IPhone'dan Android'e her şeyi aktarmak nasıl

Işığı gördün. Apple'ın kucaklıp ayrılıp, mutlu Android dünyasına katıldınız ve tek bir sorunuz var: Eşyalarınız nasıl? IPhone'tan Android'e nasıl her şeyi aktarırsınız? Buna yardımcı olabiliriz. Sunduğumuz ilk çözüm, sizin için tonca iş yapan, ancak maliyeti olan tek bir programdır. Çözümlerin geri kalanı, iPhone'tan Android'e her şeyi aktarmanın manuel yoludur.

 • Apple'dan Android'e geçmek için iyi nedenler
 • Android 5.0 Lollipop ve iOS 8 karşılaştırması

Bölümüne atla:

 • Tek tıkla çözüm: Wondershare MobileTrans
 • Bulut tabanlı uygulamalar
 • İletişim
 • Takvim
 • Metin mesajları ve WhatsApp sohbetleri
 • E-posta
 • iCloud Belgeleri
 • Yer imleri
 • Fotoğraflar ve videolar
 • Müzik

Tek tıkla çözüm: Wondershare MobileTrans

Verilerinizi bir iPhone'dan Android'e (veya bunun için bir BlackBerry veya Symbian cihazından) aktarmak için tek bir çözüm istiyorsanız, Wondershare MobileTrans'ı geçmek zor.

MobileTrans, kişiler, kısa mesajlar, takvimler, fotoğraflar, videolar ve müzikleri cihazlar arasında aktarmanızı sağlayan tek tıkla bir programdır. Aradığınız OS'ye bağlı olarak uygulamaları ve çağrı günlüklerini de senkronize edebilirsiniz. MobileTrans ayrıca bulut depolama seçenekleri bulunan bir yedekleme hizmeti olarak da çalışır. İşte onun yetenekleri tam kapsamı:

All the files and data you can transfer between devices with MobileTrans. / © Wondershare

MobileTrans ürününün ne kadar kolay bir şekilde kullanılacağını görmenize izin veren ücretsiz bir deneme sürümünü elde edebilirsiniz, ancak tam aktarmayı yapmak veya yedeklemelerinizi geri yüklemek isterseniz bir defalık bir süre için bir lisans ödemesi yapmak zorunda kalacaksınız ($ 19.95) veya tek bir kullanıcı lisansı (39.95 $).

Bir lisans aldıktan sonra tüm kişilerinizi, takvim bilgilerinizi, mesajlarınızı ve medyalarınızı aktarabilir, yedeklemeleri geri yükleyebilir ve eski cihazınızı silebilirsiniz. Tekli kullanıcı lisansının, yalnızca bir bilgisayarı kullanan beş cihaz için iyi olduğunu unutmayın.

MobileTrans gives you options to transfer data, make backups and restore as well as delete old data.  / © AndroidPIT

MobileTrans ile iPhone ve Android arasında veri aktarımı nasıl yapılır

Her şeyi iPhone 6'dan Galaxy S6'ya aktardık böylece işlemin ne kadar kolay olduğunu görebilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, yalnızca bu tam işlevselliği ücretli bir lisansla alacaksınız.

En düşük fiyat: Samsung Galaxy S6

Best price

£212.99

Check Offer

Read Amazon customer reviews

£350.00

Check Offer

Compare prices

1. MobileTrans programını başlatın ve her iki cihazı bir kablo ile bilgisayarınıza bağlayın. Her iki cihazın gördüğünüz ilk pencerenin her iki yanına da yerleştiğini görürsünüz.

Wait until both origin and destination device are connected. Flip their position if necessary. / © AndroidPIT

2. USB Hata Ayıklama'yı ve Android'i etkinleştirmeniz ve bir RSA anahtarı (Android'de) kabul etmeniz veya bağlı olduğunuz (Apple'da) bilgisayarı "Güven" etmeniz istenebilir.

Enable USB Debugging, accept the RSA key and ”Trust” the computer you’re connected to. / © AndroidPIT

3. Yapmak istediğiniz aktarım için yanlış yerde oldukları takdirde cihazları çevirebilirsiniz.

4. Daha önce şifreli bir yedekleme seçtiyseniz, iTunes ayarlarınızdaki '' şifreleme iPhone yedeklemesini '' onay kutusunun işaretini kaldırmanız istenebilir. Aktarımınızı yaptıktan sonra tekrar şifreli yedekleme seçeneğini tekrar kontrol edebilirsiniz. (Aktarmadan önce hedef telefonun verilerini temizleme seçeneğine de sahip olduğunuzu unutmayın).

5. İki telefonu da bağladıktan sonra yapmanız gereken tek şey aktarmak istediğiniz verilerin yanındaki kutuları işaretlemektir: kişiler, kısa mesajlar, takvim, arama kayıtları, uygulamalar, fotoğraflar, müzik ve videolar. Doğal olarak, bir iPhone'dan bir uygulamaya uygulama aktaramazsınız, ancak fikir edinirsiniz. IPhone'umuzda da herhangi bir video veya kısa mesaj yoktu, o yüzden boş bıraktık.

Make your data selections in the center and click ”Start Copy” to begin. / © AndroidPIT

6. '' Kopyalamayı Başlat '' ı tıklayın ve arkanıza yaslanın ve bekleyin. Orijinal telefonunuzda ne kadar medyaya sahip olduğunuza bağlı olarak, işlemin tamamlanması birkaç saat sürebilir, bu nedenle hazırda bir güç kaynağına sahip olduğunuzdan emin olun.

7. Aktarma işlemi tamamlandıktan sonra, her iki telefonun bağlantısını kesebilirsiniz.

The transferring process could take a while, so sit back and relax. / © AndroidPIT

Bulut tabanlı uygulamalar

Kullandığınız uygulamalar bulut tabanlıysa, Gmail, Spotify veya Facebook gibi bir şey yapmak zor değilsiniz; bu yalnızca uygulamaları yüklemek, kullanıcı adlarınızı ve şifrelerini girmek ve bıraktığınız yerden devam etmek meselesidir. Diğer her şeyi aktarmak biraz daha karmaşıktır ve bundan sonra da bunu yapacağız.

İletişim

Zaten bir tane de almazsanız, ücretsiz bir Google Hesabına kaydolun: bunun için Android'te pek çok şey yapmanız gerekecek. Bunu yaptıktan sonra, iPhone'unuzu yedekleyin ve sonra iCloud.com'a giriş yapın. Kişiler'i tıklayın, aktarmak istediğinizleri seçin ve ardından ekranın sol alt köşesindeki küçük dişli çark simgesini tıklayın. VCard'ı dışa aktarma seçeneği görürsünüz. Bu düğmeyi tıklattığınızda, seçilen kartvizitler vCard formatında dışa aktarılır.

Using iCloud.com makes exporting contacts easy. / © AndroidPIT

Şimdi, Gmail'de oturum açın ve Gmail> Kişiler'i tıklayın. Sol kenar çubuğundaki Kişileri Al seçeneği görüntülenir. Tıklayın, yeni oluşturduğunuz vCard dosyasını seçin ve gerisini Google'ın yapmasına izin verin.

Google makes it simple to import contacts from pretty much anything. / © AndroidPIT

Takvim

Bu biraz daha karışık ama yine de kolay. IPhone'unuzda iCloud'a geri dönün ve Takvim uygulamasını açın. Sol kenar çubuğunda takvimlerin bir listesini ve her birinin yanında küçük bir kablosuz simgesi görürsünüz. Bu takvimin paylaşım menüsünü açmak için tıklayın.

Transferring your calendars is a little more time consuming, but it’s still easy. / © AndroidPIT

Burada yapmak istediğimiz, daha sonra Google Takvim'e aktarabileceğimiz bir genel takvim oluşturmaktır. Bunu yapmak için Genel Takvim'i tıklayın ve ekranda gördüğünüz tüm bağlantıyı kopyalayın.

Yeni bir tarayıcı penceresi veya sekmesi açın ve bağlantıyı yapıştırın ancak henüz Enter tuşuna basmayın: "webcal" yazan biti "http" olarak değiştirmeniz gerekir. Bunu yapın ve Enter tuşuna basın ve bilgisayarınız şimdi .ics takvim dosyasını gerçekten uzun ve anlaşılmaz dosya adıyla indirmelidir.

Aktarmak istediğiniz her takvim için bu işlemi tekrarlayın.

Şimdi, Android telefonunuzda Google Takvim'de oturum açmanız ve sol taraftaki kenar çubuğundaki Diğer Takvimler seçeneğini tıkamamız gerekiyor. Açılır oku tıklayın ve Takvimi Al'ı seçin ve ardından indirdiğiniz .ics dosyasını seçin. Al'ı tıklattığınızda, seçmiş olduğunuz Google Takvim'e olaylar eklenecektir (birden fazla seçeneğiniz varsa). İşlemi her takvim için tekrar etmeniz gerekecek.

Metin mesajları ve WhatsApp sohbetleri

Şüpheli bir üçüncü taraf aracı kullanmadan şu anda iMessage veya WhatsApp sohbetlerini iOS'tan Android'e veya tersine aktarmak mümkün değildir. Şimdilik yalnızca sohbet geçmişinizi iCloud'da yedeklemenizi öneririz.

The ability to make Google Drive backups doesn’t help when moving from iOS to Android. / © AndroidPIT

E-posta

Android akıllı telefonda iCloud e-postalarınızı yönetmenin en kesintisiz yolu, Apple'ın IMAP erişimini kullanarak önceden kurulmuş posta uygulamasıdır. SMTP erişimiyle, eski Apple adresinin altında da e-postalar gönderebilirsiniz. Kurulum için gerekli sunucu verileri bu Apple destek belgesinde verilmiştir.

iCloud Belgeleri

Dosyaları iCloud'da sakladıysanız, onları iCloud.com'a giriş yaparak, iCloud Sürücüsünü tıklatıp uygun uygulama klasörünü seçerek alabilirsiniz; ancak Pages dokümanları gibi bazı dosya türlerinin çalışmayacağını unutmayın. Apple dışı programlar. Sayfalar gibi tescilli formatlarda dosyalarınız varsa, bunları aktarmadan önce Pages uygulamasında RTF veya Microsoft Word dosyalarına dönüştürün.

Yer imleri

Bir kez daha, her şeyi aktarmanın en kolay yolu iCloud aracılığıyla verilir. IPhone'unuzda, Ayarlar> iCloud'a gidin ve Safari'nin etkinleştirildiğinden emin olun; Şimdi, PC'nize veya Mac'inize gidin ve iCloud for Windows (PC) veya Sistem Tercihleri> iCloud (Mac) 'ı açın ve aynı işlemi yapın. Windows için iCloud'u daha önce indirmediyseniz, buradan alabilirsiniz. Burada yaptığımız, iPhone yer imlerimizin PC veya Mac ile senkronize edildiğinden emin olmaktır.

If you sync Safari via iCloud, it’s easy to transfer your bookmarks. / © AndroidPIT

Windows'ta sonraki adım, Yer İşaretleri> Seçenekler'i tıklamak ve ardından Firefox veya Chrome'u seçmektir. Uygula ve ardından Birleştir'i tıklayın, seçtiğiniz tarayıcıya ait iCloud Yer İşaretleri uzantısını indirmeniz istenir. Bu uzantı yer işaretlerinizi Safari'den Chrome veya Firefox'a senkronize edecek.

Chrome'u seçtiyseniz, bir sonraki adım kolaydır: Bilgisayarda Chrome'u açın ve Android için kullandığınız Google Hesabında oturum açın ve yer imleri otomatik olarak senkronize edilecektir. Mac'te, Chrome'u açın, pencerenin sağ tarafındaki "hamburger" Chrome menüsünü tıklayın ve Yer İşaretleri> Yer İşaretlerini ve Ayarları İçe Aktar'ı seçin ve kaynak olarak Safari'yi seçin.

See that icon with a star? That’s the one you need for getting bookmarks into Firefox. / © AndroidPIT

Firefox hem PC hem de Mac için biraz daha hileli. Mac kullanıyorsanız, bir sonraki adım Firefox'u açmak, Yer İşaretleri> Tüm Yer İşaretlerini Göster'i seçip araç çubuğundaki yıldız simgesini tıklamaktır. Bu, içe aktarma ve yedekleme seçeneklerini getirir. Başka Tarayıcıdan Verileri İçe Aktar'ı seçin ve Safari'yi seçin.

PC ve Mac'te bir sonraki adım Firefox'un Araçlar menüsünü tıklayın ve Senkronizasyonu Ayarla'yı seçin. Bu, Firefox Hesabınızda (varsa) oturum açmanızı veya bir Firefox Hesabı oluşturmanızı sağlar (yapmazsanız). Ayrıntıları girdikten sonra, telefonunuzda Firefox'u açabilir ve yer imlerini telefonunuzdaki Firefox'a almak için Seçenekler> Eşitleme> Cihaz Eşleştir'i seçebilirsiniz.

Fotoğraflar ve videolar

Fotoğrafları iPhone'tan Android'e aktarmanın en kolay yolu, her şeyi sürükleyip bırakmaktır (bir Windows bilgisayarınız varsa). IPhone'u USB aracılığıyla bağlayın, Bilgisayarım'ı açın ve iPhone simgesini arayın. Açın ve DCIM klasörünü bulun. Resimleriniz burada. bunları seçin ve bilgisayarınızdaki bir klasöre sürükleyin.

On a Mac? Use Image Capture to get your iPhone photos. / © AndroidPIT

Daha sonra Android telefonunuzu bağlayabilir ve dosyalarınızı bilgisayarınızdan telefonunuza sürükleyebilirsiniz. Özellikle flaşlıyorsanız, iPhone ve Android cihazlarını aynı anda bağlayıp fotoğraflarınızı birbirine sürükleyebilirsiniz, ancak öncelikle fotoğraf makinesine aktarmanızı öneririz, böylece fotoğraflarınızdan bir yedek oluşturursunuz.

Temel fikir aynı olsa da, Mac'lerde işler biraz farklıdır. Fotoğraflarımı almak için Bilgisayarım yerine Image Capture uygulamasını başlatmanız gerekecek. Bunu yaptıktan sonra, Android cihazınızı bağlayabilir ve fotoğraf klasörünüzden (veya içe aktarılan resimleri yerleştirdiğiniz başka herhangi bir yerden) sürükleyebilirsiniz.

Müzik

 • Google Play Müzik'i iTunes'a nasıl aktarırım

Bu biraz daha hileli. Apple iTunes ve Google Müzik Yöneticisi yüklü olmalıdır. Her şeyden önce, iTunes'da tüm müziğinizin bilgisayarınızda olduğundan emin olun: aşağı oklu bir bulutun küçük bir simgesi varsa, indirilmemiş. Satın alınan müziğinizin de orada olduğundan emin olun ( Tercihler> Mağaza> iTunes'u Bulut Satın Almalarında Göster "şeklinde gizlenmiş olabilir).

Use Apple’s iTunes and Google Music Manager to move your music to your Android. / © AndroidPIT

Her şeye sahip olduğunuzdan eminseniz, Google Music Manager'ı açın ve kurulum sayfasında Google Play'e Şarkıları Yükle'yi seçin. Kaynak olarak "iTunes" i belirtin ve Google Music Manager'ın bu işi yapmasına izin verin. Daha ayrıntılı talimatlar için, iTunes'u Android ile nasıl kullanacağınız konusundaki makalemize bakın.

Yakın zamanda iPhone'dan Android'e taşındınız mı? Acılı mıydı yoksa her şeyi aktarmak bir zevk miydi? Yorumları bize bildirin.