İkinci Uzay ve İkili Uygulamalar: Ne Kadar Farklılar

Xiaomi’nin MIUI’si, dünyanın en popüler Android kullanıcı arayüzlerinden biridir. Oldukça iyi tasarlanmış ve kutudan çıktığı gibi birçok özellik ile geliyor. Örneğin, Android 10 Pie’a dayanan MIUI 10’da, Android 10 gelmeden çok önce karanlık bir moda sahipti. Diğer iki harika özellik Second Space ve Dual Uygulamalar.

Second Space Vs Dual Apps

İşte kısa versiyon. Second Space, telefonunuzda sıfırdan başlayabileceğiniz bir bölüm oluşturur. Birinde iki telefon olması gibi. Öte yandan, ikili uygulamalar aynı uygulamayı iki kez yüklemenize izin verir. Ancak, ikisi arasında bazı ince farklar var.

Hadi başlayalım.

1. İkinci Boşluk Nedir?

Ayarlar’ı açın, Sistem ve Cihaz başlığı altında İkinci Boşluk seçeneğini göreceksiniz.

Second Space Vs Dual Apps 1Second Space Vs Dual Apps 2

Ayarlanması en fazla birkaç dakika alır ve çok kolaydır. Bu, telefonunuzun belleğinde bir bölüm oluşturacak ve bir kısmını İkinci Boşluğa atayacaktır. İşleme başlamak için Aç seçeneğine dokunun.

Second Space Vs Dual Apps 3Second Space Vs Dual Apps 4

Second Space için farklı şifre, desen ve hatta parmak izi ayarlayabilirsiniz. Bu, sol işaret parmağınızı kullanırsanız ilk alanın kilidini açacağı anlamına gelir. Eğer hakkınızı kullanırsanız, ikincisinin kilidini açar. Oluşturma sırasında ayarlamanız istenecektir.

Şimdi cihazı sıfırdan ayarlamanız gerekecek. First Space’te kullanılan hesaptan farklı olabilecek bir Google hesabı oluşturun ve bu hesapla imzalayın. Farklı ayarlar, başlatıcı seçin ve aynı uygulamaları tekrar yükleyin.

Second Space Vs Dual Apps 5

Telefon aramaları ve mesajların iki alan arasında paylaşıldığını ve hangi alanı kullandığınızdan bağımsız olarak bunları alacağınızı unutmayın. Kişiler ayrı kaldığından, diğer alanda adı göremezsiniz. Kişi ayrıntılarını ve hatta dosyaları bir alandan diğerine içe aktarma seçeneği vardır. Bir dosyayı bir boşluktan diğerine içe aktarırsanız, dosya her iki boşluğa da kaydedilir. Birinde iki akıllı telefon kullanmak gibi.

Second Space Vs Dual Apps 12

Bunun dışında fotoğraf, video ve doküman gibi tüm dosyalarınız ve verileriniz ayrı olarak saklanır. Telefonunuzu arkadaşınıza verir ve farklı bir parmak / desen kullanarak ikinci alanın kilidini açarsanız, hiçbir ipucu olmayacak ve diğer alandaki hiçbir şeye erişemeyecektir. Bu, gizliliği ve güvenliği kolaylaştırır.

Tek dezavantajı, durum çubuğunda kullanıcıya ikinci boşluk kullandığını söyleyen küçük bir simge olmasıdır. Böylece, kullanıcı şeylerin kendisinden gizlendiğini bilecektir, ancak yine de bu konuda hiçbir şey yapamaz. Bu bir anlaşma kırıcı değil. Bir şey değil.

2. İkili Uygulamalar Nedir

Second Space’in verilerimizi korumamıza ve gizliliği korumamıza nasıl yardımcı olabileceğini gördük. Birinde ayrı ayarları, uygulamaları ve yapılandırmaları olan iki telefon olması gibi. Dual Apps başka bir yararlı MIUI özelliğidir, ancak farklı çalışır.

Second Space Vs Dual Apps 6Second Space Vs Dual Apps 7

Diyelim ki iki WhatsApp hesabınız var ve aynı telefonda kullanmak istiyorsunuz. Çift Uygulamalar’ı Ayarlar’dan açın ve iki tane istediğiniz uygulamayı değiştirin. İkili veya yinelenen WhatsApp uygulama simgesinin alt kısmında turuncu bir işaret bulunur.

Second Space Vs Dual Apps 8Second Space Vs Dual Apps 9

Artık iki farklı kimlikle giriş yapabilirsiniz. Çoğu Android telefon 2 SIM desteği ile birlikte gelir. Bu, iki WhatsApp hesabı anlamına gelir, ancak başka bir hesap yükleyemezsiniz ve WhatsApp birden fazla kullanıcıya izin vermez. Dual Apps bu sorunu klonlayarak çözer. Basit ve etkili. İkinci uzaya geçmeye de gerek yok.

3. Temel Farklılıklar

Aynı uygulamadan iki tanesini İkili Uygulamalar ve İkinci Boşluk ile yükleyebilirsiniz. Ancak, İkili Uygulamalar ile bunlara geçiş yapmadan aynı alanda erişebilirsiniz. Diğer uygulamaya erişebilmeniz için Second Space’e geçmeniz gerekecek. Xiaomi, kullanıcıların aynı uygulamanın iki örneğini yüklemesine izin vermek için İkinci Boşluk oluşturmadı.

Second Space Vs Dual Apps 10

Aynı telefonu iki farklı kullanıcı hesabıyla kullanabileceğiniz şekilde tasarlanmıştır. Bu, ayarları, fotoğrafları, belgeleri ve her şeyi saklamak anlamına gelir. İki SIM veya bir eSIM’iniz varsa ve aynı telefonda WhatsApp hesabını kullanmanız gerekiyorsa, İkinci Boşluğa gerek yoktur. Birisinin ayrıntılarınızı veya verilerinizi görmesinden veya bunlardan erişmesinden korkuyorsanız buna ihtiyacınız vardır.

Second Space Vs Dual Apps 11

Gizlilik ve Güvenlik Konusunda Kolaylık

İkinci Boşluğu da kullanıyorum. Birincisi kişisel yaşam, ikincisi ise mesleki yaşam içindir. Daha sonra kişisel ve profesyonel postaları, fotoğrafları, dosyaları ve her şeyi çakışmadan etkin bir şekilde ayırırım. Eve geldiğinizde profesyonel telefonunuzu kapatmak gibidir – MIUI telefonu tercih etmemin başlıca nedenlerinden biri.

Dual Apps ile Galeri gibi sistem uygulamalarını kopyalayamaz veya yükleyemezsiniz. Galeri, bildirimler vb. Gibi Second Space ile farklı sistem uygulamaları alacaksınız. İkinci Boşluk, Konuk Kullanıcı özelliğine veya ikinci bir profile sahip olmak gibidir. Telefonu çocuğunuza teslim etmek istediğinizde kullanışlıdır. Çocuklar erişemedikleri veya göremedikleri şeyleri berbat edemezler, değil mi?

Sıradaki: Xiaomi telefonunuz yok mu? Parallel Space ile benzer sonuçları nasıl alabileceğinizi ve lite versiyonundan nasıl farklı olduğunu öğrenin.