Kilit Ekranında ve Diğer Harika İpuçları ile Google Asistan nasıl devre dışı bırakılır

Google Asistanı hiç şüphesiz oradaki en iyi AI destekli dijital asistandır. Hızlı, doğru ve kullandıkça daha iyi olmaya devam ediyor. Google, son birkaç yıldır asistana yoğun bir şekilde yatırım yaptı ve kuruluşundan bu yana çok yol aldı. Muhtemelen ihtiyacınız olandan daha fazla özellik barındırıyor ve birkaç tanesini çıkarmak isteyebilirsiniz.

Disable Google Assistant Featured

Örneğin, Google, telefonunuz ses uyumu adı verilen bir şey kullanılarak kilitlendiğinde bile Asistanı tetiklemenizi sağlar. Google Asistan, sesinizi belirleme yeteneğine sahiptir. Her ne zaman ‘Tamam Google’ veya ‘Hey Google’ demeniz, telefonunuzu bir şifre ile korumanız bile ortaya çıkar. Birden fazla Google Assistant destekli cihazınız varsa ve farklı bir cihaza hitap ederken telefonunuzun ekranı yanıyorsa, bu biraz sinir bozucu olabilir.

Doğal olarak, kilit ekranında Google Asistan’ı devre dışı bırakmak istersiniz. Pek çok kullanıcı Google’dan bir çözüm istemeye devam etmesine rağmen, şirket henüz bir tane göndermedi. Neyse ki, söz konusu sorunu önlemenin bir yolu var ve bu yazıda konuşacağımız şey bu.

Kilit Ekranında Google Asistanı Nasıl Devre Dışı Bırakılır

Google Asistan’ın telefonunuz kilitliyken etkinleştirilmesini engellemek için Sesli Eşleme adlı bir ayarı kapatmanız gerekir. Cihazınızdaki Sesli Eşleşmeyi kapatmak için aşağıdaki basit adımları izleyin:

1. Adım: Sesli komutu kullanarak veya ana düğmeyi basılı tutarak Google Asistan’ı başlatın. Ardından, Yardımcısı sayfasını açmak için sol alt köşedeki kutu simgesine tıklayın.

Disable Google Assistant 1

Adım 2: Burada, sağ üst köşedeki profil resminize dokunun. Aşağıdaki pencerede Asistan sekmesine geçin.

Disable Google Assistant 2Disable Google Assistant 3

Adım 3: Bir kez oraya kadar tamamen aşağı kaydırın ve Yardımcı cihazlar listesinden Telefon seçeneğini seçin.

Disable Google Assistant 4

Adım 4: Bir sonraki sayfada, Sesli Eşlemeyle Erişin seçeneğinin yanındaki geçişe dokunun ve ardından açılan pencerede Tamam’a dokunun.

Disable Google Assistant 5Disable Google Assistant 6

Bu, Ses Eşleme özelliğini kapatır ve Google Asistan cihazınız kilitliyken yanlışlıkla çağırdığınızda artık görünmeyecektir. Oldukça basit değil mi?

Özelliği tamamen devre dışı bırakmak istiyorsanız, Ses modelinizi de kaldırabilirsiniz. Bunu yapmak için, sadece Ses modeli seçeneğine ve ardından sonraki sayfada Ses modelini sil seçeneğine dokunun.

Disable Google Assistant 7

Artık Google Asistan’ın kilit ekranında görünmesini başarıyla devre dışı bıraktığınıza göre, bunun yerine denemeniz gereken birkaç yararlı Asistan özelliğine bir göz atalım.

Google Asistan İçin Rutinler Ayarlama

Google Asistan ile kullanabileceğiniz çeşitli farklı komutlar vardır. Ancak, bir dizi eylemi tetiklemek için özel komutlar veya Rutinler ayarlayabileceğinizi biliyor muydunuz? Peki şimdi yapıyorsun. Özel komutunuzu ayarlamak için aşağıdaki adımları uygulamanız yeterlidir:

Adım 1: Daha önce yaptığınız gibi Yardımcı ayarlara gidin ve ardından Rutinler seçeneğini seçin.

Disable Google Assistant 8 1

Adım 2: Yeni bir rutin oluşturmak için aşağıdaki sayfada, sağ alt köşedeki artı simgesine dokunun.

Disable Google Assistant 9

Ayrıca burada listelenen önceden yapılandırılmış yordamlardan birini değiştirebilir ve kullanabilirsiniz. Bir rutini değiştirmek için üzerine dokunun ve sonraki sayfada eylemleri / medyayı düzenleyin.

Disable Google Assistant 14

Adım 3: Yeni Rutin sayfasına yeni bir komut ekleyin ve ardından bu komutu kullandığınızda tetiklenecek bir eylem veya medya seçin. Bunu mavi Ekle eylemine ve Medya istemleri ekle öğesine dokunarak yapabilirsiniz.

Disable Google Assistant 10

Adım 4: Yeni bir işlem eklerken, Asistan’ın sağlanan alanda ne yapmasını istediğinizi yazabilirsiniz. Alternatif olarak, Popüler eylemleri seç komut istemine dokunarak popüler bir işlemi seçebilirsiniz.

Disable Google Assistant 11Disable Google Assistant 12

Bir eylemi seçtikten sonra, özel rutininize eklemek için sağ üst köşedeki Ekle üzerine dokunun. Yeni rutininiz şimdi ana Rutinler sayfasında görünmelidir ve Google Asistanı her açtığınızda belirtilen komut kullanılarak tetiklenebilir.

Google Asistan’ın Sesini Değiştirin

Google Asistan’ın sesini beğenmedin mi? Bunu da değiştirebilirsiniz. Google, aralarından seçim yapabileceğiniz hem kadın hem de erkek olmak üzere bazı ses seçenekleri sunar. Asistanınızın sesini değiştirmek için aşağıdaki basit adımları izleyin:

Adım 1: Yardımcı ayarları yukarıda gösterildiği gibi açın ve ardından Yardımcı ses seçeneğine dokunun.

Disable Google Assistant 15 New

Adım 2: Aşağıdaki menüde, Yardımcı seslerin bir örneğini çalmak için dairelerden birine dokunun. Bir ses seçmek için, seçili bırakın ve menüyü kapatın.

Disable Google Assistant 16

Yeni Google Asistan Komutlarını Keşfedin

Daha önce de belirttiğim gibi, Google Asistanı çeşitli komutlar için destek içerir. Çoğumuz farkında olmadığımız için sadece mevcut komutların küçük bir kısmını kullanırız. Neyse ki, yeni Asistan komutlarını keşfetmenin basit bir yolu var. İşte bunu nasıl yapabilirsiniz:

1. Adım: Google Asistan’ı açın ve sol alt köşedeki küçük kutu simgesine dokunun.

Disable Google Assistant 1

Adım 2: Bir sonraki sayfada, Asistanı Kullanarak Keşfet bölümünü aşağı doğru kaydırın. Burada, size önerilen küratörlüğün önerileriyle birlikte popüler komutların bir listesini bulacaksınız.

Disable Google Assistant 17Disable Google Assistant 18

Adım 3: Şimdi Araştır menüsüne girmek için Popüler olan bölümün yanındaki oka dokunun.

Disable Google Assistant 19Disable Google Assistant 20

Burada, şu ana kadar kullanım şeklinize veya sahip olduğunuz cihazlara / uygulamalara bağlı olarak size özel öneriler içeren birkaç Asistan’ın yapabileceği şeylerin bir listesini bulacaksınız.

Disable Google Assistant 21Disable Google Assistant 22

Tamamen aşağı kaydırırsanız, komutları belirli konulara göre de kategorize eden bir bölüm göreceksiniz. Kullanabileceğiniz tüm ilişkili komutların listesini görmek için bir konu seçin. Oldukça kullanışlı.

Google Asistan’ın Sizin İçin Çalışmasını Sağlayın

Bu küçük eksikliklere rağmen, Google Asistanı günlük olarak birçok sıradan işi basitleştirmenize yardımcı olabilecek harika bir araçtır. Hemen keşfetmeniz ve sizin için çalışmasını sağlamak için tonlarca özellik içerir.

Sıradaki: Google Asistan ile rasgele ortaya çıkan sorunlar mı yaşıyorsunuz? Basit bir çözüm için bir sonraki makaleye göz atın.