İOS 12'de Safari Önbelleği ve Geçmişi Nasıl Temizlenir?

İPhone veya iPad'deki Safari, diğer tarayıcılar gibi çalışır; yerel olarak site çerezleri ve resimler gibi belirli web içeriği türlerini önbelleğe alır. Böylece performansı iyileştirmeyi ve sonraki ziyaretlerde tercihlerinizi hatırlamayı amaçlamaktadır. Ancak, geçmişte göz atma verileriniz, özellikle de cihazınızı başka biriyle paylaşıyorsanız, gizliliğin önlenmesi olabilir.

Sadece bu değil, eski bir tarayıcı önbelleği anormalliklere neden olabilir veya sitelerin yüklenmesini engelleyebilir. Sebebiniz ne olursa olsun, Safari tarayıcı önbelleği ve geçmişini temizleme işlemi çok net değildir. Her şeyden önce, Safari'de yerleşik bir ayar yok, ki bunu yapmasına izin veriyorsunuz, değil mi? Nereye bakacağını bilmediğin sürece.

Ancak bunu biliyorsanız ve grileşmiş seçeneği bulursanız, o zaman bu konuya nasıl gireceğinize dair bazı ayrıntılı talimatlar da buradadır. Yani daha fazla ado olmadan, başlayalım.

Also on Guiding Tech
Microsoft Edge vs Safari: What's Best on iOS

Read More

Safari Önbelleğini Temizleme

Microsoft Edge gibi üçüncü taraf tarayıcılardan farklı olarak Apple, Safari'yi özel bir Seçenekler paneli ile bütünleştirmek için hiç çaba sarf etmedi. Ve iOS 12 güncellemesiyle bile, işler bir küçük değişmedi. Göz atma geçmişinizi temizlemek için, aslında oldukça gülünç görünen iOS Settings uygulamasına dalmanız gerekir, ancak işletim sisteminin iç içe geçmiş uygulamalarıyla ne kadar sıkı bir şekilde iç içe geçtiğini göz önüne almak belki de mantıklıdır.

1. Adım: Ayarlar uygulamasını açın.

2. Adım: Aşağı kaydırın ve Safari etiketli seçeneğe dokunun.

3. Adım: Bir kez daha aşağı kaydırın ve ardından Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle'ye dokunun.

S tep 4: Onay açılan kutusunda Temizle'ye dokunun ve voila! Safari tarama verilerinizi ve geçmişinizi temizler.

Note: Safari also removes your browsing history on any other devices you are signed in using the same iCloud account. However, the cached data, such as site cookies, are only cleared on the device you perform the steps above.

Bireysel Site Verilerini Silme

Tek yapmanız gereken, yalnızca belirli bir site için önbelleğe alınmış verileri kaldırmaksa? Neyse ki, bu mümkün daha fazla. Güncel olmayan site verilerinin neden olduğu belirli sorunları giderirken oldukça yararlı gelmelidir. Ayrıca, tüm Safari tarayıcı önbelleğinizi bu süreçte kaybetmeniz gerekmeyecek.

1. Adım: Ayarlar ekranında Safari'ye dokunduktan sonra, tüm geçmişi aşağı kaydırın – Geçmişi Temizle ve Web Sitesi Verileri seçeneğinin üzerine gelin ve ardından Gelişmiş'e dokunun.

2. Adım: Web Sitesi Verileri'ne dokunun.

3. Adım: Siteye göre kategorilere ayrılmış tüm verileri bulmalısınız. Bir öğeyi ekranın sağ tarafına doğru kaydırın ve ardından görünen Sil seçeneğine dokunun.

Önbelleğe alınmış verileri kaldırmak istediğiniz diğer siteler için tekrarlayın.

Tip: Use the Show All Sites option at the bottom of the screen to load more sites.

Also on Guiding Tech
Firefox vs Firefox Focus: Should You Switch?

Read More

Geçmişi Temizle ve Web Sitesi Verileri Grilaştı

Belirli iOS cihazlarda Geçmişi Temizle ve Web Sitesi Verisi seçeneklerinin grileşmiş olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, tarama verilerinizi silmenizi engeller. Ve hayır, bu iOS 12 ile ilişkili bazı hata veya aksaklık değil. İşletim sistemi tarafından zorlanan içerik kısıtlamaları nedeniyle olur ve seçeneği kullanmadan önce bunları kaldırmanızı gerektirir. Büyük olasılıkla, cihazınızı başka sitelere gitmelerini engellemek için başkalarına devretmeden önce bunu kendiniz yaptınız.

Ve iOS 11'den güncelliyorsanız, Ayarlar uygulamasının Genel bölümü altındaki içerik kısıtlamalarını da bulamazsınız. İOS 12'den itibaren, artık Ekran Zamanının bir parçası.

1. Adım: Ayarlar uygulamasında, Ekran Saati'ne dokunun.

2. Adım: İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları etiketli seçeneğe dokunun. Ekran Zaman şifresi (eskiden Kısıtlamalar şifresi olarak bilinir) varsa, devam etmek için eklemeniz gerekir.

Note: If you can’t remember your Screen Time passcode, then scroll down to the section below to learn what you can do about it.

3. Adım: İçerik Kısıtlamaları etiketli seçeneğe dokunun.

4. Adım: Web İçeriği'ne dokunun.

5. Adım: Yetişkin Web Sitelerini Sınırlama veya İzin Verilen Web Siteleri Yalnızca Etkinleştir seçeneklerini görmelisiniz – büyük olasılıkla, eskidir. Öyleyse, Sınırsız Erişim etiketli seçeneğe ve ardından geriye doğru ilerleyin.

Ayarlar uygulamasında Safari'ye dokunun. Artık Geçmişi Temizle ve Web Sitesi Verileri seçeneğini artık grileştiremezsiniz.

Ekran Zaman Şifresini Sıfırlama

Ekran Süresi (Kısıtlamalar) şifrenizi hatırlayamıyor musunuz? Ardından, iOS cihazınızı geri yüklemek için bir araç olarak bir iTunes yedeği ile geri yükleme eyleminde bulunmalısınız. Ancak bir yakalama var – özellikle bir Screen Time şifresini kullanmadan önce oluşturmuş olabileceğiniz bir yedeği kullanmalısınız. Aksi takdirde, restorasyon prosedürü sadece şifreyi geri yükler.

Böyle bir yedeğe erişiminizin olmaması durumunda, iPhone veya iPad'inizi geri yüklemeniz ve yeni bir cihaz olarak ayarlamanız gerekir. Açıkçası, süreçteki tüm verileri kaybedersiniz.

Ekran Zaman şifresi kullanmadan önce oluşturmuş olabileceğiniz bir yedeği kullanmanız gerekir.

Bu nedenle, devam etmeden önce taze iCloud ve iTunes yedeklemeleri oluşturma, yerel olarak kaydedilen notları, belgeleri ve diğer veri türlerini başka bir cihaza veya bulut depolama alanına vb. Kopyalama gibi gerekli önlemleri alın.

Warning: If you aren’t familiar with the process, consider visiting the local Genius Bar to let an expert do the job for you instead.

İlk etapta bir Screen Time şifre kodu ayarlamadıysanız, Apple'ın Aile Paylaşımı özelliği tarafından dayatılan kısıtlamalar altında olabilirsiniz. Böyle bir durumda, aile düzenleyicinizden sizin için içerik kısıtlamalarını kaldırmasını istemeniz dışında yapabileceğiniz hiçbir şey yoktur – nedenini açıklamak eğlenceler!

Also on Guiding Tech

.camp-list-1019{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/204895/Safari-Missing-Tabs-IOS-12-Fix-Featured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1538243782’);background-size:cover;background-position:center center}

#safari

Click here to see our safari articles page

Temiz Süpürme

Yani, Safari önbelleğini ve geçmişini temizlemenin yolu budur. Bunu yapmak için başka bir uygulamaya dalmanız gerektiğinden çok kullanışlı değil, ancak yine de kullanışlı. Ancak bekleyin – yalnızca geçmişinizi izlemek için göz atma geçmişinizi silmek istiyorsanız, ileride neden Özel sekmeler kullanmaya geçmiyorsunuz?

Tip: To switch to Private mode, open the tab switcher, and then tap Private.

Özel sekmeler, tarama oturumunuzun sonunda otomatik olarak önbelleğinizi ve geçmişinizi temizledikleri için delice faydalıdır. Elbette, herhangi bir içerik kısıtlaması varsa bunları kullanamazsınız. Ama değilse, yapmamanız için bir sebep yok.