Kimlik avı dolandırıcılığı Google Takvim’de görünüyor! İşte kendini savunmanın yolu

Hepimizin bildiği gibi, kötü niyetli insanlar kişisel bilgilerimizi çalmaya çalışmak için her zaman yeni yollar ararlar. Genellikle Gmail, spam’i doğrudan doğru klasöre gönderme konusunda harika bir iş çıkarır. Uzun zamandır sevgili çocuklarına ulaştırmak için büyük miktarda para taşımak için yardıma ihtiyacı olan bir Somali Kralı’ndan bir e-posta görmüştüm. Ancak, Google Takvim pek iyi görünmüyor …

Spam gönderenler ve kötü niyetli insanlar her zaman bizi rahatsız etmenin yeni yollarını buluyor, değerli zamanımızı boşa harcıyor ve olabildiğince fazla kişisel bilgi çalmaya çalışıyor. Bu kez, Gmail’in otomatik ve iyi test edilmiş spam filtresini aldatmayı başardıklarını söyleyebiliriz.

    Android için en iyi e-posta uygulamaları: patron gibi gelen kutusu

Aşağıdaki fotoğraflarda görebileceğiniz gibi, bu dijital suçlular varsayılan bir Google Takvim ayarından yararlanmayı öğrendi. Google’ın birçok Android akıllı telefon için varsayılan olan takvim uygulaması, hakkında bilgi içeren bir e-posta aldığınızda takviminize bir randevu ekler. Bu şekilde, e-posta filtrelenip spam klasöründe bitse bile, randevu takviminize eklenir.

Bu randevular, genellikle şifreler, kredi kartları bilgileri ve daha fazlası gibi hassas kişisel verilerin toplanması için özel olarak oluşturulan web sayfalarına bağlantılar içerir.

Google Takvim’de kimlik avına karşı kendinizi nasıl koruyabilirsiniz?

Bunu yapmak gerçekten çok kolay. Varsayılan takvim ayarını devre dışı bırakmanız yeterlidir, böylece artık Gmail’de alınan e-postalara göre otomatik olarak randevu eklemez. Bunu yapmak için:

    Google Takvim’i açın Soldaki menüyü açın Ayarlar öğesini bulana kadar aşağı kaydırın Gmail’den Etkinlikler öğesini seçin Çeşitli e-posta adresleriniz için anahtarları devre dışı bırakın

Ne yazık ki, bu şekilde e-posta yoluyla otomatik olarak herhangi bir tür randevu oluşturulamayacağından, iş için bu işleve güvenirseniz, örneğin alışkanlıklarınızı değiştirmek veya “sahte” olaylara dikkat etmek zorunda kalacaksınız.

    Android için 12 harika Gmail ipucu ve püf noktası

Hiç Google Takvim’de spam etkinliklerinin ortaya çıktığını gördünüz mü?

Via: AndroidPolice Kaynak: Artem Russakovskii / Twitter