Kafa karıştırıcı emoji dünyasına giriş

Emoji son birkaç yıldır çok şey değiştirdi ve daha popüler hale geldi. Ne yazık ki bazen günlük iletişimlerde yanlış anlaşılmalara neden olabilirler. Bunun arkasında yatan sebep ne? Telefon üreticileri, platformlar arasında anlamı büyük ölçüde değiştirebilen küçük simgeler üzerine kendi bükülmelerini ister. Daha fazla ado olmadan, emoji dünyasına girişiniz.

  • Android O: en yeni haberler ve özellikler
  • Anket: Hangi platformda en iyi ve en kötü emoji var?

Emoji: kendi başına bir bilim

Emoji ile neredeyse her duyguyu ifade edebilir ve hatta tüm hikayeyi anlatabilirsiniz. Hiç bir emoji içeren bir mesaj aldınız mı? Bazen bunlar yorumlanması zor olabilir, çünkü yalnızca, tek bir evrensel emoji kümesi ve yorumlar kişi ve kültüre göre değişmez. Bazı insanlar, anlamın ne olduğundan emin değillerse ya da yanlış yolla çekilebileceğinden endişe duyuyorlarsa, emoji kullanmaktan tereddüt ediyorlar.

There are many unique versions of each emoji. / © ANDROIDPIT

Yukarıdaki tabloda, farklı platformlardaki bazı emojilere kısa bir bakış bulacaksınız. Her emojinin, sizin ve alıcınızın hangi platforma bağlı olarak farklı yorumlanabilecek çok sayıda varyasyona sahip olduğunun hemen fark edeceksiniz. Farklılıklar klasik suratlar ile özellikle belirgindir.

Opinion by Bastian SiewersProper emoji usage is both a science and an art form.What do you think?505065 participants

Emoji'nin anlamları ve tuzakları

Sadece gülen bir suratlı yüz için pek çok varyasyon var. Tasarımdaki farklılıklar büyük değilken, her birinin ima ettiği kahkaha yoğunluğu değiştirildi. Örneğin:

  • 😀 ► Basit bir gülen yüz
  • 😃 ► Daha açık gözleri sayesinde biraz daha samimi olan çok benzer bir surat yüzü

Her zaman yanılgıya neden olan gülen yüz, Gülümseyen Gözlerle İfada Yüzdür . Bu, Apple / WhatsApp emojisinin son güncellemesiyle kararlı bir şekilde değişti. İyi tanımlanmış dişleri ve gözleri olan mutlu görünüyor olan büyük bir sırıtış var. Yukarıdaki listede görebileceğiniz gibi, tüm emoji sağlayıcıları gülen suratın yeni, daha net sürümünü benimsemiş değil. Google'ın tasarımında, gülen yüz, sırıtarak dişlerini taşımaktan çok daha acımasız görünüyor.

  • 😁 ► Yeni Apple / WhatsApp gülen tasarım daha öncekinden daha dostça görünüyor

Elbette, bu makaledeki tüm emoji üzerine gidemiyoruz çünkü tüm varyasyonların ve anlamların sayfaları ve sayfaları alacağını açıklıyor. Neyse ki, yalnızca emojis ile ilgilenen web siteleri bulunmaktadır ve ihtiyacınız olan tüm açıklamalar için Emojipedia.org 'u öneririz. Emoji için bir sözlük olarak düşünün.

Yeni emojiler de sorunlu olabilir, çünkü alıcının akıllı telefonu tarafından desteklenmiyorsa, doğru veya hiç görüntülenemeyebilir. IOS 10.2 güncellemesi, aşağıdakiler dahil olmak üzere yepyeni bir emoji dizisi getirdi:

  • 🤣 ► Zemin Gülerek Yuvarlanma (ROFL kısaltması)
  • 🤤 ► Drooling Face
  • 🤢 ► Bulantılı Yüz

Tabii ki, burada bulunabilen iOS 10.2'den bu yana daha yeni emoji var.

Ne gönderdiğin önemli değil

Emojilerin görüntülenme biçiminin, kullandığınız uygulamayla ve akıllı telefonunuza bağlı olduğunu unutmayın. Örneğin, HTC ve Samsung telefonların kendi emoji setleri var. Bazı uygulamalar aynı zamanda WhatsApp ve Facebook Messenger gibi kendi emoji kümesini kullanır. Bu uygulamalar, üreticinin varsayılan emojisini geçersiz kılar ve bunun yerine kendi imajını kullanır.

With Android O, Google introduces completely new, more circular emoji to replace
the old blobs. / © AndroidPIT

WhatsApp'da veya kendi emojisini kullanan başka bir uygulamada bir emoji gönderirseniz, alıcının tam olarak aynı emojiyi göreceğinden emin olabilirsiniz. Metin mesajıyla bir emoji gönderirseniz, artık böyle değildir. Telefon üreticinizin emojinin sürümünü görürsünüz ve alıcı telefon üreticisinin sürümünü görür (farklı olabilir). Yukarıda gördüğünüz gibi, tek bir emojinin farklı sürümleri çok farklı olabilir; bu nedenle bazen mesaj gönderdiğiniz insanlardan garip bir tepki alırsanız şaşkın olmayın.

Emoji hakkında ne düşünüyorsun? Onları seviyor musun, onlardan nefret mi ediyorsun?