İOS 12 için En İyi 15 Pil Tasarrufu İpuçları

iOS 12 tartışılabilir bir şekilde Apple’ın mobil işletim sistemini kullanan en iyi güncellemelerden biri. Cupertino merkezli teknoloji devi, iOS 11 üzerindeki optimizasyonları seçti ve sadece onun uğruna gereksiz görsel hile veya işe yaramaz özellikler uygulamaktan kaçındı. Sonuç, anakart genelinde geliştirilmiş performans ve işlevsellikti.

İOS 12’nin getirdiği tüm verimlilik iyileştirmeleri de ideal olarak daha iyi bir batarya ömrüne çevrilmelidir. Bununla birlikte, iPhone ve iPad’inizden daha fazla meyve suyu almak için kendi başınıza yapabileceğiniz çok daha fazla şey var. İşte size bunu yapmanıza yardımcı olacak ipuçları.

1. Batarya Kullanımı

iOS 12, iPhone ve iPad’inizde, iPhone veya iPad’in son 24 saat veya son 2 gün (veya iPad’de 10 gün) nasıl pil tükettiğini görsel olarak gösteren ayrıntılı grafikler sunan yenilenmiş bir Pil kullanım paneline sahiptir. Erişmek için Ayarlar uygulamasında Pil üzerine dokunun.

Grafikteki herhangi bir alana dokunmanız yeterlidir; o dönemde hangi uygulamaların kullanıldığını ve uygulama başına tüketim düzeylerini görmelisiniz.

Daha da aşağı, tüm uygulamaları son kullanımdan bu yana pil kullanımı ve etkinlikleri açısından izleyebilirsiniz. Arka planda çalışan uygulamalar da buna göre listelenir.

Pil kullanım panelini düzenli olarak kontrol etmeyi düşünün, böylece pil ömrünü en fazla kullanan uygulamaları kısabilirsiniz. Ayrıca, bazı aç uygulamalara ne kadar erişiminiz olduğuna sınırlar getirmek için iOS 12’nin Ekran Saati işlevini kullanın.

2. Arkaplan Yenilemesini Devre Dışı Bırak

Varsayılan olarak, belirli uygulamalar arka planda çalışacak şekilde yapılandırılmıştır, böylece siz yüklediğiniz anda günceller. Ancak, arka plan yenileme özelliğini kullanan uygulamalar pil ömrünü oldukça agresif bir şekilde tüketebilir – Google Foto gibi fotoğraf yönetimi ve yedekleme araçları bu kategoriye girer.

Bir uygulamanın aktif olarak kullanılmadığı zamanlarda çalışmasını istemiyorsanız, söz konusu uygulama için arka plan yenilemeyi her zaman devre dışı bırakabilirsiniz.

Ayarlar uygulamasında, bir uygulamaya dokunun ve ardından Arka Plan Uygulama Yenilemesi’nin yanındaki anahtarı kapatın. Arka planda çalışmayan uygulamalar bu geçiş özelliğini kullanmaz.

3. Konum Hizmetlerini Devre Dışı Bırak

Bazı uygulamalar çevrimiçi konumdayken daha iyi bir deneyim sunmak için konumunuzu kullanmaktan hoşlanır. Bununla birlikte, bu fonksiyon, ilave iş yükü nedeniyle batarya ömrünü önemli ölçüde etkiler. Bu nedenle, yapamayacağınız uygulamalar için konum servislerini kapatmayı düşünün.

Konum servislerini yönetmek için, Ayarlar uygulamasında Gizlilik öğesine ve ardından Konum öğesine dokunun. Bu ekrandan, cihazınızdaki tüm uygulamalar için konum servislerini devre dışı bırakabilir veya uygulama başına ayrı olarak yönetebilirsiniz.

Uygulamaları tek tek yönetirken, bir uygulamanın Asla, Kullanırken veya Her Zaman seçeneklerini kullanarak konum servislerini kullanıp kullanmayacağını da belirleyebilirsiniz. Konum servisleri söz konusu uygulama için önemliyse (örneğin Google Haritalar veya Apple Haritalar gibi), konum servislerini tamamen devre dışı bırakmak yerine Kullanım Sırasında seçeneğini belirleyebilirsiniz.

4. Düşük Parlaklık Seviyeleri

Bunu birkaç kez duymuş olabilirsiniz, ancak bir kez daha, çok fazla ekran parlaklığı iPhone veya iPad’inizdeki pili oldukça hızlı bir şekilde boşaltır. İOS cihazınızda biraz daha az parlaklık yapabileceğinizi düşünüyorsanız, devam edin ve aşağı indirin.

Kontrol Merkezini getirmek için ekranın sağ üst köşesinden aşağı doğru kaydırın ve sonra bunu kolayca yapmak için şık parlaklık denetleyicisini kullanın.

Otomatik Parlaklık açıkken bile, iOS 12 parlaklığı yalnızca manuel olarak ayarlanan seviye ile otomatik olarak ayarlar.

5. Wi-Fi Yardımcısını açın

Sinyal gücünde vahşi dalgalanmaların olduğu bir alanda yaşıyorsanız, bu tek başına pil ömründe ciddi düşüşlere neden olabilir. Çünkü iOS cihazınızdaki hücresel radyo, bağlantı kurmak için fazla mesai yapar.

Bunu önlemek için, iOS 12, hücresel bağlantının rastgele düştüğü durumlarda, adından da anlaşılacağı gibi, bilinen Wi-Fi bağlantı noktalarına otomatik olarak bağlanan Wi-Fi Assist seçeneğine sahiptir.

Wi-Fi Assist’i açmak için, Ayarlar panelinde Hücresel Veri’ye dokunun, aşağı doğru kaydırın ve Wi-Fi Assist’in yanındaki geçişi açın.

6. Uçak Modunu Açın

Bir kez daha, zayıf sinyallerin olduğu alanlarda, iOS cihazınızdaki hücresel radyo, sizi en yakın hücresel kuleye bağlı tutmak için bataryadan uzaklaştırır. Bağlantı zayıfsa, daha iyi sinyal gücüne sahip bir alana ulaşana kadar geçici olarak Uçak Moduna geçmeyi düşünün.

Bu çoğu için uygun bir seçenek olmasa da, iOS cihazınızın suyu çok düşükse, pil ömrünü korumanın bir yolu olduğunu düşünün.

7. Otomatik Kilitleme Süresini Azaltın

İPhone veya iPad’inizdeki ekranın kendi kendine kapanması çok mu uzun sürüyor? Bu pil ömrünün boşa gitmesi değil mi?

Süreyi azaltmak için, Ayarlar uygulamasında Ekran ve Parlaklık üzerine dokunun ve ardından Otomatik Kilitle üzerine dokunun. Sonraki ekranda, kullanımda olandan çok daha düşük bir zaman dilimi seçin. 30 Saniye veya 1 Dakika seçenekleri size iyi bir dünya yapmalı.

8. Sessiz Bildirimler Sunun

İOS 12’de istiflemenin yeniden başlatılması sayesinde bildirimler oldukça önemlidir ve ele almaları oldukça kolaydır. Düzenli olarak çok fazla bildirim alırsanız ve bir süre sonra bir ton meyve suyu kaybetmek zorunda kalırsınız.

Ancak, bildirimleri tamamen kapatmak yerine, bunları sessizce Bildirim Merkezi’ne teslim etmeyi düşünün; bu da ekranın gelen bildirimlerle otomatik olarak aydınlanmasını önler.

Bunu yapmak için, herhangi bir bildirimde sola kaydırın (Bildirim Merkezi’nden veya Kilit Ekranından), Yönet’e dokunun ve ardından Sessizce Ver’e dokunun – uygulama ile ilgili tüm bildirimler doğrudan bunun yerine doğrudan Bildirim Merkezi’ne gönderilmelidir.

Bir iPhone kullanırken, bildirimlerin ekranı aydınlatmasını önlemek için yüzü aşağı tutmayı da seçebilirsiniz. Ekranın çiziklere neden olabileceği yüzeye dikkat edin.

9. İstenmeyen Pencere Araçlarını Devre Dışı Bırak

Evet, widgetlar en sevdiğiniz uygulamalardaki en son gelişmelerden haberdar olmak için döngüde kalmanın oldukça yararlı bir yolunu sağlar, ancak her zaman ilgili bilgileri sağlamak (özellikle widget çevrimiçi bağlanacaksa) pil ömrünü azaltır.

Bir widget’i kapatmak için, Giriş ekranının en sol köşesindeki Düzenle seçeneğine ve ardından widget’ın yanında listelenen kırmızı renkli Kaldır seçeneğine dokunun.

Kaldırılan widget’ları her zaman bu ekranın kendisinden geri ekleyebilirsiniz.

10. Veri Alma Sıklığını Azaltma

Güncel kalmak için çevrimiçi sunuculardan veri alan e-posta hesaplarını eklerken, cihazınız daha fazla pil tüketir. Ancak, iOS 12 tarafından kullanılan Fetch zamanlama sıklığını azaltabilirsiniz – bunu yapmak için, Ayarlar uygulamasında Parolalar ve Hesaplar seçeneğine ve ardından Yeni Veri Al seçeneğine dokunun.

Getirme etiketli bölümün altında daha yüksek bir süre seçin (tercihen Saatlik). Alternatif olarak, yalnızca uygulamayı aktif olarak kullandığınızda veri almak için El İle seçeneğini veya bir güç kaynağına bağlandığınızda bunun gerçekleşmesi için Otomatik olarak seçeneğini kullanın.

11. Dark Mode’a geçin

Mümkün olduğunda, onları destekleyen uygulamalarda karanlık modu kullanın – YouTube, iOS için Firefox, vb. Hepsi özel karanlık modlarına sahiptir. İPhone X ve XS gibi OLED ekranları destekleyen iOS cihazlarda daha koyu pikseller çok daha az güç tüketir.

Bir uygulamanın Ayarlar paneline kısa bir süre dalış yapmak, karanlık modda bir spor yapıp yapmadığınızı anlamanıza olanak sağlar. Ve iOS 12’de yenilenmiş Kitaplar uygulamasını kullanırsanız, düşük ışık koşullarında karanlık mod otomatik olarak açılır.

12. Yerel Akıllı Ters Çevir’i kullanın

Kuşkusuz, çoğu uygulama özel karanlık modlarına sahip değildir, ancak bu konuda hiçbir şey yapamazsınız. Bunun yerine iOS 12’nin yerleşik Akıllı Çevirme modunu kullanın ve gitmeniz iyi olur. Bu özellik ‘karanlık mod’ efekti oluşturmak için bir renk inversiyon şeması kullansa da, görüntüleri tek başına bırakmak için yeterince akıllıdır, bu nedenle çoğu uygulamada daha iyi bir deneyime sahip olursunuz.

Açmak için, Ayarlar uygulamasında Genel’e dokunun, Konaklamaları Göster’e dokunun, Renkleri Ters Çevir’e dokunun ve ardından Akıllı Çevirme’nin yanındaki düğmeye dokunun.

13. Hey Siri’yi devre dışı bırakın

Siri’nin rastgele ortaya çıkmasından hoşlanmıyor musunuz? Neden kapatmıyor ve iOS cihazını sürekli sesini duymak ve pilini tüketmek için nöbetçi kalma zorunluluğundan kurtarmıyorsunuz?

Ayarlar uygulamasında, Siri ve Ara’ya dokunun ve ardından Hey Siri’nin yanındaki geçişi kapatın. Home veya Power düğmelerini basılı tutarak istediğiniz zaman Siri’yi yine de açıp kullanabilirsiniz.

14. Hareketi azaltın

iOS 12 masaya serin görsel efektlerin adil payını getiriyor, ama tıpkı harika olan her şeyde olduğu gibi. Bir bedeli var – pil ömrü. Ana ekranı veya uygulama değiştiriciyi açmak gibi genel görevleri gerçekleştirirken ekstra göz şekerinin eksik kalması sakıncası yoksa, bunları kapatmayı düşünün.

Bunu yapmak için, Ayarlar uygulamasında Genel’e dokunun, Erişilebilirlik’e dokunun, Hareketi Azalt’a dokunun ve ardından Hareketi Azalt’ın yanındaki düğmeyi açın.

15. Düşük Güç Modunu Etkinleştir

iPhone’larda, cihazınızın çalışması için çok az güç kullanması için açabileceğiniz bir güç kullanımı ayarı vardır – Düşük Güç Modu. Cihazınız size, şarjın son% 20’sine düştüğünüzde açmanızı hatırlattığından zaten karşı karşıya gelmiş olabilirsiniz. Bununla birlikte, istediğiniz zaman elle açmayı da seçebilirsiniz.

Açmak için, Ayarlar uygulamasında Pil’e dokunun (evet, Pil kullanım panelini getiren aynı seçenek) ve ardından Düşük Güç Modu’nun yanındaki anahtarı açın. Pil göstergesi, açtığınızı belirtmek için sarıya dönmelidir.

Düşük Güç Modu açıkken, cihazınızın tek bir şarjla daha uzun süre dayanmasını bekleyebilirsiniz. Aslında, otomatik olarak daha önce yaşamış olduğunuz birçok göstericiyle ilgilenir – arka plan etkinliği, e-posta alma ve aşırı görsel efektlerin tümü devre dışı bırakılır.

Artık iPhone’unuzu tekrar şarj etme fırsatını ne zaman alabileceğiniz konusunda emin değilseniz ne yapacağınızı biliyorsunuz.

Şarj Sayısını Yap

İPhone’unuzu veya iPad’inizi her zaman şarj etmek hiç eğlenceli değildir ve yukarıda belirtilen ipuçlarıyla, öncekinden daha uzun sürmelidir. Tabii ki, herhangi bir artımlı iOS 12 güncellemesini kullanıma sunulduğu anda uygulamaya koymayı unutmayın – işletim sistemine daha fazla optimizasyon getirmek zorundadır, bu da daha fazla pil ömrü ve daha fazla pil ömrü anlamına gelir.