İnternetsiz Android ve PC Arasında Dosyaları Paylaşma

Günün geri kalanında, Android ve PC arasında veri taşımak için USB kabloları ve Bluetooth kullanıyorduk. Bugün kabloları her yere taşımıyoruz ve Bluetooth çok fazla dosya aktarımı yapmadan herhangi bir hata yapmadan yeteri kadar verimli değil.

Çoğu kullanıcı, bulut hizmetleri, e-posta, sohbet uygulamaları vb. Gibi çeşitli ortamları kullanarak veri aktarmak için kararlı bir internet bağlantısına güveniyor. Peki ya internet bağlantısı yoksa?

Seyahat ettiğinizi ve dosyaları telefonunuzdan PC'ye veya tam tersine aktarmanız gerektiğini varsayalım. Ve bir USB kablosu taşımıyorsunuz ve mobil veriler tam olarak güvenilir değil. Böyle bir durumda ne yaparsınız? Dosyaları nasıl taşıyorsunuz?

İşte biz keşfedeceğiz. Çalışan bir internet bağlantısı olmadan Android ve PC arasında nasıl dosya paylaşılacağını görelim.

Sır nedir

Gizli bir manifesto yok. Sadece Wi-Fi Direct teknolojisinden faydalanacağız. Wi-Fi duyduğunuzda, genellikle internet ile eşanlamlıdır, ancak Wi-Fi Direct, internet bağlantısı gerektirmeyen bir Wi-Fi standardıdır. Herhangi bir Wi-Fi yönlendirici kullanmadan Eşler Arası bağlantı oluşturur ve neredeyse Bluetooth gibi çalışır ancak daha hızlı veri aktarım hızları ile çalışır.

Wi-Fi Direct, cihazınızı yazıcıları, cep telefonlarını, bilgisayarları ve daha fazlasını bağlamak için kullanılabilecek taşınabilir bir sanal yönlendirici yapar. Ancak, teknoloji şu anda uygulamaları kullanmadan dosyaların doğrudan aktarılmasını desteklememektedir.

Ne yapalım

Neyse ki, iki yol var – FTP sunucusu ile üçüncü taraf uygulamaları ve yerel bağlantı noktasını kullanın. Onları kontrol edelim.

Üçüncü Parti Uygulamaları

Play Store'da dosya aktarmanıza izin veren çoğu uygulama çalışan bir internet bağlantısı gerektirir. Neyse ki, bu uygulamaların bazıları da doğrudan Wi-Fi yararlanmak için yeteneği ile birlikte geliyor.

Birkaç değerli uygulamayı isimlendirmek için, SHAREit, Xender ve Zapya'ya sahibiz. Bu eğitim için, size Xender uygulamasıyla ilgili adımları göstereceğim.

Also on Guiding Tech
SHAREit vs Xender: Which File Transfer App for Android Is Better?

Read More

Adım 1: Telefonunuzdaki Xender uygulamasını açın ve sol üst köşedeki profil resmi simgesine dokunun. Sonra kenar çubuğundan PC'ye bağlan'ı seçin.

Adım 2: Hot Spot sekmesine gidin ve Hotspot Oluştur üzerine dokunun. Xender, bir sonraki ekranda adı ve şifresi ile sanal bir ağ yaratacaktır.

Adım 3: Bilgisayarınızda, yukarıdaki Wi-Fi ağına yukarıdaki adımda verilen şifreyi kullanarak bağlanın.

Adım 4: Bağlandıktan sonra PC'nizde bir web tarayıcısı açın ve ikinci adımda verilen adresi girin. Mobil cihazınızda bir onay penceresi görünecektir. Kabul et üzerine dokunun.

Adım 5: Bilgisayarınızdaki Android dosyalarına güzel, kullanıcı dostu bir arayüzle erişebileceksiniz. Dosya eklemek veya kaldırmak için sürükle ve bırak yöntemini kullanın. Alternatif olarak, dosyaları seçin ve mobil cihazdaki Gönder düğmesine basın.

Cihazınız MIUI kullanıyorsa, herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını indirmenize gerek olmadığı için şanslısınız. Cihazınız, internet olmadan dosya aktarmanıza izin vermek için Wi-Fi Direct kullanan önceden yüklenmiş bir uygulama olan Mi Drop ile birlikte gelir. Google’ın Google’dan Dosyalar adlı dosya yöneticisi de bu özelliği sunar.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1278{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/Organised/Cover-Images/1277/how-to-category-guiding-tech-1_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1526653628’);background-size:cover;background-position:center center}

#How-to/Guides

Click here to see our How-to/Guides articles page

Yerli Sıcak Nokta

Yukarıdaki yöntemde, bir sıcak nokta oluşturmak için uygulamalara güvenmek zorunda kaldı. Ancak, herhangi bir uygulama olmadan da yapabilirsiniz. Bu, daha sonra Wi-Fi Direct kullanarak doğrudan dosya aktarabileceğiniz anlamına mı geliyor? Üzgünüm hayır. Bir sıcak nokta ayarladıktan sonra, FTP'yi kullanmanız gerekir. Bunun için, telefonunuza önceden yüklenmiş bir üçüncü taraf FTP sunucusu uygulamasına ihtiyacınız var.

WiFi FTP Sunucusu ve Ftp Sunucusu gibi uygulamaları kullanabilirsiniz. ES Dosya Gezgini ve Katı Gezgini gibi dosya araştırıcıları kullanıyorsanız, her ikisinde de FTP sunucusu özelliği içinde bulunur.

İşte tüm süreç için adımlar.

Adım 1 : Android cihazınızda, cihaz Ayarları'nı açın ve Ağ ve internet'e gidin.

Adım 2: Hotspot & tethering'e, ardından Wi-Fi hotspot'a dokunun.

3. Adım : Sıcak noktayı ilk kez kullanıyorsanız, özel bir ad verin ve buraya bir şifre belirleyin. Sonra açma / kapama düğmesini açarak etkinleştirin.

Ayarlandığında, doğrudan hızlı ayarlardan gelecekteki sıcak noktayı etkinleştirebilirsiniz.

Adım 4 : Bilgisayarınızda bu etkin nokta ağına bağlanın.

Adım 5 : FTP destekli uygulamayı açın ve Başlat üzerine dokunun. Burada WiFi FTP Sunucusu uygulamasını kullanıyorum. Sizin için sunucu URL'sini bir sonraki adımda buna ihtiyacınız olacağını unutmayın.

Adım 6: Bilgisayarınızda Dosya Gezgini'ni açın, uygulamada verilen sunucu URL'sini adres çubuğuna yazın ve Giriş düğmesine basın.

Android klasörleriniz şimdi PC'nizde mevcut olacak. Buraya kolayca dosya ekleyebilir veya çıkarabilirsiniz.

Caveat nedir

Buradaki tek zorluk, üçüncü taraf uygulamalara ihtiyaç duymanız ve dosyaları aktarmayı denemeden önce bunları telefonunuza kurmanız gerektiğidir. Yani onları ne zaman ihtiyaç duyacağınızı asla bilemeyeceğiniz için bugün indirin ve kurun.

Also on Guiding Tech
How To Use FTP Server in Solid Explorer

Read More

Eski Gerçekten Altın mı?

İnternet bağlantınız olsa bile yukarıda belirtilen yöntemleri kullanabilirsiniz. Her iki yolun da bulut senkronizasyonu, e-posta veya sohbet uygulamaları gibi geleneksel yöntemlere göre birkaç temel yararı vardır. Başlamak için, daha büyük dosyaları aktarma yeteneğinin ardından daha hızlı veri aktarım hızlarının tadını çıkarırsınız. Ayrıca, dosyalarınız işlem sırasında hiçbir sunucuya aktarılmaz veya saklanmaz.

Peki hangi yöntem sizin için en iyisidir? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sıradaki: SHAREit uygulamasındaki reklamlardan bıktınız mı? Bu 10 alternatif dosya paylaşım uygulamasını deneyin.