İşte bir e-bisiklet satın almadan önce bilmeniz gerekenler

E-bisiklet veya pedelec olarak bilinen elektrikli bisikletler popülerdir ve çok çeşitli modeller ve fiyat seviyeleri mevcuttur. Ancak her fiyat aralığında, ihtiyaçlarınıza bağlı olarak hem iyi hem de kötü elektrikli bisikletler vardır. Bir e-bisiklet satın alırken nelere dikkat etmeniz gerektiğini size göstereceğiz.

İleri atla:

    E-bisikletinizle ne yapmak istiyorsunuz? Motor konumu Vites sayısı Çıkarılabilir veya dahili batarya Diğer bileşenler

Ne için kullanacaksın?

Ne için kullanacağınızı düşünerek mükemmel bir e-bisiklet aramaya başlamak en iyisidir. E-bisikletleriyle gidip gelmek isteyenler katlanabilir bir model veya 45 pound’un altındaki hafif bir model bulmak isteyebilirler;

Öte yandan, normal arabanızı değiştirmek istiyorsanız, bir yük bisikletinde daha güçlü bir motoru küçük bir römorkla birleştirerek hala birçok şeyinizi taşıyabileceğiniz daha küçük bir çözüm bulabilirsiniz. Hıza ihtiyacınız varsa: motorlu yarış bisikletleri veya 250 watt’ı aşan motorlu S-Pedelec bisikletleri de vardır, bu da saatte 28 mil kadar gidebilir ancak moped ile benzer şekilde sigortalanmalıdır.

Motor hakkında önemli bir soru

Bir e-bisiklet seçerken göz önünde bulundurmanız gereken en önemli sorulardan biri elektrik motorunun yeridir. Prensipte üç alternatif vardır: Ön tekerleğin göbeğinde, arka tekerleğin göbeğinde veya orta göbek ortasının ortasında. Üç çözümün her birinin farklı avantajları ve dezavantajları vardır:

    Ön tekerlekte motor: kurulum ve sökme için asgari çaba ve düşük maliyetli bir çözüm. Fakat alışkın olabilecek ağırlık merkezi ve sürüş dinamiği merkezi. Orta: Düşük ağırlık merkezi, doğrudan şasiye sabit montaj. Öte yandan, daha yüksek zincir aşınması ve dolaylı güç aktarımı. Arka tekerlekte motor: Tahrik tekerleğinde doğrudan güç aktarımı, ağırlık merkezine iyi uyuşma. Kurulum ve sökme işlemlerinin yanı sıra bakım için yüksek çaba.

Üç seçenekten hiçbiri doğal olarak diğerlerinden daha kötü değildir. Her şey yolunda sürüş tarzı ve kişisel tercihi ile sonuçlanıyor, bu da test sürüşünün her zaman çok önemli olmasının bir başka nedeni.

AndroidPIT vanmoof electrified s 1064

Vites değiştirme

Ayrıca çoğu e-bisiklet, bir yandan motorun destekleyebileceği 15 milden daha hızlı sürmek için bir yandan da diğer durumlarda tüm durumlarda rahatça pedal çevirebilmek için vites değiştirmeye ihtiyaç duyuyor. Bisikletlerde olduğu gibi, burada iki ana tip var: Hub ve vites değiştirici dişliler. Egzotik e-bisikletler pahalı planet dişlilerle birlikte gelir.

Tarafından görüşSteffen HergetSatın almadan önce daima deneyin – bu aynı zamanda e-bisikletler için de geçerlidir.What do you think?5050İlk oy veren sen ol

Genel bir kural olarak, özellikle şehir veya düz ülkede sürdüğünüzde, yedi vitesli bir şanzımanla, özellikle bir pervaneyle, aynı zamanda motorsuz normal bir bisikletle kolayca geçebilirsiniz. Engebeli arazide sık sık kullanıyorsanız, emrinizde daha fazla vites bulundurmanız gerekir. Bir vites değiştirme sistemi sağlam ve kanıtlanmış ancak bir hub sisteminden daha fazla bakım gerektirir. Ama aynı zamanda daha yüksek güce dayanabilir, bu nedenle bir e-bisiklet için önemsiz değildir.

Batarya

Akü kapasitelerine göre bisiklet karşılaştırmak kolay olmamakla birlikte, performans bisiklet türüne göre değişiklik gösterdiğinden, bunları iki kampa ayırmak mümkündür: kalıcı olarak takılmış piller veya çıkarılabilir.

Dahili şarj edilebilir piller, özellikle çerçeve içindeyken genellikle bir pedelec’i normal bir bisikletten ayırt etmemesini sağlayan, daha şıktır. Ama bu aynı zamanda bisikletin normal olarak park ettiği yerde, onu yeniden şarj etmenin bir yolu olması gerektiği anlamına gelir, çünkü sadece bataryayı eve götürmek ve fişini takmak zordur. Bir problem yaşamayacaksınız ama şehirde daha zor.

Çıkarılabilir piller bu noktada daha fazla esnekliğe sahiptir. Kural olarak, bir anahtarla kilitlenirler ve böylece çerçeveye sıkıca istiflenirler. Özellikle uzun mesafeleri korumak istiyorsanız, ikinci bir batarya bile alabilir ve iki kata kadar iki kat daha fazla kazanabilirsiniz. Bu nedenle, değiştirilebilir pilleri kullanmak daha pratiktir, ancak yerleşik tür daha şıktır – seçiminiz.

mobility electric 02

    Gocycle GX, seyahatiniz için elektrikli bir katlanır bisiklettir

Diğer bileşenler

Bir e-bisiklet hala bir bisiklettir ve bu nedenle, fren sistemi, fren tutamakları, vites değiştirme ve aydınlatma gibi diğer bileşenlere de dikkat etmelisiniz (ikincisi genellikle elektrik her zaman orada olduğundan pedelec’lere entegredir). Fren, bir e-bisiklete özel ilgi göstermeyi hak ediyor, çünkü normal bir bisikletten daha fazlasını yapması gerekiyor – çünkü genellikle daha hızlı gidiyorsunuz ve bisiklet daha ağır. Bu, disk frenlerin gideceği yol olduğu anlamına gelir.

Bugüne kadar bilinen en yaygın ve en yaygın fren, dişli ve diğer bisiklet parçaları üreticisi Shimano’dur. Kalite ve fiyat bakımından farklı teklifler azalan sırayla burada listelenmiştir. Avid ve Magura ayrıca frenler için önerilen markalar.

AndroidPIT unimoke urban drivestyle hero

Mükemmel e-bisikleti nasıl bulacağınız konusunda başka ipucunuz var mı? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin!

    Şarj olmayacak bir telefon nasıl düzeltilir?