Huawei deneyiminizi geliştirmek için bu ayarları değiştirin

Huawei akıllı telefonlarını çok sayıda işlev ve özellik ile dolduruyor. Ancak hepsi tek elle kullanılan mod kadar faydalı değil. Diğerleri can sıkıcıdır, gereksiz yer kaplar veya bazı uygulamaların işlevlerini bozabilir. Bildirimleriniz için nasıl daha fazla yer açacağınızı, RAM’inizi nasıl yöneteceğinizi ve daha fazlasını nasıl yapacağınızı açıklayacağız.

    Huawei P20 Pro ile 100 gün: beraber kalacağız Huawei P20 Pro incelemesi

Kısayollar:

    İşe yaramaz bloatware’i kaldır Agresif RAM yönetimini kısıtla Uygulama çekmecesini al Gezinme çubuğunu değiştir Taşıyıcı adını gizle Pil yüzdesi ekranını değiştir

Videomuzdaki Huawei P20 Pro hakkında daha fazla bilgi edinin:

Yararsız bloatware kaldır

Huawei akıllı telefonlarını genellikle önceden yüklenmiş uygulamalarla birlikte gönderir. Bunlar arasında örneğin Facebook, Instagram, Booking.com veya Amazon Prime Video’dan çeşitli oyunlar veya uygulamalar bulunur. Ancak bu uygulamaları kullanmazsanız, onları kolayca Huawei cihazınızdan silebilirsiniz.

androidpit huawei quick

Bunu yapmak için, simge büyüyüp hareket ettirilinceye kadar parmağınızı ilgili uygulama üzerinde tutun. Sonra simgeyi ekranın üstündeki Kaldır metnine sürükleyin. Alternatif olarak, ilgili programları Akıllı telefonunuzdaki Uygulamalar ve bildirimler> Uygulamalar altındaki ayarlara da bırakabilirsiniz.

Bununla birlikte, Huawei sistem uygulamaları, galeri, müzik ve rehber uygulamaları gibi kaldırılamaz. Büyük ölçüde, onlar bile devre dışı bırakılamaz. Fotoğraflar, Müzik Çalma veya GMail gibi önceden yüklenmiş Google uygulamalarının tümü farklı görünür. Google Dokümanlar, Sunular veya Duo kullanan uygulamalar bile tamamen kaldırılabilir. Sadece uygulama listesine göz atıp gerçekte neye ihtiyacınız olduğunu düşünmeniz en iyisidir.

Agresif RAM yönetimini kısıtla

Herkes Android cihazında tam bir hafızaya sahip olabilir. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, Huawei akıllı telefonları için son derece agresif RAM yönetimine güveniyor. Bu genellikle arka planda müzik çalan uygulamalar veya podcast’lerin kaybolmasını veya tamamen kapatılmasını sağlar. Bunun olduğunu fark ederseniz, EMUI’nin bellek yönetimini sınırlamanız gerekir.

Tek yapmanız gereken Uygulamalar ve Bildirimler altındaki uygulama bilgilerini açmak, Pil seçeneğine ve ardından Başlat düğmesine basın. Burada otomatik olarak yönet’i seçmeli ve listede Arka planda çalıştır’ı işaretlemelisiniz.

Bu yeterli değilse, başka bir seçenek var. Akıllı telefon ayarlarını aşağıdaki gibi yapılandırın: Uygulamalar ve Bildirimler> Uygulamalar> Ayarlar> Özel Erişim> Optimizasyonları yoksay seçeneğine gidin. Ardından, özelleştirebileceğiniz tüm uygulamaları görmek için İzin Ver öğesine dokunun ve Tüm Uygulamalar öğesini seçin. Şimdi sorun yaşamayacağınız uygulamayı arayın ve İzin Ver’e dokunun.

androidpit huawei detailed power info

Uygulama çekmecesini kullanın

Huawei’nin EMUI’sinin tasarımı her zaman Apple’ın iOS’undan esinlenmiştir. Üretici şimdi klasik Android görünümüne yaklaşmış olsa da, iOS tasarımının kalıntıları hala var. Bu, yüklü tüm uygulamaların çeşitli ana ekranlarda bir simgeyle yerleştirildiği anlamına da gelir. Neyse ki, Huawei, isterseniz, uygulama çekmecesini yeniden etkinleştirme seçeneğini sunar.

androidpit huawei app drawer

Akıllı telefon ayarlarına gitmeniz, Ekran öğesine ve ardından Ana ekran stili öğesine dokunun. Daha sonra çekmece stilini seçerek uygulamaya genel bakış bilgisini alabilirsiniz. Karşılık gelen simge daha sonra uygulama yuvasının ortasına iner ve taşınamaz.

Gezinme çubuğunu değiştirin

P20 Pro, Çinli üreticinin navigasyon çubuğu yerine ön taraftaki parmak izi sensöründe farklı hareketlerle çalıştırılabilen akıllı telefonlarından biri. Gezinme çubuğuna geri dönmek veya sanal gezinti tuşunu denemek istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin: Ayarlar’ı açın, Sistem’e ve ardından Sistem gezinti’ye gidin. Farklı stiller arasından seçim yapabilirsiniz.

Taşıyıcı adını gizle

İşte EMUI’nin ağ operatörünü bildirim satırının sol tarafında görüntülemek için eski iOS sürümlerinden ödünç aldığı bir başka özellik. Bu genellikle gereksizdir ve yalnızca Huawei P20’de çentiği ile çok can sıkıcı olan yer kaplar. Neyse ki, ekran sadece birkaç adımda devre dışı bırakılabilir.

androidpit huawei career

Önce akıllı telefon ayarlarına gidin. Sonra Uygulamalar ve bildirimler’e ve ardından Bildirimler ve durum çubuğuna dokunun. Ardından Şebeke operatörünün ismini göstererek Huawei’nin bildirim çubuğunu serbest bırakacak şekilde Off (Kapalı) konumuna getirin.

Pil yüzdesi ekranını değiştirin

Varsayılan olarak, Huawei akıllı telefonları gerçek pil simgesinin yanındaki pil durumunu yüzde olarak görüntüler. Bu sizi çılgına çevirir, çünkü telefonu her kullanışınızda ekrana baktığınızda pil daha yavaş bitmez. Çentikli Huawei P20 gibi modellerde ortaya çıkması özellikle zor olan yer kaplıyor.

Ancak pil yüzdesinin görüntüsünü oldukça kolay bir şekilde gizleyebilirsiniz. Akıllı telefon Ayarları’na gidin, Uygulamalar ve bildirimler> Bildirimler ve durum çubuğu> Pil yüzdesi’ne dokunun. Biraz daha fazla alan kazanmak istiyorsanız ekranı kapatın.

Huawei akıllı telefonunuzdaki en sevdiğiniz özellikler nelerdir? Başka püf noktaların var mı? Yorumlarda bize yazın!