Instagram gibi bir profesyonel: daha iyi tatil fotoğrafları için 10 ipucu

Milan veya Madrid olabilir, fakat tatil fotoğraflarınız hep aynı görünüyor mu? Seyahat ederken daha iyi fotoğraflar çekmeniz için bazı kamera püf noktalarımız var. Akıllı telefonlara odaklanıyoruz ve bu nedenle bu makaledeki tüm fotoğrafları bir cep telefonuyla çektik. Fakat elbette, tavsiyelerin çoğu da uygun kameralar için de geçerlidir.

Güncel teknik konular hakkında daha fazla videoyu video sayfamızda bulabilirsiniz.

Bu makaleyi üç bölüme ayırıyoruz:

    Genel fotoğrafçılık ipuçları Akıllı telefonunuz için fotoğraf ipuçları Motif araması için ipuçları

Genel fotoğrafçılık ipuçları

Üçte bir kuralı ve altın oran

Güzel bir motifin olabilir, ama kameranın nasıl hizalanacağını biliyor musun? Sonra üçte bir kuralı ve altın oran sık sık yardımcı olur. Birincisinde, görüntü yatay ve dikey olarak üçe ayrılmıştır. Sahnenin en önemli kısımlarını bu çizgiler boyunca, ideal olarak kesişme noktalarında bile konumlandırmalısınız.

01 camera tipps rule of thirds

Altın bölüm çok benzer şekilde çalışır, ancak buradaki satırların tümü görüntünün merkezine doğru biraz daha kaydırılır. Üçte bir kuralına göre çekilen fotoğraflar biraz daha heyecan verici görünmekle birlikte, altın bölüm daha uyumlu bir etki yaratıyor. Sahnene neyin daha iyi uyduğunu düşün.

Kamera uygulamalarının büyük çoğunluğu ile üçte bir kural ve altın bölüm ekranları vizör görüntüsü üzerine yerleştirilebilir. İlgili seçenek, uygulamanın ayarlarında bulunabilir.

02 camera tipps grid

Tabii ki, bu kurallar taş koymaz. Özellikle yansımalı fotoğraflar gibi yüksek simetrik fotoğraflar da özel bir çekiciliği geliştirebilir.

Ön plan ve arka plan

“Ön plan resmi sağlıklı kılar” fotoğrafçılıkta sıkça kullanılan bir cümledir. Resme bir ön plan eklerseniz, izleyiciye ek bir ayrıntı anlatabilirsiniz. Fotoğraf çekerken çimlere uzandınız mı ya da bu çekimi yapmak için saatlerce kayaların üzerinden tırmandınız mı? Ardından merceğin önünde birkaç çim bıçak tutun veya bu ayrıntıyı göstermek için ön tarafa birkaç keskin kenarlı taş yerleştirin.

03 camera tipps foreground

Hat yönetimi ve derinlik

Ön plan ve arka plana sahip oyunun yanı sıra, fotoğraflarınızda derinlik oluşturmak için çizgiler de kullanabilirsiniz. Ön plandan derinliğe giden çizgileri arayın ve fotoğraflarınız üzerinde geçmelerini sağlayın. Bu otomatik olarak görüntülere belirli bir gerginlik ve dinamizm kazandırır.

04 camera tipps lines

Işık ve gölge

Fotoğrafta ışıktan daha merkezi bir unsur yoktur – tüm konuyu sadece üç paragrafa indirgemek mümkün değildir. Ancak bu makaleden ışığı çıkarmak bir seçenek değildir ve bu yüzden ışığın konusunu iki özelliğe ayırırız: yön ve kalite.

Işık kalitesi sert veya yumuşak olarak tanımlanır ve ışık kaynağının boyutuna bağlıdır. Güneş (tabii ki göreceli olarak görülür); çok küçük bir ışık kaynağıdır ve çok sert ışık ve sert gölgeler sağlar. Formlar çok net bir şekilde resmedilmiştir, bu genellikle portrelere çok hitap etmez.

09 camera tipps light

Ancak güneş ışığı da yansıma yoluyla yumuşak olabilir. Örneğin, bir kişi gölgede kalıyorsa ve güneş pasif olarak beyaz bir duvarı aydınlatıyorsa, gölgeler çok yumuşak olacaktır. Aynısı akşamları ve sabahları gün batımından önce veya güneş doğmadan önce sözde altın saat boyunca geçerlidir. Burada güneş ışığı atmosfere çok daha fazla yol alır, daha güçlü bir şekilde kırılır ve bu nedenle çok yumuşaktır.

Işık yönü ayrıca görüntü efekti üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir: ışık doğrudan kameradan flaş şeklinde gelirse, görüntüde çok az kontrast vardır. Diğer taraftan, yanal ışık, yukarıdaki iki örnekte olduğu gibi, daha plastik, yüksek kontrast etkisi sağlar.

Özellikle akıllı telefonunuz için fotoğraf ipuçları

Geniş açı ve telefoto zoom: şansınızı kullanın

Neredeyse tüm modern akıllı telefonlar, ultra geniş açılıdan telefoto zoom’a kadar, gemide tam bir lens zırhına sahiptir – ve bundan faydalanmalısınız. Farklı ayarları tanıyın ve farklı zum seviyelerinde görüntü kalitesinin beklentilerinizi karşılayıp karşılamadığını görmek için yakından inceleyin. Bir noktada, dijital zoom büyütme sırasında başlarsa, resimler artık artık güzel görünmüyor.

05 camera tipps zoom

Geniş açılı ve telefoto zoom’un belirgin amaçlarının yanı sıra, size bir ipucu vermek istiyoruz: her zaman çok fazla zoom ile portreler çekin. Bu, kişinin geniş açılı göründüğünden daha az ‘balık gözlü’ tasvir edilmesini sağlar. Ek olarak, yüksek odak uzaklığı, modelinize kıyasla arka planı sıkıştırır.

Kamera uygulamanızı tanıyın

Donanıma ek olarak, kamera uygulaması da daha yakından bakmak için değer. Buraya gizlenmiş sayısız ilginç mod vardır, örneğin havai fişekleri, gün ışığındaki yumuşak şelaleleri veya karmaşık efekt filtrelerini fotoğraflamak için. Özellikle son bir ila iki yılda, bu filtrelerin kalitesi önemli ölçüde arttı – onlarla denemeye değer.

06 camera tipps hdr

Genellikle kamera uygulamasını çalıştırmak için yararlı ayarlar da vardır. Çoğu durumda, ses seviyesi düğmelerini tetikleyici olarak kullanabilirsiniz – veya uzaktan kumandaya ihtiyacınız varsa kulaklıklarınızdaki düğmeleri kullanabilirsiniz. Ayrıca birçok akıllı telefon, ses düğmesine iki kez dokunarak da enstantane işlevi sunar: Telefon daha sonra kamera uygulamasını doğrudan bekleme modundan başlatır ve hemen fotoğraf çeker.

Özel Uygulamalar: Pixaloop, FaceApp & Co.

Ünlü Instagram ve Snapchat filtrelerinin yanı sıra, fotoğraflarınızı etkili bir şekilde düzenleyebileceğiniz birçok başka uygulama vardır. Ancak, her zaman kullanımın, en son FaceApp’ta görüldüğü gibi, en azından sorgulanabilir veri koruma koşullarında gerçekleştiğini unutmayın.

07 camera tipps gif

Ayrıca heyecan verici her fotoğrafı canlandıran PixaMotion veya Pixaloop gibi uygulamalar da buluyorum. Suyun akması veya tüm binaların dönmesi için su yapılabilir.

Bir motif bulmak için ipuçları

Nerede ve her şeyden önce ne zaman?

Özellikle muhteşem fotoğraflar için biraz planlama yapmak faydalı olacaktır. Belirli bir yeri ne zaman ziyaret ettiğinizde fark yaratır. Yukarıda bahsedildiği gibi, güneşin doğuşundan sonraki veya bir gün batımından sonraki altın saatte en güzel ışık vardır. Ve tabii ki, sadece Instagram beslemeniz fayda sağlayacak, aynı zamanda en güzel ışığıyla bir yeri ziyaret ettiğinizde siz de faydalanacaksınız.

Uçakla seyahat ediyorsanız, örneğin Flightradar24’te önceden uçuş rotasına bakınız. Ardından, özellikle muhteşem manzaraların manzarasını ya da güzel bir gün batımı ya da güneşin doğuşunu gören bir pencere koltuğunu sabitleyebilirsiniz.

08 camera tipps flightradar24

Ayrıntılar için arar

Hepimiz Prag, Barselona ve Rio de Janeiro’nun standart fotoğraflarını gördük. Ancak çoğu zaman hikayeleri anlatan küçük detaylardır. Açık gözler ile yeni yerler keşfedin ve ülke hakkında bir şeyler söyleyen merak ya da ilginç şeyler arayın.

11 camera tipps details

Lensi ciddi şekilde temizleyin

Günün sonunda bu en önemli şey. Ne fotoğraf çekerseniz veya nerede çekim yaparsanız yapın bir şeye alışın – her fotoğraftan önce akıllı telefonunuzun lenslerini temizleyin. Camdaki parmak izi fotoğrafların donuk ve çamurlu görünmesini sağlar, ışık kaynakları resimde büyük haleler atar. Bu arada, herhangi bir özel temizlik malzemesine ihtiyacınız yoktur, üst veya tişörtünüz tamamen yeterlidir. Plastik sandalye ile önceki fotoğraf resmin üst kenarında soluk ışıltılı olan kirli bir lensin işaretleri gösterir. Çok kötü.

Özellikle gurur duyduğunuz tatil fotoğraflarınız var mı? O zaman bunları bizimle forumumuzda paylaşın.

Tips & Tricks

Facebook Twitter