Kamera neden Samsung Galaxy Note 8’de kapanmaya devam ediyor ve nasıl düzeltebilirim?

Samsung Galaxy Note 8’inizdeki Kamera hem uygulamayı hem de sensörü içerir; uygulamayı açtığınızda, donanım da başlatılır. Bir sorunla karşılaştığınızda, bunun yalnızca uygulama veya donanım veya her ikisiyle ilgili bir sorun olması mümkündür. Sorunun gerçekte ne olduğunu belirlemek zor, bu yüzden telefonunuzda sorun gidermek gerekiyor.

Bu yazıda, Galaxy Note 8’inizi çökmeye veya kapanmaya devam eden kamerasıyla sorun gidermede size yol göstereceğim. Sorunu ve en iyi eylem yolunu belirleyene kadar her olasılığı düşünmeye ve bunları tek tek dışlamaya çalışacağız. Bu nedenle, bu telefonun sahiplerinden biriyseniz ve şu anda telefonunuzun Kamerasını kullanırken sorun yaşıyorsanız, bu makale size bir şekilde yardımcı olabileceğinden okumaya devam edin.

Şimdi, her şeyden önce, telefonunuzla ilgili başka sorunlarınız varsa, okuyucularımız tarafından bildirilen yüzlerce soruna zaten çözümler sunduğumuz için sorun giderme sayfamıza düştüğünüzden emin olun. Oranlar, şu anda sahip olduğunuz soruna zaten bir çözüm sağlamış olabiliriz, bu yüzden o sayfada sizinkiyle benzer sorunları bulmaya çalışın ve önerdiğimiz çözümleri kullanmaktan çekinmeyin. Çalışmazlarsa veya daha fazla yardıma ihtiyacınız varsa, Android sorunları anketimizi doldurun ve bizimle iletişime geçmek için gönder’i tıklayın.

Galaxy Note 8’i çökmeye devam eden kamerasıyla nasıl düzeltebilirim?

Geçmişte benzer sorunları ele aldık ve deneyimlerimizden, donanımın etkilenip etkilenmediğine bağlı olarak bu sorunun oldukça küçük veya çok karmaşık olabileceğini biliyoruz. Sadece uygulama ile ilgili bir sorun varsa, o zaman bir teknolojiden yardım almadan kendi başınıza düzeltebilirsiniz, ancak sensörle ilgili bir sorun varsa, değiştirilmesi gerekebilir. Şimdi, bu konuda yapmanız gerekenler…

İlk çözüm: Not 8’inizi yeniden başlatın

Bu sorunu, özellikle sorunun ilk kez ortaya çıkması durumunda çözmek için tek ihtiyacınız olan bir yeniden başlatma olabilir. Sadece küçük bir aksaklıktan kaynaklanma olasılığını ortadan kaldırmaya çalışalım, bu yüzden telefonunuzu yeniden başlatın ve kameranın bundan sonra çalışıp çalışmadığına bakın. Ayrıca, normal yeniden başlatmadan çok daha etkili olan Zorunlu Yeniden Başlatma işlemini de deneyebilirsiniz.

Sesi kısma ve açma / kapatma tuşlarını aynı anda 10 saniye veya daha uzun süre basılı tutun. Telefonunuz normal şekilde yeniden başlatılacak, ancak belleği yenilenecek ve tüm uygulamalar ve hizmetler yeniden yüklenecek. Kamera bunu yaptıktan sonra hala kendi kendine kapanıyorsa, bir sonraki çözüme geçin.

İkinci çözüm: Kameranın önbelleğini ve verilerini temizleyin

Şimdi bunun sadece uygulama ile ilgili bir sorun olup olmadığını görmeye çalışacağız. Kameranın önbelleğini ve verilerini temizleyerek, varsayılan ayarlarına ve yapılandırmasına geri döndürür ve silinen dosyaları değiştirirsiniz. Bu gerçekten sadece uygulama ile ilgili bir sorunsa, bu prosedür sorunu çözmek için fazlasıyla yeterlidir.

    Ana ekrandan, Uygulamalar tepsisini açmak için boş bir yere kaydırın. Ayarlar> Uygulamalar öğesine dokunun ve Kamera öğesine dokunun. Depolama öğesine dokunun. Önbelleği temizle öğesine dokunun.

Bunu yaptıktan sonra hala çöküyorsa, sorunun düşündüğümüzden daha ciddi olmasını bekleyebilirsiniz.

İLGİLİ YAZILAR:

    “Kamera başarısız oldu” hatasını gösteren Samsung Galaxy Note8 ile ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy Note 8, “Ne yazık ki, Kamera durdu” hatası ile nasıl düzeltilir (kolay adımlar) Galaxy Note 8 kamera dikey bulanık çizgi sorunu nasıl düzeltilir , diğer Android kamera sorunları

Üçüncü çözüm: Üçüncü taraf uygulamalarından kaynaklanıp kaynaklanmadığını öğrenin

Tüm üçüncü taraf uygulamaları ve hizmetleri geçici olarak devre dışı bırakmak için telefonunuzu güvenli modda çalıştırmanız gerekir. Telefon bu moddayken kamera çökmezse, bu soruna neden olan üçüncü bir taraf olduğu anlamına gelir. Bu uygulamayı bulun ve kaldırın. Telefonunuzu güvenli modda şu şekilde yeniden başlatabilirsiniz:

    Cihazı kapatın.Güç tuşunu model adı ekranının ötesinde basılı tutun. Ekranda “SAMSUNG” görüntülendiğinde, Güç tuşunu bırakın.Güç tuşunu bıraktıktan hemen sonra Sesi kısma tuşunu basılı tutun. Cihaz yeniden başlatılıncaya kadar ses kısma tuşu Ekranın sol alt köşesinde güvenli mod görüntülenecektir. Güvenli Mod’u gördüğünüzde Sesi kısma tuşunu serbest bırakın.

Ancak, sorun güvenli modda bile devam ederse, yalnızca bir ürün yazılımı sorunu olma olasılığını ortadan kaldırmak için bir sonraki prosedürü deneyin.

Dördüncü çözüm: Önemli dosyaları yedekleyin ve telefonu sıfırlayın

Bu noktada, bir sıfırlama gereklidir ve bu sorun giderme işleminizi tamamlayacaktır. Bundan sonra sorun devam ederse, telefonu servis merkezine getirmelisiniz. Ürün yazılımının yeniden yapılandırılması gerekebilir veya bir donanım sorunu olabilir.

Ancak sıfırlamadan önce, tüm önemli dosyalarınızı ve verilerinizi silinecekleri şekilde yedeklediğinizden emin olun. Yedeklemeden sonra telefonunuzu sıfırlamak için şu adımları izleyin:

    Dahili bellekteki verileri yedekleyin. Cihazda bir Google hesabında oturum açtıysanız Hırsızlığa KarĢı Koruma özelliğini etkinleştirdiniz ve Ana sıfırlamayı bitirmek için Google kimlik bilgilerinize ihtiyacınız olacak. Cihazı kapatın. Sesi Açma tuşunu ve Bixby tuşunu basılı tutun ve ardından Yeşil Android logosu görüntülendiğinde, tüm tuşları serbest bırakın (Android sistem kurtarma menü seçeneklerini göstermeden önce ‘Sistem güncellemesini yükleme’ yaklaşık 30 – 60 saniye boyunca görünecektir). Seçmek için Güç düğmesine basın. ‘Evet – tüm kullanıcı verilerini sil’ vurgulanana kadar Sesi kısma tuşuna basın. Ana sıfırlamayı seçmek ve başlatmak için Güç düğmesine basın. Ana sıfırlama tamamlandığında, “Sistemi şimdi yeniden başlat Cihazı yeniden başlatmak için Güç tuşuna basın.

Umarım bu sorun giderme kılavuzu size şu ya da bu şekilde yardımcı olabilir. Bizimle paylaşmak istediğiniz başka endişeleriniz varsa, anketimiz aracılığıyla bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin veya aşağıya yorum bırakın.

Bizimle iletişime geçin

Sorunlarınıza, sorularınıza ve önerilerinize her zaman açığız, bu yüzden bu formu doldurarak bizimle iletişime geçmekten çekinmeyin. Bu, sunduğumuz ücretsiz bir hizmettir ve bunun için bir kuruş talep etmeyeceğiz. Ancak, her gün yüzlerce e-posta aldığımızı ve bunların her birine yanıt vermemizin mümkün olmadığını lütfen unutmayın. Ancak, aldığımız her mesajı okuduğumuzdan emin olabilirsiniz. Yardım ettiğimiz kişiler için lütfen yayınlarımızı arkadaşlarınızla paylaşarak veya sadece Facebook ve Google+ sayfamızı beğenerek veya bizi Twitter’da takip ederek kelimeyi yayın.

Yararlı bulabileceğiniz makaleler:

    Samsung Galaxy Note 8 tamamen öldü, kendini kapattı ve artık şarj olmuyor [Sorun Giderme Kılavuzu] Samsung Galaxy Note 8’iniz yavaş şarj oluyor, ancak pili oldukça çabuk bitiyorsa ne yapmalı [Sorun Giderme Kılavuzu] Galaxy Note8 uygulamaları en başa dönüyor Oreo güncellemesinden sonra Galaxy Note8 sensörleri (Iris tarayıcı, otomatik döndürme, GPS vb.) çalışmayı durdurduysa ne yapmalı? Açılmayacak bir Samsung Galaxy Note 8 nasıl düzeltilir? yeni bir güncelleme yükledikten sonra (kolay adımlar)