İlk kez bir Android telefonu kurma

Parlak yeni bir akıllı telefon veya tablet satın aldıysanız, hemen oynamaya başlamanızı isteyeceksinizdir. Bundan önce, öncelikle onu yapılandırmanız gerekir. Bu yeni başlayanlar makalesinde, size yeni Android akıllı telefonunuzu nasıl ayarlayacağınız konusunda adım adım bir rehber vereceğiz.

 • 2016'nın en iyi Android telefonu
 • 2016 yılının en iyi Android uygulamaları

Her bir Android cihazı farklıdır ve her üretici kendi cihazlarına rakiplerinin kalabalığından öne çıkan küçük ekstralar sunmaktadır. Derinleştiğinde, Android cihazları nihai olarak benzer. İşlemin Stok Android ile (Nexus 6'da) nasıl göründüğü aşağıda belirtilmiştir.

1. Bir dil seçin

Telefonu açtıktan sonra, bir dil seçmeniz istenecek bir karşılama ekranına geleceksiniz. Varsayılan dile dokunulduğunda, sistemde mevcut olanların listesini açar. Listeden istediğiniz dili seçin ve devam etmek için oka dokunun. Bu, sistemin ve menülerinin dilini ayarlar, ancak çok dilli iseniz daha sonra klavye'nize ek diller seçebilirsiniz.

Android’s friendly first screen. / © AndroidPIT

2. SIM kartı takın ve PIN'inizi girin

Sonra, bir SIM kart yerleştirmeniz istenir. SIM kartınızı telefonunuza koymak bazen biraz zor olabilir – Sony cihazlarında genellikle açmak istediğiniz kapakları bulunurken, Nexus telefonları yuvayı açmak için bir pim takma gerektirir. Bazen SIM pilin altına düşmelidir, bu durumda cihazın arkasını dikkatli bir şekilde açmanız gerekecektir.

Ardından, genellikle SIM pakette bulunan SIM'inizin PIN numarasını girmeniz istenir. Bu, daha sonra ayarlayabileceğiniz ekran kilidi iğnesinden farklı bir PIN'tir ve birisi cihazlarınızı alırken yetkisiz erişimi önlemek için kullanılır.

3. Bir Wi-Fi şebekesi seçin

Kendinizi bir kablosuz ağın menzili içinde bulursanız, şimdi ona bağlanabilirsiniz. Listeden ağınızı seçin ve gerekirse şifreyi girin. Daha sonra "Bağlan" düğmesine dokunun.

Bu aşamada WiFi'ye bağlanmanızı öneririz, bu sayede güncellemeleri ve yeni uygulamaları mümkün olan en kısa sürede indirebilirsiniz.

Log into your Wi-Fi and wait for the device to connect. / © AndroidPIT

3. Başka bir cihazınız var mı?

Bu noktada, verilerinizi başka bir Android cihazından kopyalamak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Yapabilir ve bunu yapmak istiyorsan, bunu yap. Aksi takdirde, "hayır teşekkürler" i vurun. Eski bir Android telefonundan yeni bir Android telefona geçiş yapıyorsanız bunu yapmanız önerilir.

Bunu yapmanın en kolay yolu Google'ın Dokunma ve Git özelliği ile ilgilidir. Bu, aktarımın gerçekleşeceği iki cihazı birlikte yerleştirerek çalışır ve NFC teknolojisini kullanarak dosyalar yeni telefona kopyalanır.

If you have another Android device you wish to transfer content from, the process is simple. / © AndroidPIT

4. Google hesabını kurun / giriş yapın (isteğe bağlı)

Yukarıdaki adımı atladıysanız, bir sonraki aşama akıllı telefonunuzu Gmail veya Google Play Store gibi Google'ın uygulamaları ve hizmetleri ile kullanmak için bir hesap oluşturmaya veya bu hesaba giriş yapmaktır.

Halihazırda bir Google hesabınız varsa, o bilgileri şimdi girebilirsiniz. Ardından, Google'ın Hizmet Şartları ve Gizlilik politikasını kabul etmeniz istenecektir. Vurgulanmış ifadeleri tıklatarak (isterseniz) onları okuyun ve "Kabul Et" i tıklayın.

 • Gmail ipuçları ve püf noktaları

You can opt to make a Gmail account later, log in with an existing account, or create one. / © AndroidPIT

Zaten bir Google hesabınız yoksa, ancak bir hesap ayarlamak istiyorsanız, bir kullanıcı adı seçmek ve bir şifre oluşturmak için gerekli adımları izlemeniz yeterlidir. Telefonu kullanmak için bir Google hesabınız olması gerekmez; Play Store'daki uygulamaları yüklemek de dahil olmak üzere tüm işlevlerini kullanmak için bir tane gerekir. Yeni Android telefonunuzdan en iyi sonucu almak için gerçekten bir Google hesabınız olması gerekir.

 • En iyi Google Play Store ipuçları ve püf noktaları

Samsung gibi bazı üreticiler kayıt sırasında fazladan bir hesap oluşturmak isteyip istemediğinizi sorar. Bu, yalnızca o şirketten bazı özel hizmetler kullanmak istiyorsanız gereklidir. Bu hizmetleri, telefonunuzu kaybederseniz veya telefon üreticinizin cihazlarına özgü özel özelliklerden yararlanmak istiyorsanız kullanışlı olabilirsiniz. İsterseniz bu adımı atlayabilirsiniz.

You can opt-out of Google’s data collection, if you wish. / © AndroidPIT

Google ayrıca hangi hizmetleri etkinleştirmek istediğinizi soracaktır. Bu, cihazınızı yedeklemeyi içerir; cihazınızda herhangi bir şey olması halinde önerilir. Diğerleri, vaka-vaka bazında değerlendirebilirsiniz. Bunların hiçbiri önemlidir ve herhangi bir zamanda açılıp kapatılabilirler.

6. Başka bir e-posta ekleyin ve telefonunuzu koruyun

Android telefonunuzla senkronize etmek istediğiniz varolan bir e-posta adresiniz varsa, buradan onu ekleyebilirsiniz. Bu listedeki adımların hemen hepsinde olduğu gibi, daha sonraki bir tarihte de yapılabilir.

Add further email accounts and secure your phone. / © AndroidPIT

Sonra, cihazınızda bir güvenlik kodu kurmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bunu şiddetle tavsiye ederiz. Cihazınızı kaybederseniz, bu güvenlik önlemi cihazınıza istenmeyen erişimlerin önlenmesinde önemli bir adımdır.

Aynı sebeple cihazınızı başlattığınızda PIN isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Sonunda bu bölümde istediğiniz PIN'i seçin. Yeni PIN'i ihtiyacınız olacak şekilde unutmayın!

AndroidPIT strongly recommends setting up a PIN. / © AndroidPIT

7. Bildirimler

Bu bölümde, telefonunuz kilitliyken cihazınızın içeriği nasıl görüntülediğini ayarlarsınız. Üç seçeneğiniz var:

 • "Tüm bildirim içeriğini göster", cihaz kilitliyken, örneğin bir mesaj alırsanız, kilit ekranda bu mesaj görüntülenir.
 • "Hassas duyuru içeriğini gizle", bir mesaj aldığınız gibi bazı bildirim bilgilerini gösterecek, ancak mesajın içeriğini gizleyecektir.
 • "Hiçbir zaman bildirim gösterme", kilit ekranınızda herhangi bir bildirim görmeyeceğiniz, ancak cihazınızın bildirim gölgesinde bulunacağı anlamına gelir.

Bunu ileti bildirimlerine uyguladık yalnızca görselleştirmenin en kolay olduğu yöntemdir, ancak bu gerçekte uygulamanız ne olursa olsun aldığınız tüm bildirimler için geçerlidir.

Configure how you want notifications to appear on your lock screen. / © AndroidPIT

Bunu takiben, daha önce bir cihazdan dosya ve veri aktarmadıysanız, artık bir bulut yedeklemesinden dosyaları geri yükleyebilirsiniz. İstediğiniz yedeklemeyi seçin veya bu adımı atlayın.

8. Google Asistan'ı Alın

"Get Google Now", Nexus cihazlarında gördüğünüz son kurulum ekranıdır, ancak bu, Google'ın akıllı asistanının faydalarından bir hatırlatıcıdır. Bilgileri okuduktan sonra "İleri" ye basın.

 • Bugün denemek zorunda olduğunuz Google Asistan'ın ipuçları

Hit next at the Get Google Now screen and you’re all set. / © AndroidPIT

9. Diğer hizmetler

Birçok akıllı telefon, Dropbox, Box veya Google Drive gibi bulut depolama hizmetleri gibi önceden kurulmuş yazılımlarla birlikte gelir. Bu hizmetler için zaten bir hesabınız varsa, şimdi oturum açmanız istenebilir, aksi takdirde istediklerinize kayıt olabilirsiniz.

Google Drive

Opinion by Scott Adam GordonI like using a MicroSD card for my photos and filesWhat do you think?5050153 participants

10. microSD kartınızı takın

Telefonunuzda bir microSD kart yuvası varsa, yapılması gereken en son şey bir microSD kartı takmışsa, bir microSD kartı takmaktır. Bu, cihazınız için daha fazla dosya kaydetmenize izin verecek ekstra depolama alanı sağlayacaktır. Bir mircoSD kartınız yoksa, telefonunuzun dahili belleğinde yer açmak için bir tane satın almayı düşünün. İlk önce ekstra saklama alanına ihtiyacınız olmayabilir. Ancak, bir kez uygulamaları indirmeye başladıysanız, büyük yazılım güncellemeleri alıyorsanız ve resim ve video çekerken kendinize daha fazla alan gerektiğini göreceksiniz.

 • Doğru microSD kartı nasıl seçilir?

If your device supports microSD cards, and you have one spare, try it out. / © AndroidPIT

11. Uygulamaları Google Play Store'dan indirin (isteğe bağlı)

Akıllı telefonun ilk kurulumu artık tamamlanmıştır. Cihazınızda zaten yüklü olan uygulamalara genel bir bakış için uygulama çekmecesine bakın. Uygulama çekmecevi, telefonunuzdaki tüm uygulamalar için simgelerin bir listesidir ve bunu, ana ekranın alt kısmında (şu anda açık olması gereken ekran) bulmanız olasılığı vardır. Uygulama çekmecesinin simgesi içerde altı nokta bulunan ve ana ekranından hafifçe dokunabileceğiniz gri bir daire.

Şimdi, uygulama çekmecenize bakın. İstediğiniz henüz bir uygulamanız yoksa bunları indirmek için Google Play Store'a gidebilirsiniz. Endişelenmeyin, Play Store kendisi zaten telefonunuza kurulacaktır. Uygulamaları yükleme basit bir işlemdir ve ahize, yapmanız gereken herhangi bir şey (örneğin, oturum açma) boyunca size yol gösterecektir.

 • Google Play Store'da ücretli bir uygulama nasıl satın alınır?

Bir uygulama çekmecesi bulamazsanız, telefonunuzda bir tane bulunmaz demektir. Bu durumda uygulamalarınızı bulmak için, uygulamalarınızın nerede bulunabileceğini diğer ana ekran görünümlerinizi görmek için parmağınızı giriş ekranından sola veya sağa doğru hızlıca kaydırın.

Başlamak için bu en iyi uygulamalar listelerine göz atın:

 • Yeni telefonunuz veya tabletiniz için en iyi uygulamalar
 • Yılın en iyi uygulamaları
 • En iyi yedekleme uygulamaları: verilerinizi hiçbir zaman kaybetmeyin
 • En iyi ücretsiz Android uygulamaları

 

The Google Play Store is the place to get all your Android apps. / © AndroidPIT

12. Yazılım ve Android güncellemelerini yükleyin

Android cihazınız ilk kez açıldığında, belirli modeliniz için mevcut olan yazılımın en son sürümünü çalıştırmıyor olabilirsiniz. Örneğin, telefonunuz Android Lollipop veya belki de Android Marshmallow ile birlikte olabilir. Telefona bağlı.

Bir güncellemenin mevcut olup olmadığını kontrol etmek için telefonunuzun ayarlarına girmeniz yeterlidir. Ayarlar, uygulama çekmecesinde bir uygulama olarak veya bildirim gölgesinden geçerek ayarlar simgesine (genellikle bir dişli çarkı veya bir takım çeşitli araçlar) dokunarak bulunur.

When you get a new phone, you usually have to install a system update straight away. / © AndroidPIT

Genellikle ayarlar menüsünün alt kısmında bulunan Telefon Hakkında sekmesini bulun ve üzerine dokunun. Üreticinize göre farklı görünecektir. Bununla birlikte, muhtemelen "Yazılım güncellemelerini kontrol et" satırları boyunca bir şeye dokunacaksınız.

Yazılım güncellemelerinin yüklenmesi ve yüklenmesi çok uzun sürebilir; bu da pilinizi ve bazen de cep veri planınızdan yüzlerce MB boşaltılabilir. Bunu yaptığınızda bunun bir WiFi bağlantısına bağlandığından ve pilinizin en az yüzde 50 dolu olduğundan emin olun. Cihazınız için mevcut en yeni Android sürümüne güncellemelisiniz, çünkü cihaz genelde daha fazla işlevsellik, daha iyi pil ömrü ve daha iyi güvenlik sağlıyor.

13. Telefonunuzu kişiselleştirin

Cihazınızla birlikte gelen arka plan resmini beğenmezseniz, umutsuzluğa kapılmayın – her akıllı telefonda seçim yapabileceğiniz farklı arka plan seçenekleri bulunur. Bunun nasıl yapılacağı imalatçıya bağlı olarak değişir, ancak ayarlar menüsünden Ekran veya Duvar Kağıdı arayın.

Çoğu zaman, ana ekranda herhangi bir yerde birkaç saniye boyunca basarsanız, duvar kağıdınızı değiştirmenizi sağlayan bir pencere açılacaktır.

 • Telefonunuzu kendi tarzınızda özelleştirmek için en iyi uygulamalar

Got a favorite picture? Make it the wallpaper for your new phone or tablet. / © AndroidPIT

Seçeneklerden hiçbiri beğeninize göre değilse, yeni bir simge paketi deneyebilir veya başka geçmişleri test edebilirsiniz – bunlar internette bir sürü şey var.

 • Android için En İyi Launcher'lar

Telefonunuzun varsayılan ses ayarlarını da kontrol etmeniz gerekir. Varsayılan zil sesi seviyesini severseniz, çoğu telefon önceden yüklenmiş alternatiflerle gelir. Zil sesini ve alarm sesini de uygun seviyeye ayarladığınızdan emin olun. Kamusal alanda çıkarken cep telefonunuzun herkesi sinirlendirmesini istemezsiniz. İsterseniz, menü öğelerine dokunduğunuzda veya klavyenizde sessiz olarak ses ayarlarını da yapabilirsiniz.

Yeni Android akıllı telefonunuzu nasıl buldunuz? Telefonunuzu ayarlamak sorunsuz çalıştı mı? Yorumları bize bildirin.