İPhone ve iPad'den Kitap Nasıl Kaldırılır

İPhone ve iPad'de Apple Books (eskiden iBooks) dijital kitapları okumayı zevkli hale getirir. Zarif bir kullanıcı arayüzü, otomatik bir karanlık mod ve ayarlanabilir arka plan renkleri olağanüstü bir deneyime dönüşür. Ancak, o gün dükkânı temizleme zamanı geldi, özellikle de çok fazla kitap topladığınızda.

Satın alınan kitapların kalıcı olarak kaldırılması (hatta freebies alım olarak sayılır) mümkün değildir. Neyse ki, Kitaplar uygulaması iOS cihazınızdan kitaplardan (hem indirilenler hem de kitap kapakları) kolayca kurtulmanızı sağlar. Alternatif eBook okuyucu uygulamalarını tercih ederseniz, Kitaplar uygulamasının kendisini kaldırmayı da seçebilirsiniz.

Note: Removing PDFs requires a different approach. Check out the Deleting PDF Files section further below for specific instructions.

İndirilen Kitapları Kaldır

İndirilen kitapların Kitaplar uygulamasından kaldırılması alanın boşaltılmasına yardımcı olur ve depolama için gerçekten sıkıştığınızda oldukça iyi bir fikirdir. Ne olursa olsun, kaldırılan kitaplar uygulama içinde görünmeye devam edecek (yer tutucu olarak). Bu, koleksiyonlarınızı hiçbir şeyi kaçırmadan yönetmeye devam edebileceğiniz anlamına gelir.

Adım 1: Kitaplar uygulamasını açın ve kaldırmak istediğiniz kitabı Kitaplık içinden bulun. Genellikle kitaplarınızı diğer öğelerden filtrelemenize yardımcı olur – bunun için Koleksiyonlar menüsünü açın ve ardından Kitaplar'a dokunun.

Adım 2: Kaldırmak istediğiniz kitabın sağ alt köşesindeki Diğer simgesine (üç nokta) dokunun. Görünen menüde, Kaldır'a dokunun.

Adım 3: İndirmeyi Kaldır etiketli seçeneğe dokunun.

Uygulamanın indirilen kitabı iPhone veya iPad'inizden çıkarmasını ister. Kitap kapağı halen Kütüphane ve Okuma Şimdi bölümlerinizde bulunduğundan, yeniden indirmek için tek gereken bir dokunuş.

Tip: A tiny cloud-shaped icon to the lower-left side of a removed book denotes the fact that it’s a simple placeholder.

Also on Guiding Tech
How to Sync iPhone Bookmarks With PC

Read More

Satın Alma İşlemlerini Gizle / Göster

Bir kitap kapağından kurtulmak veya başkalarının onları kontrol etmesini engellemek söz konusu olduğunda, yalnızca indirilen kitabı kaldırmak kesmeyecektir. Satın alınan bir eşyadan kalıcı olarak kurtulmak imkansızdır. Ancak, Kitaplar uygulaması satın aldığınız eşyaları gizlemenizi sağlar – bu da işe yarar! Ayrıca, istediğiniz zaman gösterebilirsiniz.

Adım 1: Bir kitabın altındaki Diğer simgesine ve ardından Kaldır'a dokunun.

Adım 2: Kitabı Gizle'ye dokunun. Bu, Kitaplar uygulamasından hem indirilen kitabı hem de kapağını çıkarmasını ister.

Note: You can also perform this action on placeholder book covers. In that case, you’ll only see the Hide Book option.

Adım 3: Gizli bir kitabı ayırmak için, Şimdi Oku bölümündeki profil simgesine dokunun.

Adım 4: Gizli Satın Almaları Yönet öğesine dokunun ve ardından devam etmek için Apple Kimliği bilgilerinizi girin.

Adım 5: Bir kitabın yanındaki UNHIDE öğesine dokunun ve derhal Kitaplık içinde görünmelidir.

Gizledikten sonra kitabı yeniden indirmeniz gerektiğini unutmayın; bunu yapmak için sadece kapağının üstüne dokunun.

PDF Dosyalarını Silme

Apple Books ayrıca mükemmel bir PDF okuyucu ve açıklama aracı olarak iki katına çıkar. PDF'leri web tarayıcılarından ve diğer uygulamalardan doğrudan üzerine kaydedebilirsiniz. Tüm öğeler daha sonra otomatik olarak iCloud ile senkronize edilir; bu, cihazlara erişebileceğiniz anlamına gelir.

Kaldırmayı tercih ettiğiniz dosyalar için, onları silebilir ve yer tutucu kapaklarını uygulama içinde tutabilirsiniz (kaldırılmış kitap indirmeleri gibi). İlgili alım olmadığından, Kitaplar uygulaması da onlardan kalıcı olarak kurtulma olanağı sağlar. Bunları daha sonra iCloud'dan tekrar indirebilirsiniz.

Adım 1: Kaldırmak istediğiniz PDF'yi bulun. Onları kitaplarınızdan ayırmak için Kitaplık içinden Koleksiyonlar menüsünü kullanarak filtreleyin.

Adım 2: Bir PDF'nin altındaki Diğer simgesine ve ardından Kaldır'a dokunun.

Adım 3: Sunacağınız menüde, bir yer tutucu kapak bırakırken PDF'yi çıkarmak için İndir'i Kaldır'a dokunun veya PDF'yi iCloud dahil olmak üzere tüm cihazlarınızdan kalıcı olarak kaldırmak için Her Yeri Sil'e dokunun.

Warning: Using the Delete Everywhere option removes PDFs permanently. You can’t download them from iCloud afterward.

Birden Çok Öğeyi Çıkarma veya Gizleme

Açıkçası, büyük bir kütüphaneye sahip olmak, kitapları tek tek kaldırmanın veya gizlemenin sıkıcı ve zaman alıcı olabileceği anlamına gelir. Neyse ki, birden fazla kitap indirmesini kaldırabilir veya tek seferde gizleyebilirsiniz.

Adım 1: Düzenle seçeneğine dokunarak başlayın.

Adım 2: Kaldırmak istediğiniz kitapları seçin ve ardından Çöp Kutusu simgesine dokunun – beliren menüden gerçekleştirmek istediğiniz eylemi seçin.

Aynı yöntem, PDF'leri de toplu olarak kaldırmak veya silmek için geçerlidir.

Also on Guiding Tech
How to Read Ebooks for Free With 3M Cloud Library

Read More

Kitap Uygulamasını Silme veya Boşaltma

Bir hisse senedi iOS uygulaması olmasına rağmen, Kitaplar uygulamasının kendisinin kaldırılması da mümkündür. Bunu yapmanın iki yolu vardır – uygulamayı silerek veya boşaltarak. İlki, Kitaplar ve PDF'ler de dahil olmak üzere Kitaplar uygulamasını tamamen kaldırır. Ancak, ikincisi uygulamayı kaldırır ancak verilerinizi bozulmadan tutar.

Acele etmek için çok fazla alan açmak istiyorsanız veya yalnızca e-Kitap okuyucuları değiştirmek istiyorsanız, Kitaplar uygulamasını silmek uygun bir seçenektir. Boşaltma, diğer yandan, uygulamayı geçici olarak kaldırmak istiyorsanız en iyi şekilde çalışır – uygulamayı tekrar indirmek zorunda kalmadan yeniden uyguladığınızda kitaplarınıza ve PDF'lerinize erişmeye devam edersiniz.

Adım 1: iPhone veya iPad'inizin Ayarlar uygulamasında, Genel'e ve ardından iPhone / iPad Depolama'ya dokunun.

Adım 2: Görünen uygulamalar listesinden Kitaplar seçeneğini seçin.

Adım 3: Yerel olarak indirilen tüm kitapları ve PDF'leri içeren Kitaplar uygulamasını kaldırmak için Uygulamayı Sil öğesine dokunun veya kitaplığınızı sağlam tutarken uygulamayı kaldırmak için Uygulamayı Kaldır seçeneğini kullanın.

Kitaplar uygulamasını daha sonra yeniden indirmek için App Store'da arayın. Uygulamayı kaldırdıysanız, tekrar indirmek için Ana ekrandaki Kitaplar simgesine de dokunabilirsiniz.

Bonus İpucu – Kitapçıyı Kaldır

Diğer kullanıcıların (iCloud Family Group'un bir parçası) yeni kitaplar satın almasını veya Kütüphane'nizi izniniz olmadan karıştırmasını engellemek ister misiniz? Yoksa kitaplarınızı okumak yerine, Kitapçıda dolaşırken çok fazla zaman harcıyor musunuz? Kitap Mağazasını Kitaplar uygulamasından kaldırmak için Ekran Saati kısıtlamalarını neden kullanmıyorsunuz? Mevcut tüm kitaplarınıza hala erişebileceksiniz, ancak yeni kitapları kontrol etme veya yeni satın alma işlemleri yapma becerisi kaldırıldı.

Note: Screen Time is available only iPhones and iPads running iOS 12.0 and up.

Adım 1: Ayarlar uygulamasında, Ekran Saati'ne ve ardından İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları'na dokunun.

Note: Consider setting up a Screen Time passcode to stop other users from modifying the restrictions. Use the Set Up Screen Time Passcode option within the Screen Time panel to do that.

Adım 2: İzin Verilen Uygulamalar'a dokunun.

Adım 3: Kitaplar'ın yanındaki geçişi kapatın.

Kitapçığı kısıtladıktan sonra, Kitaplar uygulamasında artık Kitapçı sekmesini görmemelisiniz.

Book Store'u daha sonra etkinleştirmek için, Ekran Saati içindeki İzin Verilen Uygulamalar ekranına geri dönün ve ardından Kitaplar'ın yanındaki geçişi açın.

Also on Guiding Tech

.camp-list-585{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/WordPress-Import/2016/03/176630/Kindle-Feature-Image_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1518418691’);background-size:cover;background-position:center center}

#ebooks

Click here to see our ebooks articles page

Kitapları Yönet

Demek Kitaplar uygulamasında istenmeyen kitap ve PDF'leri bu şekilde ele alıyorsunuz. Anlaşılabilir bir şekilde, bazılarınız, satın alınan kitapları kalıcı olarak kaldırmak için bir yol tutuyor. Ancak kitapları gizlemek iyi bir alternatif olarak çalışır ve Apple'ın uygulama içinde bu tür bir özelliği uygulayarak aynı satırlar boyunca düşündüğüne şüphe yoktur.

Sıradaki: Ücretsiz e-Kitap almanın veya onları ucuza almanın yollarını mı arıyorsunuz? Sadece bunu yapmanıza izin veren 10 harika siteye göz atmak için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.