İşte Nasıl Şarj Edilemeyen Bir Android Telefon Nasıl Onarılır

Yani işte uzun bir gün geçirdiniz ve zaten bir partiye geç kaldınız. Telefonunuzun telefon numaralarını azaltması veya resim çekmesi gerektiğinde, telefonunuzu en çok ihtiyaç duyduğunuz anda telefonun bataryasının düşmemesi için şarj etmek için çaba harcarsınız. Fakat mesele şu ki, telefonunuzun şarj olması çok uzun sürüyor, en azından arkadaşlarınızın telefonlarını şarj etmesi gerektiğini gördüğünüzden daha uzun sürüyor. Android telefon veya tablet için nedenlerin ve çözümlerin bazılarının yavaşlamayacak veya şarj olmayacağına bakalım.

Oku ayrıca – Android’de Yazılım Güncelleme

Oku – iPhone şarj olmuyor

 

 

Android / Samsung’un Şarj Sorununu Çözme Çözümleri

1. Çözüm: Kabloyu kontrol edin

Herhangi bir şarj cihazının en savunmasız kısmı kablodur. Belirli bir esneme ve kıvrılma seviyesini idare etmek için oluşturulmuş olsalar da, kabloların düzenli kullanımı her şarj cihazında neredeyse kaçınılmaz olan aşınma ve yıpranmaya neden olacaktır. Telefonu şarj etmek için bir USB kablosu kullanıyorsanız daha sonra farklı bir kablo deneyin ve telefonunuz diğerinde şarjı iyi yapıyorsa, sorunun kullandığınız kabloda olduğunu biliyorsunuz demektir. Şarj cihazı ve kablo tek bir ünite ise, kabloda fiziksel hasar olup olmadığını kontrol edin.

samsung-android-charger

2. Çözüm: Bağdaştırıcınızı kontrol edin

Pek çok insanın Android / Tabletinden şikayet etmeyeceğini veya çok yavaş şarj etmediğini gördük. Oldukça az sayıda kullanıcı Android telefon değil, arızalı olan şarj cihazının adaptör olduğunu fark etti. Şarj cihazı iki bölümden oluşuyorsa adaptörün kontrol edilmesi kolay olabilir – adaptör ve USB kablosu. USB kablosunu adaptörden epeyce defalarca çektiğinizde çıkardığınızda, adaptör üzerinde USB bağlantı noktasını gevşetme ihtimaliniz olabilir.

Şarj cihazınızın ve kablonun diğer cihazları şarj etmek için aynı şekilde çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Bu, şarj cihazının arızalı mı yoksa cihaz mı olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Diğer cihazların şarj edilmesi çok uzun sürerse, şarj cihazınızın değiştirilmesi gerekebilir.

www.makeuseof.com

Video Şarj Etmeyen Telefon

 

 

3. Çözüm: Şarj kaynağını değiştirin

Telefonunuzu / tabletinizi çoğu zaman şarj etmek için bir dizüstü bilgisayar veya konsol kullanıyorsanız, telefonunuzu duvar şarj cihazını kullanarak şarj etmeyi düşünün. Bunun sebebi, telefonunuzun şarj edilmesi söz konusu olduğunda duvar şarj cihazının genellikle bilgisayardan daha hızlı olmasıdır. Önemli bir rol oynayan diğer bir faktör, şarj cihazlarının güç çıkışlarına gelince değişmesidir, bu nedenle, telefonunuzu şarj etmek için bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, onu en üst düzeye çıkaramayacağınız bir olasılık olabilir.

Resmi adaptörler genellikle telefon için en iyisi olarak kabul edilir, bu nedenle farklı bir adaptör kullanıyorsanız, Android telefonunuzun beklendiği gibi şarj edilmemesi ihtimali vardır. Ayrıca, Android’inizi şarj etmek için bir dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, USB kablosunu farklı bağlantı noktalarına takmayı deneyin. Bağlantı noktalarını değiştirdiğinizde daha iyi çalışabilir. Veya, bir güç bankası kullanabilirsiniz

www.howtogeek.com

4. Çözüm: Android telefonunuzun şarj bağlantı noktası ne kadar temiz?

Tüysüz Android telefonunuzda veya tabletinizde şarj portunda birikirse, portu bloke eder ve telefon ile şarj cihazı veya kablo arasındaki bağlantıda bazı hatalara neden olur. Bu alandaki kiri temizlemenin en iyi yolu, kirin ani hava çıkışıyla giderilmesi için portta hafifçe üflemektir. Limanın içine sokmak için sivri veya katı bir şey kullanmaktan kaçının, çünkü limana istediğinizden daha fazla zarar verebilir. Bunu düzenli olarak yaparak portu temiz tutun, böylece hiçbir şey portu engellemez.

5. Çözüm: Telefonunuzu / Tabletinizi yeniden başlatın

Bazen, Android telefonunuz şarj cihazına takılıyken yanıt vermiyor ve tüm telefon ihtiyaçlarınız telefonun şarj olduğunu gösterecek şekilde yeniden başlatılıyor. Güç tuşunu kullanarak telefonunuzu kapatın ve yeniden açmadan önce 5 saniye bekleyin. Bu, sistem çöktüğünde telefonunuzun şarj olmasını engelleyen yanıt vermeyen bir telefonla sorunları çözecektir. Yeniden başlattıktan sonra telefonun normal hızda şarj edip etmediğini kontrol etmeye çalışın.

6. Çözüm: Telefonunuzu / Tabletinizi Yumuşak Sıfırlama

Bir yazılım sıfırlaması genellikle bir yeniden başlatmanın düzeltemeyeceği şeyi başarabilir. Telefonunuzu yazılımdan sıfırladığınızda hiçbir veriyi kaybetmezsiniz, böylece dosyaları yedekleme işleminden geçmek zorunda kalmazsınız. Tuş kombinasyonları telefonunuzun markasına ve modeline bağlı olarak biraz değişebilirken, yazılım sıfırlaması genellikle Güç ve Ses tuşlarını 10 saniye basılı tutarak çalışır ve telefon kapanır. Telefonunuz kapandıktan sonra, şarj cihazına takın ve şarj edilip edilmediğini kontrol edin. Telefonunuz şarj olmaya başlarsa ve şarjın hızı normalse, sorununuz giderilir ve telefonu açabilirsiniz.

android.stackexchange.com

7. Çözüm: Arka Plan Uygulamalarının Rolü

Telefonunuzda çalışan arka plan uygulamaları kapalıysa, telefonunuzun şarj etme hızı büyük ölçüde değişebilir. Telefonunuzun genel batarya ömrü, bu arka plan uygulamalarından büyük ölçüde etkilenir ve telefonunuz şarj edilirken çalışırken bile önemli miktarda fark yaratır. Telefonunuzda yeni açılan uygulamalara, genellikle telefon ekranının sağ alt köşesindeki tuşa dokunarak erişebilirsiniz. Uygulamalar kullanılabilir olduğunda, uygulamayı kapatmak için uygulamanın üstündeki ‘x’ simgesine dokunabilir veya uygulamayı kapatmak için sağa kaydırabilirsiniz. Tüm uygulamaları bir kerede kapatmanıza izin verecek bir seçenek de fark edebilirsiniz.

Arka planda çalışan uygulamalara, telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidip Uygulamalar ve Uygulamalar öğesine dokunarak da erişebilirsiniz. Bir kez orada, “Çalışıyor” yazan sekmeyi arayın ve telefonunuzda çalışmakta olan uygulamaları kontrol etmek için üzerine dokunun. Uygulamanın arka planda çalışmasını durdurmak için kapatmak istediğiniz uygulamaya, ardından Durdur üzerine dokunun.

Çözüm 8: Bataryanız hatalı mı?

Telefonunuzun bataryası, sorunun bir nedeni olabilir. Android’inizin şarj olmayacağını fark ederseniz ve şarj cihazının ve kablonun iyi durumda olduğunu belirlediğinizden emin olun, çünkü diğer cihazları sorunsuz şarj ediyorsa, sorun telefonunuzun pilinde olabilir. Telefonun orijinal bataryasını kullanıyorsanız, telefonunuz garanti kapsamındaysa yenisi alabilirsiniz.

Öte yandan, telefonunuz bataryayı çıkarmanıza izin vermeyen türde bir cihazsa, doğrudan üreticiye veya taşıyıcıya götürebilirsiniz ve telefonun garantisi varsa ve batarya soruna neden oluyorsa Değiştirilmek.

www.phonearena.com

9. Çözüm: Telefonunuzu şarj olurken kullanıyor musunuz?

Telefonunuzu şarj olurken kullanırsanız, telefonunuzun yavaş şarj olmasının nedeni budur. Telefon şarj olurken batarya yoğun görevlerini yerine getiren tüm telefon kullanıcıları için, bataryayı şarj olduğu kadar çabuk boşaltabilirsiniz; bu nedenle telefonunuzu çok yavaş şarj ediyor olabilirsiniz. Telefonunuzu şarj ederken çok fazla pil alabilen oyun ve videolardan kaçınılmalıdır.

Bu görevlerden kaçındığınızda telefonunuzun normal hızda şarj ettiğini fark ederseniz, cihaz veya şarj cihazıyla ilgili gerçek bir sorun olmadığı anlamına gelir. Telefonunuzu her zamanki hızda şarj edebilmek için sadece kontrol uygulamanız gerekir.

thenextweb.com

Çözüm 10: Android Telefon Pilinizi Kalibre Edin

Android bataryanızı kalibre etmek, telefonunuzun doğru şekilde çalışmasını ve doğru batarya seviyesini göstermesini ve telefonunuzun batarya performansını sınırlamadığından emin olmanıza yardımcı olabilir. Bir pilin kalibre edilmesi, pilin tamamen boşaltılmasını gerektirir. Bunun, sık sık denemeniz gereken bir işlem olmadığını unutmamak önemlidir, çünkü lityum pillerin ömrü tamamen boşaldıklarında olumsuz etkilenir. Ancak Android ücretlerini çok yavaş bulan kullanıcılar için bu sorunu çözmek için iyi bir yol olabilir.

    Telefonunuzu / tabletinizi tamamen kapanana kadar tamamen boşaltın. Tekrar açın ve kendi kendine kapanmasına izin verin. Şimdi Android telefonunuzu bir şarj cihazına takın ve gösterge yüzde 100 şarj olduğunu bildirene kadar şarj olmasına izin verin. Şarj cihazını fişten çekin ve telefonunuzu açın. Telefonunuzun bataryasının yüzde 100 dememe ihtimali vardır, bu yüzden tekrar şarj cihazına takın ve yüzde 100 olana kadar şarj olmasını bekleyin. Şarj cihazını fişten çekin ve telefonunuzu yeniden başlatın. Şimdi yüzde 100 yazıp yazmadığını kontrol et, eğer yapmazsa, şarj cihazını bir kez daha tak ve yüzde 100’e ulaşana kadar şarj et. Telefonunuzu yeniden başlatana ve yüzde 100 bataryayı görene kadar ya da en azından alabildiğince yakın olana kadar bu işleme devam edin. Telefonunuz bataryayı tamamen boşalıncaya ve kendi kendine kapanana kadar her zamanki gibi kullanın. Telefonu şarj cihazına takın ve son bir kez kesintisiz olarak yüzde 100 şarj edin. Şimdi Telefonunuzu / tabletinizi açın ve Android’inizin bataryası kalibre edildi.

www.rescuetechmobile.com

Bir Android batarya tamamen kalibre edildiğinde, cihazınızın batarya ömrünün doğru okumalarını gösteren biter. Gelecekte, cihazınızda kalan batarya miktarını daha iyi anlayacaksınız. Pili kalibre etmenin sık sık denemek isteyeceğiniz bir işlem olmadığı konusunda sizi tekrar uyarmalıyım. Bunu tek seferlik bir çözüm olarak kullanın ve batarya sorunlarıyla yüzleşmeye devam ederseniz, sorunu tanımlaması ve sorunu çözmesi için telefonunuzu bir servis merkezine götürün.

11. Çözüm: Amperajı kontrol etmek için bir uygulama kullanın

Telefondaki sorunların çoğunu uygulama kullanmadan çözmeyi denediğimde, bazen bir uygulama sorunu tanımlamakta kullanışlı olabilir. Play Store’da, cihazınızı şarj ederken şarj cihazının amperini kontrol etmenize yardımcı olabilecek bazı uygulamalar vardır. ‘Amper’, telefon ve bataryayla ilgili, bataryayı tamir etme ve şarj etme konusunda yardımcı olabilecek birkaç ayrıntı gösteren uygulamalardan biridir.

play.google.com

Bu uygulamayı kullanmak istemenin nedenlerinden biri, arızalı bir şarj cihazına veya arızalı bir kablonuz olup olmadığını belirlemektir. Uygulama ücretsizdir, böylece uygulamayı indirebilir ve yükleyebilir ve şarj cihazınızı telefona bağlayabilirsiniz ve ekranınızda, akımın telefondan geçip geçmediğini gösteren amper uygulama arayüzünü gösterdiğini göreceksiniz. Ekranınız üstünde ‘ölçme’ diyecek, bu da uygulamanın amperajın ayrıntılarını almaya çalıştığı anlamına geliyor. Bu, kablonun iyi olduğu ve akımın kablodan cihaza geçtiği anlamına gelir. Şarj cihazının hatalı mı yoksa telefonun mı olduğunu belirtmekte yardımcı olur.

Androidim su hasarından sonra şarj olmadığında ne yapmalı?

Telefonunuzun veya tabletinizin markası ve modeli ne olursa olsun, eğer ıslanırsa sorunla karşılaşmaya başlayabilirsiniz. Suya dayanıklı telefonlar bile suyu yalnızca bir dereceye kadar tolere edebilir. Telefonunuz suyla temas ettiğinde, cihazı açmaya veya anında şarj etmeye çalışmayın.

Telefonun iç devrelerinin çoğu hala ıslak olabilir ve telefonunuzun bozulmaması için kullanmadan önce kuruması gerekir. Telefonunuzu kurutmak için bir torba pirinç veya silika poşeti kullanın. Çıkarılabilir arka kapağı olan bir telefonunuz varsa arka kapağı çıkarın ve bataryayı çıkarın, şimdi bu üç parçayı torbaya yerleştirin ve 24 saat kurumasını bekleyin. Telefonu 24 saat sonra şarj etmeyi deneyin ve sonra kullanın.

cyberspaceandtime.com

Hala çalışmıyorsa, su devreye zarar vermiş olabilir ve telefonunuzu veya tabletinizi tamirhaneye götürmeniz gerekir.

Android ücretlerim güncellemeden sonra yavaşladığında ne yapmalıyım?

Birçok kullanıcı Android Lollipop güncellemesinden sonra telefonlarının normalden daha yavaş şarj etmeye başladığını fark etti. Bunu düzeltmek için yeni bir güncelleme beklemelisiniz. Lollipop’un daha sonraki bir güncellemesi sorunu çözdü ve yakın zamanda Android Marshmallow’a taşındıysanız ve benzer bir sorunla karşı karşıya kaldıysanız, bu sorunu çözebilecek bir güncelleme beklemek isteyebilirsiniz.

Bu arada, pil kullanımınızı azaltmak için Greenify gibi uygulamaları kullanabilirsiniz; Ayrıca, verilerinizi yedekleme ve cihazınızı fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneğiniz de vardır. Bu, güncellemelerin geri alınacağı anlamına gelir. Fabrika ayarlarına sıfırlamadan önce verilerinizin yedeğini alın, çünkü telefonunuzdaki her şey silinecektir.

    Telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamak için, telefonunuzun Ayarlar menüsüne gidin Yedekleme ve Sıfırlama arayın ve üzerine dokunun. Şimdi telefon verilerinizi yedeklemek istiyorsanız Verilerimi yedekle seçeneğini işaretleyin ve ardından ekranın altındaki Cihazı Sıfırla öğesine dokunun. Cihazınızın hafızasını genişletmek için bir microSD kart kullanıyorsanız, telefon karttaki verileri silmek isteyip istemediğinizi sorabilir. Verileri karttan silmek isteyip istemediğinizi seçmek size kalmıştır. Aygıtı fabrika ayarlarına sıfırlamak istediğinizi onayladığınızda, sıfırlama işlemi başlar ve telefonunuz yakında yeniden başlatılır ve yüklediğiniz uygulamalar dahil tüm veriler silinir.

Arkadaşlarımın kullandığı yeni cihazlarla karşılaştırıldığında telefonum yavaş şarj oluyorsa ne yapmalıyım?

Telefonunuzun, arkadaşlarınızın kullandığı telefonlara kıyasla çok yavaş şarj edildiğini tespit ederseniz, hızlı şarjı desteklemeyen tarihli bir telefonunuzun olması ihtimali vardır. Hızlı şarj ile telefon şarjı çok daha kolay ve daha hızlı hale geldi. Bu, normal hızda şarj olduğu gerçeğinde telefonunuzun çok yavaş şarj olduğunu hissetmenize neden olabilir.

 www.androidpit.com

Android için bu sorunlar ve çözümler hemen hemen tüm Android telefonlarda işe yaramayacak: Samsung galaxy s4, Samsung galaxy s3, / s4, Samsung galaxy s5, Samsung galaxy s6, Samsung galaxy s7, Samsung galaxy notu, HTC one, LG G, Moto X, Xperia ve tabletler: Nexus, Samsung galaxy tab ve Lenovo.ETC. Telefonunuzda şarj sorunu olduğunu tespit ederseniz, sorunu çözmek için bu çözümleri deneyin. Bu çözümler Android telefonunuz için işe yaramazsa, üretici, tamirci ya da operatörünüz ile iletişim kurun.

 

ek bilgi

Telefonunuz garanti kapsamındaysa, tamir edilebileceği veya gerekirse değiştirilebilmesi için üreticiye veya taşıyıcıya götürmeyi düşünün.

 

Birçok forum ziyaretçisinin “Samsung galaxy s6 cihazının şarj olmayacağından” şikayetçi olduklarını gördük.

Birkaç problem arasında en yaygın sorun batarya şarjı sorunudur. Son zamanlarda, bazı kullanıcılar Samsung Galaxy S4’ün Technobezz forumunda pilin şarj edilmemesi sorununu görüştü. Bazı kullanıcılar telefonu şarj etmeye çalışırken telefonun yanıt vermediğinden ve ekranda gri renkli bir pil simgesi bulunduğundan şikayetçi olmuşlardır. Bazı kullanıcılar bu gri batarya sembolünü gösterirken telefonun titreştiğini bildirmiştir.

Read Ayrıca – Samsung Galaxy S4 Kimlik Doğrulama Hatası Nasıl Onarılır

Samsung Galaxy / Android telefonun şarj edilme nedenleri: gri renkli pil simgesi

 

 

Telefonunuzun şarj olmamasının ana nedeni, kötü şarj portudur. Şarj portuna girilen toz veya şarj portunun ortasındaki çubuk kıvrılmış gibi bunun birkaç nedeni olabilir.

 

Telefonunuzun şarj olmaması sorununu gidermek için Ek Çözümler

 

Yöntem 1

Sivri uçlu bir tahta kürdan, büyüteç ve güçlü bir ışık kullanın ve şarj portunun ortasındaki herhangi bir çubuk bükülmüşse dikkatlice görün. Merkezde olduğundan ve kabuğun yanlarından birine dokunacak şekilde kavisli olmadığından emin olun. Eğildiğini tespit ederseniz, daha sonra kürdan noktasını titizlikle kullanarak düzeltin.

 

 

Yöntem 2

Şarj portunun içindeki kir ve yabancı maddeleri arayın, zamanla kümelenmiş olabilir. İnce bir iğne alın ve girilen kir ve diğer yabancı maddeleri temizlemek için yavaşça şarj portuna yerleştirin. Ancak, şarj portuna zarar vermemek için çok dikkatli olmalısınız. Bunu, telefonunuzun şarj portundan küçük toz parçacıklarını çıkaracak bir basınçlı hava kutusu veya toz / saç üfleyici kullanarak yapabilirsiniz.

 

 

Yöntem 3

Bazı kullanıcılar bataryalarını söküp başka bir Samsung Galaxy telefona takarak, bataryayı şarj edip tekrar taktıklarında bir çözüm bulduklarını bildirdi.

Source - www.youtube.com

Yöntem 4

Bu sorunu çözmenin bir diğer basit ve etkili yolu Clean System dump. Bunun için:

    Çevirmeli Arama Kadranını Açın * # 9900 # Aşağı kaydırın ve “Düşük Batarya Tüketimi” üzerine tıklayın

Sonra bir Önbellek Silme Bölümü gerçekleştirin.

İşte bunun için adımlar:

    Samsung Galaxy telefonunuzu kapatın. Şimdi Güç düğmesine, Giriş düğmesine ve Sesi Aç düğmesine aynı anda basın ve basılı tutun. Ekranın üstünde “Kurtarma önyüklemesi” yazılı Samsung logosu göründüğünde düğmeleri bırakın. Artık android sistem kurtarma ekranındasınız. Ses kısma düğmesini kullanarak Önbellek Bölümünü Sil’i seçin ve ardından işleminizi onaylamak için Güç düğmesini kullanın. Sarı renkle yazılmış bir bildirim size sistem önbelleğinin kaldırıldığını bildiren bir mesaj gösterecektir. Şimdi Sesi tuşlarını kullanarak Sistemi Şimdi Yeniden Başlat’ı seçin ve onaylamak için Güç düğmesine basın. Galaxy telefonunuz şimdi yeniden başlatılacak.