Huawei P20 Pro’da “Nem Algılandı” Hatası Nasıl Onarılır

Huawei P20 Pro’nuzda korkunç “Nem algılandı” hatası mı alıyorsunuz? Genellikle, Huawei P20 Pro’nuz bu hata olduğunda şarj olmaz. Şarj edemediğinizde, cihaz nihayetinde güç kaybedecek ve açılamayacaktır. Aşağıdaki önerilerimizi uygulayarak bununla nasıl başa çıkacağınızı öğrenin.

Devam etmeden önce, kendi #Android sorununuza çözüm arıyorsanız, bu sayfanın altında verilen bağlantıyı kullanarak bizimle iletişime geçebileceğinizi hatırlatmak istiyoruz. Sorununuzu açıklarken, lütfen ilgili çözümü kolayca bulabilmemiz için olabildiğince ayrıntılı olun. Yapabiliyorsanız, bize nereden başlayacağınıza dair bir fikir verdiğiniz hata mesajlarını da ekleyin. Bize e-posta göndermeden önce bazı sorun giderme adımlarını denediyseniz, yanıtlarımızdan atlayabilmemiz için bunlardan bahsettiğinizden emin olun.

Sorun: Huawei P20 Pro’da “Nem algılandı” hatası nasıl düzeltilir

Sıvı telefonuma indi ve şarj ettiğimde, usb portu tarafından algılanan nemin saç kurutma makinesi ile kurutmaya çalıştığımı söyledi ama şimdi gelmiyor.

Çözüm: “Nem algılandı” hatasını düzeltmek kolay değildir. Çoğu durumda, hata, şarj portunda su veya sıvı olduğunu gösteren bir göstergedir. Bunu düzeltmek için yapmanız gereken sorun giderme adımları.

Telefonu kurulayın

Huawei P20 Pro’nuz ıslandıktan hemen sonra “Nem algılandı” hatası oluştuğundan, şu anda açılmamasının en olası nedeni şudur: Cihaz şarj etmeyi reddettikten sonra pil boşalmıştır.

Telefonu düzgün bir şekilde kurutmamış olabilirsiniz ve şarj portunda sıvı veya nem kalmış. “Nem algılandı” hatası, şarj bağlantı noktasının hala ıslak olduğunu ve bu nedenle şarj edemediğini belirten bir uyarı ve hatırlatmadır. Telefon üreticileri, şarj portunda su veya sıvı olduğunda şarjı önlemek için suya dayanıklı cihazlarını tasarlar. Bağlantı noktası ıslakken şarj işlemi devam ederse, sisteme zarar verebilir. Söylemeye gerek yok, telefonu düzgün bir şekilde kurutmak önemlidir. Pilin doğal olarak boşalmış olması gerekiyor, Huawei P20 Pro’nuz hiç açılmıyor.

Islak bir telefonun kuruması için önce temiz, yumuşak bir bezle silmeniz gerekir. Dış yüzeyi tamamen kurutduktan sonra, su veya sıvının şarj portundan birkaç saat damlamasına izin vermelisiniz. Su birkaç saat sonra doğal olarak oda sıcaklığında buharlaşır. Serin bir yerdeyseniz, cihazı TV’nin veya masaüstü bilgisayarın arkası gibi dolaylı bir ısı kaynağının yanına yerleştirin. Bu, buharlaşma sürecini hızlandırmaya yardımcı olmalıdır. Alternatif olarak, kapalı bir kapta pirinçle kaplayabilir ve en az 48 saat bekletebilirsiniz. Bu, pirincin cihazdan su veya nemi emmesine izin vermelidir. Suyu veya nemi etkili bir şekilde emmek için pirinç yerine silika jel kurutucu da kullanabilirsiniz. Yine, kimyanın yapmasına izin vermek için cihazı 48 saat boyunca kapalı bir kapta bırakın.

Huawei P20 Pro’nuz su dışında başka bir sıvı türüne maruz kalırsa, düzgün bir şekilde kurutmuş olsanız bile bağlantı noktasında kalıntı bırakabilir. Telefonun kurutulmasından sonra nem algılandı hatası devam ederse, düzgün bir şekilde kurutulması için yetkili bir Huawei Servis Merkezine göndermeniz gerekir.

Cihazı zorla yeniden başlat

Huawei P20 Pro’nuz yalnızca suya maruz kaldıysa ve aşağıda önerilerimizi zaten yapmaya çalıştıysanız, bir sonraki sorun giderme adımı onu yeniden başlatmaya zorlamaktır. Bu, Nem algılandı hatasına neden olan geçici bir hata varsa yardımcı olacaktır.

Huawei P20 Pro’nuzun çıkarılabilir bir pil takımı yok, bu yüzden yeniden başlamaya zorlamak için ekran siyah olana kadar güç düğmesini basılı tutun. Başlamasını engelleyen geçici bir hata varsa, bu yardımcı olabilir. Aksi takdirde, aşağıdaki bir sonraki öneriye geçin.

Başka bir şarj aksesuarı seti kullanın

Ana cihazın kendisi gibi şarj aksesuarları, özellikle şarj kablosu aniden kötüleşebilir. Cihazınızla birlikte verilen USB kablosu, kolayca kırılabilen küçük kablolardan oluşur. İçeride ne kadar çok kablo bağlantısı kesilirse, şarj sırasında adaptörden telefona aktarılan enerji o kadar düşük olur. Bu, hızlı şarj etme yeteneğinin kaybına yol açabilir ve sonunda kablo kullanılamaz hale gelir. Şarj aksesuarı sorununuz olup olmadığını görmek için üreticinin kendisinden bilinen başka bir çalışan kablo ve adaptör kullanmayı deneyin. Orijinal Huawei kablosu ve adaptörü olan bir aile üyeniz varsa, bunları ödünç almayı deneyin ve telefonun tekrar hızlı şarj olup olmadığını görün. Alternatif olarak, yerel Huawei mağazanızı ziyaret edebilir ve şarj etmek için kablo ve adaptörü ödünç alabilirsiniz. Gerekirse, yeni bir orijinal şarj aksesuarları seti satın almayı deneyin.

Bilgisayardan şarj etme

Bazı Huawei P20 Pro, cihazlarını bir bilgisayardan birkaç saat şarj ederek şarj sorunlarını çözebildi. Bunu henüz denemediyseniz, bir fark olup olmadığını görmek için cihazı birkaç saat bilgisayarınıza bağlı bıraktığınızdan emin olun.

Uygulama tercihlerini sıfırla

Bazı uygulamalar ve hizmetler, görevlerini yerine getirmek için başka varsayılan veya sistem uygulamaları gerektirir. Aynı şey şarj için de geçerlidir. Şarj işleminin çalışması için devre dışı bırakılmış bazı sistem değişiklikleri olabilir. Tüm varsayılan uygulamaların açık olduğundan emin olmak için aşağıdaki adımları izleyin.

    Ayarlar uygulamasını açın. Uygulamalar ve bildirimler üzerine dokunun. Uygulamalar üzerine dokunun. Diğer üzerine dokunun (üç nokta simgesi). Uygulama tercihlerini sıfırla üzerine dokunun.

Güvenli modda şarj edin

Bazen, bir üçüncü taraf uygulaması Android’e müdahale ederek hatalara neden olabilir. İndirilen bir uygulamanın soruna neden olup olmadığını görmek için cihazı güvenli moda getirmeyi deneyin.

    Telefonu açın Huawei telefon ekranı görüntülendiğinde, ekranın altında Güvenli Mod seçeneğini görene kadar Sesi Kısma düğmesine art arda basın. Başarısızsanız, doğru olana kadar 1-3 arasındaki adımları tekrarlayın.

Unutmayın, güvenli mod üçüncü taraf veya indirilen uygulamaları engeller. “Nem algılandı” hatası güvenli modda kaybolursa, uygulamalardan birinin suçlanacağına bahse girebilirsiniz. İndirdiğiniz uygulamalardan hangilerinin soruna neden olduğunu belirlemek için:

    Cihazınızı yeniden başlatarak güvenli moddan çıkın.Sorunu kontrol edin.Sorun geri dönerse, tekrar güvenli moda geçin. En son indirilen ile başlayın.Her kaldırma işleminden sonra cihazınızı yeniden başlatın ve kaldırmanın sorunu çözüp çözmediğine bakın. Suçluyu tanımlayana kadar 1-4. Adımları tekrarlayın. Soruna neden olan uygulamayı kaldırdıktan sonra yeniden yükleyebilirsiniz kaldırdığınız diğer uygulamalar.

Sistem güncellemelerini yükleyin

Bazen, şarj problemleri kodlama değişiklikleri ile ortaya çıkar. Ne yazık ki, ürün yazılımı sorunları genellikle yalnızca güncellemelerin kendileri tarafından giderilir. Sorun bu noktada devam ediyorsa, cihazınızın en son Android sürümünü çalıştırdığından emin olun. Bu, elbette, telefonu tekrar açıp açamayacağınıza bağlıdır. Huawei P20 Pro’nuz ölü kalırsa veya şarj olmazsa, sıfırlamayı deneyin.

Fabrika ayarları

Bu durumda deneyebileceğiniz en önemli çözüm, telefonu silmek ve yazılım ayarlarını varsayılanlara döndürmektir. Yine, bu sadece telefon hala şarj olduğunda veya tekrar açılırsa geçerlidir. Aksi takdirde, atlamanız ve telefonu onarım için Huawei’ye göndermeniz yeterlidir.

    Ardından, aşağıdaki tuş kombinasyonunu basılı tutarak telefonu kapatın: Güç Düğmesi, Sesi Açma Düğmesi Huawei logosu ekrandan kaybolana ve ekran kararıncaya kadar düğmeleri basılı tutun. Ses seviyesi tuşlarıyla “Önbellek Fabrika Ayarlarını Sil” girişine gidin, ardından açma / kapatma tuşunu kullanarak menüyü seçin İşlem tamamlandıktan sonra telefonu yeniden başlatın

Profesyonel yardım alın

Telefonu yeniden açamıyorsanız veya fabrika ayarlarına sıfırladıktan sonra hiçbir şey olmuyorsa, “Nem algılandı” hatasına neden olan bir donanım sorunu olabilir. Yardım için Huawei ile iletişim kurduğunuzdan emin olun.

 


Bizimle etkileşime geçin

Cihazınızla bir sorunla karşılaşan kullanıcılardan biriyseniz bize bildirin. Android ile ilgili sorunlara ücretsiz çözümler sunuyoruz, bu nedenle Android cihazınızla ilgili bir sorununuz varsa, bu bağlantıdaki kısa anketi doldurun ve cevaplarımızı sonraki yazılarda yayınlamaya çalışacağız. Hızlı bir yanıt garanti edemeyiz, bu nedenle sorununuz zamana duyarlıysa, lütfen sorununuzu çözmenin başka bir yolunu bulun.

Bu gönderiyi yararlı bulursanız, lütfen kelimeyi arkadaşlarınıza yayarak bize yardımcı olun. TheDroidGuy’un sosyal ağ varlığı da var, bu yüzden Facebook ve Google+ sayfalarımızda topluluğumuzla etkileşim kurmak isteyebilirsiniz.