Iris tarayıcısının gizli iç işleyişleri

Iris tarayıcı, 1990'lı yıllardan beri var olan, ancak insanların iris modelleri aracılığıyla tanımlanması fikri, 20. yüzyılın başına kadar uzanmış bir teknolojidir. Bu teknoloji günümüzde bazı İngiltere hava limanlarında ve hatta akıllı telefonlarda yapılan güvenlik kontrollerinde kullanılmaktadır. Bu yazıda, bir iris tarayıcının nasıl çalıştığını anlatacağız.

  • Antivirüs yazılımı Android için gerekli mi?
  • Akıllı telefonunuzda aylık güvenlik güncellemeleri nelerdir?

Bir iris tarayıcısı nasıl çalışır?

Her şeyi çok hızlı bir şekilde özetlemek için, bu teknolojinin prensibi temel olarak iris haritalamasını bir veya daha çok sayıyla dönüştürmektir. Göz bebeği çevreleyen renk alanı olan iris, ışığı göze giren siyah alan. Bu harita ile her düzensizliğin kutupsal koordinatlarını hesaplamak ve bunları öğrencinin koordinatlarına ortalanmış olan konsantrik çevrelere dönüştürmek mümkündür. Her usulsüzlüğün koordinatları her kişi için benzersizdir.

The scanner creates a map of the eye’s iris. / © AndroidPIT

Gözün renkli kısmını bir haritaya dönüştürmek için belirli bir ton belirlenir. Örneğin, Galaxy S8'de, insan gözünde görülebilen bir renk değildir çünkü kızılötesi renktir. Bu kızılötesi endeksi ile S8, bir kişiyi parmak izi için kullanılan 40-60 puan yerine 200 karakteristik noktadan tanıyabiliyor.

The iris scanner is becoming more and more popular. / © AndroidPIT

Iris tarayıcı tanıma parmak izi taramadan yaklaşık 10 kat daha güvenlidir. Yakınlarda okuduğumuz gibi, parmak izleri kolayca kopyalanabiliyor ancak iris söz konusu olduğunda işler çok daha karmaşıktır; bu nedenle daha yüksek bir güvenlik seviyesi sunabilmekteyiz.

Bu teknolojiyi, göze çok yakından yaklaşması gereken bir retinal tarayıcı ile karıştırmamamız gerekir. İris tarayıcısı, telefon yüzünden birkaç inç olduğunda, doğal bir konumda çalışıyor. Sadece gözlüğünüzü ve özellikle de renklendiyse kontakt lensleri çıkardığınızdan emin olmanız yeterlidir.

Galaxy S8'de, iris tarayıcısı (gözlük ya da kişileriniz yoksa) oldukça iyi ve oldukça hızlı çalışır. Güç düğmesine basmanız, gözlerinizi ekrandaki çevrelere yerleştirmeniz ve ardından cihazın kilidinin açılması. Kısacası, S8 ile, kilidini açmak için yalnızca telefonunuza bakmanız yeterlidir.

Bu teknolojiyi kullanan veya taklit eden cihazlar

Geçmişte bazı girişimlerde bulunulmuş olmasına rağmen, iris tarayıcısı 2016'da başlayan biyometrik güvenliğin atılımıdır.

Mükemmel bir kamerayı da entegre eden bir PC ruhuyla akıllı telefon olan Lumia 950 XL (Ekim 2015'te piyasaya sürülür), bir iris tarayıcıyla açma sistemi sunar. Not 7'den daha yavaş olabilir, ancak geceleri veya gözlük kullanırken bir kullanıcıyı tanıyabiliyor.

Ayrıca, 2015 yılında, ancak bir iris tarayıcıya sahip ilk akıllı telefon olan Lunia 950 XL, Asya'da, Android Lollipop'lu Fujitsu Arrows NX F-04G'de piyasaya sürüldü. Bu cihaz sadece Japonya'da satıldı.

EyeVerify was not very effective. / © ANDROIDPIT

Iris tarayıcılarından önce, bazı cihazlar EyeVerify'a dayalı bir kilit açma sistemi kullandı. Bu bir tarayıcı değil. Yüz tanıma dayalı, gözler arasındaki mesafeyi ve kaşların konumunu ölçen teknoloji idi. EyeVerify kullanan bir cihaza iyi bir örnek Idol 3'dür, ancak bu sistem çok etkili değildi ve yine de Not 7'nin tarayıcısından yıllar uzaktaydı.

Hepiniz iris tarayıcıları hakkında ne düşünüyorsunuz?

Samsung Galaxy S8 nereden alınır

Best price

New CAT S60 FLIR Thermal Camera Dual SIM Waterproof Unlocked – EU / RoW variant

£439.00

£439.00 total

Check Offer

Samsung G950F Galaxy S8 (Arctic Silver) Salesstart 28.4. unlocked

£585.36

£585.36 total

Check Offer

Samsung G950F GALAXY S8 (Orchid Grey) Salesstart 28.4. unlocked

£585.36

£585.36 total

Check Offer

Samsung G950F GALAXY S8 (Midnight Black) Salesstart 28.4. unlocked

£589.99

£589.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S8 Gris Orquídea

£806.38

£806.38 total

Check Offer