İPhone Notlarını Google Keep'e Nasıl Aktarırım?

Notları bir platformdan diğerine aktarmak sıkıcı bir iş olabilir. Evernote'u Google Keep'in lehine kullanmayı bırakmaya karar verdiğimde benzer bir şey yaptım. Ve inan bana, süreç görkemli değildi.

Bir Google Keep kullanıcısı olarak, doğrudan içe aktarma veya dışa aktarma seçeneği olmadığından işlemin kolay olmadığı konusunda sizi uyarmalıyım. Not alma uygulaması bir API ile birlikte gelmez ve umarım Google Keep devs sonunda bunu sağlar.

Sorunumuza devam ederek, tüm iPhone notlarını Google Keep'e nasıl aktaracağınıza bir göz atalım. İPhone'dan Android tabanlı akıllı telefona mı geçiyorsunuz, yoksa her iki platformu da günlük olarak kullanmak mı istiyorsunuz – notlar senkronize olmalıdır.

Her iki durumda da okumaya devam edin.

1. Google Keep'e Manuel Olarak Yükleme

Bu adım hepsinden basit ve notlarınızı kolayca Google Keep'e aktarabilirsiniz. Umarım iPhone’da Google Keep’i yüklemişsinizdir.

İOS için Google Keep'i indirin

Apple Notes uygulamasını başlatın ve aktarmak istediğiniz notu açın. Paylaşım menüsünü açmak için paylaş düğmesine dokunun.

Google Keep seçeneğini bulmak için biraz sola kaydırın. Bir notu başka bir uygulamayla paylaşacağınız için, Google Keep'i buraya tıklamak, Apple Notes'unuz olarak tam başlığa ve açıklamaya sahip bir Keep notu oluşturur. Google Keep, sizden bir hesap seçmenizi (birden fazla Google kimliğiniz varsa), başlığı veya açıklamayı değiştirmenizi ve en önemlisi, daha sonra arama özelliğini kullanarak notu bulabilmenizi isteyecektir. İşiniz bittiğinde, notu Google Keep'e kaydetmek için Yayınla üzerine dokunun.

Burada yeni etiketler oluşturamayacağınızı ve yalnızca mevcut seçeneklerden birini seçebileceğinizi unutmayın. Aktarıma başlamadan önce Apple Notes'unuz için yeni uygun etiketler oluşturduğunuzdan emin olun.

Also on Guiding Tech
How to Organize Your Notes in Google Keep

Read More

2. Google Keep'ten Gmail'e Apple Notları

Bazen, yalnızca iPhone ile Android arasında veri senkronize etmek istiyorsunuz, ancak ne Google ne de Apple belirli uygulamalar için şık bir seçenek sunmuyor. İPhone'dan Android'e geçiş uygulaması bile bu Notları Sakla'ya kopyalamaz. Bu durumda, yüzbinlerce Apple Notunuz varsa, hepsini ayrı ayrı tutmak için paylaşmak zor olabilir. Gmail'in girdiği yer burasıdır.

Ayarlar'a gidin ve Parolalar ve Hesaplar üzerine dokunun. Buraya Hesap Ekle üzerine dokunun.

Buradaki menüden Google’ı seçin ve giriş bilgilerinizi girin. Google hesabınız şimdi iPhone'unuza eklenecek. Kurulum sırasında, farklı servisler için senkronizasyonu etkinleştirmeniz istenecektir. Notları buradan değiştirin.

Google hesabınızı ekledikten sonra, Gmail uygulamasını App Store'dan indirin ve aynı Google kimliğini kullanarak oturum açın. Varsayılan olarak, notlarınız iCloud ile senkronize edilir. Şimdi onlar da Google ile senkronize ediliyor olmalı. Gmail uygulamasını açtığınızda, tüm notları bulacağınız Notlar adlı yeni bir etiket görmelisiniz.

Örneğimize göre, notu artık Gmail’deki Notlar etiketinin altında göreceksiniz.

Varsayılan ayarları, böylece tüm yeni notların iCloud'da değil Gmail'e kaydedileceği şekilde değiştirmek istiyorsanız, Ayarlar'ı açın ve Varsayılan Hesap seçeneğini seçeceğiniz Notlar'a dokunun.

Şimdi yeni notları Apple Notes'a kaydetmek üzere yeni bir varsayılan hesap seçmek için Gmail’e dokunun.

Notu PC'nizdeki Gmail’de açın; kısayolu kenar çubuğunda tut seçeneğini görmelisiniz.

Keep Keep'i orada açmanız ve notun içeriğini Gmail'den Keep'e manuel olarak kopyalamanız gerekir. Keep’te görmek istediğiniz Gmail’deki her not için bunu tekrarlayın.

İCloud'a değil, Gmail ile senkronize edilen Apple Notes'un burada görünmeyeceğini unutmayın. Aynı zamanda tek yönlü bir senkronizasyondur, bu nedenle Gmail'deki notları düzenleyemez ve değişikliklerin iPhone'unuzdaki Notlar uygulamasına yansıtmasını bekleyebilirsiniz. Sadece görebilirsin. Ancak, Gmail’deki notları silerseniz, Telefonunuzda da silinir. Bu oldukça garip değil mi?

Also on Guiding Tech
How To Use Nested Lists in Google Keep: A Detailed Guide

Read More

3. iCloud to Google Keep Manuel Olarak

Listedeki son yöntem iCloud yöntemidir. Chrome'u veya PC'nizdeki herhangi bir tarayıcıyı açın ve iCloud and Keep'i iki ayrı sekmede veya pencerede başlatın. Şimdi her notu iCloud'da manuel olarak açmanız, içeriğini kopyalamanız ve aynı yapıştırmak için Keep'te yeni bir not oluşturmanız gerekecektir. Daha sonra etiket ekleyebilir, renk kodlayabilir ve isterseniz ek bilgi ekleyebilirsiniz.

Tim BartelThis is also a good time to do some house cleaning. Notes that are no longer required can be deleted to bring some level of sanity to your new note-taking app.

Saklanacak Notlar

Her şeyin farklı olmasını diliyorum ve tüm iPhone notlarınızı Notes uygulamasından Google Keep'e aktarmanın daha kolay bir yolu vardı. Maalesef, Google Keep popüler hale geldiğinde, Google hala bunu yapmak için kolay bir seçenek sunmuyor. Bununla birlikte, herhangi bir veri kaybı yaşamadan veya herhangi bir üçüncü taraf uygulamasını dahil etmeden bunu yapmak için her zaman yukarıdaki yöntemlere sahibiz.

Sıradaki: Hangisinin daha iyi bir seçenek olduğunu bilmek ister misiniz? Google Keep veya Evernote? İşte derinlemesine bir karşılaştırma.