Instagram Hikayeleri vs Maç Özeti: Farkı Bilmek

Ağustos 2016'da Instagram, platformunda öyküleri başlatarak cesur ve akıllı bir adım attı. Daha önce, insanlar süresi dolmuş gönderiler dünyasında yeni olduğu için formatla karıştı. Ancak, kısa video hikayeleri artık Facebook, WhatsApp ve hatta YouTube gibi her platformun bir parçası.

Zamanla, Instagram hikayelere birçok güzel özellik eklemeye başladı ve öne çıkan özellikler bunlardan biri. Ayrıca, dışarıdaki diğer insanlar gibi hikayeler ve önemli noktalar hakkında kafanız karışırsa, doğru yerdesiniz.

Burada ikisini karşılaştıracağız ve nasıl farklı olduklarını göreceğiz.

Onlar ne yapar

Instagram'da, hikaye ana özelliktir ve vurgulamak bunun bir parçasıdır. Bir hikaye yayınladığınızda, sadece yirmi dört saat sürer. Ancak, Arşiv ayarı etkinse, her zaman geri dönüp hikayelerinizi tekrar ziyaret edebilirsiniz. Ayrıca, aynı arşivlenmiş hikayeleri vurgulamalar oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Öne çıkan özellikler, hangi fotoğrafın veya hikayenin eklenmesi gerektiğine elle karar verdiğiniz fotoğraf albümleri gibidir. Önemli noktalar üzerinde tam kontrol sizde.

Ömür

Ömrü, öyküleri normal yazılardan ayıran ana özelliklerden biridir. Hikayeler sadece yirmi dört saat sürer ve ardından kamuoyundan çıkarılırlar. Öte yandan, önemli noktalar için zaman sınırı yoktur. Yaradan onları manuel olarak kaldırana kadar süresiz kalırlar.

Onları Tanımlama ve Erişim

Bir izleyici olarak, öykülere erişmenin ve tanımlamanın birçok yolu vardır. Öne çıkan, Instagram ana ekranındaki hikayeler çubuğundan. Bir kullanıcı bir hikaye yüklediğinde, öyküler çubuğunda yirmi dört saat kullanılabilir.

Instagram'a göz atarken, birinin profil resminin etrafında kırmızı bir daire görürseniz, yeni bir hikaye yayınladıkları anlamına gelir. Profil resminin etrafındaki kırmızı daire yazılarda, doğrudan mesajlarda (DM) ve yorumlarda görülebilir. Bir hikayenin etrafındaki yeşil daire, sadece arkadaşların kapanabileceği anlamına gelir. Bu yüzden, kırmızı veya yeşil bir daire içeren bir profil resmine dokunmanız sizi onların hikayesine götürecektir.

Son olarak, birisinin profilini ziyaret ederseniz ve onların profil resimlerinin etrafında kırmızı bir çember varsa, üzerine tıklamak onların hikayesini açacaktır.

Konu vurgulamalar söz konusu olduğunda, bir kullanıcının bir hikayeden vurgulanan noktalara manuel olarak kontrol etmenin dışında herhangi bir yeni fotoğraf veya video eklediğini bilmenin bir yolu yoktur. Önemli noktalar, kullanıcının biyografinin altındaki profilinde bulunur.

Also on Guiding Tech

.camp-list-722{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/210929/instagram-countdown-sticker-guide-fi_a6aaba0dd269a4c3c566b89e8bcd88c7_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1544636150’);background-size:cover;background-position:center center}

#instagram

Click here to see our instagram articles page

Hikayesiz Önemli Noktalar

Vurgulamak için önce bir hikayeye resim / video eklemek gerekir. Hikaye vurgu olarak devam edebilmek için tam yirmi dört saat boyunca canlı olmalı. Doğrudan film rulonuzdan veya galerinizden vurgulamalar ekleyemezsiniz. Ancak, işte bunu yapmak için düzgün bir hile.

Aksine, her hikayeyi bir vurguya eklemek gerekli değildir. Tüm hikayeler arşivlenirken, yalnızca seçtiğinizler vurgularınıza eklenecektir.

Bildirimler

Birisinin hikayelerini çok seviyorsanız, onlar için bildirimleri etkinleştirebilirsiniz. Bu yüzden ne zaman belirli bir kişi bir hikaye yayınlarsa, bu konuda bilgilendirileceksiniz. Bunu yapmak için, profilini aç ve üç nokta simgesine tıkla. Öykü Bildirimlerini Aç düğmesine basın. Ancak, vurgulamalar için bildirimleri etkinleştiremezsiniz.

Klasörler ve Kapaklar

Daha önce de belirtildiği gibi, vurguları küratörlüğünde hikayeler. Bu, hikayelerinizi kategorilere ayırmak için birden fazla vurgu klasörü oluşturabileceğiniz anlamına gelir. Vurgularınızı, içinde mevcut olan hikayelere göre adlandırın. Örneğin, kediniz, gadget'lar, seyahat günlükleri ve benzeri şeyler için önemli noktalar oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, vurgularınıza benzersiz bir dokunuş sağlamak için kapaklar bile ekleyebilirsiniz. İlginçtir, vurgulanan kapağı değiştirmek istiyorsanız, önce bir hikayeye eklemek gerekmez. Instagram'da, yalnızca kapaklar oluşturmak için doğrudan galeriden resim eklemeyi kolaylaştıran özel bir seçenek bulunur.

Bunu yapmak için, vurguyu basılı tutun. Menüden Düzenle vurgula ve ardından Kapağı düzenle'yi seçin. Ardından, en alttaki görüntülerin en sol tarafında bulunan Galeri simgesine dokunun. Önemli noktalar için benzer ipuçlarına göz atın.

Hikayeler klasörleri veya kapakları desteklemez. Bir hikaye yayınladığınızda, yalnızca profil resminiz hikaye çubuğunda gösterilecektir. Kapak fotoğrafını değiştiremezsiniz.

Instagram'da, kaydedilmiş yayınlarınızı klasörler halinde düzenlediğiniz Koleksiyonlar adında geçen başka bir özellik vardır. Ancak, yalnızca Koleksiyonlar herkese açık olmadığından kişisel kullanım içindir.

Also on Guiding Tech
IGTV vs Stories: What's the Difference?

Read More

Sayacı Görüntüle

Bir hikaye yayınladığınızda, kimin görüntülediğini görebilirsiniz. Şimdi bir vurguyu eklerseniz ve eğer yeni bir kişi izlerse, ismini diğer izleyiciler ile görüldüğü gibi gördüğü bölümde göreceksiniz. Vurgulama görüntüleme sayacı, öyküler üzerinde topladığı görüntüleri ve öne çıkanları gösterir.

Bu, vurguların öyküler gibi özel bir sayaç almadığı anlamına gelir.

Bir kişi hikayenizi daha önce görmüşse ve olayları tekrar izlerse, görüntüleme sayısı değişmez. Ayrıca, Instagram, kişinin aynı hikayeyi bir kez daha gördüğünü size ayrıca bildirmez.

Gizlilik ayarları

Birinden belirli bir hikayeyi gizlediyseniz, bu hikayeden oluşturulan vurgu aynı ayarlara sahip olacaktır. Benzer şekilde, profiliniz özelse, vurgulamalar ve hikayeler de özel kalır.

Ancak, herkese açık bir profiliniz varsa, herkesin vurgularınızı görüntüleyebilmesi ve indirebilmesi için dikkatli olun.

Yaratma Kriterleri

Tıpkı hikayeler gibi, vurgulamalar da her zaman oluşturulabilir. Bir hikaye oluşturduktan hemen sonra bir olaya bir hikaye eklemek gerekmez. Hikayeler profilinizde yirmi dört saat kalmalı ve arşiv etkinleştirilmelidir.

Also on Guiding Tech
Top 11 Instagram Story Text Tips and Tricks You Should Know

Read More

Farklı Yine Benzer

Hikayeler ve vurgulamalar iki ayrı şeydir. Highlights, bir hikaye olmadan çalışamaz ve ürünlerini daha iyi ve organize bir şekilde sergileyebilecekleri markalar için oldukça faydalıdır.

Hatırlamanız gereken bir şey, bir hikayeyi yayınlandıktan sonra düzenleyemeyeceğinizdir. Böylece, vurguladığınız konulardan biri olarak kullanmak istiyorsanız düzenleyebilirsiniz.