için şu adımları izleyin:

  Ana ekrandan Uygulamalar simgesine dokunun. Ayarlar’a gidin. Yedekle ve sıfırla’ya dokunun. Fabrika verilerine sıfırla’ya dokunun. SD kartınızda depolanan ortam ve diğer verileri silmemek için SD kartı sil seçeneğinin işaretini kaldırdığınızdan veya işaretini kaldırdığınızdan emin olun. Sıfırlamayı onaylamak için Tamam öğesine dokunun.

Sıfırlama işlemi bitene kadar bekleyin, telefonunuzu yeniden başlatın ve kamera uygulamasını test edin. Tam sistem sıfırlaması yine de sorunu çözemediyse, bu muhtemelen bir donanım sorunudur. Bu noktada onarımı bir seçenek olarak düşünebilirsiniz. Aksi takdirde, diğer öneriler için cihaz operatörünüze veya HTC Destek birimine başvurun. Görünüşe göre, uğraştığınız kamera sorununu çözmek için daha fazla yapabileceğiniz bir şey yok.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Ayrıca okumak isteyebileceğiniz gönderiler:

  Wi-Fi’ye bağlanamayan HTC U11, diğer Wi-Fi bağlantı sorunları nasıl giderilir [Sorun Giderme Kılavuzu] Wi-Fi Internet’e bağlanamayan HTC U11 nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] HTC U11 cihazınızda kısa mesaj gönderemeyen veya alamayan ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] MMS veya resimli mesaj gönderemeyen veya alamayan HTC U11 nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] Çok yavaş şarj olan veya hiç şarj edilmeyen HTC U11 nasıl düzeltilir? [Sorun Giderme Kılavuzu] HTC U11 cihazım neden açılmıyor ve nasıl düzeltilir (kolay adımlar) HTC U11 cihazınız şarj olmuyorsa ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu]