HTC Vive buna değer mi?

Vive ile HTC, mevcut en iyi VR çözümlerinden birini sunar. Ancak 799 dolar civarında, aynı zamanda en prestijli birisidir. Sadece ofiste VR kulaklık setini aldık ve sistemi kurarken çok meşguldük. Bu hiç de küçük bir başarı değil – Vive'yı kurmak basitten çok uzak. Bu yazıda, nelere dikkat etmeniz gerektiğini, hangi sorunların ortaya çıkabileceğini ve bunları nasıl çözebileceğinizi göstereceğiz.

  • Android için en iyi VR kulaklık
  • Android için en iyi VR oyunları

HTC Vive'ı yüklemek büyük hayal kırıklığı yaratabilir. Daydream veya Cardboard kulaklıklarından farklı olarak, burada daha iyi kalite üreten bazı donanım ve yazılımlar istiyoruz. Kurulum ile ilgili bazı sorunlar yaşadık bile, yol boyunca belli sorunlarla karşılaştık. Bu hayal kırıklığını aşmanıza yardımcı olmak ve sunduğu eğlencenin derinliklerini keşfetmek için daha önce gelin, size, ortaya çıkabilecek sorunları ve dikkat etmeniz gereken şeyleri göstereceğiz. Bu ipuçlarını kullanarak, kurulum sürecini engellemeyeceksiniz ve mümkün olan en kısa sürede VR'den hoşlanmaya başlayın – ödeme muhteşem.

The VR headset and accompanying controller. / © AndroidPIT

HTC Vive Setup: hangi gereksinimlerin karşılanması gerekir?

Buradaki ilk önemli nokta açıktır. Vive oynamak için güçlü bir PC gerekir. Burada bazı şeyleri netleştirebilmeniz önemlidir, çünkü başlangıçtan itibaren kesin olarak belli olmayabilir. Vive sistemimizle birlikte uygun bir sırt çantası-PC alacak kadar şanslıydık. PC'nin bir Nvidia GTX 1070 GPU'su olması sayesinde, çok iyi bir ekran kartı var. Güçlü bir GPU'ya ek olarak, CPU belirli gereksinimleri de yerine getirmelidir. Donanım satın alırken bir HTC Vive'ı çalıştırmanın yeterli olup olmadığını açıklığa kavuşturabilirsiniz. Ayrıca, PC'nizi doğrudan test edebileceğiniz resmi HTC Vive web sitesinde minimum gereksinimler de bulunabilir.

HTC Vive için minimum gereksinimler

Components
Minimum requirement
ProcessorIntel Core i5-4590, AMD FX 835 or better
GraphicsNVIDIA GeForce GTX 1060, AMD Raden RX 480 or better
Memory4 GB RAM minimum
Video output1x HDMI 1.4 port or DisplayPort 1.2 or newer
USBUSB 2.0 port or newer
Operating systemWindows 7 SP1, Windows 8.1 or Windows 10

Bununla birlikte, Vive için sırt çantası-PC'nin bir zayıflığı var. Birçok dizüstü bilgisayar arasında bu var: bağlantı noktalarının sayısı özellikle yüksek değil. HTC Vive'ı kullanmak için iki HDMI portuna (veya bir Displayport portuna) ve bir USB 2.0 portuna ihtiyacınız olacaktır. Bu HDMI bağlantıları hızla bir sorun haline gelebilir. Ne yazık ki, bilgisayarımız sadece bir tane – bir Displayport portu var. Bunu, sorunun başladığı bir monitöre bağlamak için kullandık. Her iki ekran, HTC Vive ve harici monitör doğrudan grafik kartına bağlanmalıdır, aksi takdirde Vive arızalanabilir. Niye ya? Şimdiye kadar bir açıklama bulamadık.

Bu sorun, Vive başlangıçta bizim için hiç işe yaramadı etkisi vardı. Birden fazla yeni kurulumdan sonra USB 2.0 bağlantısını 3.0 modeline değiştirdikten sonra kulaklık sonunda bir resim gösterdi. Bu sayı, çeşitli çözümleri de bulabileceğiniz Steam ve Reddit'in de bulunduğu çeşitli platformlarda kapsamlı olarak tartışılmıştır. Bazı durumlarda, Vive gerektiği gibi gerçekleştirmeden önce biraz zaman alabilir. Ama vazgeçmeyin – buna değmez!

HTC Vive kurulumu: kurulum

Kablo kurulumunu takiben, yazılımı başlatmak oldukça basittir. HTC yazılımı, sizi önemli adımlarla yönlendirir. Bu noktada, sistemin önemli bileşenlerini ve işlevlerini açıklayacaksınız.

  • Kulaklık seti: Kulaklık setinde VR içeriğini gösteren VR kulaklıklar bulunur
  • Baz istasyonu: Bunlar, oyun alanını oluşturan ve kulaklığın ve denetleyicilerin hareketlerini kaydeden iki algılayıcıdır
  • Kontrolör: İki kontrol cihazı VR dünyasındaki kontrol üniteleri olarak hizmet eder. Oyuna bağlı olarak, ara sıra gösterilir ve gerçek eller olarak kullanılırlar.

Yardımcı sayesinde, donanımın bağlanması çok hızlı ve basittir. Kablo sayısı büyük, ancak her birinin nereye gittiğinin farkına varıyorsunuz.

It may look silly from the outside, but you feel like the greatest hero of all time. / © AndroidPIT

Gerekli StreamVR uygulaması kurulum sırasında da otomatik olarak yüklenir. Bu uygulama, oyun satın alıp yüklemenizi sağlar. Normalde burada herhangi bir sorun yoktur. Yalnızca kulaklıklı mikrofon setinin bağlanması ve takılması gerektiği zaman, bu hızlı bir şekilde hata mesajlarına yol açabilir. Buhar bunlardan haberdardır ve en yaygın olan konuları ele almak ve çözmek için çok bilgilendirici bir web sitesi sunmaktadır. Bu site aynı zamanda diğer çeşitli sorunlarla da yardımcı oldu. Ürün el kitabı bile çevrimiçi olarak mevcuttur ve kurulum sırasında önemli talimatlar sağlayabilir.

Her şey kurulduktan ve kulaklıklı mikrofon seti tanıdıktan sonra, çalma alanının ölçülmesi gerekir. Burada bile, HTC zekice ve eğlenceli bir animasyon yaratmak için bazı düşünceler koymuştur. Odaya küçük bir şekil geliyor ve tam olarak neye ihtiyacınız olduğunu gösteriyor. Bundan sonra, işiniz bitti ve yeni HTC Vive cihazınızı oynamaya hazır!

HTC Vive'ı kurma: çabaya değer mi?

Orijinal sorunuza geri dönüyoruz – kurulum faydalı mı? Bu yalnızca kategorik bir 'evet' ile cevap verebilir. – ve nasıl! Zaten ilk birkaç dakika içinde cihazın ruh halini aydınlattığı açık. Bir oyun yüklemek için sabırsızlıkla bekledim ve böylece doğrudan Nvidia'nın önceden kurulmuş VR demosuyla başladım. Bu oyunda bir sirk içinde durursunuz ve okçuluk, basketbol ve kutuları yere sermek gibi çeşitli mini oyunları tamamlarsınız. Oyunlar daha karmaşık hale gelmez, ancak şaşırtıcı derecede eğlenceli. Elbette, VR deneyiminin ilk birkaç dakikası için normaldir, ancak yeni teknolojinin gerçekten ne kadar ilginç olduğunu gösterir. Çevredeki odayı hızla unutursanız ve dışarıdan gelen sesler, yalnızca onları (başlangıçta kulaklıklı mikrofonlu kulaklık setini kullanmadan) beklemediğinizden can sıkıcı olabilir.

HTC Vive ile oynamaya başladıktan sonraki ilk birkaç dakika kurma zorluklarını ve hayal kırıklığını telafi ediyor. Yüklemenin gerçekte ne kadar sinir bozucu olduğunu hemen unutuyorsunuz. Vive hâlâ o kadar romanıyor ki, yoğun bir şekilde çalınmasa bile, sadece uçurulmuş oluyorsunuz. Birçok meslektaşım durdu ve ne zaman sistem deneyeceğini sordu.

The controllers become your hands, a weapon or any other object which you can hold. / © AndroidPIT

İlk izlenim harika. Resim kalitesi, Daydream veya Cardboard kulaklık setlerine göre birçok kez daha iyi. Sistemi oynamak ilk dakikadan itibaren şaşırtıcı eğlencedir ve zamanınızı hızla kaybedersiniz. Genel olarak bakıldığında, VR deneyimi çok iyi, ancak kurulum süreci biraz can sıkıcı.

Sistemimiz hâlâ yüzde 100'de çalışmıyor. Hala hata mesajları alıyoruz ve oyunlar bazen bitmiyor veya doğru şekilde başlıyor. Bu anlarda, işler biraz 'beta' hissetmeye başlar. Ayarlar ile birlikte daha fazla oynayacağız ve herhangi bir sorun yaşamayacağımıza bakacağız. Fakat bu karmaşık ve küçük sorunların hepsi hala sistemi kullanmak istemenizi engellemiyor. Vazgeçme – Vive bunun için çok eğlenceli.

Önümüzdeki bir kaç haftada HTC Vive'yi adım adım ilerleyeceğiz. Gösterimlerimize, sorunlarımıza ve sürprizlerimize karşı sizi güncel tutacağız. Hepimiz çok heyecanlıyız. Sonuçta, herkes kendi ofisinde oyun oynayamaz, değil mi?