Instagram Hikayeleri bir pro gibi nasıl yapılır?

Instagram, 2012'de Facebook tarafından 1 milyar dolara satın alındığında manşetlere baktı. O zamandan beri, daha da popüler hale geldi ve şimdiye kadarki en yaygın kullanılan uygulamalar arasında yer alıyor. Snapchat'ın etkilediği hikaye özelliği, başarısının ana nedenlerinden biridir. Ama nasıl çalıştığını biliyor musun?

  • Instagram ipuçları ve püf noktaları
  • Instagram hesabınız nasıl silinir?

Hikaye nedir?

İlk başta Snapchat tarafından tanıtılan hikayeler, kullanıcının bir veya daha fazla fotoğrafı (ve videoları) paylaşmasını ve tanımlanmayan bir süre için onları kişilerden görünmesini sağlar. Halkın kalbini kazanan bu özellik, Instagram, Facebook ve hatta WhatsApp gibi diğer uygulamalara hızla girdi.

Kullanıcı hikayesinde paylaşmak istediği içeriği "baştan çıkarabilir". Örneğin, deli efektler oluşturmak için görüntülere filtre ekleyerek. Cadılar Bayramı için, Instagram bir yakınlaştırma filtresi sundu ve görüntüye biraz gerginlik uyandıran bir müzik ekledi.

It may be on Instagram, but the story is a Snapchat feature. © ANDROIDPIT

Nasıl bir hikaye oluşturuyorsunuz?

Sorulması gereken ilk soru belli ki içeriği içerir: bir hikayede ne gösterilebilir? İki seçeneğiniz var: fotoğraflar ve videolar. Endişelenmeyin, her iki seçeneği de kullanmak çok basit. Öncelikle hikaye oluşturma modunu girin: Instagram'ı başlatın ve sol üstte, Güncellemelerin altında, profil resminizi + işaretinin yanında bulacaksınız. Bunun yanında arkadaşınızın hikayelerini bulacaksınız.

Şimdi Instagram kamerasına giriyorsunuz. Kamera açısını değiştirmek için bir flaş düğmesi ve bir düğme (arka kameradan ön kameraya veya tam tersine), kısacası akıl karıştırmayan bir şey bulacaksınız. Kullanımı basit: deklanşör düğmesine basarak resim çekeceksiniz ve basılı tuttuğunuzda bir video kaydetmeye başlayacaksınız. İşlem tamamlandıktan sonra, "Hikayenizi" ve bir gönderme seçeneğini görüntüleyecek yeni bir menüye geçeceksiniz. Bu ikinci menü, içeriği bir (veya daha fazla) belirli kişiye göndermenize veya önceki menüde bu seçeneği seçmediyseniz, bunu bir hikaye olarak kullanmanıza olanak tanır.

Bir hikayeye nasıl filtreler (arttırılmış gerçeklik) ekleyebilirim?

Gerçeklik bazı kullanıcılar için yetersizdir, bu nedenle Instagram farklı sonuçlar verecek filtreler kullanarak iyileştirmeyi önerir. Fotoğrafınızı veya videonuzu aldığınızda, büyütülmüş gerçekliğin dünyasını açacak kamera açısını değiştirmek için sembolün sağında bir kısayol bulacaksınız. Ardından, sizi ilgilendiren filtreler arasından seçim yapmanız gerekir: bir köpek kulağı ve burnu, kalpler, güneş gözlüğü vs …

Herhangi bir nedenle, rengi değiştirmek isteyebilirsiniz: sarı, mavi veya belki siyah beyaz? Fotoğrafınızı çektiğinizde, fotoğrafınızı parmağınızla hızlıca kaydırın; farklı renk çeşitliliğini göreceksiniz.

Scary filters appeared during Halloween. © ANDROIDPIT

Öyküye öğeler nasıl ekleyebilirim?

Fotoğrafınızı çektiğiniz noktaya dönelim: resim çekildi ve en üstte bazı simgeler görebileceksiniz. Aa sembolü metin eklemenizi sağlar (boyutun ekranın solunda yapılandırılabilir), kurşun kalem size çizim yapmanıza izin verir (özelleştirilebilir fırçalarla renk ve şekiller) ve kalan simge fotoğrafınıza bir resim eklemenizi sağlar (şapka, gözlük, emoji vb.).

Diğer modları nasıl kullanıyorsunuz?

Şimdiye kadar gördüğümüz her şey "normal" modda, diğer bir deyişle fotoğraf / video çekerken kullanılan varsayılan modda yapıldı. Aşağıya bakarsanız, diğer olasılıkları gözlemleyeceksiniz. Sol tarafta, adından da anlaşılacağı üzere "canlı" mod, içeriği gerçek zamanlı olarak yayınlamanıza izin verir.

Sağda, Boomerang modunu bulacaksınız. Bu mod çok kısa bir videoyu kaydeder ve ekrana bir GIF ile biraz benzer bir sonuç sağlayan ileri geri sarılır. Superzoom modu Cadılar Bayramı'nda tanıtıldı ve daha önce de belirtildiği gibi iki kez yakınlaşıyor ve biraz müzik ekliyor. VCR döneminde yaşadıysanız muhtemelen "Rewind" ne olduğunu tahmin edebilirsiniz: videonun başından sonuna tekrar gösterilmesi. Sonuncusu, eller serbest modu, parmağınızı düğmeye basılı tutmak zorunda kalmadan videoları oldukça basitçe alabilmeniz için diğerlerinden daha orijinal değildir.

Several modes are available, Boomerang is probably the most used. /© ANDROIDPIT

Kaydedilen fotoğrafı yeni bir fotoğraf yapmak yerine nasıl kullanabilirim?

Bir gecede burnunda bir yer tuttun mu? Bu bir sorun değil, fotoğrafınızın son 24 saat içinde çekilmesini sağlayan bir hikaye oluşturabilirsiniz. Kamera ekranında, ekranın altından üst kısmına doğru hızlıca kaydırın ve en yeni fotoğraflarınızın göründüğünü göreceksiniz.

Fotoğrafdaki bir kullanıcıyı nasıl etiketleyebilirim?

Arkadaşlarınızın birinin hikayenizde bir fotoğraf veya video gördüğünden emin olmak isterseniz videoyu yalnızca etiketleyebilirsiniz. Bu, Twitter gibi çalışır: Metin modunu kullanarak @ işaretini Instagram tanıtıcısının yanına koyun. Sonra bir bildirim alacaklar.

Bu kullanışlı olabilir, ancak izlemediğiniz birinin sizi bir fotoğrafta etiketlemesini istemeyebileceğiniz için bazı kısıtlamalar getirir, özellikle de o kişinin profilinden o fotoğraftan erişebileceği düşünülürse. Endişelenmeyin, Instagram ekibi bu konuyu biraz düşünmüş: Bu gerçekleşmesi durumunda, etiketi onaylamanıza izin verecek bir bildirim alacaksınız.

You can add text and tag your friends. © ANDROIDPIT

Hikayelerinizi nasıl kaydediyorsunuz ya da paylaşıyorsunuz?

Tutmak istediğiniz kadar güzel bir hikaye hazırladınız mı? Bu bir problem değil, kaydedebilirsiniz. Fotoğrafınızı / videonuzu kişilerinizden veya hikayelerinizden birine gönderme seçeneğini görür görmez, onu kaydetmek için bir düğme bulacaksınız.

Hikayelerinizi Facebook'ta da otomatik olarak paylaşabilirsiniz. Seçeneklere gidin ve sayfanın altındaki "Facebook'da Hikayenizi Paylaşın" seçimini yapın.

Hikayemi kimlerin gördüğünü nasıl bilebilirim?

Çok basit. Hikayenize tıklamanız yeterlidir ve sol alt köşedeki hikayenizi gördüğünüz tüm insanların kollarını görebilirsiniz.

You can easily see who’s seen your story. © ANDROIDPIT

Instagram'da hikayeler kullanıyor musunuz? Yoksa Snapchat'ta mı?