Kırık akıllı telefonunuzu bir bilgisayardan nasıl kullanılır

Maalesef, akıllı telefonunuzun ekranını parçalamak oldukça yaygın bir olay. Bu durum size birşey gelmezse ve şu anda yanıt vermeyen bir dokunmatik ekrandaki kötü şöhrete sahip webin şanssız sahibi sizseniz, cihazınıza elveda demek zorunda değilsiniz. Akıllı telefonunuzun geride kalanları kurtarma konusundaki ipuçlarımızı.

  • Android'de kayıp verileri nasıl kurtarırım?
  • USB OTG: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Ekranınız kırılırsa, ancak ekranı yine de görebilirsiniz, verileri kurtarma

Dokunmatik ekranınızı kırdıysanız ancak ekran hala çalışıyorsa (görebilirsiniz), USB OTG (On The Go) ve cihazınıza bağlı bir fare kullanarak bunu düzeltebilirsiniz. Bir USB OTG, mobil aygıtları diğer aygıtlara bağlar. Temel olarak, Android cihazınızda bir mini-USB portu bulunur ve bu USB portuna sahip bir fare bağlamanız gerekir. USB OTG bu ikisini birbirine bağlar.

  • USB OTG: Nedir ve Nasıl Kullanılır?

Fareyi bağladıktan sonra, modeliniz, PIN'iniz veya şifreniz olup olmadığından bağımsız olarak cihazınızın kilidini açabilirsiniz. Her ne kadar çok güvenli oldukları için şifreleri kullanmanızı öneririz.

Telefonunuzun kilidi artık, onu bilgisayarınıza bağlayabilir ve ihtiyacınız olan veriyi microSD belleğine aktarabilir veya doğrudan PC'nize bağlayabilir ve dosyaları oraya aktarabilirsiniz.

If your touch screen is broken, don’t fret, you can still recover everything. / © ANDROIDPIT

Ekran bozulduğunda ekranınızın kilidini açmak için

Mutlu, kendinizi bu konumda bulurken mevcut birkaç seçenek var. Bununla birlikte, bunların geçici önlemler olduğunu belirtmek önemlidir; Cihazınızı kullanmaya devam edebilmeniz için ekranınızı tamir etmeniz gerekecektir.

En basit yöntem bilgisayarınızı kullanmaktır. "Android Cihaz Yöneticisi" web sitesine gidin ve Google hesabınızla oturum açın. Cihazınızda GPS etkinleştirilmişse, web aracı tarafından tespit edilebilir. Çoğu durumda akıllı telefonunuz zaten kayıtlıdır, ancak telefonunuzu henüz Google hesabınızla eşleştirmediyseniz, bunu her zaman eşleştirebilirsiniz. "Kilitleme" yi tıklayın ve "Kilidini aç" ı seçin. Kırık bir ekranda olsanız bile, cihazınıza erişebilirsiniz. Akıllı telefonunuzu bilgisayara bağladıktan sonra akıllı telefonunuzdaki verileri aktarabilir ve yedekleyebilirsiniz.

Opinion by Cory SchmidtYou should always back up your data when you damage your smartphone.What do you think?5050812 participants

Ekran kapalıysa veri kurtarma yöntemi

Ekranınızı göremiyorsanız, bir VNC programı almanız gerekebilir. Piyasada bunlardan bol miktarda var, ancak güvenli ve ücretsiz bir tane seçtiğinizden emin olun. Bu programlar Android arayüzünüzü PC'nize taşır; böylece oradan kontrol edebilirsiniz.

Bu programları kullanabilmek için, programı PC'ye indirmeniz gerekir, ancak Android cihazınızda da indirmeniz gerekir. Orada ücretli programlar da var, ancak bundan çok daha fazla özellik içeriyorlar. Dolayısıyla, daha kapsamlı bir araç arıyorsanız, bunun yerine bunlardan birini alabilirsin.

AirDroid ile dosyaları kurtarma

AirDroid akıllı telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayan bir yazılımdır. Bir web arabiriminden veya bilgisayarınızdaki bir uygulama aracılığıyla kullanabilirsiniz. Sadece PC'nize ve Android cihazınıza kurmanız gerekir.

Hesabınız aracılığıyla, her iki cihaza da bağlanabiliyor olmanız gerekir. Akıllı telefonunuzda, dosya aktarımı veya uygulama kaldırma gibi özelliklere erişmenizi sağlayan birkaç simge görürsünüz. Farklı seçeneklere bir göz atabilirsiniz, ancak aradığımız seçenek Yedekleme'dir .

Aynı giriş bilgilerini kullandığınızdan emin olun ve telefonunuza gidin ve kaydet düğmesine basın. Uygulamaya da gidebilirsiniz: sol menüdeki cihazınızın adını tıklayın ve üstteki üç sekmedeki Yedekle menüsünü tıklayın. Verileriniz daha sonra bilgisayara kaydedilecektir.

File transfer and backups are done with ease. © ANDROIDPIT

Ayrıca: AirDroid, bildirimleri bilgisayarınızda görmenizi sağlar.

AirDroid: Remote access & File

Vysor ile dosyaları kurtarma

Vysor ayrıca Android telefonunuzu bir masaüstü bilgisayardan kullanmanıza izin verir. Açık bir avantaja sahip olan Chrome için bir uzantı aracılığıyla çalışır: Vysor'u Windows, Mac ve Linux'da kullanabilirsiniz. Basit bir USB kablosu, telefonu ve masaüstünü birbirine bağlar.

Vysor'un temel işlevlerini ücretsiz sürümü ile kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, cihazları Android'den ekran görüntüleri alacak şekilde bağlayabilirsiniz. Ücretli sürümde, ekran kalitesi daha iyi, tam ekran gösterimi mevcut ve veri aktarımı, kablo bağlantısı olmadan hepsini sürükleyip bırakarak gerçekleştirilebiliyor.

Uygulama kurulumu basittir. Ara sıra yavaş olduğunu fark ettik ve yukarıda belirtildiği gibi, görüntü kalitesinin özgür sürümde en uygun olmadığı söylenebilir.

Vysor – Android control on PC

AirDroid muhtemelen Vysor'dan daha fazlasını sunduğu için bilgisayarınızdan akıllı telefonunuzu kullanmanın en iyi yoludur. Belki de TeamViewer bu listede bir yeri hak ediyor ancak ne yazık ki birçok Android cihazı ile çalışmıyor.

Verilerinizi yine de alamazsanız

Verilerinizi telefonunuzdan çıkarmaya yönelik bir başka çözüm de, onu düzeltebilecek bir dükkana götürmektir. Evet, bu seçeneğin maliyeti var, ancak yalnızca verilerinize sahip olmanın yanı sıra sabit bir telefonunuz da olacak.

Saygın bir tamir atölyesi için etrafında sormak emin olun. Telefon onarıldıktan sonra, verilerinizi kolayca çalabilirler. Büyük bayilerden birine giderseniz, muhtemelen daha fazla ödeme yaparsınız, ancak aynı zamanda sökülebilir olma olasılığınız da azalır.

Kırık bir akıllı telefondan veri geri aldın mı? Yorumlardaki nasıl olduğunu bize bildirin.