İPhone’dan Android’e Geçmek için 5 Temel Uygulama

Sonunda Apple ekosisteminden çıkmaya karar verdiniz ve yeni ve parlak bir Android akıllı telefon aldınız. Bunu ayarlarken, bir iPhone’dan Android’e geçişin en kolay görev olmadığını, özellikle de iCloud’da her şeyi yedeklediğinizde fark edersiniz.

Apps To Switch From I Phone To Android Featured

Neyse ki, süreci sizin için basitleştirmeye yardımcı olacak birkaç harika uygulama var. Ve bu makalede bundan bahsedeceğiz. İşte iOS’tan Android’e geçiş yapan herkes için sahip olması gereken birkaç uygulama:

1. Google Drive

Apple ekosisteminden doğrudan Google’ın kollarına geçtiğinize göre, iPhone’daki tüm verilerinizi yeni Android telefonunuza senkronize etmeniz gerekiyor. Google Drive bunun için en basit çözümlerden birini sunuyor. Eski iPhone’unuza indirin ve Google hesabınızla oturum açın.

Apps To Switch From I Phone To Android 1Apps To Switch From I Phone To Android 2

Bu ayarı yaptıktan sonra, ayarlar menüsünden yedekleme sihirbazını açın, yedek almak istediğiniz içeriği seçin ve ardından Yedeklemeyi Başlat üzerine dokunun. Uygulama daha sonra tüm kişilerinizin, takvim etkinliklerinizin, fotoğraflarınızın ve videolarınızın yedeğini oluşturur. Ardından Android cihazınıza geçin, aynı Google hesabıyla oturum açın, tüm verileriniz yeni telefonunuzla otomatik olarak senkronize edilir.

Not: The backup option on Google Drive is only available when you’re using a personal email ID. In case you’re using an official G-Suite ID, you won’t find the backup option in the settings menu.

2. Evernote

Google Drive, tüm veri aktarım ihtiyaçlarınız için tek durak noktası olmayı hedeflese de, birkaç alanda yetersiz kalmaktadır. Örneğin, Apple Notes’unuzu onunla birlikte taşıyamazsınız. Bu yüzden Evernote’a ihtiyacınız olacak. Ve notlarınızı aktarma süreci de aynı derecede basit. Evernote’u eski iPhone’unuza yükleyin ve ardından Notes uygulamasını açın.

Apps To Switch From I Phone To Android 13Apps To Switch From I Phone To Android 14

Burada, aktarmak istediğiniz nota basılı tutun ve açılır menüden Paylaş’ı seçin. Ardından, paylaşım menüsünden Evernote’u seçtiğinizde notunuz otomatik olarak Evernote’ta görünür. Save’e basın ve hazırsınız.

Dolayısıyla, Evernote’u aynı hesabı kullanarak Android cihazınıza yüklediğinizde, tüm notlarınız otomatik olarak yeni telefonunuzla senkronize edilir.

Apps To Switch From I Phone To Android 15Apps To Switch From I Phone To Android 16Not: If you have a ton of old notes and you don’t want to go through the process of sharing each note manually, you can use a custom script on Apple’s Script Editor app on your Mac to transfer all your notes instantly.

3. iSMS2droid

Şimdi SMS mesajlarınızı Android cihazınıza aktarmak istiyorsanız iSMS2droid’i indirmeniz gerekir. Bu kullanışlı uygulama, mesajlarınızın bir yedeğini tek bir dokunuşla iOS cihazınızdan geri yüklemenize yardımcı olacaktır. Ancak bunu yapmadan önce, iPhone’unuzda mesajlarınızın bir yedeğini oluşturmanız gerekir.

Apps To Switch From I Phone To Android 7Apps To Switch From I Phone To Android 8

İTunes’u kullanarak iPhone’unuzun şifrelenmemiş bir yedeğini alıp yedekleme dosyasındaki klasörde bulunan 3d0d7e5fb2ce288813306e4d4636395e047a3d28 (yalnızca örnekleme amaçlı ad) dosyasını kopyalayarak bunu yapabilirsiniz. Ardından bu dosyayı USB üzerinden Android cihazınıza kopyalamanız, iSMS2droid’i açmanız, Mesajları İçe Aktar düğmesine dokunmanız ve daha sonra kopyaladığınız yedek dosyasını seçmeniz gerekir.

Bu işlem, yedeklemenizdeki mesaj sayısına bağlı olarak biraz zaman alabilir. Bu yüzden geceleri bunu yaptığınızdan emin olun ve bu arada telefonu kullanmayın. Herhangi bir yere takılırsanız, işlem boyunca size yardımcı olacak ayrıntılı talimatlar için uygulamanın resmi web sitesine göz atabilirsiniz.

4. iCal

Takvim girişlerinizi iCloud hesabınıza kaydettiyseniz, Google Drive’ın takvim verilerinizi senkronize etme yöntemi çalışmaz. Bunun için iCal uygulamasını Android cihazınıza indirmeniz ve ardından takvimlerinizi içe aktarmanız gerekir. İlk olarak, takvim girişlerinizi iPhone’unuzdan dışa aktarmanız gerekir. Bunu yapmak için iPhone’unuzdaki Takvim uygulamasını açın ve ardından dışa aktarmak istediğiniz takvimin yanındaki bilgi düğmesine hafifçe vurun.

Apps To Switch From I Phone To Android 3Apps To Switch From I Phone To Android 4

Ardından, Genel Takvim seçeneğinin yanındaki geçiş düğmesine dokunun ve ardından yeni Bağlantıyı Paylaş düğmesini seçin. Şimdi bağlantıyı e-postayla kendinize gönderin ve postayı Android cihazınızda açın. Bağlantının başındaki webcal’ı HTML ile değiştirin ve bir tarayıcıda açın. Bu, takvimin bir .ICS dosyasını indirmenizi ister. İndirme düğmesine basın ve ardından iCal uygulamasını açın.

Apps To Switch From I Phone To Android 5Apps To Switch From I Phone To Android 6

Uygulamada İçe Aktar’a dokunun ve ardından telefonunuzun dahili deposundan yeni indirdiğiniz .ICS dosyasını seçin. Takvimi almaya başlamak için sağ alt köşedeki kırmızı oka dokunun. Takvim girişleriniz artık Android cihazınızla senkronize edilmelidir.

5. Xender

Son olarak, eski iPhone’unuzda kalan tüm dosyalar için Xender’ı kullanmanız gerekir. İPhone’unuzdan Android’inize tüm dosyalarınızı birkaç dakika içinde paylaşmanıza izin verecek çok basit bir dosya aktarım uygulaması.

Apps To Switch From I Phone To Android 9Apps To Switch From I Phone To Android 10

Bunu yapmak için, uygulamayı telefonunuzda açın ve alttaki alttaki Al düğmesine dokunun. Ardından, QR kod tarayıcısını açmak için aşağıdaki menüden Android’i Bağla’yı seçin. Şimdi Android cihazınıza geçin ve Gönder’e dokunun, ardından iPhone’u kullanarak QR kodunu tarayın. Bu, her iki cihazınızı da bağlamalıdır.

Apps To Switch From I Phone To Android 11Apps To Switch From I Phone To Android 12

Şimdi aktarmak için aktarmak istediğiniz dosyalara dokunun ve anında paylaşmak için alttaki Gönder düğmesine basın. Basit, değil mi?

Not: If you don’t mind saving low-resolution photos, you can take a backup of all your iPhone photos using Google Photos and easily get access to them on your Android device.

Android’e hoş geldiniz

Artık tüm uygulamaları bildiğinize göre, bir iPhone’dan Android’e geçmeniz, hemen indirmeniz ve aktarma işlemine başlamanız gerekir. Bu uygulamalarla bile, iki işletim sistemi arasında geçiş yaparken verilerinizin bir kısmını yine de kaybedeceğinizi unutmayın. Örneğin, şu anda WhatsApp verilerinizi iPhone’dan Android’e aktarmanın kolay bir yolu yok ve gerçekten ilgili tüm tarafların hızlı bir şekilde basit bir çözüm bulmasını diliyorum.

Sıradaki: Evernote’u kullanmak istemiyor musunuz? Bunun yerine iPhone Notlarınızı Google Keep’e nasıl aktarabileceğinizi görmek için sonraki makaleye göz atın.