iCloud vs Google Drive: Derinlemesine Karşılaştırma

Hem iCloud hem de Google Drive (şimdi Google One), işletmedeki en büyük bulut depolama hizmetlerinden ikisidir. Bunun temel nedeni, sırasıyla iOS ve Android’deki verileri yedeklemenin varsayılan yolu olarak geniş çapta bulunmalarıdır. Her ikisi de farklı cihazlardan dosyalara erişim kolaylığı ve donanım arızası durumunda hayati önlemler alınmasını sağlar.

Ancak, bu bulut depolarının her ikisinin de kullanılabilirlik, ücretsiz depolama veya genel olarak genel kolaylık gibi faktörler söz konusu olduğunda anlaşmayı bozabilecek veya bozabilecek önemli farklılıkları vardır. Birbirlerine nasıl dayandıklarını merak ediyorsanız, doğru yere geldiniz. Yani daha fazla uzatmadan, hadi dalalım.

Platformlar Arası Kullanılabilirliği

iCloud, varsayılan olarak iOS ve macOS’ta kullanılabilir. Ancak, yalnızca Apple aygıtlarıyla sınırlı değildir – Windows kullanıcıları iCloud for Windows senkronizasyon istemcisini indirebilir ve bilgisayarlarındaki dosyalara erişebilir.

Windows için iCloud’u indirin

Ne yazık ki, Apple, Android iCloud uygulaması desteği olmadan karanlıkta Android bırakır. Oturum açmak ve iCloud içindeki içerikleri yönetmek için kullanabileceğiniz bir iCloud web uygulaması olmasına rağmen, genellikle mobil tarayıcılarda düzgün bir şekilde çalışmaz.

Google Drive, tüm platformları destekler – Android (genellikle önceden yüklenmiş), Windows, iOS veya macOS. Her iki mobil platformda da Play Store ve App Store üzerinden indirilebilir uygulamalar bulunurken, masaüstlerinde Yedekleme ve Senkronizasyon istemcisi kurulmasını gerektirir.

Google Drive’ı indirin (Android)

Google Drive’ı (iOS) indirin

Yedekleme ve Senkronizasyonu İndirin (Masaüstü)

Google Drive’ın modern web uygulaması, dosyalara hemen hemen her yerden erişmek için mükemmel araçlar sunar. Üçüncü taraf uygulamaları desteklemesi, masaüstü kullanıcılarının iCloud’un web tekliflerine kıyasla gelişmiş bir deneyime sahip olabileceği anlamına gelir.

Rahatlık ve Kullanım Kolaylığı

Apple, iCloud’u varsayılan olarak bir iOS veya macOS çalışan cihazda birleştirir. Böylece, Dosyalar uygulamasını veya Finder’ı kullanarak dosyalarınızı ve belgelerinizi kolayca yönetebilirsiniz. İCloud Fotoğraf Kütüphanesi açıksa, fotoğraflarınız ve videolarınız, Fotoğraflar uygulamasıyla tüm Apple cihazlarında da kullanılabilir durumda olmalıdır.

iCloud is integrated into the Files app on iOS.

Windows PC’lerde, iCloud karışık bir deneyim sunar. İCloud senkronizasyon istemcisini kurmakla ilgili çeşitli sorunları çözdükten sonra bile, uzun senkronizasyon zamanları veya sıkışık bir fotoğraf kitaplığından çok daha sık karşılaşırsınız. Ve bir Android cihaz kullanıyorsanız, Google’ın mobil platformu hiç desteklenmediğinden iCloud dosyalarınıza tamamen erişmeyi unutmayın.

Peki ya Google Drive? Android’de, önceden yüklenmiş veya Google Play Store’dan edinilebilir ve verilerinizi buluta yedeklemek için iyi bir şekilde optimize edilmiştir. Ancak, Android için tamamen göz ardı eden iCloud’un aksine, Google Drive da bulutlara dosyalara erişmek ve dosyalara erişmek için araçlar sağlayan iOS’ta mevcuttur. Ayrıca, Google Drive da Dosyalar uygulaması üzerinden yönetilebilir.

Google Drive on Android and iOS lets you seamlessly upload files directly from within the app itself.

Masaüstünde, hem Google Drive bulut depolama alanınızı hem de özel yerel klasörlerinizi senkronize tutmak için Yedekleme ve Senkronizasyon istemcisine güvenebilirsiniz. Ve iCloud’da Windows’taki karmaşadan farklı olarak, Backup and Sync, ne Windows ne de macOS’un ‘yerel’ olarak değerlendirilemeyeceğini göz önüne alarak oldukça iyi çalışır.

Setting up Backup & Sync on a desktop.

Özetle, Google Drive, geniş kullanılabilirliği ve önemli sorunlar olmadan herhangi bir platformda sorunsuzca çalışabilmesi nedeniyle daha fazla kolaylık sunar.

Web Uygulamaları İşlemde

Masaüstünde, iCloud’da depolanan dosyalarınıza iCloud.com üzerinden de erişebilirsiniz. Web uygulaması, dosyaları yönetmenize, içerik yüklemenize ve indirmenize, belgeleri paylaşmanıza ve oturum açmayı tamamladığınızda fotoğraf kitaplığınızı görüntülemenize olanak tanır. İCloud sync istemcisi işini düzgün bir şekilde yapamazsa, Windows aygıtlarında oldukça yararlıdır.

iCloud.com lets you create folders, move files, or upload and download items using your browser.

Ayrıca, iCloud web uygulaması, yeni belgeler oluşturmanıza ve tarayıcıda sorunsuz bir şekilde düzenlemenize olanak tanıyan iWork verimlilik paketine (Sayfalar, Sayılar ve Açılış Konuşması) erişmenizi sağlar.

The iCloud.com Launchpad provides ready access to all iCloud services.

Genel olarak, web uygulaması büyük bir tuhaflık dışında oldukça iyi çalışıyor – tek bir fare veya dokunmatik yüzey sürükleme hareketi kullanarak (öğeleri tek tek seçmek istemiyorsanız) birden fazla öğe seçme olanağı sağlamıyor; zaman zaman biraz sinir bozucu.

Google Drive ayrıca web uygulamasını, herhangi bir tarayıcıdan dosya ve klasörleri yönetmeyi kolaylaştıran sezgisel kontroller sunar. Ayrıca iCloud’un iWork web uygulamalarını bulut odaklı yapısı nedeniyle daha iyi optimizasyon ve özelliklerle karşılaştıran Google’ın verimlilik paketi de (Dokümanlar, Sayfalar ve Slaytlar) bulunuyor.

Google Drive’s web app feels much smoother when performing common tasks compared to iCloud’s.

Ancak Google Drive’ı benzersiz yapan şey, üçüncü taraf uygulamalar ve eklentiler için benzeri görülmemiş bir destek. Biraz müzik çalmak veya PDF’yi ikiye bölmek mi istiyorsunuz? Sorun değil – hayal edebileceğiniz hemen her iş için onlarca uygulama bekleyin.

Connect third-party apps to enhance the functionality of Google Drive on the web.

Ve Google Chrome’u birincil web tarayıcınız olarak kullanırsanız, Google Drive web uygulamasını kullanmak daha da kolaylaşır, çünkü her zaman Google Hesabınıza giriş yaptınız.

Google Foto ve Foto Akışım

Fotoğrafları ve videoları Google Drive’a manuel olarak yükleyebilseniz de, görev için Google Foto’yu kullanmak her zaman en iyisidir. Hala Google Drive depolama kotanıza bağlı olmasına rağmen, Google Foto, kendi başına temiz bir sürpriz getiriyor.

Google Foto’yu İndir (Android)

Google Foto İndir (iOS)

Fotoğraflarınızı ve videolarınızı yüklemek için yalnızca Yüksek Kalite modunu kullanın; ağır multimedya kitaplıklarının artık sorun çıkarmaması gerektiğinden oldukça temiz olan herhangi bir depolama alanı kullanmazlar. Dosyalarınız belirli bir dereceye kadar sıkıştırılmış olsa da (fotoğraflar için 16 MP ve videolar için 1080p), görsel kalitedeki azalma gerçekten normal kullanım için sorun çıkarmamalı.

High Quality doesn’t count. Original counts.

iCloud Photo Library, multimedya kitaplığınızı Windows da dahil olmak üzere cihazlarla senkronize eder. Sınırsız yüklemeye izin veren Google Foto’ya benzer bir seçenek bulunmamakla birlikte, iCloud hala Fotoğraf Akışı’ma geçiş yapma olanağı sunmakta ve fotoğraf saklamaya sıfır maliyetle sınırlı sayıda fotoğraf senkronizasyon özelliği (herhangi bir zamanda 1.000 görüntü) sağlamaktadır.

Switch to My Photo Stream, and your photos won’t use up storage albeit with severe limitations.

Bununla birlikte, Fotoğraf Yayınım, yedeklenmiş fotoğraflarınızı 30 gün sonra otomatik olarak iCloud’dan siler ve bulutta gerçekten boş yer kalmıyorsa kullanılmamalıdır.

Ücretsiz depolama

iCloud, hesap başına 5 GB ücretsiz depolama alanı sunar ve bu oldukça yetersizdir. Birkaç adet yüksek çözünürlüklü fotoğrafla birleştirilen bir iOS sistem yedeği, ücretsiz depolama kotanızı doldurmak için yeterlidir. Ve sonra ödeme zamanı. Apple, 2011’den bu yana aynı serbest temel çizgisine sadık kalıyor; bu, yıllar boyunca ne kadar depolama gereksiniminin karşılandığını dikkate almak saçma.

Bunun yerine Google Drive, doldurulması biraz zaman alması gereken cömert bir 15GB bulut depolama alanı sunar. Ayrıca kotanıza tam olarak neyin yol açtığını, işleri daha iyi yapan da istisnalar var. Örneğin, Google Dokümanlar’ı kullanarak oluşturduğunuz dokümanlar boş alan kullanmaz, bu da iota depolama kullanmadan binlerce doküman alabileceğiniz anlamına gelir.

Google Drive bunun yerine cömert bir 15GB bulut depolama alanı sağlıyor ve bu işlemin tamamlanması biraz zaman almalı

Ardından, sizin de belirlediğiniz gibi sınırsız fotoğraf ve video yüklemesi sağlayan Google Foto ile ilgili bir anlaşma var. Bu nedenle, bazı akıllı yönetimlerde, Google Drive’ın, iCloud’a kıyasla ortalama olarak daha uzun süre dayanması gerekir.

Fiyatlandırma

Her iki bulut deposunun da hemfikir olabileceği tek bir alan fiyatlandırmadır – en azından GB başına maliyet söz konusu olduğunda. iCloud’un hemen ödenmiş depolama katmanı 50 GB’dedir ve aylık olarak 0,99 dolar; Google Drive ise 1,99 YTL / ay olarak 100 GB’yı teklif eder. Matematiği yaparsanız oldukça benzer, ancak 50GB’ın üzerinde bir depolama alanına ihtiyaç duymuyorsanız iCloud bir avantaj sağlar.

Additional Google Drive storage tiers are also available at 10TB, 20TB, and 30TB.

iCloud ve Google Drive’da ayrıca 200 GB ve 2 TB’da ek depolama katmanları bulunur ve sırasıyla 2,99 ABD Doları ve 9,99 ABD Doları ücret alınır – bunun hiçbir farkı yoktur. Gerçekten daha fazla depolama alanı istiyorsanız, 10TB, 20TB ve 30TB katmanlarıyla sizi kaplayan Google Drive’dır.

Karar: Google Drive’ı kullanın

Google Drive, iCloud’un ellerini yenmesini sağlar. İlki, tüm popüler platformlarda bulunur ve ayrıca oldukça büyük miktarda ücretsiz depolama alanı sunar ve iCloud’dan çok daha uygundur. Ayrıca, Google Foto biçiminde depoya aç multimedya öğeleri için mükemmel bir çözüme sahiptir.

Android kullanıcıları rahatlıkla Google Drive ile kurulur, ancak pratikte diğer platformlarda kullanmamanız için hiçbir neden yoktur. Evet, Apple cihazları iCloud ile sıkıca tümleşiktir. Ancak iCloud’u hayati belge için bırakırken dosya yüklemelerinin çoğunluğu için Google Drive’ı kullanmak ve ücretli depolama için nakit öksürmekten nefret ediyorsanız sistem yedeklemeleri harikalar yaratacaktır.