İOS için en iyi 15 Firefox İpuçları

İOS için Firefox, iPhone ve iPad'de kullanmak için harika bir web tarayıcısıdır. İyi performans sunar, şık bir Gece Modu içerir, izleyicileri kolayca engellemenizi sağlar ve çok sayıda platformda verileri senkronize eder. Ancak iOS'daki çoğu tarayıcı en iyi ihtimalle bareblon olsa da, Firefox'ta durum böyle değil.

Hala varsayılan olarak iOS için Firefox kullanma fikriyle uğraşıyorsanız, şansınız yaver gitmiş. Deneyiminizi optimize etmek için kullanabileceğiniz çeşitli Firefox for iOS ipuçları ve püf noktalarını paylaşıyoruz. Tarayıcıyı bir süredir kullanıyor olsanız bile, yeni bir şeyler öğrenmek zorunda kalırsınız. Öyleyse okumaya devam et.

1. Hızlı Arama Motorları

İOS için Firefox, hemen hemen tüm arama motorlarını eklemenizi ve varsayılanı ayarlamanızı sağlar (Firefox Ayarlarında Ara'ya dokunun). Böylece Google, Bing, DuckDuckGo veya başka herhangi bir arama motorunu kullanarak kolayca arama yapabilirsiniz.

Ama işlerin ilginçleştiği yer burasıdır. Varsayılan olarak belirlediğiniz arama motorundan bağımsız olarak, Firefox’a eklenmesi koşuluyla, başka herhangi bir arama motorundan da sonuçlar oluşturabilirsiniz. Ve bu da fazladan bir dokunuş olmadan.

Gitmek yerine, sorgunuzu yazdıktan sonra istediğiniz arama motoru simgesine klavyenin üstüne dokunun. Ve bu kadar!

2. Ortam Koyu Teması

Şimdiye kadar, Firefox menüsü aracılığıyla kolayca açıp kapatabileceğiniz şık Gece Modu hakkında bir fikir edinmiş olabilirsiniz. Fakat bununla birlikte devam etmek için karanlık bir temanızın olabileceğini biliyor muydunuz? Daha da iyisi, ortamın ışık seviyesine bağlı olarak tema açılıp kapanıyor mu?

Firefox Ayarları paneline gidin, Ekran öğesine ve ardından Koyu öğesine dokunun. Bu, tüm temayı karanlık yapacak. Özelliği otomatikleştirmek için, Otomatik seçeneğinin yanındaki seçim düğmesine dokunun. Sağlanan kaydırıcıyı kullanarak otomatik olarak devreye girmesini istediğiniz parlaklık seviyesini belirtin. Ve gitmeye hazırsın. Oldukça havalı değil mi?

Sizin tarafınızdaki kontrolün olmaması dışında, aynı şekilde çalışan Apple Books'taki karanlık modu size hatırlatıyor.

3. Özel Ana Sayfa ve Yeni Sekmeler

İOS'taki en büyük web tarayıcıları, Safari, Chrome veya Edge olsun, şaşırtıcı bir şekilde özelleştirilebilir bir ana sayfa oluşturmanıza izin vermez. Ancak Firefox ile değil.

Firefox Ayarları panelinde Ana Sayfa seçeneğine dokunun; ana sayfayı, yer işaretlerinizi veya geçmişinizi varsayılan En İyi Siteler yerine gösterecek şekilde yapılandırabilirsiniz. Daha da iyisi, bir siteye link ekleyebilirsiniz – bu, Firefox ana sayfasını her ziyaret ettiğinizde tarayıcıdan siteyi otomatik olarak yüklemesini ister.

Bunu da yeni sekme sayfalarına da yapabilirsiniz – Ayarlar'da Yeni Sekme'ye dokunun ve bu neredeyse aynı prosedürdür.

Also on Guiding Tech
Firefox vs Firefox Focus: Should You Switch?

Read More

4. Sürekli Özel Mod

Firefox'ta tarama aktivitelerinizi kaydetmeden sörf yapmak için istediğiniz zaman açabileceğiniz şık bir Özel moda sahiptir. Ancak tarayıcıyı her kapattığınızda ve yeniden başlattığınızda her zaman normal moda döner. Her zaman Özel moda geçmek istiyorsanız oldukça can sıkıcı. Öyle olması gerekmiyor.

Ayarlar panelinde Özel Sekmeleri Kapat anahtarını kapatmanız yeterlidir; normal moda geri dönmeyi seçmediğiniz sürece Özel modda kalırsınız.

5. Belirli Site Çerezlerini Temizle

Firefox, tarama verilerinizi kolayca temizlemenizi sağlar (Firefox Ayarları içindeki Veri Yönetimi'ne dokunun). Ancak bunu belirli siteler için de yapabileceğinizi biliyor muydunuz?

Veri Yönetimi ekranında, Web Sitesi Verileri'ne dokunun; tarama verilerini siteye göre kolayca kaldırabilirsiniz.

Artık eski bir önbellek nedeniyle belirli bir site arızası nedeniyle tüm tarama verilerinizden kurtulmanıza gerek yok. Veya Özel sekmeleri kullanmayı unuttuysanız!

6. Sekmeleri Yeniden Sipariş Et

Herhangi bir zamanda Firefox'ta düzinelerce sekme var mı? Bu genelde karışıklık olur, değil mi? Harika bir haber – onları organize etmeye çalışabilirsiniz. Sekme değiştiricisinde, sadece hareket etmek için sürükleyin.

Daha da iyisi, iPad sürümündeki sekmeleri, masaüstündeki gibi yeniden düzenleyebilirsiniz. Bir kez daha, bir sekmeye uzun dokunun ve sekme çubuğunda istediğiniz yere sürükleyin.

7. Siri ile aç

Siri'yi sevdin mi? Siri Kısayolları sayesinde, istediğiniz zaman Firefox'u sizin için açmasını isteyebilirsiniz. Ayarlar panelinde, Siri Kısayolu'na dokunun, istendiğinde 'Yeni Sekmeyi Aç' ifadesini kaydedin ve gitmeye hazırsınız.

Şimdilik bu, Siri'nin sizin için yapmasını isteyebileceğiniz tek şey. Ancak gelecekte Firefox’a daha fazla kısayol eklenmiş olabilir, bu yüzden onlar için bir göz atın.

8. Firefox Widget'ı Etkinleştir

Siri ile sohbet etmekten hoşlanmıyor musun? O zaman Firefox widget’ının iyi bir alternatif olduğunu kanıtlaması gerekir. En soldaki Giriş ekranında, Düzenle'ye dokunun ve ardından Firefox'u etkinleştirin. Pencere öğesinin hem normal hem de Özel sekmeleri açmak için kısayolları var, bu sadece harika.

Panoya kopyalanan bir bağlantınız varsa, pencere aracı akıllıca algılar ve Firefox’a da yükleme seçeneği sunar.

9. Reader Görünümü

Fazladan karmaşa olmadan (reklamlar, yorumlar, kenar çubukları, vb.) Uzun blog yazıları veya makaleler okuyabilmeyi hiç istediniz mi? Peki, Firefox en iyi okuma modlarından birine sahiptir. Geçiş işlevini destekleyen sayfalarda Reader Görünüm simgesine dokunmanız yeterlidir.

Arka plan renklerini (Açık, Koyu ve Sepya) kolayca değiştirme ve ekran parlaklığını ayarlama yeteneği yalnızca anlaşmayı tatlandırmak için kullanılır.

Also on Guiding Tech

.camp-list-622{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/208642/Disable-Cookie-Warnings-Chrome-Firefox-Opera-Featured_181119_142544_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1542895275’);background-size:cover;background-position:center center}

#Firefox

Click here to see our Firefox articles page

10. Güvenli Kayıtlı Girişler

Siz yokken, kayıtlı girişlerinize (kullanıcı adları ve şifreler) erişen birinin endişesi var mı? Ek bir güvenlik katmanı sağlamak için bir şifre oluşturun veya Dokunmatik Kimliği etkinleştirin.

Firefox Ayarları panelinde, Dokunma Kimliği ve Parola'ya dokunun; böylece kolayca bir parola ayarlayabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, karışıma biyometrik güvenlik eklemek için Dokunmatik Kimliği Kullan'ın yanındaki anahtara dokunmak.

Şu anda, Firefox, Face ID'yi desteklememektedir ve bunun için olan desteğin gelecekteki güncellemelere eklenebileceğini umuyoruz.

11. Doğrudan PDF ve Dosyaları İndirin

PDF'leri indirmeden önce açmayı unutun. Bunun yerine, bir bağlantıya uzun dokunun ve ardından Bağlantıyı İndir öğesine dokunun. Bu, diğer dosyalar için de geçerlidir. Web sayfalarının tamamını HTML formatında indirebilirsiniz (ki bu oldukça havalıdır).

İndirme Bağlantısına dokunduğunuzda, tarayıcının indireceği hem dosya hem de biçim görüntülenir. Bu, gerçekten istediğiniz şey değilse, indirme işlemini iptal etmeniz için yeterli zaman sağlar.

12. Dosyalar Uygulama Entegrasyonu

İndirmelerden bahseden Firefox ayrıca Dosyalar uygulamasıyla tam entegrasyon da sunar. Bu, tarayıcıyı kullanmadığınızda bile indirilen dosyalara kolayca erişebileceğiniz ve bunları paylaşabileceğiniz anlamına gelir. Dosyalar uygulamasında, iPad'imde, ardından da Firefox'a dokunun.

İndirilen dosyalarınızla neler yapabileceğiniz hakkında daha fazla bilgi için, ayrıntılı Dosyalar uygulama rehberimizi okuyun.

13. Diğer Cihazlardaki Sekmeleri Kontrol Edin

Firefox ayrıca platformdan bağımsız olarak diğer cihazlarınızdaki sekmeleri kolayca kontrol etmenize (ve hatta açmanıza) izin verir. Firefox menüsünde Kütüphane'ye dokunun, Geçmiş'e ve ardından bunu yapmak için Senkronize Edilen Aygıtlar'a dokunun.

14. Bant Genişliğini Kaydet

Hücresel planınızdaki verilerin tükenmesine yakın mısınız? Firefox menüsündeki Görüntüleri Gizle seçeneği boşa harcanan boş bir seçenek değildir. Açın, Firefox görüntü yüklemeyecektir. Ve hayır, sadece resimleri gizlemek değil. Onları ilk etapta indirmiyor ve bu da kaydedilmiş bant genişliğine çeviriyor.

15. Daha Fazla Reklamı Engelle

Şimdiye dek kesinlikle Firefox menüsündeki İzleme Koruması anahtarına rastlamış olmalısınız. Ancak, bazı reklamlar hala burada ve orada görünüyor, değil mi? Onlardan nasıl kurtulacaksın? Firefox Ayarları panelinde, İzleme Koruması öğesine, ardından da bunu yapmak için Sıkı öğesine dokunun.

Note: Certain web elements may not render properly with Strict tracking protection. While you should be fine for the most part, switch back to Basic tracking protection if you run into any issues.

Also on Guiding Tech
Firefox Focus vs DuckDuckGo: Which Is the Best Browser for Privacy

Read More

Bir Profesyonel Gibi Sörf Yapın

Çoğu web tarayıcısı iOS'ta kolayca pes eder. Ve çoğunlukla, suçlu değiller. Apple'ın mobil platformu tarayıcı gelişimi için çok kısıtlayıcı. Ancak Firefox geliştirme ekibi ile değil, hemen hemen her şey için bir cevap var. Mozilla'ya yukarıda ve öteye gittiğin için teşekkürler!

Sıradaki: Firefox Hesabınız, tarama geçmişinizi ve şifrelerinizi içeren çok hassas bilgiler içermektedir. İzinsiz erişime karşı nasıl korunacağını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.