İPhone'da Kilit Ekranından Kamera Seçeneği Nasıl Kaldırılır

İPhone'un kilit ekranında üç seçenek bulunmaktadır. Kontrol Merkezine erişmek için aşağıdan kaydırabilirsiniz. Tüm widget'larınızı da barındıran Today View görünümünü görmek için sağa kaydırın. Sonunda, kamerayı başlatmak için sola kaydırın. Üçüncüsü, bu rehberde odaklanacağımız şey.

Uygulamayı açmama ve fotoğraf çekmeme ya da hızlı bir şekilde video kaydetmeme izin verdiği için kamera kısayolunu takdir ediyorum. Bu sayede iPhone'umun kilidini açmam ve uygulama simgesini aramam gerekmiyor. Herkes benim iznim olmadan da kullanabilir – bu benim asıl meselem. Yetkisiz erişim ve yanlışlıkla tıklama riskini ortadan kaldırmak için bu özelliği nasıl devre dışı bırakacağınızı bilmek istemez miydiniz? Kısıtlamalar altında bu özelliği devre dışı bırakma seçeneği varken, Apple iOS 12'de kaldırdı.

Hadi başlayalım.

Ekran Zamanlı Kamera Kısayolunu Devre Dışı Bırak

Evet. İşin püf noktası bu. İOS 12'nin piyasaya sürülmesinden sonra eski Kısıtlamalar menüsünün kaybolduğu yer burasıdır. Ekran Saati şimdi iOS'un sunduğu temel özelliklerden biridir. Her uygulama için harcadığınız zamanı izlemek, çeşitli uygulamalar için kullanım istatistiklerini toplamak ve bir uygulamayı engellemek veya kısıtlamak için kullanılabilir. Bizim durumumuzda bu kamera uygulaması.

Ayarlar'a gidin, bulmak için Ekrana kaydır seçeneğini hafifçe kaydırın ve dokunun. Bu ekranda Ekran Zamanını etkinleştirin.

Screen Time'ı ilk kez kullanıyorsanız, iOS Screen Time'ın sundukları hakkında bir özet gösterecektir. Devam et üzerine dokunun. Ardından, uygulama iPhone'un size veya çocuklarınıza ait olup olmadığını soracaktır. Uygun şekilde seçin. Eğer farkında değilseniz, Screen Time çocuklarını kontrol etmek için uygulamalar ve oyunlar üzerindeki ebeveyn denetimlerini ayarlamak için çok endişeli ebeveynler tarafından kullanılır. O da faydalı.

İçerik ve Gizlilik Kısıtlamaları'nı bulup dokunun. Yapmanız gereken ilk şey, onu açmak.

Etkinleştirdikten sonra önceden grileşmiş İzin Verilen Uygulamalar üzerine dokunun. Burada, iPhone'unuza önceden yüklenmiş olarak gelen bazı temel uygulamaların bir listesini bulacaksınız. Kapatmak için Kamera seçeneğine dokunun.

Ekranınızı kilitleyebilirsiniz. Bundan sonra, sola kaydırdığınızda hiçbir şeyin olmadığını fark edeceksiniz – kilit ekranındaki kamera simgesi eksik.

Bu iyi ve gerçekten iyi çalışıyor olsa da, bir uyarı var. Kamera seçeneğini Ekran Saati kullanarak devre dışı bırakmak, kamera uygulamasını ana ekrandan da kaldırır. Evet. Bu, artık iPhone'unuzun kilitli olup kilidini açmak için uygulamayı kullanamayacağınız anlamına gelir. Ama endişelenme, bir geçici çözümümüz var ve bunda basit bir tane var.

Varsayılan kamera uygulaması, hizmetinizde olan tek seçenek değil. App Store'da Apple'ın iPhone ile birlikte sunduğundan çok daha iyi birkaç kamera uygulaması var. Bunlardan bir kaçını gözden geçirdik.

Elbette, kamera uygulamasını tekrar etkinleştirmek, nasıl çalıştığını bildiğiniz için sadece birkaç saniye alacaktır, böylece istediğiniz zaman kullanabilirsiniz.

Ekran Zamansız Kilit Ekranındaki Diğer Seçenekleri Devre Dışı Bırak

Bugün Görünümü, Kontrol Merkezi, Siri, Bildirim Merkezi ve kilit ekranında bulunan diğer birkaç özelliği devre dışı bırakmak istiyorsanız, Apple, Ekran Saati kullanmadan doğrudan yapmanıza izin verir.

Ayarlar'a gidin ve Dokunmatik Kimlik ve Şifre üzerine dokunun. Bir kez şifrenizi girmeniz istenecektir. Kilitli Olduğunda Erişime İzin Ver başlığını bulmak için biraz kaydırın. Tüm bu kısayolları parmak dokunuşuyla değiştirebileceğiniz yer burasıdır.

Bu özellikleri kilit ekranında devre dışı bırakmanın bunları ana ekrandan kaldırmayacağını unutmayın. İPhone'unuzun kilidini açtıktan sonra onlara hala erişebilirsiniz. Apple’ın neden kamerayı devre dışı bırakma seçeneğini kullanmadığını da anlamıyorum. Bu, birçok kullanıcıyı çok fazla sorun çıkartabilirdi. Belki Apple bir gün bir güncellemede düzeltebilir, ancak o zamana kadar Screen Time ile takılı kaldınız.

Also on Guiding Tech
How to Block Safari with Screen Time in iOS 12

Read More

Işıklar, Kamera, Ekran Zamanı

Kameraya hızlı erişim birçok kişi tarafından övgüyle karşılanabilir, ancak fotoğraflarını korumayı tercih eden birçok kişi için değil. Geçen gün genç kuzenim iPhone'umdan kamera uygulamasını başlattı ve özel fotoğraflarıma erişmenin bir yolunu buldu.

Cupertino devi, kamera uygulamasını kaldırmanın varsayılan bir yolunu eklemeyi unutmuş olsa da, her yerde uygulamaya erişimi engellemek için Ekran Saati'ni kullanabilirsiniz. Umutlarım yüksek olmasa da, Apple Destek'e bir mesaj gönderdim. Bunun gibi öneriler genellikle dikkatlerini özlüyor.

Sıradaki: Son zamanlarda 'iPhone'da Shot' filigranını gördün mü? İnsanlar Instagram'da mobil fotoğrafçılık becerilerini sergilemekten hoşlanıyor. Nasıl yaptıklarını bilmek ister misiniz? Öğrenmek için aşağıdaki linke tıklayın.