Islandıktan Sonra Samsung Galaxy S9 Nem Algılama Hatası Nasıl Onarılır

#Samsung #Galaxy # S9, Güney Koreli şirket tarafından geçen yıl piyasaya sürülen çeşitli özelliklere sahip bir amiral gemisi telefonu. Bu telefon, hem ön hem de arkada Alüminyum çerçeve ve Corning Gorilla Glass’dan yapılmış sağlam bir yapı kalitesine sahiptir. Kaputun altında 4 GB RAM ile eşleştirilmiş bir Snapdragon 845 işlemci varken 5.8 inç Super AMOLED Infinity Ekran kullanıyor. Bu sağlam bir performans cihazı olmasına rağmen, bugün ele alacağımız bazı sorunların ortaya çıkabileceği durumlar vardır. Sorun giderme serimizin bu son bölümünde, ıslak sorun çıktıktan sonra tespit edilen Galaxy S9 nemini ele alacağız.

Samsung Galaxy S9 veya bu konuda başka bir Android cihazınız varsa, bu formu kullanarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Cihazınızla ilgili endişeleriniz konusunda size yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız. Bu, hiçbir dize eklenmeden sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir. Bununla birlikte, bizimle iletişime geçtiğinizde, mümkün olduğunca ayrıntılı olmaya çalışın, böylece doğru bir değerlendirme yapılabilir ve doğru çözüm verilebilir.

Islandıktan Sonra Samsung Galaxy S9 Nem Algılama Hatası Nasıl Onarılır

Sorun: Merhaba arkadaşlar Ben burada oldukça zor bir sorunum olduğunu düşünüyorum – başlamak için size aşağıda giremediğim bazı ayrıntıları vereceğim, Yeni Zelanda’da yaşıyorum cihazım bir GS9, taşıyıcı Vodafone ve 2 problemin bir kombinasyonunu yaşıyorum. Öncelikle ekranın bir sorunu olmayan birkaç çatlak var, bu yüzden bu konuda çok endişeli değilim ama ilk ve en belirgin endişe, tuzlu su etrafında olduktan sonra bazı potansiyel olarak şarj portuna tuzlu su sıçramış olabileceğidir. 6 saat sonra şarj etmeye çalışana kadar kusursuz bir şekilde çalışmaya devam ettim ve şaşırdım, “nem algılandı, şarj cihazını prizden çekin”, ancak bağlantı noktasını dışarı üfledikten sonra “kuru” olduğunu varsayıyorum. hava çok geçmeden oldu. Sonuç olarak telefonumu, pilin kemik kuruması olana kadar şarj edemedim. Nem algılama sorununu atlamak için bazı düzeltmelere baktım ve USB ayarları önbelleğini temizledim. Ancak telefonum öldüğü için bu ayara erişemiyorum, bu sorunu da “kurtarma moduna” girmek için bir ipucu duyduğumu ve ardından damlama şarjına izin vermek, bir saat beklemek, güç vermek ve sınırlı pil ile ayarlara erişin. Ve diğer sorun da burada, hayatım boyunca kurtarma moduna giremiyorum! Birçok farklı kombinasyon denedim ve sadece özel işletim sistemi menüsüne erişebildim. Vol up + Bixby düğmesinin kombinasyonunu denedikten sonra logo yok, sonra güç. Veya özel OS menüsünün yanı sıra diğer yaşam belirtileri. Bu yüzden iyileşmeye girmek için biraz güce ihtiyaç duyup duymadığından emin değilim, NE? Not: Doğru düğme kombinasyonunu kullanmadan önce yanlışlıkla Odin özel OS menüsüne girdim ve aynı düğmeleri tekrar basılı tutarak iptal edene kadar geçici olarak “indiriliyor”. Ps şimdi hiçbir menü görünmüyor ve kağıt ağırlığı haline gelmiş gibi görünüyor. Seçeneklerim neler? Zaman ayırdığınız için teşekkürler, bunun uzun soluklu olduğunu biliyorum.

Çözüm: Bu özel durumda yapmak isteyeceğiniz ilk şey, telefonun kuru olduğundan emin olmaktır. Cihazın dış kısmını mikrofiber bir bezle silin. Cihazı en az 2 saat boyunca serin bir yerde bırakarak telefonun şarj bağlantı noktasının nemsiz olduğundan emin olun. Limanda bulunan nem doğal olarak buharlaşacaktır. Limanda mini vakum veya saç kurutma makinesi kullanarak da bu işlemi hızlandırabilirsiniz.

Ekrandaki çatlaktan telefona su girmesi durumunda, telefonun dahili parçalarının kuru olduğundan emin olmak istersiniz. Cihazı en az 48 saat boyunca bir torba silika jel içine yerleştirebilirsiniz. Silika jel telefonun içindeki nemi emecektir. Silika jele alternatif olarak pişmemiş pirinç de kullanabilirsiniz.

Telefon tamamen kuruduktan sonra, aşağıdaki adımları izleyerek cihazı şarj etme zamanı gelmiştir.

Telefonun şarj bağlantı noktasını temizleme

Telefonun şarj bağlantı noktasında kir veya kir varsa, bu şarj sorunlarına neden olabilir. Şarj portunu basınçlı hava kullanarak temizlemeniz önerilir. Bu, limana yapışmış parçacıkları temizlemelidir.

Farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmayı deneyin

Şarj cihazının bu soruna neden olma olasılığını ortadan kaldırmak için, telefonu şarj etmek için farklı bir şarj kablosu ve duvar şarj cihazı kullanmak en iyisidir. Ayrıca kablosuz bir şarj cihazı kullanmayı da düşünmelisiniz.

Fabrika ayarlarına sıfırlama

Dikkate alınması gereken son bir sorun giderme adımı fabrika ayarlarına sıfırlamadır. Bu, telefonu orijinal fabrika durumuna geri döndürür. Bu adımı uygulamadan önce telefon verilerinizi yedeklediğinizden emin olun.

    Sesi Yükselt tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun, ardından Güç tuşunu basılı tutun. Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye önce görünecektir ‘Veri sil / fabrika ayarlarına sıfırla’ seçeneğini vurgulamak için Sesi kısma tuşuna birkaç kez basın. Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için güç düğmesi. Ana sıfırlama tamamlandığında, ‘Sistemi şimdi yeniden başlat’ vurgulanır.

Sıfırlama işlemi tamamlandıktan sonra telefonu açmadan en az 20 dakika önce şarj edin.

Yukarıdaki adımların sorunu çözememesi durumunda, bu zaten hatalı bir donanım bileşeninden kaynaklanmış olabilir. Bu cihazı bir servis merkezine götürmenizi ve tamir ettirmenizi öneririm.

Bizimle etkileşime geçin

Android telefonunuzu kullanırken karşılaştığınız soru, öneri ve sorunlarınızı bize iletmekten çekinmeyin. Bugün piyasada bulunan her Android cihazı destekliyoruz. Ve endişelenmeyin, sorularınız için tek bir kuruş talep etmeyeceğiz. Bu formu kullanarak bize ulaşın. Aldığımız her mesajı okuyoruz ancak hızlı bir yanıt vermeyi garanti edemiyoruz. Size yardımcı olabildiysek, lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak kelimeyi yaymamıza yardımcı olun.