İPhone Kullanıcılarından Kısa Mesaj Almayan Çözüldü Samsung Galaxy Note 8

#Samsung #Galaxy # Note8’e sahip okuyucularımızın telefonlarıyla yaşadıkları sorunları düzeltmelerine yardımcı olmayı amaçladığımız sorun giderme serimizin başka bir bölümüne hoş geldiniz. Geçen yıl piyasaya sürülen bu model, hareket halindeyken üretkenlik görevleri yapmak istiyorsanız kullanmak için en iyi mobil cihazlardan biridir. Bunu olağanüstü bir cihaz yapan özelliklerden bazıları, sadece birkaç isim vermek için ekran kalemi, güçlü işlemci ve mükemmel kamera ile çalışan geniş ekranıdır. Bu sağlam bir telefon olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, Galaxy Note 8’in iPhone kullanıcılarının sorunundan ve diğer ilgili sorunlardan kısa mesaj almamasını ele alacağız.

Bir Samsung Galaxy Note 8 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, doğru bir değerlendirme yapılabilmesi ve doğru çözümün verilebilmesi için olabildiğince ayrıntılı olmaya çalışmanızı rica ediyoruz.

Bu serinin önceki bölümlerine göz atmak istiyorsanız, bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

Not 8 iPhone Kullanıcılarından Kısa Mesaj Almıyor

Sorun: Doğrudan Samsung’dan bir Samsung Galaxy Note 8 satın aldım ve Kanada’nın Fido’sunda etkinleştirdim. Yeni bir sim kartlı yeni bir telefon numaram var ve önceki bir iPhone kullanıcısı değilim. Hemen hemen bazı kısa mesajlarımı almadığımı fark ettim ve bunlar sadece iPhone kullanıcılarından geliyor. Telefon doğru bir şekilde kuruldu ve sağlayıcımdaki teknik destekle konuştum, ancak şu ana kadar hiçbir şey yardımcı olmadı. Sorunu araştırdığımda, yaklaşık bir yıl önce (2017 sonbaharında) bu sorunla ilgili birçok makale gördüm, ancak bunun için bir çözüm görmedim. Ayrıca Samsung teknik destek ile iletişime geçtim ve konuştuğum kişi, sorunu bilmediğini iddia etti ve bana bir Samsung merkezindeki donanım hakkında bir tanı koymam için gönderdi. Bana göre bu göreceli olarak kolayca çözülebilecek bir kodlama sorunu gibi görünüyor, ama kimse bununla uğraşmak istemiyor. Herhangi bir fikriniz var mı? Şimdiden teşekkürler

Çözüm: Kullandığınız numara yeni ve bir iMessage hesabına bağlı değilse, bunun ağla ilgili bir sorun olması muhtemeldir. Ancak, aşağıda listelenen sorun giderme adımlarını izleyerek sorunun telefonla ilgili bir sorundan kaynaklanıp kaynaklanmadığını kontrol edebilirsiniz.

    Belirli numaraların telefonunuza mesaj atmasını engellediğinizi kontrol edin. Bunu yapmak için Mesajlar uygulamasını açın, ardından üç nokta simgesine dokunun. Ayarlar’a ve ardından Mesajları Engelle’ye dokunun. Numaraları Engelle’ye dokunun, ardından kaldırmak istediğiniz numaranın yanındaki eksi işaretine dokunun. Telefon Güvenli Modda başlatıldığında sorunun oluşup oluşmadığını kontrol edin. Yoksa, indirdiğiniz bir uygulamadan kaynaklanabilir. Bunun hangi uygulama olduğunu öğrenin ve kaldırın. Mesaj uygulamasının önbelleğini ve verilerini uygulama yöneticisinden temizlemeyi deneyin, ardından sorunun devam edip etmediğini kontrol edin. Telefon verilerinizi yedekleyin ve ardından fabrika ayarlarına sıfırlayın. telefon.

Sorun devam ederse, telefonu bir servis merkezinde kontrol ettirmeniz gerekir.

Not 8 Premium Numaralara Kısa Mesaj Gönderilemiyor

Sorun: Kısa kodlara kısa mesaj gönderebiliyordum. Dün denedim ve izin vermiyordu. Ben o sırada konuşuyordum (telefonda değil) ve bir mesaj çıkardı ithink ama çabucak gitti, bu yüzden yanlış bir seçim yapmış olmam gerektiğini düşünüyorum. Not 8’de kısa kod manifatura yeteneklerini açmanın bir yolunu bulamıyorum. Bir hata kodu almıyorum ama gönder tuşuna bastığımda “mesaj başarısız oldu” ve tekrar deneyeceğim kilitleniyor. Varsayılan mesajlaşma uygulaması olarak ruh hali messenger’ı kullanıyorum, ancak varsayılan uygulamamı iletilere geri değiştirdim ve aynı sorunu yaşadım, bu yüzden bir uygulama ayarı değil, bir telefon ayarı olduğunu düşünüyorum. Başka manifatura sorunum yok. Lütfen yardım et, çok sinirliyim.

Çözüm: Muhtemelen telefonunuzun premium SMS numaralarına gönderme kapalıdır. Açmak için aşağıda listelenen adımları izleyin.

    Bir Ana ekrandan, uygulamalar ekranına erişmek için ekranın ortasını yukarı veya aşağı kaydırın. Ayarlar’a ve ardından Uygulamalar’a gidin. Menü simgesine dokunun Özel erişim öğesine dokunun.

Not 8 Alınan Metin Mesajlarında Yanlış Zaman

Sorun: Gönderdiğim tüm kısa mesajlar doğru zamanlanmış; ancak, alınan tüm mesajlar, onları gerçekten aldığım zamandan bir saat sonra zamanlanır. Böylece gönderilen tüm iletilerim otomatik olarak konuşmanın en tepesine gider ve alınan tüm iletiler en altta kalır. Bir konuşmayı çok kafa karıştırıcı yapabilir.

Çözüm: Sorunun, telefonunuzun operatörle farklı bir saat veya tarihte olmasına neden olması muhtemeldir. Bunu düzeltmenin en iyi yolu, telefonun otomatik olarak şebekeden alacağı saati ve tarihi ayarlamaktır.

    Bir Ana ekrandan, uygulamalar ekranına erişmek için ekranın ortasını yukarı veya aşağı kaydırın. Ayarlar- Genel yönetim – Tarih ve saat bölümüne gidin Ağ tarafından sağlanan değerleri kullanın, Otomatik tarih ve saatin açık olduğundan emin olun

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı hızlı bir şekilde yanıtlayamayacağımızı okuyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.