İOS için Chrome vs Firefox: Hangi Tarayıcı En İyisidir?

İOS'ta tamamen Chrome'a geçtiğimden bu yana bir süre geçti ve iyi bir sebepten dolayı. Tarama verilerimin, farklı platformlar ve üretkenlik için hayati öneme sahip cihazlar arasında anında senkronizasyonunu buluyorum. Safari ile mümkün değil. Peki ya Firefox?

Firefox Quantum, Chrome'daki gibi verileri de sorunsuz şekilde topluyor ve senkronize ediyor. Bu yüzden bazı eski yer imlerini kontrol etmek için iOS için Firefox'u indirdim ve gördüklerime hoş bir şekilde şaşırdım. Mozilla'nın yeni tarayıcısı yeterince iyiydi ve planladığımdan daha uzun süre kullandım.

Firefox, Chrome'dan tam bir geçiş yapmayı garanti ediyor mu? Her iki tarayıcı da size sunacak çok sayıda kullanışlı özelliğe sahip olsa da, birbirlerinin üzerinde üstünlük yaptıkları birkaç alana bakalım.

Firefox'u indirin

Chrome'u İndirin

Yeni Sekmeler

Firefox’u ilk başlattığımda, Chrome’a nasıl göründüğünü görünce şaşırdım. Estetikte herhangi bir fark olmadığını söylememek değil – Chrome daha modern ve cilalı görünüyor, ancak Firefox'un elementler arasında açıkça tanımlanmış sınırları olan klasik dokunuşa sahip.

Senkronize edilmiş tarama geçmişinize erişmek için simgeler, diğer cihazlardan gelen son sekmeler ve okuma listesi her iki tarayıcının yeni sekme sayfalarında rahatlıkla bulunur. Firefox onları en üstte listelerken, onları ekranın ortasında Chrome'a sahiptir. Gezinti kontrolleri, her bir tarayıcıda ekranın alt kısmında iyi bir şekilde konumlandırılmıştır; bu sayede sayfalar arasında ileri geri gezinme, alternatif sekmelere geçme ve tarayıcı menülerine bir esinme erişimi sağlanmıştır.

Firefox to the left — Chrome to the right.

Her iki tarayıcıdaki yeni sekmeler de, tercihinize bağlı olarak yararlı veya dikkat dağıtıcı olabilecek sıkça ziyaret edilen siteleri gösterir. Ancak, Firefox gerektiğinde onları tamamen boş bir ekranla devre dışı bırakmanıza ve değiştirmenize olanak sağlar. Bu arada, Chrome, simgelerinin minimalist doğası nedeniyle benzer bir seçenek sunmuyor. Dahası, Firefox ayrıca varsayılan yeni sekmeyi özel ana sayfanızla değiştirmenize olanak tanır – Chrome'un izin vermediği başka bir şey.

Kısacası, Firefox belirli bir düzeyde özelleştirmeye izin verirken, Chrome'da edindiklerinizle sıkışıp kaldınız.

Tip: To customize the appearance of the Firefox new tab, visit the New Tab and Homepage options from the browser’s Settings panel.

Seyir Kontrolleri

Navigasyon söz konusu olduğunda, Chrome'un Firefox'a göre birkaç avantajı var. Birincisi, bir şeyi aramak oldukça kolay – Chrome'un doğrudan gezinti çubuğunun içinde bulunan ve tek elle gezinirken yardımcı olan şık bir arama simgesi var.

Chrome’s navigation bar is a delight to use.

Ve sonra tarayıcı menüsü var. Firefox’un aksine, Chrome menüsü hem normal hem de gizli sekmeleri açmak için şık kısayollar içerir; bu, yalnızca sekme değiştiricisine her zaman güvenme gereksinimini ortadan kaldırır. Ayrıca, menüde listelenen seçenekleri tek bir kesintisiz hareketle seçebilir, bu sayede hızlı ateş taramasına izin verebilirsiniz.

Tip: To select options within the Chrome menu with a single touch gesture, start by tapping and holding the menu icon. Next, drag your finger over to the option that you want to select, and then lift your finger.

Also on Guiding Tech
How to Identify and Kill Chrome Tabs Eating Up RAM

Read More

Reklamlar ve İzleyiciler

İnternet, sinir bozucu reklamlarla doludur ve genel olarak çoğu web sitesinde, onlardan kurtulmak daha iyi bir deneyime dönüşür. Ancak Safari için tonlarca içerik engelleyici varken, App Store üçüncü taraf web tarayıcılarının herhangi birini yasaklar.

Chrome için, bir süre önce DNS sunucularını reklamları filtrelemek üzere değiştirmeyi içeren bir geçici çözüm buldum, ancak işi yapmak için özel bir reklam engelleyiciye kıyasla biraz kafa karıştırıcı ve sıkıcıydı.

Ancak, Firefox’a gelince, reklam engelleme doğrudan tarayıcının içine yerleştirilir. Firefox menüsünü açın ve hem web izleyicilerini hem de reklamları devre dışı bırakmak için İzleme Korumasını açın. Çok havalı, ha?

Firefox has a built-in anti-tracking and ad-blocking module.

Ayrıca, Ayarlar paneline kısa bir dalışla izleyicilere daha da sıkı kısıtlamalar koymayı da seçebilirsiniz. Gizliliğe önem verenleri etkilemek zorunda.

Normal tarama sırasında veya Özel oturumlarda Firefox'un izleyicileri ve reklamları ne zaman engelleyeceğini tam olarak belirlemek için ek seçenekler vardır. Sürekli kurmamanız için hiçbir neden göremiyorum.

Karanlık modu

Özel karanlık modlara yönelik uygulamalardaki eğilim, Android'teki Chrome'daki gece modu da dahil olmak üzere şimdiye kadar gerçekleşebilecek en iyi şeylerden biri. Ancak, GT'deki meslektaşlarımdan birkaçı da dahil olmak üzere pek de hoşuna gitmiyor. Gözler üzerinde daha kolay buluyorum ve desteklenen birçok uygulamada kullanıyorum. Ne yazık ki, iOS'taki Chrome bunu henüz sunmadı. Bu yüzden gece geç saatlerde iPad'imde gezinirken sık sık oldukça sinir bozucu buluyorum.

Ancak, Firefox daha sonra varsayılan beyaz kullanıcı arayüzünü koyu siyah bir gölgeyle değiştiren bir Dark temasına geçme özelliğini sunacak kadar kibardı. Ancak yine de web sayfalarını etkilemez.

The Dark theme applies to the entire Firefox user interface.

Neyse ki, Mozilla'nın tarayıcısı sizi hayal kırıklığına uğratmaz. Karanlık tema ile veya Karanlık tema ile kullanabileceğiniz Gece Modu adlı ek bir özellik vardır.

Night mode applies only to webpages, and not the Firefox user interface.

Tarayıcı menüsünden Gece Moduna geçiş yapın; tüm web sayfaları daha koyu arka planlar ve daha açık yazı tipleri göstermeye başlar. Ara sıra görüntü inversiyonu biraz can sıkıcı hissedebilse de, görüntüler çoğunlukla el değmeden bırakılır. Bununla birlikte, tüm uygulama oldukça temiz hissediyor.

Karanlık tema olmadan, Night Mode'un sadece web sayfalarını etkilediğini, tarayıcı arayüzünün kendisini etkilemediğini unutmayın. Tam bir deneyim için ikisini de etkinleştirmeniz gerekir.

Both the Dark theme and Night Mode in action.Note: Firefox also features an automatic mode where the Dark theme switches on and off depending on ambient light levels.

Arama motorları

Chrome, yalnızca bir avuç arama motorunu (Google, Bing ve Yahoo, hepsi de gizlilikle mükemmel bir üne sahip olmayan) destekler. Alternatif arama motorları çoğunlukla kendilerini yalnızca Safari ile bütünleştirdiklerinden, bu üçüyle oldukça şaşırıp kalıyorsunuz.

Sürprizime göre, Firefox iki kat daha fazla özellik taşıyordu. Son derece özel aramalar için inanılmaz DuckDuckGo arama motoruna kolayca geçebilirim. Alışveriş yapmak için tek yapmam gereken Amazon.com'u varsayılan olarak ayarlamaktı ve ürünleri doğrudan adres çubuğundan bulabiliyordum.

Firefox comes with more search engines, and also lets you add others.

Daha da iyisi, özel arama motorlarınızı da karışıma ekleyebiliyor olmanız, iOS'taki diğer tüm büyük web tarayıcılarının bunu yapmanıza izin vermeyeceği düşüncesine göre oldukça iyi. Kudos, Mozilla!

Veri ve Güvenliği Senkronize Etme

Birden fazla platformdan (Windows, macOS, Android vb.) Verileri senkronize etmek her iki tarayıcıda da yaygındır ve Chrome'u ilk başta kullanmaya başlamamın ana nedenlerinden biri. Ancak Firefox ile Google’ın amiral gemisi tarayıcısına kıyasla kayda değer kısıtlamalar buldum.

Örneğin, Firefox sadece saçma olan kredi kartı bilgilerini kaydetme özelliğine sahip değil – çevrimiçi bir satın alma işlemi yapmak istediğimde cüzdanımı çıkarmak zor değil. Chrome, tüm ödeme bilgilerini diğer göz atma verilerinin yanı sıra kaydeder ve gerektiğinde bunları otomatik olarak doldurur. Neden Firefox bunu yapmıyor (sadece iOS sürümüyle sınırlı değil) benden fazla.

Chrome saves and syncs your credit card information on all platforms.

Tarayıcı ayrıca, hesap ihlali durumunda senkronize edilmiş verileri korumak için ekstra bir güvenlik katmanı ekleme seçeneğine de sahip değildir. Öte yandan, Chrome, verilerinizi tamamen senkronize parolanızı kullanarak şifrelemenize izin verir; bu, kişilerin yalnızca bir ana şifreye güvenmeden maksimum şekilde kullanmaları gerektiğini savunduğum bir şey.

Also on Guiding Tech
Should You Use a Sync Passphrase on Chrome?

Read More

Sesli arama

Daha önce de belirttiğim gibi, Chrome, gezinme çubuğundaki kullanışlı arama simgesi sayesinde tek elle gezinmeyi oldukça kolaylaştırıyor. Ama ne yazmak istediğinizi söyleyerek daha hızlı bir şey aramaktan ne haber? Yeni bir sekmedeki o mikrofon simgesine dokunmanız yeterli; artık gitmeye hazırsınız! Google, iş dünyasında en iyi ses tanıma teknolojilerine sahiptir ve Chrome'da Sesli Arama bir cazibe işlevi görür.

Voice Search makes lengthy surfing sessions a breeze.

Öte yandan, Firefox böyle bir işlevselliğe sahip değildir, ancak iOS'un Dikte özelliğini sadece ekran klavyesiyle kullanabilirsiniz. Ancak, Chrome'a kıyasla oldukça hantal hissettiriyor ve sorunsuz çalışmıyor.

Veri yönetimi

Hem Firefox hem de Chrome, tarama etkinliklerinizden doğrudan ayarlarından kolayca kurtulmanızı sağlar. Fakat burada, Firefox, Safari gibi, tek tek siteler için de aynısını yapmanızı sağladığından Chrome'u kazandı.

Firefox lets you delete cached data by site.

Bunu özellikle, bir sitenin normal çalışmasını engelleyebilecek eski çerezleri ve diğer verileri silmek istediğim, ancak işlemdeki tüm tarama geçmişimi kaybetmeden, faydalı buluyorum.

Dikkat dağıtıcı görüntüler

Dikkat dağıtıcı resimlerle veya rahatsız edici GIF'lerle sizi bombalayan sitelerin bıktınız mı? Bir haber sitesine devam ederken odaklanmakta zorlanıyorsanız, Firefox'un size iyi bir sürpriz yapması gerekir.

Firefox’s ability to hiding images helps you focus immensely.

Tüm görüntüleri anında gizlemek için Firefox menüsündeki Görüntüleri Gizle düğmesine basın. Bunu Mozilla'nın tarayıcısındaki en önemli özelliklerden biri olarak buldum ve eminim siz de öyle.

No images. Zero distractions.

Bir süre sonra sıkılıyorsanız, geçişi kapatmanız yeterlidir; tüm görüntüleri hemen görmelisiniz.

Yabancı Diller

Çalışmalarımla ilgili çeşitli konularda araştırma yapmak için genellikle yabancı dilde içeriğe göz atmam gerekiyor ve Chrome entegre Google Translate modülüyle işleri çok kolaylaştırıyor. Bununla, web sayfalarını hemen desteklenen herhangi bir dilden diğerine çevirebilirim.

You can also configure Chrome to convert one language to another automatically.

Yabancı dillerdeki siteleri ziyaret etmek istiyorsanız, Chrome en iyi seçeneğinizdir. Firefox henüz resmi olarak benzer bir özellik sunmuyor.

Tarayıcı Performansı

Normal kullanımda, performans hem Chrome'da hem de Firefox'ta özellikle bir etken değildir, özellikle her ikisi de web sayfalarını oluşturmak için Apple'ın WebKit motorunu (Safari ile aynı) kullandığını düşünür. Ancak, daha önce bahsettiğim yerleşik İzleme Koruması işlevini kullanırsanız, Firefox'un Chrome'a göre bir avantajı vardır.

Firefox edges out over Chrome in terms of performance thanks to built-in ad-blocking.

İzleyiciler ve reklamlar devre dışı bırakıldığında, Firefox’un Chrome’dan daha iyi çalıştığını gördüm. Daha az iş yükü çoğunlukla daha yumuşak bir tarama deneyimine dönüşür, çünkü bu anlaşılabilir bir durumdur. İPhone veya iPad'iniz biraz daha eski olsa bile, ağır web görüntülerini gizleme özelliğiyle birleştirin ve Firefox iOS'ta en iyi performansı sunar.

Also on Guiding Tech

.camp-list-536{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/209883/Dropbox-Paper-vs-Notion-Which-One-Should-You-Choose_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1544022504’);background-size:cover;background-position:center center}

#comparison

Click here to see our comparison articles page

En iyisi nedir?

İOS için Firefox'ta daha keyifli bir gezinme deneyimi sağlayan pek çok deftik dokunuş var, ancak Chrome kolaylık ve güvenlik söz konusu olduğunda öne çıkıyor.

Bana sorarsanız, hala Chrome'u iOS için tercih ediyorum. Gece Modu ve İzleme Koruması gibi özellikleri sevmeme rağmen, bir Firefox switchover tarafından potansiyel olarak kaybettiğim şey (Sesli Arama, Google Çeviri, vb.) Bunu uygun bir seçenek yapmamaktadır. Ayrıca, tarayıcıları iOS olmayan cihazlarımda da değiştirmek zorunda kalacağımdan bahsetmiyorum.

Ancak, Firefox'u başka bir platformda kullanıyorsanız ve Chrome'un sunduğu şeyleri kaçırmazsanız, iOS'ta da kullanmamanız için hiçbir neden yoktur. Dahili reklam engelleme, kesintisiz karanlık bir tema ve gece modu ve özel arama motoru desteği kesinlikle anında bir favori yapmalıdır.