İOS 12'de Ekran Zamanıyla Safari Engelleme

Herhangi bir ebeveyn sınırsız internet taramasının tehlikeleri hakkında haklı olarak endişelenmelidir. Şiddeti, nefreti ve ırkçılığı ortadan kaldıran uygunsuz siteler, yetişkinlerle ilgili içerikler üzerine tökezlenme olasılığının oldukça yüksek olduğunu belirtmekten çok uzaktır. İOS 12 ile Apple, en iyi olanı yaptı – yeni Screen Time ile bir ton uygulama yönetimi özellikleri ekledi. Bu nedenle, bir iPhone veya iPad'de internete giden ana portal olan Safari'nin tam kontrolünü elde etmek, mümkün olduğunca fazladır.

Çocuğunuzun internete tamamen erişmesini engellemek istiyorsanız, Safari'yi engellemek Screen Time aracılığıyla oldukça kolaydır. Alternatif olarak, Safari'de istenmeyen web sitelerini engellemeyi ve hatta tarayıcıda veya sitelerde ayrı ayrı zaman sınırlamaları yapmayı seçebilirsiniz. Ayrıca, kısıtlamaları iOS cihazınızın rahatlığından uzaktan yönetme seçeneği de mevcut. Sırayla her birini nasıl yaptığınıza bakalım.

Safari'yi engelle

iOS 12, Screen Time ile birlikte gelen yerleşik kısıtlamalar sayesinde Safari'yi sadece saniyeler içinde bloke etmenizi sağlar. Aşağıdaki adımlar bunu yapmanıza yardımcı olmalıdır.

Tip: Screen Time also lets you perform the following procedure remotely. Check the Remote Management section further below for more details.

1. Adım: Ayarlar uygulamasını açın.

2. Adım: Ekran Saati etiketli seçeneğe dokunun.

Note: If this is the first time that you are using Screen Time, you’ll have to go through several splash screens where you must specify who owns the device — you or your child. If it’s the latter, you need to create a Parent Passcode when prompted. Ignore any prompts to set up app limits or any other restrictions since you can do that later on.

3. Adım: Ekran Saati panelinde, İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları'na dokunun.

Warning: If you are simply handing over your device to your child, consider creating a Screen Time passcode (if you haven’t already) to prevent them from modifying the restrictions without your permission. To do that, tap the Use Screen Time passcode option listed within the Screen Time panel.

4. Adım: İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları ekranında, İzin Verilen Uygulamalar'a dokunun.

Adım 5: Safari'nin yanındaki anahtarı kapatın.

Bu kadar. Safari, iOS cihazda tamamen engellenir ve gelecekte ona erişime açıkça izin vermedikçe Ana ekran içinde görünmez.

Also on Guiding Tech
Microsoft Edge vs Safari: What's Best on iOS

Read More

App Store'u Engelle

Sadece Safari'yi engellemenin çocuğunuzun App Store'dan başka bir web tarayıcısı indirmesini ve internete erişmek için bir geçici çözüm olarak kullanmasını engelleyeceğini bilmelisiniz. Bu nedenle, ilk etapta meydana gelmesini önlemek için App Store'a erişimi kısıtlamanız en iyi ilginizdir.

1. Adım: İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları ekranından iTunes ve App Store Alımları'na dokunun.

2. Adım: Uygulamaları Yükleme etiketli seçeneğe dokunun.

3. Adım: İzin Verme seçeneğini işaretleyin.

Tıpkı Safari ile olduğu gibi, App Store da engellenmelidir. Çocuğunuzun bir uygulamayı yüklemesine izin vermek veya izin vermek istediğinizde kısıtlamayı kaldırmanız gerektiğini unutmayın.

Web Sitelerini Engelle

Çocuğunuzun internette gezinmesi için daha iyi bir ortam oluşturabildiğinizde, Safari'yi neden tamamen engelleyin? Zararlı siteler bir endişe ise, Screen Time'in çevrimiçi içerik kısıtlamaları, fikrinizi dinlenmelidir.

1. Adım: İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları ekranında, İçerik Kısıtlamaları'na dokunun.

2. Adım: Web İçeriği'ne dokunun.

3. Adım: Yetişkin Web Sitelerini Sınırla etiketli seçeneğe dokunun. Bu, yetişkinlerle ilgili içerik veya temalar içeren web sitelerini tamamen engellemek için bir filtre uygulamak için Ekran Saatini bildirmelidir. Başka siteleri engellemek için Asla İzin Verilmeyen Web Sitesi Ekle seçeneğini kullanın.

Alternatif olarak, tüm web sitelerine erişimi engellemek için Sadece İzin Verilen Web Siteleri'ne dokunun (10 çok çocuk dostu site hariç). Ardından, seçtiğiniz web sitelerine erişimi manuel olarak etkinleştirmek için gösterilen Web Sitesi Ekle seçeneğini kullanın.

Also on Guiding Tech
Top 9 Ways to Free up Storage Space on iOS 12

Read More

Safari'de Zaman Sınırı Uygula

iOS 12 ayrıca, Screen Time'ın Uygulama Sınırları işlevselliği kullanımıyla genel Safari kullanımını kısıtlayarak işleri daha da ileriye götürmenizi sağlar. Eğer tüm yapmanız gereken, çocuğunuzun internette geçirdiği süreyi en aza indirgemekse oldukça yararlı olacaktır. Ayrıca, göz atma etkinlikleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olmak için yukarıda anlattığınız web içeriği kısıtlamalarını tamamıyla tamamlar.

Adım 1: Ekran Saati panelinde, cihaz adına dokunun.

2. Adım: En Çok Kullanılan bölümün altında, Safari'ye dokunun.

Note: If you can’t see the browser within the list, either switch the view to Last 7 Days or open Safari for a brief moment — that should bring it up.

Adım 3: Limit Ekle etiketli seçeneğe dokunun. Ekranın üst kısmındaki grafik, günün hangi saatinde (veya haftada) kullanıldığı ve kullanım miktarını ne kadar azaltmak istediğinizi belirlemenize yardımcı olacak bir günlük ortalama ile birlikte Safari'nin kullanıldığı süreyi belirtir.

4. Adım: Çocuğunuzun uygulamayı günlük olarak kullanmasını istediğiniz süreyi belirtin ve ardından Ekle'ye dokunun. Ayrıca, Özelleştirilmiş Günler etiketli seçeneği kullanarak haftanın her günü için zaman miktarını da özelleştirebilirsiniz.

Günlük zaman sınırı tükendiğinde Safari, hemen çocuğunuzun iOS cihazında kilitlenir. Gelecekte zaman sınırlarını yönetmek için Ekran Saati panelinde Uygulama Sınırları'na ve ardından Safari'ye dokunun.

Web Sitelerine Zaman Sınırları Ekleme

Safari'de zaman sınırlamaları koymadan (veya ek olarak), aynı zamanda zaman alan web siteleri için de aynısını yapabilirsiniz. Ekran Saati, tarayıcı tarafından ziyaret edilen tüm web adreslerini (her sitede geçirilen zamanla birlikte) görüntüleyerek belirli sitelerde harcanan süreyi izlemek ve sınırlandırmak için sosyal medyayı kullanabilirsiniz.

1. Adım: Yukarıdaki bölümde Safari'yi seçtiğiniz En Çok Kullanılan bölüm altında, bir zaman sınırı uygulamak istediğiniz web sitesine dokunun. Genellikle, bu sitelerin yanında listelenen Safari simgesine sahip olmalıdır. Bununla birlikte, Facebook ve Instagram gibi sosyal medya web uygulamaları bunun yerine kendi simgelerini içerir.

2. Adım: Sınır Ekle'ye dokunun, bir süre belirtin ve ardından Ekle'ye dokunun.

İOS, web sitesi zaman aşımına uğradığında otomatik olarak engelleyecek, diğer sitelere ise herhangi bir sorun yaşanmadan erişilebilecektir.

Uzaktan Yönetim

Sadece Safari'ye erişimi engellemek için değil, aynı zamanda kullanımını sınırlamak için birkaç yararlı yoldan geçtiniz. Ama aynı şeyi kendi iPhone veya iPad'inizden de yapabileceğinizi biliyor muydunuz? Bu doğru – Apple'ın Screen Sharing ile birlikte Screen Time ile entegrasyonu sayesinde, eklediğiniz tüm aile üyeleri de Screen Time panelinde görüntülenir.

Note: To add a family member, tap your profile on the Settings app, and then tap Family Sharing.

Aile bölümünün altından bir aile üyesi seçmeniz yeterlidir ve cihazınızdaki mevcuta benzeyen özel bir Ekran Saati paneli bulmalısınız.

Oradan, uygulama kullanımını izleyebilir, Safari'yi engelleyebilir, zaman sınırlamaları uygulayabilirsiniz. Tıpkı cihazla doğrudan etkileşimde bulunmuş olmanız gibi. Adımlar hemen hemen aynıdır ve herhangi bir kısıtlama veya zaman sınırı, bir aile üyesinin sahip olduğu tüm cihazlara toplu olarak uygulanır.

Also on Guiding Tech

.camp-list-918{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/199726/Parental-Controls-in-Google-Play-Store_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1532358029’);background-size:cover;background-position:center center}

#parental controls

Click here to see our parental controls articles page

Çok Daha Güvenli Bir Deneyim Çevrimiçi

Screen Time, iOS 12'de sunulan en iyi tekliflerden biridir. Safari'yi sadece kolay bir şekilde engelleyemezsiniz, aynı zamanda çok sert hissetmeyen başka eylemler de gerçekleştirebilirsiniz. Uzaktan yönetim ile birleştirin ve sahip olduğunuz kontrolün miktarı sadece olağanüstü. Her özelliğin nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi için iOS 12 Ekran Zaman kılavuzumuza bakın.