iCloud Pages vs Google Dokümanlar: Hangi Çevrimiçi Kelime İşlemci…

Hem bir Google Hesabına hem de bir iCloud Hesabına sahip olmak, beni garip bir sıkıntıya sokuyor – aralarından seçim yapmaya zorluyorum. Çevrimiçi kelime işlemeye gelince, işler oldukça ilginçleşiyor. Google, Dokümanlar'ı sunarken, iCloud masaya iWork Pages'in soyulmuş bir sürümünü getirir.

Hem Google Dokümanlar hem de iCloud Pages, temel kelime işlem işlevlerine oldukça uygun. Ancak, aralarında önemli bir fark yokmuş gibi değil. Geçtiğimiz birkaç ay boyunca bu ikisi arasında düzenli olarak değişiklik yaptıktan sonra, Google Dokümanlar ve iCloud Sayfaları hakkında adil bir fikrim var.

Her iki kelime işlemcisi hakkındaki düşüncelerimi ve hangisinin günlük kullanımda en uygun olduğunu düşünmeme izin ver.

Google DocsVisit iCloud Sayfalarını Ziyaret Edin

İlk İzlenimler

Google Dokümanlar 10 yıldan beri var ve bu onun varlığından anlaşılıyor. Kelime işlemci, sık sık aldığı sayısız optimizasyon sayesinde derhal tüm büyük tarayıcılara düzgün ve kaygan hissediyor ve yükleniyor.

Bununla birlikte, Google Dokümanlar’ın Chrome’da daha iyi çalıştığı ve Google’ın her ikisini de geliştirdiği gibi anlaşılabilir olduğu anlaşıldı. Google Dokümanlar’a erişmek ve kullanmak, Google Hesabınızla Chrome'da oturum açtığınızda oldukça sorunsuzdur.

Google Dokümanlar da Google Drive'a sıkıca dokunmuştur. Docs.new adresini yeni bir sekmede açarak hemen bir belge oluşturmaya başlayabilirsiniz. Google Drive’ın cilalı kullanıcı arayüzü aynı zamanda belgeleri yönetmeyi gereksiz kılıyor. Yeni klasörler eklemek, dosyalar arasında gezmek, belgeleri toplu olarak paylaşmak, vb. —Her şey sorunsuz ve doğal geliyor.

Just right-click, and then select Google Docs to start creating documents from anywhere within Google Drive.

Özel Google Dokümanlar ana ekranı, alternatif bir başlangıç noktası olarak da işlev görür. Tüm son etkinliklerin kuşbakışı görüntüsünü sunar, şık bir şablon galerisine sahiptir ve Google Drive içindeki herhangi bir yerden dosya açılmasını kolaylaştırır.

Bununla birlikte, dosya oluşturma açısından çok daha rahat hissettirdiği için Google Drive’ın kendisini belge oluşturmak için doğrudan bir rota olarak kullanmayı tercih ediyorum.

The Google Docs home screen neatly organizes your recent documents and templates.

Öte yandan, iCloud Pages'ın performans açısından oldukça iyi çalışmasını sağladım. Birkaç yıl önce denedim çok halsiz olduğundan bu şaşırtıcıydı. Ancak, Mac için tam teşekküllü Sayfalar'ı uzun süre kullanmamış (oldukça sade bir şekilde benzeyen) biri için, çevrimiçi meslektaşı ile başa çıkmak için mücadele ettim. Bunu daha sonra açıklayacağım.

iCloud Drive, iCloud Sayfalarını bütünleştirir, ancak kelime işlemcisine neredeyse hiçbir yerden erişilemez. Aksine, önce özellikle iCloud Launchpad ile Sayfalar'ı seçmeliyim, bu daha sonra beni bir ana ekrana benzeyen iCloud Drive düzeninde özel bir klasöre yerleştirir. Ancak o zaman belgeler üzerinde çalışmaya başlayabilirim.

iCloud Pages is cordoned off to a pre-defined folder within iCloud Drive.

Sayfalar ana ekranı en son belgelere ve paylaşılan dosyalara erişmek, yeni belgeler ve klasörler oluşturmak, dosya yüklemek, vb. İçin bir portal görevi görür. Ana ekranda seçeneği. Kafa karıştırıcı.

Also on Guiding Tech
iCloud vs Google Drive: In-Depth Comparison

Read More

Kullanıcı Arabirimleri Maddesi

Google Dokümanlar, iCloud Pages modern UI'sına karşı oldukça keskin bir kontrast oluşturan klasik bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Ne olursa olsun, Doktorlar arayüzünün en güçlü noktalardan biri olduğuna inanıyorum. Açıkça işaretlenmiş menüler ve seçenekler hemen hemen aradığımı bulabileceğim anlamına geliyor.

Örneğin, bir görüntü veya karmaşık bir matematiksel denklem eklemek istersem, tek yapmam gereken Ekle menüsüne bakmak. Oldukça açık.

Google Docs UI lets you locate almost any option with ease.

Sayfaları macOS'ta çok iyi anlayamadığım için, uzun süredir çevrimiçi enkarnasyonu ile mücadele ettim. iCloud Pages, hemen hemen her şey için simgeler biçiminde işaretlenmemiş seçenekler sunar ve garip bir şekilde, yararlı olanların çoğunu varsayılan olarak gizler. Yeni bir kullanıcı için çok fazla tahmin çalışması. İCloud Pages, simgeleri her yere bırakmak yerine bir arada konumlandırabileceğini düşünüyorum.

Guesswork is the call of the day with the iCloud Pages UI, at least initially.

Örneğin, Sayfalardaki tüm biçimlendirmenin yerini bulmam biraz zaman aldı. Onları bulduktan sonra, sağdaki bir gezinme bölmesinde belirdiler ve dökümanımı sola taşıdılar.

The formatting pane pushes the document to the left to make space for itself.

Dokümanlar ile, tüm biçimlendirme seçenekleri (yazı tipi, vurgulama, metin hizalama vb.) Üste şık bir araç çubuğu içerisinde kolayca ulaşılabilir ve bu da onlarla çalışmayı kolaylaştırır. Ayrıca, belirli bir derecede kişiselleştirme de sağlar. Örneğin, yeni fontları kolayca ekleyebilir, yakınlaştırma ayarlarını manuel olarak ayarlayabilirim, vb. İCloud Pages beni varsayılan sette bekletti.

Kullanıma Hazır Şablonlar

Kullanıma hazır şablonlar herhangi bir kelime işlemcisi için hayati öneme sahiptir. Özellikle vaktiniz kısaldığında ve farklı türden belgeler oluşturmanız gerektiğinde çok ihtiyaç duyulan bir çalışmayı sağlarlar. Neyse ki, Google Dokümanlar ve iCloud Pages bu bölümde hayal kırıklığına uğratmamaktadır. Varsayılan olarak, her iki kelime işlemcisi de özgeçmişler, broşürler, bültenler, toplantı notları ve diğerleri gibi popüler olanları içeren 50'den fazla şablona sahiptir.

The Google Docs Template Gallery neatly categorizes your templates by type.

Bununla birlikte, Dokümanlar, üçüncü taraf şablonlarına etkin desteği ile Sayfalar üzerinde bir not alıyor – ve fazlasıyla var. Ve Google Dokümanlar’da oturum açtığımda, tek yapmam gereken, bir şablon açtıktan sonra 'Şablon’u Kullan ’veya a Kopya Oluştur’ seçeneklerini tıklamak ve üzerinde çalışmaya başlamak için hazırım.

Evet, iCloud Pages ayrıca ek şablonların kullanımını da destekler. Ancak, önce manuel olarak iCloud Drive'a yüklenmesi gerekir. Bununla birlikte, ücretsiz Sayfa şablonlarının gelmesi oldukça zordur.

I have to admit — most iCloud Pages templates look terrific.

Eklenti Desteği

Hem Google Dokümanlar hem de iCloud Pages, tam teşekküllü kelime işlemcilerle karşılaştırıldığında oldukça basit. Ne de olsa, basitçe bir tarayıcıda çalışıyorlar ve sorunsuz çalışabilmesi için temel özelliklerden sıyrılıyorlar. Ancak bu, Dokümanlar'ın rakibi üzerinde önemli bir liderlik yaptığı yerdir.

Google Dokümanlar düzinelerce eklenti için yerleşik destek sunar. Varsayılan özelliklerle başka türlü mümkün olmayan bir sürü iş yapabilirsiniz. Bir belgenin varsayılan sayfa uzunluğunu veya tutarlılık için prova çalışmasını uzatmak olsun, neredeyse her zaman gereksinimlerime uyacak bir şey buluyorum.

The Google Docs Add-ons Store in action — simply search and add what you want.

Tabii ki, çok sayıda ücretli eklenti var. Ancak ücretsiz olanlar, Google Dokümanlar'ı rahatça iCloud Sayfaları'na koymak için fazlasıyla yeterli. Ayrıca, Google Dokümanlar, kullanmaya karar verdiğiniz platformdan bağımsız olarak benzer bir deneyim sunmak için tüm eklentileri ve tercihleri cihazlar arasında senkronize eder.

Also on Guiding Tech

.camp-list-961{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/211297/slack-tips-tricks-fi_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1545491348’);background-size:cover;background-position:center center}

#productivity

Click here to see our productivity articles page

Paylaşma ve İşbirliği

Hem Google Dokümanlar hem de iCloud Pages, işbirliğine büyük önem verir ve buna uygun işlevselliği sunar. Belgelerimi paylaşdıktan ve uygun izinleri sağladıktan sonra, asgari kargaşayla eşlerimle birlikte gerçek zamanlı olarak çalışabilirim.

Ancak bir kez daha, Google Dokümanlar iCloud Sayfaları üzerinde üstünlük sağlar. Düzenleme ve görüntülemenin yanı sıra, Dokümanlar, ortak çalışanlarınızın yalnızca işiniz hakkında yorum yapmalarını da kısıtlamanıza izin verir, böylece bir tür orta yol sağlar.

Lots of in-depth share options with Google Docs.

Ayrıca, Dokümanlar ayrıca kullanıcıların dokümanları paylaşmasını, yazdırmasını veya indirmesini kısıtlamak için ek bir dizi gelişmiş izin sunar.

Google Dokümanlar'ın kek puanlarını kazandığı diğer bir önemli nokta Android ve iOS'taki kullanılabilirliğidir. Bu nedenle, mobil kullanıcılar ile paylaşmak veya işbirliği yapmak, hangi platformda olursa olsun, hiçbir sorun teşkil etmemelidir. Android'de mobil uygulaması bulunmayan iCloud Pages ile aynı değildir.

Peki ya bir Google Hesabına veya bir iCloud Hesabına erişimi olmayan insanlarla işbirliği yapmaya ne dersiniz? Neyse ki, her iki kelime işlemcisi de, ilk etapta onlara erişmek için bir hesap gerektirmeyen paylaşılabilir halka açık bağlantılar oluşturma olanağı sağlar. Ayrıca, bu bağlantılara izin vermek, görüntüleme veya düzenleme şeklinde ve Google Dokümanlar ile yorum yapmak da mümkündür.

Both word processors let you create shareable links that anyone can access.

Dosya Dönüşümü

Sık sık, belgelerimi çevrimiçi kelime işlemcileri bilmeyen insanlarla paylaşmak zorunda kaldığım zaman geldi. Neyse ki, hem Google Dokümanlar hem de iCloud Pages, genellikle ihmal edilebilir formatlama sorunları olan dokümanları DOCX ve PDF gibi popüler formatlara indirme ve dönüştürme olanağı sunar.

Neat to convert to Word? Not a problem with iCloud Pages.

Ancak her zaman parlayan zırhlı bir şövalye olan Google Dokümanlar, belgelerinizi – ODT, RTF, TXT ve HTML'ye dışa aktarmak için önemli sayıda dosya biçimi için destek sağlar.

Google Docs supports a lot more formats compared to iCloud Pages.

Her şey aynı zamanda başka yollarla da çalışır. Düzenlemek istediğim bir Word veya metin belgesim varsa, tek yapmam gereken Google Drive'a veya iCloud Drive'a yüklemek ve ardından Belgeler veya Sayfalar'ı kullanarak erişmek. Şaşırtıcı bir şekilde, çoğu belge biçimlendirme konusunda minimal konularla düzenlemeye hazır hale geldi. Google Dokümanlar ayrıca içe aktarılan PDF dokümanları üzerinde çalışmanıza izin verir, ancak sonuç genellikle iyi görünmez.

Çevrimdışı Erişim

Çevrimiçi bir kelime işlemci kullanmak, dengesiz bir internet bağlantısında her zaman endişe vericidir. Bu nedenle, her iki sözcük işlemcisi de bağlantı düştüğünde çalışmayı durdurur.

Google Chrome'da, Google Dokümanlar Çevrimdışı uzantısını yükleyebilir ve bağlantı kesikli olsa bile belgeler üzerinde çalışmaya devam edebilirsiniz. Bu uzantı, tüm düzenlemeleri veya eklemeleri çevrimdışı belgelere kaydedecek ve ardından bağlantı yeniden kurulduktan sonra bunları bulutla eşitleyecektir.

Chrome and Google Docs Offline extension saves the edit and changes offline.

Google Dokümanlar Çevrimdışı uzantısı ayrıca belgeler üzerinde çalışmayı tamamen mümkün kılar. Seyahat ederken sürekli ve istikrarlı bağlantı konusunda emin değildim. Çevrimiçi bir kelime işlemci için, işte tam bir işlevsellik.

Depolama Conundrums

Google Hesabım bana 15GB'a kadar ücretsiz depolama alanı sağlıyor. iCloud oldukça düşük bir kota sunar – kesin 5 GB. Ancak, her ikisi de bu kotaları sırasıyla diğer Google ve iCloud hizmetleriyle paylaşır; bu belgeler genellikle belgeler için hiçbir şey bırakmaz. Ama işte işler ilginçleşiyor.

Google Hesabım bana 15GB'a kadar ücretsiz depolama alanı sağlıyor. iCloud oldukça düşük bir kota sunar – kesin 5 GB.

Google Dokümanlar kullanılarak oluşturulan tüm dokümanlar Google Drive depolama alanına sayılmaz. Bu harika, değil mi? Belgelerimin resimlerle dolu olmasını sağlayabilirim ve hala depolama kotamda sayılmazlar! Ancak, aynı şeyi iCloud Pages'den beklemeyin.

Also on Guiding Tech
Google Drive Storage Guide: What Counts and What Doesn't

Read More

Kararı – Google Dokümanlar Kayalar

Google Dokümanlar için çok şey var. Sezgisel bir kullanıcı arayüzü, eklenti desteğiyle güçlendirilmiş işlevsellik, üstün paylaşım seçenekleri ve çevrimdışı çalışma yeteneği, onu net bir favori haline getirir. Ve tüm belgeleri Google Drive’da herhangi bir depolama alanı kullanmadan saklamayı kim istemez?

Apple ekosisteminin derinliklerinde olsanız bile, düzenli olarak bir Mac'te Pages kullanın veya tamamen Sayfalardan oluşan bir arkadaş grubunuz olsa da, Google Dokümanlar'ı günlük sürücünüz olarak tercih etmemeniz için hiçbir neden yoktur. Birincisi, genel kolaylık açısından önemli ölçüde daha iyidir ve attığınız hemen her işte üstün bir deneyim sunar.

Sıradaki: Word'ü nihayet bıraktım ve tam zamanlı olarak Google Dokümanlar'ı kullanmaya geçiş nedenlerimi bilmek ister misiniz? Bununla ilgili her şeyi okumak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.