Islanan aldıktan sonra Samsung Galaxy J7 kurtarma modunda sıkışmış çözüldü

#Samsung #Galaxy # J7, ana satış noktası 5.5 inç Süper AMOLED ekran kullanımı olan uygun fiyatlı bir Android akıllı telefon. Bu, parlak renkleri üretebilen ve genellikle premium modellerde bulunan bir ekran teknolojisidir. Bu telefonun 2017 sürümü, 3 GB RAM ile birleştirildiğinde cihazın herhangi bir uygulamayı sorunsuz çalıştırmasına izin veren Exynos 7870 işlemcisini kullanıyor. Her ne kadar bu güçlü bir performans telefonu olsa da, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, ıslak ve diğer ilgili sorunları aldıktan sonra kurtarma modunda sıkışmış Galaxy J7 ile mücadele edeceğiz.

Bu konuda Samsung Galaxy J7 veya başka bir Android cihaza sahipseniz, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili herhangi bir endişeniz konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız. Bu, ip takılmadan sunulan ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Bu serideki önceki bölümlere göz atmak istiyorsanız bu bağlantıya göz atın.

Bize Facebook ve Google+ sosyal medya hesaplarımızdan da ulaşabilirsiniz.

J7 Islandıktan Sonra Kurtarma Modunda Sıkışmış

Sorun: Galaxy J7’mi yaklaşık 10 inç suya düşürdüm. Hemen sudan çıkardım ve hala çalışıyordu. Şarj cihazına yerleştirip kapattım ve şarj portunda nem olduğunu söyledi. Şarj aletinin bağlantısını kestim ve kendi kendine kapandığında kapatmak üzereydim. Sonra kurtarma modundayken gördüm. Telefonum kurtarılabilir mi yoksa imha mı oldu? Yumuşak yeniden başlatmalar denedim ve hala kurtarma önyükleme döngüsünde sıkışmış.

Çözüm: Sorunun, telefondaki bazı bileşenlere zarar veren sudan kaynaklanma olasılığı çok yüksektir. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu en az 48 saat boyunca pirinç torbasına koymak. Pirinç telefonun içindeki nemi emer. Bu yapıldıktan sonra, hem güç hem de ses kısma düğmelerini basılı tutarak yumuşak sıfırlama yapın. Bundan sonra telefonunuz yeniden başlatılmalıdır. Ardından kurtarma moduna erişip erişemediğinizi kontrol edin ve buradan fabrika ayarlarına sıfırlayın. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

Yukarıdaki adımlar sorunu çözmezse, telefonu bir servis merkezine götürmeniz ve kontrol ettirmeniz gerekir.

J7 Samsung Logosunda Sıkışmış

Sorun: Samsung J7 cihazım, pil ömrünü korumak için Clean Master’da “hazırda bekletme uygulamaları” işlevini (daha önce kullanılmadı) seçinceye kadar kesinlikle iyiydi. Uygulamaları kapatmak uzun sürdüğü için, iptal düğmesine bastım ve ekranın kilidini açana kadar telefon aniden 3 ya da 4 kez kapandı. Aynı şey hazırda bekletme uygulamalarına devam ederken tekrar oldu, bu yüzden bu soruna neden olup olmadığını merak ederek Clean Master’ı kaldırdım, ancak şimdi bu uygulamayı kaldırmama rağmen, telefonum şimdi Samsung logo ekranını önyüklemeyecek… sık sık samsung ekranını kapatmaya gidiyor uzakta sonra önyüklemeye çalışır. Yumuşak bir sıfırlama yaptım ve önbellek bölümünü sildim. Kurtarma modunda önyükleme yapılıncaya kadar eve kadar güç bastım, ancak açılışta önyükleme yapmak için güç bastığımda, güncelleme işlemini tamamlayamadığını ve kapandığını söylüyor. Bu döngüde birkaç saat boyunca takılıp kaldım ve telefonumu bilgisayarıma bir dakika boyunca doğrudan aktarmayla veri kurtarmaya çalıştığım anda bilgisayarıma bağlamaya çalışıyorum. Telefon ilk açılış ekranında takılı kaldıktan sonra kapanıyor ve yeniden deneniyor. Birkaç gün önce internette gezinirken virüs bulaşmasına karşı uyarıda bulundum, ancak antivirüs telefonumu taradı ve sorun olmadığını söyledi. Sadece kıvrımlı olduğu gibi devam ederken sürekli titreşimli sesler çıkarır. Telefonu açıp devam edemiyorum.

Çözüm: Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, kurtarma modunda fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bunun telefon verilerinizi sileceğini unutmayın.

    Telefonunuzu kapatın. ‘Android sistem kurtarma menüsü seçeneklerini göstermeden önce yaklaşık 30 – 60 saniye gösterecektir.) Verileri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ yı vurgulamak için Ses kısma tuşuna birkaç kez basın. ‘Seçmek için Güç düğmesine basın. Evet – tüm kullanıcı verilerini silin ‘vurgulanır. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında,’ Sistemi şimdi yeniden başlat ‘vurgulanır. Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

J7 Açılmıyor SIM Kart Takılı mı

Sorun: Merhaba Android Guy, Yaklaşık 3 gün önce aniden patlarken telefonumu (J7) kullanıyordum. Tekrar açmayı denedim ama şarj cihazını takana kadar çalışmadı. Herhangi bir SIM kartla açarsam, telefonun derhal kapandığını fark ettim. Şu anda SIM kart olmadan iyi çalışıyor. Kurtarma modunda fabrika ayarlarına sıfırlamayı veya önbelleği temizlemeyi denedim, ancak şu hatayı alıyorum: “BCB mesajı silinemedi: bölüm bulunamadı / bölüm hatalı”. Telefonumu düzeltmek için yaptığınız yardım çok takdir edilecektir. teşekkür ederim

Çözüm: Maalesef, bu büyük olasılıkla hatalı bir bileşenin neden olduğu donanımla ilgili bir sorundur. Şu anda yapabileceğiniz en iyi şey, telefonu bir servis merkezine getirmek ve kontrol ettirmektir.

Bizimle meşgul

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve problemlerinizi bize göndermekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazını destekliyoruz. Ve endişelenme, sorularınız için sizden tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı çabucak cevaplayacağımızı garanti etmiyoruz. Size yardım edebilseydik, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak sözcüğü yaymamıza yardımcı olun.