İşte açıklanan her yeni Android 10 hareketi

Android 10 kullanıma sunuldu ve yazılım güncellemesinin önemli değişikliklerinden biri geliştirilmiş hareket kontrolleridir. Uzun süredir eski iki veya üç düğmeli navigasyondaysanız biraz alışmaya başlarlar, ancak bir kez ayarlandığında asla geriye bakmazsınız. İşte Android 10 için her yeni jest, açıkladı.

Bölüme atla:

    Hareketle gezinme özelliğini açma ve kullanmaya başlama Uygulama menüsünü görüntüleme En son iki uygulama arasında hızlıca geçiş yapma Bu hareketler neden telefonumda çalışmıyor?

Hareketle gezinme özelliğini açma ve kullanmaya başlama

Kas hafızanızı yeni sisteme eğittikten sonra, hareket tabanlı gezinme çok daha kolay ve daha akıcıdır. İlk başta garip gelebilir, ancak buna bağlı kalın. Birkaç gün sonra, onsuz nasıl yaşadığınızı merak edeceksiniz. Android 10 akıllı telefonunuzda hareketle gezinmeyi açmak için şu adımları izleyin:

    Ayarlar’a ve ardından Sistem Dokunma Hareketleri’ne ve ardından Sistem gezinme’ye gidin 3 seçenek arasından seçim yapabilirsiniz; Hareketle gezinme öğesini seçin Hassasiyeti Dişli simgesine dokunarak da ayarlayabilirsiniz.

android 10 gestures

Hareketle gezinmeyi etkinleştirdikten sonra, akıllı telefonunuzun etrafında kolayca kaydırma yapmaya başlamadan önce birkaç şeyi bilmeniz gerekir. Ana ekrana gitmek için ekranınızın altından herhangi bir ekrandan yukarı doğru hızlıca kaydırın. Geri dönmek için sol veya sağ kenardan içeri doğru kaydırın. Uygulamaları değiştirmek veya tüm açık uygulamalarınızı görmek için aşağıdan yukarı doğru hızlıca kaydırın ve bir saniye basılı tutun. Ardından, açık uygulamalar arasında geçiş yapmak için sola veya sağa kaydırabilirsiniz. Google Asistan’ı hızlı bir şekilde açmak için ekranınızın sol veya sağ köşesine doğru hızlıca kaydırın.

Uygulama menüsünü görme

Gmail veya Google Haritalar gibi bir uygulamaya girdikten sonra, ekranın sol üst köşesindeki hamburger menüsüne ulaşmak zorunda kalmadan uygulama menüsüne erişebilirsiniz. Bu özellikle Pixel 3 XL veya Pixel 3a XL gibi daha büyük ekrana sahip bir akıllı telefonunuz varsa kullanışlıdır.

    Uygulama menüsünü çekmek için ekranınızın yan tarafından iki parmağınızla soldan sağa doğru hızlıca kaydırın

Unutmayın, sadece bir parmağınızla kaydırmak sizi geri götürür, bu yüzden bu ikinci haneyi unutmadığınızdan emin olun. İki parmağınızı ekrana koymak çok fazla güçlük gibi görünüyorsa ve akıllı telefonunuzu tek elle çalıştırıyorsanız, uygulama menüsünü 45 kat açıyla soldan sağa ve yukarı doğru hızlıca kaydırarak da açabilirsiniz. Biraz daha pratik gerektirir ve yanlışlıkla açıyı yanlış alıp geri dönerseniz sinir bozucu olabilir, ancak bu konuda ustalaşır ve hızlı ve kolay hale gelir.

Son iki uygulama arasında hızlı bir şekilde geçiş yapma

Şu anda açık olan uygulama ile en son kullandığınız uygulama arasında hızlıca geçiş yapmak istiyorsanız, Android 10 hızlı ve akıcı hale getirir. Bu tür işlevleri daha önce Google’da ve çift dokunmayla gitme eğilimi gösteren diğer üreticilerde gördük.

    Android 10’da, daha önce kullanmakta olduğunuz uygulamaya hızlıca geçmek için alt çubukta sağa doğru hızlıca kaydırın

Bu hem başka bir uygulamanın içinden hem de ana ekrandan çalışır. Örneğin, Chrome’da bir makale veya Gmail’de e-posta okurken uygulamalar arasında kopyalayıp yapıştırmak veya WhatsApp’ı hızlı bir şekilde kontrol etmek istediğinizde son derece yararlıdır.

Bu hareketler neden telefonumda çalışmıyor?

Yeni Android 10 hareketleri, Stock Android veya Android One yazılımını çalıştıran akıllı telefonlarda çalışır. Bu, Made by Google Pixel telefonların yanı sıra Nokia gibi diğer üreticilerin de desteklendiği anlamına gelir. OneUI ile Samsung gibi Android’e kendi yazılım özelleştirmelerini ekleyen markaların kendi navigasyon ve hareket sistemleri var.

Samsung One UI gesture

Eski tek tuşlu navigasyon sistemi için oluşturulmuş bir üçüncü taraf başlatıcısı kullanıyorsanız da sorun yaşayabilirsiniz. Google, tüm hareketlerini bu başlatıcılara getirmeye çalıştığını söyledi, ancak bunun ne zaman olacağını henüz bilmiyoruz. Seni güncel tutacağız.

    Android 10 İpuçları ve Püf Noktaları: bilmediğiniz en iyi 7 yeni özellik

Yeni Android 10 hareketlerini denediniz mi? Aşağıdaki yorumlar bölümünde bize bildirin.

Google Pixel 3a
Tips & Tricks
Google

Facebook Twitter