İPhone ve iPad'de Ekran Kaydını Devre Dışı Bırakma

İPhone veya iPad'inizdeki Ekran Kaydı özelliği çeşitli şekillerde yararlı olabilir. Büyük olasılıkla, karmaşık olmayan bir talimat setini, teknisyen olmayan biriyle paylaşmaktır. Ya da belki harika oyun yeteneklerinizi iş başında yakalamak istersiniz. Ve ne olursa olsun, Ekran Kaydı düğmesi yalnızca birkaç kaydırma ve uzağa dokunmadır.

Oldukça yararlı bir özellik olmasına rağmen, herkese hitap etmeyebilir. Örneğin, özelliği nadiren kullanabilirsiniz ve Ekran Kaydı, Kontrol Merkezinizdeki ekran mülkünü boşa harcar. Sadece bu değil, aynı zamanda hem gizlilik hem de güvenlik açısından da sorunlara yol açabilir. Özellikle iPhone ve iPad'i başkalarıyla veya test ortamında paylaştıysanız. Ve sonra çocuklarla bütün mesele var – onların böyle bir özelliğe erişmelerini ister misiniz?

Aşağıda, Ekran Kaydını Kontrol Merkezinden kaldırmak için birkaç yöntem tartışacağız. Ayrıca, tamamen çalışmasını kısıtlayan kadarıyla da yapabilirsiniz. Ebeveyn iseniz, özelliğin uzaktan nasıl yönetileceği konusunda da yararlı bir ipucu bulabilirsiniz.

Kontrol Merkezinden Ekran Kaydını Kaldır

Kullanılmadığında bırakılan Ekran Kaydı kontrolü, Kontrol Merkezinde sadece boşluk kullanır. Başka bir öğeyi seçmeye veya onlarla etkileşime girmeye kalkarsanız (bu kesinlikle eğlenceli değil), o zaman ortaya çıkmasını önlemek mümkündür.

Adım 1: Ayarlar uygulamasını açın.


Adım 2: Kontrol Merkezi'ne ve ardından Kontrolleri Özelleştir'e dokunun.


Adım 3: INCLUDE bölümünün altında, Ekran Kaydı önündeki kırmızı renkli simgeye dokunun.


Adım 4: İşleminizi onaylamak için Kaldır öğesine dokunun.

Bu kadar. Ekran Kaydı kontrol düğmesi artık Kontrol Merkezinde görünmeyecek. Daha sonra tekrar etkinleştirmek için, Kontrol Merkezi Özelleştirme ekranına geri dönün ve ardından DAHA FAZLA KONTROLLER altında görüntülenen Ekran Kaydı önünde yeşil renkli artı simgesine dokunun.

Siz varken, Kontrol Merkezine bazı faydalı seçenekler eklemeye ne dersiniz?

Also on Guiding Tech
How to Disable or Restrict Apps from Getting Deleted on iOS 12

Read More

Ekran Kaydını Sınırla

Cihazlarınızı paylaşmanız gerektiğinde, Ekran Kaydı da sıkıntı verici olabilir. Diğer kullanıcıların Camera Roll'unuzu rastgele ekran kayıtları ile boğmasını sevmiyorsanız, özelliği tamamen devre dışı bırakabilirsiniz. Ne yazık ki, bunu geri almak kolaydır ve hiç kimsenin onu Kontrol Merkezinde yeniden etkinleştirmesini engelleyemezsiniz. Neyse ki, iOS'un yerleşik Ekran Saati işlevi, özellik üzerinde bir kısıtlama getirmenize yardımcı olur.

Note: Screen Time is available from iOS 12 and above. If you are still using iOS 11 or iOS 10 on your iPhone or iPad, the following set of restrictions can be found under Settings > General > Restrictions.

Adım 1: Ayarlar uygulamasını açın ve ardından Ekran Saati öğesine dokunun. Ekran Saati panelinde, İçerik ve Gizlilik Ayarları'na dokunun.


Tip: To stop others from modifying your restrictions without your consent, consider setting up a Screen Time passcode. The option to do that is present within the Screen Time panel itself.

Adım 2: İçerik Kısıtlamaları'na dokunun. Bu seçeneği görmüyorsanız, gizlemek için İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları'nın yanındaki düğmeyi açın.


Adım 3: OYUN MERKEZİ altında, Ekran Kaydı'na dokunun.


Adım 4: İzin Verme'ye dokunun ve ardından Ayarlar uygulamasından çıkın. Kontrol Merkezi'nde etkinleştirilse bile, Ekran Kaydı kontrolü artık çalışmamalıdır.

Sinir bozucu kullanıcılar bir yana, Ekran Kaydı'nı sınırlandırmak isteyebileceğiniz başka bir neden de gizlilik ve güvenlik endişelerinden kaynaklanıyor. Örneğin, çeşitli uygulamaları indirip deniyorsanız veya Apple'ın TestFlight programına dahilseniz, bunun olası sonuçlarını göz önünde bulundurmanız gerekir.

Muhtemel bir test özelliği, açıkça izniniz olmadan ekranınızı kaydederek hassas bilgileri bozabilir. Uygulamada bu olma şansı zayıf olsa da, her zaman üzgün olmaktan daha güvenli olmak daha iyidir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1049{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/WordPress-Import/2015/09/118455/Snip-from-MS_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.png?1518439004’);background-size:cover;background-position:center center}

#screen capture

Click here to see our screen capture articles page

Uzaktan Yönetim

Ekran Kaydı, ebeveyn denetimleriyle ilgili diğer tüm sorunları açar. Neyin kaydedileceğine ve başkalarıyla paylaşacağına karar verme konusunda çocuğunuzun kararına güvenebilir misiniz? Şüphe varsa, özelliği kullanıp kullanmayacağını belirlemek sizin sorumluluğunuzdadır.

Yeni başlayanlar için, doğrudan Çocuğunuzun iPhone veya iPad ile etkileşime girerek ve bir şifre ile (yukarıda tartışıldığı gibi) güvenli hale getirerek Ekran Kaydını Ekran Zamanı ile kısıtlayabilirsiniz. Bunu, çocuğunuzun cihazının iOS cihazınıza iCloud Family Sharing ile bağlı olması durumunda uzaktan yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için, Ayarlar uygulamasında profilinize dokunun ve ardından Aile Paylaşımı öğesine dokunun. İşlem sırasında, eklediğiniz her aile üyesi için, bu cihazları uzaktan yönetirken kullanmanız gereken bir Ekran Saati şifresi ayarlamanız gerekir.

Çocuğunuzun hesabını ekledikten sonra, Ekran Saati panelinde AİLE altından çocuğunuzun adına dokunun; çocuğunuzun cihazında kullanılabilecek özel bir dizi kısıtlamaya erişebilmeniz gerekir. Seçenekler iPhone veya iPad'inizdekilerle aynıdır, bu yüzden bir şeyleri çözmede hiçbir sorunla karşılaşmamalısınız.

Screen Time ayrıca, uygulamaları tamamen engellemekten, uygulama içi satın alımları kısıtlamaktan ve belirli bir uygulama için harcanan süreyi yapılandırmaya kadar çeşitli başka uzaktan yönetim özellikleri sunar. Bu benzersiz ve kullanışlı işlevselliğin tam bir incelemesi için, Ekran Saati hakkındaki ayrıntılı rehberimizi okuyun.

Also on Guiding Tech
How to Get Back Missing Private Tabs in Safari on iOS 12

Read More

Stokta Yok

İOS'taki yerel Ekran Kaydedici, iPhone veya iPad'inize herhangi bir üçüncü parti ekran kaydı uygulaması yükleme gereksinimini ortadan kaldırır. Ayrıca, ekran görüntülerine göre çok daha iyi bir alternatif. Ancak yukarıda gördüğünüz gibi, bu özelliği kısıtlamanın en iyi yolu olduğu durumlar.

Ekran kaydını bu kadar kolay bir şekilde devre dışı bırakma özelliğini sağladığı için Apple'a teşekkür ederiz. Ondan sonra, Kontrol Merkezine başka bir şey eklemek için bir yer edinirsiniz ve Fotoğraf galerinizde artık yanlışlıkla ekran kaydı yapan videolar yoktur.

Sıradaki: Depolama alanı tükenmek üzere mi? Bu, yanlışlıkla video kaydetmek için Ekran Kaydını devre dışı bırakmak için başka bir neden olabilir. İPhone veya iPad'inizde yer açmak için rehberimizi takip edin.