İOS 13’ü iPhone’unuza şimdi nasıl yükleyebilirim?

WWDC 2019’da resmi olarak yapılan iOS 13, ilk beta sürümünde yüklenmeye hazır. Geliştiriciler için tasarlanan bu sürüm, Apple tarafından açıklanan en yeni özellikleri test etmenizi sağlar. Ancak, bu yıl iPhone’unuza yükleme prosedürü önceki yıllardan biraz farklıdır. İOS 13’ü aşağıda iPhone’unuza nasıl kuracağınızı öğrenin.

    iOS 13: Apple’ın bir sonraki sürümünün getireceği tüm değişiklikler

Her şeyden önce, ne yaptığınızı bilmiyorsanız, bu sürümü kurmaktan kaçınmanız gerektiğine dikkat ediniz, çünkü kararsız olabilir ve cihazınızın kullanımını zorlaştırabilir. Apple, kullanıcıları bu tehlikeye karşı uyarır:

Thrill Seekers için önemli not: Eğer ileride yaşamak ve iOS 13’teki harika yeni özellikleri denemekle ilgileniyorsanız, gelecek ay genel beta sürümüne gelecek birçok hata düzeltmeleri ve düzeltmeleri beklemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Bu betayı kim yükleyebilir?

Herkes beta almaz. Yalnızca iPhone 6s veya üstü, iPad Air 2 veya üstü, tüm iPad Pro modelleri, iPad 5. nesil veya üstü ve iPad Mini 4 veya üstü iOS 13 ile uyumludur.

Son olarak, beta sürümünü indirip yüklemek için bir geliştirici hesabına sahip olmak gerekir.

İOS 13 nasıl kurulur?

Düzenli sürprizlerle, Apple yeni iOS beta indirme yöntemini değiştirdi. Önceden, betayı doğrudan iPhone, iPad veya iPod touch’ınızdan yüklemek mümkündü. Mac kullanmak artık gerekli olduğundan, artık uygulama yapmak için bir araç olan Xcode 11’in beta sürümünü indirip yüklemeniz gerektiğinden, bu artık mümkün değil. Ardından, daha önce indirmiş olacağınız iOS 13’ü yüklemek için iTunes’u (ölümü dün duyuruldu) açmalısınız.

Alternatif bir yöntem, Xcode 11 beta olmadan yapmanıza izin verir, ancak macOS 10.15 Catalina beta sürümünü indirmeniz gerekir. Bu durumda da, bir Mac gereklidir. İPhone’unuzu takın, Finder’ı açın ve iOS 13’ü yükleyin.

Her iki durumda da, verilerinizi yedeklemenizi öneririz, böylece sorun olması durumunda iOS 12’ye geri dönebilirsiniz.

androidpit wwdc 2019 98

Son olarak, genel beta’nın Haziran’da kullanıma sunulacağını unutmayın, bu nedenle cihazınızı buraya kaydetmeniz ve OTA güncellemesini yüklemeniz gerekir.

İOS 13’ü hemen test etmeyi planlıyor musunuz, yoksa son halini bekleyecek misiniz? Yorumlarda bize bildirin!