İPhone’dan Android’e her şey nasıl aktarılır

Işığı gördün. Apple’ın kucağından çıktınız ve Android’in mutlu dünyasına katıldınız ve tek bir sorum var: Peki ya eşyalarınız? İPhone’dan Android’e her şeyi nasıl aktarıyorsunuz? Bununla yardımcı olabiliriz. Sunduğumuz ilk çözüm, tonlarca işin sizin için yapacağı ancak paraya mal olan tek bir program. Çözümlerin geri kalanı, iPhone’dan Android’e her şeyi aktarmanın manuel yoludur.

    Android’den Android’e geçmek için iyi nedenler Android 8.0

Bölüme atla:

    Tek tıklamayla çözüm: Wondershare MobileTrans Üretici transfer uygulamaları Bulut tabanlı uygulamalar Rehber Takvim Metin mesajları ve WhatsApp sohbetleri E-posta iCloud Belgeleri Yer İmleri Fotoğraflar ve videolar Müzik

Tek tıklamayla çözüm: Wondershare MobileTrans

Verilerinizi bir iPhone’dan Android’e (veya bu konuda bir BlackBerry veya Symbian cihazından) aktarmak için tek bir çözüm istiyorsanız, Wondershare MobileTrans’ı geçmek zordur.

MobileTrans, kişilerinizi, kısa mesajlarınızı, takvimlerinizi, fotoğraflarınızı, videolarınızı ve müziklerinizi cihazlar arasında aktarmanıza izin veren tek tıklamayla çalışan bir programdır. Geçiş yaptığınız işletim sistemine bağlı olarak, uygulamaları ve arama kayıtlarını da senkronize edebilirsiniz. MobileTrans ayrıca bulut depolama seçenekleriyle yedekleme hizmeti olarak da çalışır. İşte yeteneklerinin tam kapsamı:

mobiletrans table

Programın kullanımının ne kadar kolay olduğunu görmenize izin veren ücretsiz bir MobileTrans deneme sürümü kapabilirsiniz, ancak tam aktarımı yapmak ya da yedeklerinizi geri yüklemek istiyorsanız bir kerelik bir lisans için ödemeniz gerekir. ilişki (19,95 $) veya tek bir kullanıcı lisansı (39,95 $).

Bir lisansınız olduğunda, tüm kişilerinizi, takvim bilgilerinizi, mesajlarınızı ve medyanızı aktarabilir, yedekleri geri yükleyebilir ve hatta eski cihazınızı silebilirsiniz. Tek kullanıcı lisansının yalnızca bir bilgisayarı kullanan en fazla beş cihaz için iyi olduğunu unutmayın.

AndroidPIT Wondershare MobileTrans 1

MobileTrans ile iPhone ve Android arasında veri aktarımı

Örnek olarak bir iPhone 6’dan Galaxy S6’ya her şeyi aktardık, böylece sürecin ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, bu tam işlevselliği yalnızca ücretli bir lisansla alırsınız.

En düşük fiyat: Samsung Galaxy S6

En iyi fiyat

$ 149.99
Teklifi Kontrol Et

1. MobileTrans programını başlatın ve her iki cihazı da bir kabloyla bilgisayarınıza bağlayın. Her iki cihazın da gördüğünüz ilk pencerenin her iki tarafını doldurduğunu göreceksiniz.

AndroidPIT Wondershare MobileTrans 6

2. Sizden ve Android’den USB Hata Ayıklama özelliğini etkinleştirmeniz ve bağlı olduğunuz bilgisayarı (Apple’da) bir RSA anahtarı (Android’de) veya ‘Güven’e’ vermeniz istenebilir.

AndroidPIT Wondershare MobileTrans 2

3. Yapmak istediğiniz aktarım için yanlış yerdeyse cihazları çevirebilirsiniz.

4. Daha önce şifrelenmiş bir yedeklemeyi seçtiyseniz, iTunes ayarlarınızda ” iPhone yedeklemesini şifrele ” seçeneğinin işaretini kaldırmanız istenebilir. Transferinizi yaptıktan sonra şifreli yedekleme seçeneğini tekrar kontrol edebilirsiniz. (Ayrıca, aktarmadan önce hedef telefonun verilerini temizleme seçeneğiniz olduğunu unutmayın).

5. Her iki telefonu da düzgün bir şekilde bağladıktan sonra, yapmanız gereken tek şey aktarmak istediğiniz verinin yanındaki kutuları işaretlemek: rehber, kısa mesajlar, takvim, arama kayıtları, uygulamalar, fotoğraflar, müzik ve videolar. Doğal olarak, uygulamaları bir iPhone’dan Android’e aktaramazsınız, ancak fikir edinirsiniz. İPhone’umuzda da herhangi bir video ya da kısa mesaj yoktu, bu yüzden boş bıraktık.

AndroidPIT Wondershare MobileTrans 4

6. ” Kopyalamayı Başlat ” düğmesini tıklayın ve arkanıza yaslanıp bekleyin. Orijinal telefonda ne kadar medya bulunduğuna bağlı olarak, işlemin tamamlanması birkaç saat sürebilir, bu nedenle hazırda bir güç kaynağınız olduğundan emin olun.

7. Aktarım işlemi tamamlandıktan sonra, iki telefonun bağlantısını da kesebilirsiniz.

AndroidPIT Wondershare MobileTrans 5

Bulut tabanlı uygulamalar

Kullandığınız uygulamalar Gmail, Spotify veya Facebook gibi bulut tabanlıysa, hiçbir şey yapmanıza gerek kalmaz: Bu yalnızca uygulamaları yüklemek, kullanıcı adlarınızı ve şifrelerinizi girmek ve kaldığınız yerden almakla ilgilidir. Her şeyi transfer etmek biraz daha karmaşık ve bundan sonra ele alacağımız şey bu.

Üretici çözümleri

Bazı Android üreticileri, önemli verilerinizin tümünü bir iPhone’dan cihazlarına sorunsuz bir şekilde aktarmanıza izin veren uygulamalar sunar. Dosyalarınızı el ile taşımayı denemeden önce, Android üreticinizin böyle bir uygulama sunup sunmadığını görmek için listemize bakın.

Samsung

Smart Switch, verileri eski iPhone’unuzdan yeni Galaxy’nize taşımak için Samsung’un çözümüdür. Hem kablolu hem de kablosuz aktarım sunar. Başlamak için, Smart Switch uygulamasını Google Play’den indirin ve yükleyin. Açtıktan sonra istenen izinlere izin verin (eğer yapmazsanız, aktaramazsınız). Kablosuz veya Kablolu ve ardından iOS cihazı öğesini seçin. Bundan sonra yapmanız gereken tek şey, iCloud hesabınıza giriş yapın ve geri yüklemek için bir yedekleme seçin. Ayrıca hangi verileri almak istediğinizi de seçebilirsiniz.


Samsung Akıllı Anahtar Mobil

HTC

HTC’nin yöntemi Samsung’a benzer. Ancak, bir PC’ye ihtiyacınız olacak. Öncelikle, iPhone içeriğinizi bilgisayarınızdaki iTunes’a yedekleyin. HTC Sync Manager’ı indirin ve yükleyin. Yazılımı burada bulabilirsiniz. Yeni HTC cihazınızı PC’ye bağlayın; program otomatik olarak açılmalıdır. Buradan, Aktar ve Yedekle seçeneğini tıklamanız ve iPhone yedekleme dosyanızı seçmeniz yeterlidir.

Google

Google Pixel telefonları genellikle kutuda bir USB OTG adaptörüyle birlikte gelir. Bu, kablolu dosya aktarımlarına izin verir ve yapılması inanılmaz derecede kolaydır. Sadece iPhone’unuzu ve yeni Pixel’inizi bağlayın ve ekrandaki talimatları izleyin.

İletişim

Henüz bir hesabınız yoksa, ücretsiz bir Google Hesabına kaydolun: Android’de hemen hemen her şeyi yapmak için ihtiyacınız olacak. Bunu yaptıktan sonra, iPhone’unuzu yedekleyin ve ardından iCloud.com’da oturum açın. Rehber’e tıklayın, aktarmak istediklerinizi seçin ve ardından ekranın sol altındaki küçük dişli simgesine tıklayın. VCard’ı Verme seçeneğini göreceksiniz. Buna tıklamak, seçilen kişileri vCard biçiminde dışa aktarır.

transfercontacts1

Şimdi, Gmail’e giriş yapın ve Gmail> Kişiler’i tıklayın. Sol kenar çubuğunda Kişileri İçe Aktar seçeneğini göreceksiniz. Tıklayın, az önce oluşturduğunuz vCard dosyasını seçin ve gerisini Google’a bırakın.

transfercontacts

Takvim

Bu biraz daha karmaşık, ama yine de kolay. Bu sefer iPhone’unuzdaki iCloud’a dönün ve Takvim uygulamasını açın. Sol kenar çubuğunda takvimlerinizin bir listesini ve her birinin yanında küçük bir kablosuz simgesi göreceksiniz. Bu takvimin paylaşım menüsünü açmak için buna tıklayın.

transfercalendar

Burada yapmak istediğimiz, daha sonra Google Takvim’e aktarabileceğimiz bir genel takvim oluşturmak. Bunu yapmak için, Genel Takvim’e tıklayın ve ekranda gördüğünüz tüm bağlantıyı kopyalayın.

Yeni bir tarayıcı penceresi veya sekme açın ve bağlantıyı yapıştırın, ancak henüz girmeyin: “webcal” yazan parçayı “http” olarak değiştirmeniz gerekir. Bunu yapın ve Enter tuşuna basın; bilgisayarınız şimdi gerçekten uzun ve anlaşılmaz bir dosya adı olan bir .ics takvim dosyası indirmelidir.

Aktarmak istediğiniz her takvim için bu işlemi tekrarlayın.

Şimdi, Android telefonunuzda Google Takvim’e giriş yapıp, sol kenar çubuğundaki Diğer Takvimler’i tıklayın. Aşağı açılır oka tıklayın ve Takvimi İçe Aktar’ı seçin ve ardından yeni indirdiğiniz .ics dosyasını seçin. İçe Aktar öğesine tıklamak, etkinlikleri seçtiğiniz Google Takvim’e ekler (birden fazla varsa). Her takvim için işlemi tekrarlamanız gerekir.

Kısa mesajlar ve WhatsApp sohbetleri

Şüpheli bir üçüncü taraf aracı kullanmadan, iMessage veya WhatsApp sohbetlerini şu anda iOS’tan Android’e veya tam tersine aktarmak mümkün değildir. Sohbetlerinizi yalnızca şimdilik iCloud’da yedeklemenizi öneririz.

whats app backup chat

E-posta

Bir Android akıllı telefondaki iCloud e-postalarınızı yönetmenin en kusursuz yolu Apple’dan IMAP erişimini kullanarak önceden yüklenmiş posta uygulamasıdır. SMTP erişimi sayesinde, eski Apple adresleri altında da e-posta gönderebilirsiniz. Kurulumu için gerekli sunucu verileri bu Apple destek belgesindedir.

iCloud Belgeleri

Dosyaları iCloud’da sakladıysanız, iCloud.com’da oturum açarak, iCloud Drive’a tıklayarak ve ardından uygun uygulama klasörünü seçerek alabilirsiniz – ancak Sayfa belgeleri gibi bazı dosya türlerinin çalışmadığını unutmayın. Apple olmayan programlar. Sayfalar gibi özel biçimlerde dosyalarınız varsa, bunları aktarmadan önce Sayfalar uygulamasındaki RTF veya Microsoft Word dosyalarına dönüştürün.

Yer imleri

Bir kez daha, her şeyi transfer etmenin en kolay yolu iCloud üzerindendir. İPhone’unuzda Ayarlar> iCloud’a gidin ve Safari’nin etkinleştirildiğinden emin olun; şimdi PC’nize veya Mac’inize gidin ve Windows (PC) veya Sistem Tercihleri> iCloud (Mac) için iCloud’u açın ve aynısını yapın.

Windows için iCloud’u henüz indirmediyseniz, buradan alabilirsiniz. Burada yaptığımız şey, iPhone yer imlerinin PC veya Mac ile senkronize edilmesini sağlamak.

transferbookmarks1

Windows’ta bir sonraki adım Yer İşaretleri> Seçenekler’i tıklatıp ardından Firefox veya Chrome’u seçmektir.

Uygula’yı ve ardından Birleştir’i tıkladığınızda, seçtiğiniz tarayıcı için iCloud Bookmarks uzantısını indirmeniz istenir. Bu uzantı yer imlerinizi Safari’den Chrome veya Firefox’a senkronize eder.

Chrome’u seçtiyseniz sonraki adım kolaydır:

    Bir bilgisayarda, Chrome’u açın ve Android için kullandığınız Google Hesabına giriş yapın; yer imleri otomatik olarak senkronize edilir. Mac’te Chrome’u açın, pencerenin sağ tarafındaki “hamburger” Chrome menüsünü tıklayın ve Yer İmleri> Yer İmlerini ve Ayarları İçe Aktar’ı seçin ve kaynak olarak Safari’yi seçin.

transferbookmarks

Firefox, hem PC hem de Mac için biraz zorlayıcıdır.

Mac kullanıyorsanız, bir sonraki adım Firefox’u açmak, Yer İmleri> Tüm Yer İşaretlerini Göster’i seçip araç çubuğundaki yıldız simgesine tıklayın. Bu, içe aktarma ve yedekleme seçeneklerini getirir.

Başka Bir Tarayıcıdan Veri İçe Aktar ve Safari’yi seçin.

Hem PC hem de Mac’te, bir sonraki adım Firefox’un Araçlar menüsüne tıklayıp Senkronizasyonu Ayarla’yı seçmektir. Bu, (varsa) Firefox Hesabınıza giriş yapmanıza veya varsa bir Firefox Hesabı oluşturmanıza olanak sağlar. Ayrıntıları girdikten sonra, telefonunuzda Firefox’u açabilir ve yer imlerini telefonunuzda Firefox’a almak için Seçenek> Senk.

Fotoğraflar ve videolar

İOS cihazınızda Google Foto uygulamasını kullanıyorsanız, Google’ın otomatik yedeklemelerini etkinleştirdiyseniz bu kolaydır. Google Foto Android uygulamasını edinin (muhtemelen yeni telefonunuza önceden yüklenmiş), kurun ve her şey sizin için orada olacak.


Google Foto

Fotoğrafları iPhone’dan Android’e aktarmanın manuel yolu, her şeyi sürükleyip bırakmaktır (Windows bilgisayarınız varsa). İPhone’u USB üzerinden bağlayın, Bilgisayarım’ı açın ve iPhone simgesini arayın. Açın ve DCIM klasörünü arayın. Fotoğrafların burada; sadece onları seçin ve PC’nizdeki bir klasöre sürükleyin.

transferphotos

Daha sonra Android telefonunuzu bağlayabilir ve dosyaları bilgisayarınızdan telefonunuza sürükleyebilirsiniz. Kendinizi özellikle flaş hissediyorsanız, iPhone ve Android’i aynı anda bağlayabilir ve fotoğrafları bir başkasına sürükleyebilirsiniz, ancak önce fotoğraflarınızı yedeklemenizi sağlamak için PC’ye aktarmanızı öneririz.

Temel fikir aynı olmasına rağmen, Mac’lerde işler biraz farklı. Bilgisayarım yerine, fotoğraflarınızı içe aktarmak için Image Capture’ı başlatmanız gerekir. Bunu yaptıktan sonra Android cihazınızı bağlayabilir ve fotoğraf klasörünüzden sürükleyebilirsiniz (veya içe aktarılan resimleri koyduğunuz her yere).

Müzik

    Google Play Müzik’i iTunes’a nasıl aktarırım?

Bu biraz daha zorlu. Apple’ın iTunes’una ve Google Müzik Yöneticisi’nin yüklü olması gerekir. Öncelikle, iTunes’ta tüm müziğinizin gerçekten bilgisayarınızda olduğundan emin olun: üzerinde aşağı doğru bir ok bulunan bir bulut simgesi varsa, indirilmemiştir. Satın aldığınız müziğin de orada olduğundan emin olun (Tercihler> Mağaza> Bulut Satın Almalarında iTunes’u Göster bölümünde gizli olabilir).

itunes google play music2

Her şeye sahip olduğunuzdan emin olduğunuzda, Google Müzik Yöneticisi’ni açın ve kurulum sayfasında, Google Play’e Şarkı Yükle’yi seçin. İTunes’u kaynak olarak belirtin ve Google Music Manager’ın işini yapmasına izin verin. Daha ayrıntılı talimatlar için iTunes’u Android ile nasıl kullanacağınıza dair makalemize bakın.

Geçenlerde iPhone’dan Android’e geçtiniz mi? Acı verici miydi yoksa her şeyi aktarmak bir zevk miydi? Yorumlarda bize bildirin.