K-9 Mail vs Aqua Mail: Daha Özel ve Güvenli Olan Hangisi?

Mükemmel bir e-posta uygulaması için avı gökkuşağının sonunu aramak gibi. Bunu görebilirsin ama asla tam olarak ona ulaşamazsın. Spark ve Gmail gibi e-posta uygulamaları, hepimizin ihtiyaç duyduğu, ancak çoğu kişinin güvenlik ve gizliliği kaçırdığı özellikler sunuyor. Öte yandan, K-9 Mail gibi açık kaynaklı alternatifler göreceli olarak daha iyi gizlilik ve güvenlik sağlar, ancak ara yüzleri göze hoş gelmez.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison

Bu arada, Aqua Mail gibi seçenekler de reklamlarla para kazanmak isteyen şirketleri satın aldı. Bu denemek için sadece bir avuç bırakır.

Dünyanın dört bir yanındaki kullanıcılar tarafından çok sevilen iki Android e-posta istemcisine ve özellikler, güvenlik, gizlilik ve kullanıcı deneyimi açısından birbirleriyle nasıl karşılaştırdıklarına bakalım.

1. Kullanıcı Arabirimi ve Deneyim

Açıkçası, K-9 Mail modern bir arayüze sahip değil ve bana Play Store’daki en eski Android uygulamalarından bazılarını hatırlatıyor. Google’ın malzeme tasarım görevini yerine getirmesinin zamanı geldi. Bununla yaşayabilir ve daha derinlere bakacak olursanız, K-9 Mail’in birçok özellik barındırdığını göreceksiniz.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 16K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 17

Kmansoft, Aqua Mail’i geliştirdi ve MobiSystem daha sonra açıklanmayan bir miktar için satın aldı. Bu, birçok sadık kullanıcıyı etkiledi (daha sonra bunun üzerine daha fazla). Aqua Mail, Gmail, Yahoo ve Outlook gibi çoğu popüler servis için varsayılan destekle çok daha iyi görünüyor.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 19K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 18

Geleneksel hamburger menüsünü kullanarak Aqua Mail’de klasörlere erişmek daha kolaydır. K-9 Mail, klasör seçeneklerine ulaşmak için birden fazla dokunma gerektirir. İkisi arasında Aqua Mail kesinlikle temiz bir arayüz, daha iyi renk seçenekleri ve göze hitap eden bir UI ile kesinlikle daha iyi tasarlandı.

2. Hesap Ekleme

Gmail, Yahoo veya diğer üçüncü taraf hesaplarını ekleyecekseniz, K-9 Posta’ya e-posta hesapları eklemek birkaç adım daha alabilir. Neyse ki, K-9 tüm büyük sağlayıcılar için ayrıntılı ayarlar sağlar ve adımları takip etmek oldukça basittir. K-9, Aqua Mail’den farklı olarak, kutunun dışında bir çözüm sunmuyor.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 1K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 2

Aqua Mail’de, doğrudan e-posta servis sağlayıcısının adını seçebilir, uygulama doğrudan birincil e-posta uygulamasından (örneğin Gmail) algılamıyorsa oturum açma ayrıntılarını girebilir ve gitmeniz iyi olur. Bu çok kullanıcı dostudur ve zaman kazandırır. Gmail’i eklerken, Aqua Mail bana e-posta verilerinizin hiçbirini ‘toplamadıklarını veya saklamadıklarını’ söyledi.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 3

3. Özellikler

Aqua Mail, hareketleri destekler; bu, yalnızca yukarıdan aşağıya kaydırarak birden fazla e-posta seçebileceğim anlamına gelir. Birden fazla e-posta okumak, silmek, işaretlemek veya işaretlemek istersem gerçek bir zaman tasarrufu. Olumsuz tarafı, nerede duracağımı seçmeme izin vermek yerine, ekranda görülebilen tüm e-postaları seçer.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 5K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 4

K-9 Mail ve Aqua Mail, her ikisi de koyu temaları destekler, ancak daha sonra açık mesajlarla birlikte Dark gibi bazı ek seçeneklere de sahiptir. Bu genel temayı karanlık tutacaktır, ancak bir e-posta açtığınızda, içerik beyaz arka planda olur. Düzenli karanlık modunu tercih ederim.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 7K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 6

K-9 Mail’in kaçırdığı bir diğer özellik, bir sonraki e-postayı görüntülemek için sola veya sağa kaydırma yeteneğidir; Artı tarafta, K-9 Mail, her bir e-posta hesabı için bildirim LED rengini ses ve titreşimden ayrı ayrı özelleştirmenize olanak tanır.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 9K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 8

Light Flow’u, bildirim LED’inin rengini, diğer birkaç Android uygulamasıyla da çalışan Aqua Mail’de özelleştirmek için kullanabilirsiniz. Aqua Mail, Nova Launcher ile birlikte masaya birçok yeni özellik getiren Tasker ile entegredir. Örneğin, bir etkinlik gerçekleştiğinde e-postayı otomatik olarak kontrol edin, ayarları değiştirin vb. Ancak K-9 Mail, Tasker’i entegre ederek çalışmayı kolaylaştırır.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 10

Her iki uygulama da widget’larla birlikte gelir, farklı hesaplara renkler atar, senkronizasyon numarası ayarını kontrol eder ve ayarları yöneten klasörler. Aqua Mail, K-9 Mail’in özlediği ve beni çok rahatsız eden imzada yer alan görüntüleri ve bağlantıları destekliyor.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 12K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 11

Artı tarafta, bas ve çek ayarlarını K-9 Mail’de ayrı olarak yapılandırabilir ve birden fazla kimliği yönetebilir veya posta göndermek için takma adlar oluşturabilirsiniz.

4. Güvenlik ve Gizlilik

K-9 bu bölümde öncülük ediyor. Bu yüzden kullanıcılar, kullanıcı arayüzü çok yumuşak ve bazı önemli özelliklerin eksik olmasına rağmen posta uygulamasını kullanmayı tercih ediyor. K-9 Mail açık kod olup, inceleme için GitHub’da kod mevcuttur. Tamamen topluluk tarafından reklamsız veya uygulama içi satın alımlar olmadan geliştirilmiştir. İzleme kodu yoktur ve uygulama şifreli e-postalar göndermek için kullanabileceğiniz OpenPGP protokolünü destekler.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 13

Kostya Vasilyev, asıl olarak Aqua Mail’i geliştirdi, ancak MobiSystems daha sonra satın aldı. Bu, birçok kullanıcının popüler posta uygulamasını birçok nedene dayanarak bırakmasını sağladı. Satın alımlar kısa bir süre sonra, reklamlar ortaya çıkmaya başladı. Ardından, reklamların devre dışı bırakıldığı pro sürümü yayınlandı. Ancak, izleyiciler hala ‘kodlama tekniği’ nedeniyle kod tabanının bir parçasıydı.

Kurucu, pro sürüme yükselttikten sonra havayı temizledi, hiçbir reklam gösterilmediğinden izlemediniz. Sonunda, bir VPN kullanarak tüm trafiği tünelleyen NetGuard’ı kullanarak nasıl kontrol edebileceğinizi paylaşan bir kullanıcı tarafından doğrulandı.

K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 15K 9 Mail Vs Aqua Mail Comparison 14

Aqua Mail’de, Ayarlar altında, MobiSystems ile kullanım istatistiklerini paylaşmayı devre dışı bırakabileceğiniz bir seçenek var. Yine Kostya Vasilyev, bir konuya, seçeneğin devre dışı bırakıldığında, sunuculara veri gönderilmediğini açıkladı.

5. Fiyatlandırma

K-9 Mail tamamen ücretsizdir, Aqua Mail iki farklı tada sahiptir. Reklam destekli ücretsiz sürümü indirebilir veya reklamları kaldıracak, 2’den fazla e-posta hesabına izin verecek, K-9 Mail’de olduğu gibi takma adlar oluşturacak ve alışverişi için push postaları destekleyen 11,99 ABD Doları karşılığında yükseltme yapabilirsiniz.

Bir postan var

Gizliliği ve güvenliği önemsiyorsanız ve bir saniye bile kaybetmeyi göze alamazsanız, K-9 Mail’i kullanmanız gerektiğini biliyorsunuz, çünkü şifrelemeyi destekliyor, açık kaynaklı ve çok güvenilir.

Bu, Aqua Mail’in verilerinizi kötüye kullandığı anlamına gelmez, ancak geçimini sağlamak için reklam göstermesi gereken özel bir şirkete aittir. Gölgeli bir şey bulamadım ve çok şık zaman kazandıran seçeneklerle güzel bir UI sunuyor – sizin çağrınız.

Sıradaki: Gmail kullanıyor musunuz? Gmail’de silinmiş e-postaların nasıl kurtarılacağını öğrenmek için aşağıdaki bağlantıya tıklayın.