İOS'ta Safari için Karanlık Modu Getirmenin 2 Yolu

İşlevsellik sağlayan iOS uygulamalarında karanlık moda geçmek sadece estetik için değil. Ayrıca, özellikle OLED ekranlı iOS cihazlarında, pil ömrünün korunmasına yardımcı olur. Fakat ne yazık ki, iOS içindeki dahili tarayıcının adanmış bir karanlık modu bulunmadığı Safari. Bu biraz saçma ve hayal kırıklığı yaratıyor.

Neyse ki, Safari için karanlık mod işlevselliğini elde etmek için iki geçici çözüm bulduk. Birincisi, tarayıcının Okuyucu Görünümü'nü kullanmayı, diğeri ise iOS'un sistem genelindeki Akıllı Çevirme özelliğinden yararlanır. Belirli üçüncü taraf web tarayıcılarında elde ettiğinize kıyasla en uygun değiller ancak yine de iyi çalışıyorlar.

Also on Guiding Tech
Microsoft Edge vs Safari: What's Best on iOS

Read More

1. Reader Görünümü

Safari'nin Okuyucu Görünümü, dikkatinizi önemli içeriğe odaklarken, gereksiz dağınıklığı (özellikle reklamlar) web sayfalarından uzaklaştıran delicesine faydalı bir işlevdir. Sadece bu değil, aynı zamanda tamamen karanlık bir arka plana geçmenizi sağlar ve ince bir karanlık modu yerine geçmesini sağlar.

Ancak, Reader View'a geçme yeteneği yalnızca işlevselliği destekleyen sitelerde (bloglar ve medya siteleri) kullanılabilir. Ve o zaman bile, yalnızca bireysel web sayfaları desteklenirken, ana sayfalar büyük ölçüde döngü dışına çıkarılır. Ne olursa olsun, hadi harekete geçelim.

1. Adım: Favori blogunuzu veya sitenizi ziyaret edin ve bir gönderi açın. Yükleme sırasında, sayfanın Reader View özelliğini desteklediğini belirtmek için adres çubuğunda bir 'Reader View Available' bildirimi yanıp sönmelidir.

Adım 2: Adres çubuğunun solundaki Okuyucu Görünümü simgesine (üç buçuk yığılmış satır) dokunun. Safari, sayfayı hemen Reader View'a yükler.

Adım 3: URL çubuğunun sağ tarafındaki aA simgesine dokunun. Aşağı açılır menüden en koyu rengi seçin.

Adım 4: Kapatmak için menünün dışına dokunun. Ve tam teşekküllü karanlık modda yazıyı okumanın keyfini çıkarın. Ekranı aşağı ve yukarı kaydırırken ekran ve üst kısımdaki adres ve gezinti çubukları kaybolur.

Başka bir sayfaya gitmenin Reader View'u devre dışı bıraktığını ve elle yeniden etkinleştirmeniz gerektiğini unutmayın. Ancak, arka plan rengi ayarı kaydedilir, bu nedenle sadece Reader View'a geçmeniz yeterli olacaktır.

Also on Guiding Tech
How to Sync iPhone Bookmarks With PC

Read More

2. Akıllı Ters Çevir Kısayolu

Reader View ve karanlık bir arka plan kombinasyonu, karanlık modu taklit etmek için birlikte iyi çalışır. Ancak yukarıda belirtildiği gibi, her web sitesinde kullanamazsınız. Reader View özelliğini desteklemeyen siteler için (veya sürekli olarak geçiş yapmayı sevmiyorsanız), iOS'un Akıllı Çevirme özelliği kullanışlı olmalıdır.

Smart Invert, renkleri ters çevirerek iOS kullanıcı arayüzünde simüle edilmiş bir karanlık mod sunar ve adından da anlaşılacağı gibi bunu 'akıllıca yapar'. Resimlerin dokunuşsuz kalmasına rağmen, zaman zaman işlerin biraz garip görünmesini bekleyebilirsiniz. Genel olarak, Safari'de oldukça iyi çalışıyor.

Ancak Smart Invert'i etkinleştirmek Ayarlar uygulamasında gezinmek için birkaç dokunma gerektirdiğinden ve diğer uygulamaları da etkilediğinden, açıp kapatmak zorunda kalmak sürükleyici olabilir. Neyse ki, özelliği etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için kullanabileceğiniz birkaç şık kısayol (fiziksel ve dokunuş tabanlı) vardır.

Adım 1: Ayarlar uygulamasında, Genel öğesine, ardından da Erişilebilirlik öğesine dokunun.

Adım 2: Tamamen aşağı kaydırın ve ardından Öğrenme bölümünün altındaki Erişilebilirlik Kısayolu öğesine dokunun.

Adım 3: Eylemi Ana Sayfa düğmesine veya iOS cihazlarında Ana Sayfa düğmesi olmayan Yan düğmesine bağlamak için Akıllı Renkleri Ters Çevir'e dokunun. Diğer kısayolları devre dışı bırakmanın Smart Invert uygulamasına daha hızlı geçilmesine izin verdiğini unutmayın.

Adım 4: Safari'yi açın. Giriş düğmesine veya Yan düğmeye üç kez basın, anında Karanlık Mod'a geçmelidir. Modu istediğiniz zaman devre dışı bırakmak için aynı işlemi – üç kez Ev veya Yan düğmesine tıklayarak – tekrarlayın. Harika değil mi?

Note: If there are any other actions bound to the Home or the Side buttons, then you are prompted with a menu to select from between them after performing a triple-click.

Alternatif olarak, Smart Invert'i Kontrol Merkezi üzerinden de etkinleştirebilirsiniz. Bunu yapmak için, Kontrol Merkezini açın (iOS 12'de ekranın sağ üst kenarından aşağı kaydırın) ve sonra Erişilebilirlik Kısayolları simgesine dokunun. Açılan menüde, Smart Invert'e dokunun.

Yalnızca web sayfasının etkilendiği Reader Görünümü'nden farklı olarak, Smart Invert, tarayıcı teması, ekran klavyesi ve Paylaşma sayfası dahil her yerde bir etkiye sahiptir. Ve bu kısayollarla, açıp kapatmak da süper kolaylık sağlar.

Kendinizi yalnızca Safari ile sınırlandırmayın; özel karanlık mod işlevselliği içermeyen diğer uygulamalarda Smart Invert'i kullanmayı düşünün. Ancak, üçüncü taraf bir uygulamada benzer bir deneyim edinemeyebilirsiniz.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1019{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/204895/Safari-Missing-Tabs-IOS-12-Fix-Featured_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1538243782’);background-size:cover;background-position:center center}

#safari

Click here to see our safari articles page

Bir göz atın

Reader View, özelliği destekleyen sitelerdeki koyu renkli arka planı ile mükemmel bir gece okuma deneyimi sunar. Ancak, elle başka bir sayfaya geçtiğinizde biraz sıkıcı olabilir. Ve renkteki ani değişiklikler gözlerinize iyi gelmiyor olabilir!

Neyse ki, Reader View uygulamasının henüz kesmediği durumlar için Smart Invert kullanma yönteminiz de var. Ve bu kısayollar (özellikle üçlü tıklama) harikalar yaratıyor, değil mi?

Evet, her iki geçici çözümü kullanırken birkaç tuhaflığa katlanmak zorundasınız. Apple, halihazırda yenilenen Kitaplar uygulamasına adanmış bir karanlık mod uygulamıştır, Safari desteği de kartlarda olabilir. O zamana kadar bu iki yöntemi tam olarak kullanın.

Sıradaki: iPhone'daki göz atma suyunu silmek ister misiniz? İPhone ve iPad'de Safari için tarayıcı önbelleğini ve geçmişini nasıl temizleyebileceğinizi burada bulabilirsiniz.