Kaybolan veya çalınan cihazınızdaki veriler nasıl silinir?

Android telefonunu kaybetmekten daha kötü olan tek bir şey var, ve bu çok kişisel şeyler olduğunda telefonunuzu kaybetmek. Başkalarının sizin uygulamalarınıza erişmesi düşüncesi, dünya egemenliği için e-posta veya gizli planlar sizi aptalca korkutursa, çözümümüz var.

  • Telefonunuzda bilmeniz gereken güvenlik güncellemeleri
  • Akıllı telefonunuzu güvenli hale getirin: en iyi antivirüs ve güvenlik uygulamaları

Tüm bu adımları attığınızdan emin olursanız, telefonunuz kaybolduğunda rahat olabilirsiniz. Verilerinizi uzaktan korumak için gerekli adımlar.

Hala telefonun yanındayken, bunu yap

Telefonunuzu uzaktan silme özelliğini istiyorsanız, Cihazımı Bul uygulamasını yüklemeniz ve ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekir. Varsayılan olarak etkinleştirilmeli, ancak şunlara dikkat edin:

  • Her şeyden önce, Play Store'a gidin ve Cihazımı Bul'u indirin

Find My Device

  • Google Ayarları> Güvenlik> Cihazımı Bul'a gidin
  • Cihazımı Bul seçeneğinin etkin olduğundan emin olun
  • Cihazların konumunun uygulamaya erişmesine izin verin

You should install Find My Device on your smartphone / © AndroidPIT

Daha eski bir cihazınız varsa, Bu adımı, Aygıtımı Bul (Android Aygıt Yöneticisi) eski sürümü ile de uygulamanız gerekebilir:

  • Uzaktan kilitlemeye izin ver ve silme ile açık olduğundan emin olun.
  • Aygıt Yöneticisi ikinci geçiş öğesini etkinleştirin: Uzaktan Bu Devic e bulun
  • Her iki ayarın da etkinleştirildiğini iki kez kontrol edin.

Cihazımı Bul tabletler için de çalışır, ancak birden fazla kullanıcı hesabınız varsa, bu özellikleri yalnızca tablet sahibi olarak ayarlayan kişi ayarlayabilir.

Diğer birkaç önlemi de almak iyi bir fikirdir: microSD kartlara duyarlı bir şey saklama (uzaktan silme, onları silemez), iyi bir kilit kodu veya desen olduğundan emin olun ve bir uygulamaya yatırım yapmayı düşünün. AirDroid veya Lookout. Her iki uygulama da uzaktan silme özellikleri sunar, ancak fişi çekmeden önce önemli verileri de aktarabilirler.

Android telefonunuzu ne kadar uzaktan silebilirsiniz?

Oh hayır! Telefonun gitti! Hareket zamanı ve harekete geçerek Cihazımı Bul demek. Cihazımı Bul'a iki şekilde erişebilirsiniz: Başka bir Android cihazdaki Cihazımı Bul uygulaması aracılığıyla veya web sitesi aracılığıyla.

Giriş yaptıktan sonra Cihazımı Bul, eksik cihazınızı bulmaya çalışır. Açıksa ve bir sinyal alabilirse, haritada bir harita görürsünüz. Ayrıca üç seçenek görürsünüz: çalın, kilitleyin ya da uzaktan silin. Cihaz açık değilse veya bir sinyal alamıyorsa, Cihazımı Bul özelliği açıldığında konumunu bildirir ve bir Wi-Fi veya hücresel ağa bağlanır.

Bu noktada telefonunuzdaki tüm verileri silebilirsiniz, ancak nükleer kullanmadan önce daha az ciddi seçenekleri denemenizi ve her şeyi silmenizi şiddetle tavsiye ederiz. Onları bu sırayla deneyin:

Bir şey yapmadan önce, sadece kayıp olmadığından emin ol

Kaybolan telefonlar, sürekli olarak kayıp veya çalıntı olmaktan çok yanlıştır. Telefonun çalmasını beş dakika boyunca yüksek sesle yapmak için Cihazımı Bul özelliğini kullanabilirsiniz. Bu, arabanızın zeminine düştüğünde veya çocuklarınızdan biri tarafından bir terlik içinde saklanmışsa, telefonunuzu bulmanızı sağlar – bu şeyler gerçekleşir!

Try this before you go nuclear: lost phones are often just misplaced. / © AndroidPIT

Kilit ekranını değiştir

Kullanabileceğiniz ikinci bir nükleer olmayan seçenek var: Kilit ekranını değiştirmek, böylece telefon açıldığında, mesajınız görüntülenir. “BENİM TELEFON GERİ ÖDEMESİNİ VERMEKTEDİR” muhtemelen üretken bir şeydir, ancak belki de mütevazı bir ödülle desteklenen “lütfen beni ara” mesajı sadece işe yarayabilir.

Bunu denedin mi? Hala neşe yok mu? TAMAM. Verilerinizi yok etme zamanı.

You could try displaying a custom message on the lock screen. / © AndroidPIT.com

Her şey başarısız olursa, verilerinizi silin

Verilerinizi silme seçeneğiniz olacak, ancak SD kartlardaki verilerin silinemeyebileceğini ve sonuçta çalınamadığı veya hiç bir şekilde kaybolmadığı göz önüne alındığında, Google şifrenizin kullanılması gerekecektir. silindikten sonra tekrar. Ayrıca bu işlemden sonra 'Cihazımı Bul' uygulamasını kullanamayacaksınız.

Silme seçeneğini belirlemek, bazı cihazlarda telefonunuzu veya tabletinizi uzaktan silecektir. Bu, fabrika ayarlarına sıfırlama işlemini yapmakla aynı şeydir, dolayısıyla tüm ayarlarınızı, müziğinizi, fotoğraflarınızı ve uygulamalarınızı siler (ancak tabi ki SD kartı değil). Kilitlemede olduğu gibi, eksik telefon kapalıysa, bu seçenek belirlendiğinde, çevrimiçi geri geldiğinde uzaktan silinecektir.

Bu seçeneği almak için yeterince endişeleniyorsanız, Google Hesabınıza da gitmeli ve eksik telefonunuzun erişimini iptal etmelisiniz. Ayrıca, şifrelerinizi çevrimiçi hizmetlerinize de değiştirmenizi öneririz. Tüm eşyalarınıza erişemeyen kötü haberlere yol açan kayıp bir telefonun olasılığı çok uzaktır, ancak bu olasılığı tamamen ortadan kaldırmak uzun sürmez.

When all else fails, delete all your stuff remotely. / © AndroidPIT.com

Cihazımı Bul özelliği bağlanamıyorsa ne olur?

Cihazımı Bul bulamıyorsa, deneyebileceğiniz iki şey daha vardır. Google Haritalar, telefonunuzun konum geçmişini izler – veya en azından, bu özelliği Google Hesabınızda kapatmadıysanız yapar – böylece, eksik geçmiş telefonun yerini Konum Geçmişi sayfasını ziyaret ederek ve zaman damgalarını kontrol ederek öğrenebilirsiniz. Telefonunuzun şu anda nerede olduğunu söylemez, ama nerede olduğunu söyleyebilir.

Başka bir seçenek, eski Android cihazlarda iyi çalışan Android Lost gibi bir uygulamayı kullanmaktır. Uzaktan yükleyebileceğiniz birkaç çözümden biridir, bu nedenle yukarıda belirtilen Cihazımı Bul seçeneklerini etkinleştirmemişseniz iyi bir seçenektir. Uygulama ve web sitesi çok kötü görünüyor ancak iyi çalışıyor, ancak cihazın çalışması için hücresel ağ veya Wi-Fi üzerinden çevrimiçi olması gerekiyor.

Kaybolan telefonu bulmak veya silmek için Cihazımı Bul veya başka bir yöntem kullandınız mı? Yorumlarda bize bildirin!

Google Pixel 2 XL'yi nereden satın alabilirim?

Best price

Google Pixel 2 XL – 128GB – Just Black (Unlocked) Smartphone

£620.00

£620.00 total

Check Offer

Brand new Google pixel 2 XL 128gb black locked to EE

£620.00

Shipping from £8.00
£628.00 total

Check Offer