Huawei Nova 3 Black Screen of Death Issue Nasıl Onarılır

#Huawei # Nova3, birkaç iyi özelliğe sahip orta sınıf bir Android akıllı telefon. Bu model, 1080 x 2340 piksel çözünürlüğe sahip 6,3 inç IPS LCD ekran kullanır. Kaputun altında, 6GB RAM ile eşleştirilmiş bir HiSilicon Kirin 970 işlemci, telefonun birden fazla uygulamayı kolaylıkla çalıştırmasını sağlıyor. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Nova 3 siyah ölüm sorununu ele alacak.

Bu konuda bir Huawei Nova 3 veya başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Huawei Nova 3 Black Screen of Death Issue Nasıl Onarılır

Bir Android cihazda karşılaşabileceğiniz sorunlardan biri, ekranın çalışmadığıdır. Bu, telefonunuzla etkileşim kuramayacağınız için genellikle Siyah Ekran Ölüm sorunu olarak adlandırılır. Telefonunuzu düşürdükten sonra bu sorun olduysa, bunun nedeni büyük olasılıkla hasarlı bir donanım bileşeninden kaynaklanmaktadır. Bu sadece rastgele gerçekleşirse, bunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanma olasılığı vardır. Bu sorun için yapmanız gereken gerekli sorun giderme adımları aşağıda listelenmiştir.

Telefonun pilini tam olarak şarj etme

Telefon ekranının neden çalışmadığının veya telefonun neden açılmadığının ana nedenlerinden biri, pilinin bitmiş olmasıdır. Bu olasılığı ortadan kaldırmak için pilin tam şarjlı olduğundan emin olmanız gerekir.

    Telefonun şarj bağlantı noktasını, içine sıkışmış kir ve kalıntıları çıkardığınızdan emin olarak basınçlı bir kutu kullanarak temizleyin. duvar şarj cihazıyla şarj etmeyin, ardından cihazı bilgisayarın USB bağlantı noktasından şarj etmeyi deneyin.

Pil tamamen şarj olduğunda, telefon ekranının çalışıp çalışmadığını kontrol edin.

Yazılımdan sıfırlama gerçekleştirme

Yapmanız gereken şey yumuşak bir sıfırlama yaparak telefon yazılımını yenilemektir. Bu genellikle küçük yazılım aksaklıklarının neden olduğu sorunu çözecektir.

    Güç ve Sesi kısma tuşunu 45 saniyeye kadar basılı tutun. Cihaz yeniden başlarken bekleyin.

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Telefonu Güvenli Modda başlatın

İndirdiğiniz bir uygulamanın bu soruna neden olabileceği durumlar vardır. Durumun bu olup olmadığını kontrol etmek için, yalnızca önceden yüklenmiş uygulamaların bu modda çalışmasına izin verildiğinden telefonu Güvenli Mod’da başlatmanız gerekecektir.

    Güç düğmesini birkaç saniye basılı tutarak telefonu kapatın. Huawei düğmesini ekranda gördüğünüzde güç düğmesini basılı tutun ve bırakın. Güç tuşunu bıraktıktan sonra, hemen Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Telefon tamamen açılıncaya kadar Ses tuşuna basın.Telefon açıldığında, ekranın altında “Güvenli mod” görünmelidir

Ekran bu modda çalışıyorsa, sorun indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanıyor olabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın.

Telefonun önbellek bölümünü silin

Telefonun özel bölümünde saklanan önbelleğe alınan verilerin bozulabileceği durumlar vardır. Bu olduğunda, bu genellikle telefonda belirli sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Soruna neden olan şeyin bu olduğunu ortadan kaldırmak için telefonun önbellek bölümünü kurtarma modundan silmeniz gerekir.

    Sesi Açma düğmesine basın ve basılı tutun. Sesi Açma düğmesini basılı tutarken, USB şarj cihazını telefona bağlayın. Birkaç saniye içinde, telefonunuz kurtarma moduna geçecektir. ‘önbellek bölümünü sil’ seçeneğini vurgulamak için düğmeleri seçin ve seçmek için açma / kapatma tuşunu kullanın İşlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın

Sorunun hala devam edip etmediğini kontrol edin.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, bunun bir yazılım aksaklığından kaynaklanma olasılığı vardır. Şu anda bununla başa çıkmanın en iyi yolu fabrika ayarlarına sıfırlamaktır. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

    Sesi Açma düğmesine basın ve basılı tutun. Sesi Açma düğmesini basılı tutarken, USB şarj cihazını telefona bağlayın. Birkaç saniye içinde, telefonunuz kurtarma moduna geçecektir. önbelleği sil / fabrika ayarlarına sıfırla seçeneğini vurgulamak için düğmeler ve seçmek için açma / kapatma tuşunu kullanın İşlem tamamlandıktan sonra sistemi yeniden başlatın

Sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Bunu yaparsa, buna zaten hatalı bir donanım bileşeni neden olmuş olabilir. Şu anda yapılacak en iyi şey, telefonu bir servis merkezine götürmek ve kontrol ettirmek.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.