Kış geliyor: Akıllı telefonunuzu soğuktan nasıl korursunuz?

Dondurucu hava, buz ve karla kışın akıllı telefonlar için yılın en iyi zamanını oluşturması gerekmez; Bu pahalı aletler için pek çok tehlikeler var. Bununla birlikte, bu kullanışlı ipuçları ve püf noktaları kesinlikle akıllı telefonunuzu kış boyunca kaybolmadan almanıza yardımcı olacaktır.

  • 2017 yılının en iyi Android telefonu: ürünün kremi
  • Android için en iyi hava durumu uygulamaları ve widget'ları

Kış geliyor. Sadece Game of Thrones hayranları, bunu duyduklarında omurganın titremesini hissediyorlar; Bir çok insan kış sevmez – ve ne de teknoloji cihazları yapmak. Ancak Explorer Ben Saunders'ın Güney Kutbu'na seyahat ederken Galaxy A5 ile birlikte göstermiş olduğu gibi akıllı telefonunuz düzgün bir şekilde kullanıldığında kışın hasara uğramasına gerek kalmıyor.

Her zaman vücudunuza yakın tutun

Gevşek, soğuk, sıfırın altındaki havalarda önemli olan, akıllı telefonunuzun soğumasını önlemek için elinizden gelenin en iyisini yapmaktır. Bu nedenle, akıllı telefonunuzu çantanıza veya sırt çantanıza koymayın, ancak vücudunuza mümkün olduğunca yakın, örneğin iç cep veya pantolon cebinize koymayın. Bununla birlikte, kış sporcuları bir akıllı telefonun ek bir güvenlik riski oluşturabileceğini ve çarpışmalarda yaralanmalara neden olabileceğinin farkında olmalıdır, bu nedenle cüretkar maceralara çıkarken her şeyin iyi doldurulduğundan emin olun.

Opinion by Steffen HergetWe rarely consider how the weather can affect our smartphone.What do you think?50506 participants

Özellikle LCD tabanlı ekranlar soğuk algınlığına karşı savunmasızdır. Sıvı kristaller donma özelliğine sahiptir ve en azından ekranı geçici olarak sınırlar ve devam eden soğukluk durumunda kalıcı olarak zarar verir. OLED panellerinde bu problem yok, ancak aşırı soğuk olması için de tasarlanmamış. Dolayısıyla, ekranınızı korumak isterseniz, yalnızca acil durumlarda ve mümkün olduğunca kısa süre içinde aşırı soğuk ortamda telefonunuzu kullanın.

Piller sıfırın altındaki sıcaklıklardan hoşlanmazlar

Ekranın yanı sıra, pil özellikle soğuktan zarar gören bir akıllı telefon bileşeni ve soğuk bir ortamda kapasite önemli ölçüde azaltılıyor. Ayrıca, bataryayı buz gibi şarj cihazına bağlamak onun için zararlıdır. Bu nedenle, akıllı telefonu tekrar normal sıcaklığına ulaştığında şarj etmeniz gerekir. Aracınızı kullanırken akıllı telefonunuzu bir GPS olarak kullanıyorsanız, arabanızı bir süre park ettiğinizde yanınıza almayı düşünün. Motorlar çalışmadığında arabalar çok hızlı soğutulur ve kışın akıllı bir buzdolabına dönüştürülür.

Better not leave your smartphone in a cold car. / © Tesla

Soğuğa ek olarak, ikinci en büyük sorun nemdir. Kışın yağmur ve kar yağışı ve bulut, su birikintileri, damlalar ve buz, akıllı telefonunuz için iyi olmayan her şeydir, ancak suyu su geçirmez bir kutu ile normalden biraz daha fazla önlemle koruyabilirsiniz. Ancak gizli bir tehlike var: yoğunlaşma sonucu oluşan nem. Soğuk bir nesneyi birdenbire ısıttığınızda hızla oluşur; gözlük takmış insanlar size her şeyi anlatabilir. Bu nedenle genel olarak akıllı telefonunuza buzdan arınma zamanı vermeli ve hiçbir şekilde ısıtıcının üzerine bırakmayın veya bir saç kurutma makinesiyle buzunu çözmeyin – ekran camı da aynı şekilde kırılabilir. Buz ve kara girdikten sonra akıllı telefonunuzu kullanana kadar en az yarım saat beklemenizi ve bu süre boyunca hareketsiz kalmasını veya cebe koymasına izin vermenizi öneririz.

Sürpriz, sürpriz: davalar koruma sağlar

Düşen tehlikeyi önemli ölçüde azalttığından koruyucu bir kasa kışın hemen hemen zorunlu olmalıdır. Kar ve buz üzerinde kayarsanız, genelde akıllı telefonunuzu bırakırsınız. Ayrıca, kalın eldivenler sıkı kavramayı sağlamazlar. Doğru durumda, akıllı telefon düşme riskinden daha iyi korunur, ancak birçok durumda nemden daha iyi korunur. Yaygın bir yanlış algılama: İnsanlar üzerinde eldiven ve çorapların aksine, akıllı telefon kutuları cihazı sürekli sıcak tutmaz; çünkü bunu yapmak için akıllı telefonun kendisinin yansıtabileceği bir ısı yayması gerekir. Bir noktada, bir kasaya sahip akıllı telefonunuz, olmadan bir soğukluğa sahip gibidir.

Protective case should provide a little bit more protection than the new Samsung bumpers. / © Samsung

Eldivenlerden bahsetmek gerekirse: Birçok akıllı telefon, kullanım için elle tutulur bir eldiven modu öneriyor; bu ayar, esas olarak ayarlarda açılıp kapanıp, yağmurlu havalarda olması güzel. Bununla birlikte, bu genellikle dokunmatik girişlerin doğruluğunu etkiler ve ayrıca parmak izi sensörünü kilidini açmak için kullanamazsınız. Face with OnePlus 5T gibi bir Smartphone'unuz varsa, kendinizi şanslı sayın.

Moisture can corrode the insides of a smartphone.  / © iFixIt.com

Elinden gelen her şeyi al

Akıllı telefonunuz ekran camının içinde nemli veya ıslak işaretler bulursa, çabucak hareket etmeniz iyi olur. SIM ve hafıza kartını hızlı bir şekilde çıkarmayı ve yuvayı açık bırakarak nemin dışarı çıkmasını öneririz. Akıllı telefonda çıkarılabilir bir pil varsa, hızlı bir şekilde çıkarmalısınız, ancak birçok akıllı telefonu şu an mühürlü pilleri bulunduğundan, yalnızca kapatarak durumu düzeltebilirsin. Kuruması için akıllı telefona en az bir gün verilmelidir. Tekrar çalıştığında bile korozyon yoluyla hasar meydana gelebilir, ki bu daha sonra farkedilmeyecektir.

Akıllı telefonunuz zaten bu kaba kışın kurbanı oldu mu? Dondurucu havada hayatta kalma konusunda daha fazla ipucu var mı?

Samsung Galaxy A5'in (2017) nereden satın alınır

  1. Samsung Galaxy A5 A520F-DS Dual Sim (2017 sürümü) SIM FREE / UNLOCKED – Altın Kum £ 223.99 £ 223.99 toplamı
  2. Samsung Galaxy A5 A520F-DS Dual Sim (2017 sürümü) SIM FREE / UNLOCKED – Mavi £ 227.99 £ 227.99 toplamı Çek Teklifi
  3. Samsung Galaxy A5 A520F-DS Dual Sim (2017 sürümü) SIM FREE / UNLOCKED – Siyah Gökyüzü £ 229.99 £ 229.99 toplamı
  4. Samsung Galaxy A5 A520F-DS Dual Sim (2017 sürümü) SIM FREE / UNLOCKED – Şeftali Çalkası £ 239.99 £ 239.99 toplamı
  5. Samsung A520F GALAXY A5 (2017) (kara-gökyüzü) kilitsiz £ 269.99 £ 269.99 toplamı

Compare prices