Kiwi Tarayıcı vs Google Chrome: Hangi Android Tarayıcısını Kullanmalısınız?

Google Play mağazası, hepsini diğerlerinden ayıran tek bir öne çıkma özelliğine sahip olan tarayıcı uygulamalarıyla doludur. Ancak çoğu kullanıcı Google Chrome ile iş yapıyor, çünkü Android cihazlarının büyük çoğunluğuna önceden yüklenmiş olan şey bu.

Kiwi Browser Vs Chrome Featured

Ancak, birçok kullanıcı Opera, Firefox ve en son Kiwi gibi alternatiflerde yemin eder ve bu özellik Chrome’da bulamayacağınız şaşırtıcı işlevler sunar. Bu yazıda, telefonunuzdaki Chrome’u değiştirmek için gerekenlere sahip olup olmadığını görmek için Kivi Tarayıcısını yakından inceleyeceğiz.

Uygulama boyutu

Her iki uygulamanın boyutuyla işleri başlatalım. OnePlus 5’imde Google Chrome 204 MB’ı alırken, Kivi Tarayıcısı yalnızca 139 MB’yı alıyor.

Kullanıcı arayüzü

Şimdi kullanıcı arayüzü hakkında konuşalım. Şansınız, Chrome’un arayüzüne zaten aşina olmanızdır – temiz, minimal ve tüm faydalı şeyleri doğrudan ana sayfada bulabilirsiniz. Google Arama çubuğuna, en sık ziyaret ettiğiniz sayfaların tümüne bağlantılar ve yalnızca sizin için küratörlüğünü yapılan makaleleri bulabilirsiniz.

Kiwi Vs Chrome 1Kiwi Vs Chrome 2

Kivi ile hemen hemen aynı anlaşma olsun. Nedenini merak etmek? Çünkü Kiwi, Chrome ile aynı temelde kurulmuş bir Chromium tabanlı tarayıcıdır. Ayrıca üst kısmında bir Arama çubuğu, sık ziyaret edilen web sitelerine birkaç bağlantı ve birkaç makale bulunur.

Kiwi Vs Chrome 3Kiwi Vs Chrome 4

İki tarayıcıyı farklı kılan özelleştirme özellikleri. Chrome, doğal olarak pek çok şeyi varsayılan olarak sunmaz, yalnızca metin ölçeklendirmeyi değiştirmenize izin verir.

Öte yandan, Kiwi, adres çubuğunu aşağıya kaydırmanıza, ekranın üst kısmına ulaşmak için bir el düğmesi eklemenize, tarayıcıda gezinmek için kenardan hızlıca kaydırmanıza ve basitleştirilmiş bir görüntü görmenize olanak tanıyan bir dizi özelleştirme seçeneği sunar. diğerlerinin yanı sıra web sayfalarını da görüntüleyin.

Kiwi Vs Chrome 5Kiwi Vs Chrome 6

Bu, Kiwi Tarayıcısını Chrome’dan biraz daha iyi bir seçenek haline getirir, çünkü tarayıcıyı özel gereksinimlerinize uyacak şekilde özelleştirebilmenizi sağlar. Kiwi’nin tüm kişiselleştirme özellikleri Erişilebilirlik ayarlarında mevcuttur.

Chrome ile, böyle bir özelliği kullanmak istiyorsanız, istenildiği gibi çalışabilecek veya çalışmayabilecek deneysel Chrome Bayraklarını kullanmanız gerekir.

Karanlık Mod ve Okuma Modu

Chrome’da, varsayılan olarak kullanıcılar tarafından kullanılamayan başka bir önemli ayar var. Evet, yazı yazarken sadece bir Chrome Bayrağı olarak kullanılabilen karanlık moddan bahsediyorum.

Kiwi Vs Chrome 12Kiwi Vs Chrome 8

Öte yandan, Kivi Tarayıcısı, doğrudan menüden etkinleştirilebilen dahili bir karanlık mod (veya gece modu) özelliğine sahiptir. Ayrıca telefonunuzdaki karanlık mod deneyimini kişiselleştirmenize yardımcı olacak birkaç kullanışlı özelliği de vardır.

Kiwi Vs Chrome 10Kiwi Vs Chrome 11

Bir okuma moduna gelince, her iki tarayıcı da aynı işlevi sunar. Erişilebilirlik ayarlarından web siteleri için basitleştirilmiş bir görünümü açabilirsiniz.

Kiwi Vs Chrome 14Kiwi Vs Chrome 16

Desteklenen bir web sitesine girdiğinizde, o sayfanın basitleştirilmiş görünümünü açma seçeneğini görürsünüz ve ardından görünümün içindeki ayarları düzenleyebilirsiniz.

Uzantıları

İki tarayıcı arasındaki en önemli farklılıklardan biri kesinlikle Chrome uzantı desteğidir. Şaşırtıcı bir şekilde, Chrome, uzantılarını desteklemiyor, oysa Kiwi Tarayıcısı.

Kiwi Vs Chrome 19Kiwi Vs Chrome 20

Kivi’de, menüye atlayabilir, Uzantılar seçeneğini seçebilir, Chrome Web Mağazası’na gidebilir ve favori uzantılarınızı telefonunuza indirebilirsiniz.

Kiwi Vs Chrome 21Kiwi Vs Chrome 22

Uzantı desteğinin olmaması kesinlikle Kiwi’yi Chrome’da kullanmayı tercih etmemin en büyük nedenlerinden biri ama ben istemiyorum. Bunun arkasında bir sebep var, ama daha sonraları.

Veri Tasarrufu

Artık mobil internet bağlantınız sınırsız veri sunmuyorsa, tarayıcınızda veri kaydetme yetenekleri istemeniz oldukça doğaldır. Ve burası Chrome’un pastayı aldığı yer. Tarayıcı, az veri kullanıyorsanız etkinleştirebileceğiniz dahili bir veri koruyucu ile birlikte gelir.

Kiwi Vs Chrome 23Kiwi Vs Chrome 24

Tüm yapmanız gereken, menüyü açmak, ayarlara gitmek ve Lite modu seçeneğini etkinleştirmek. Chrome daha sonra verileri korumaya başlar ve Lite modu menüsünde kaydedilen verilerin ayrıntılarını görebilirsiniz. Öte yandan, Kivi böyle bir seçeneğe sahip değildir.

Senkronizasyon

Şimdi, ben de dahil olmak üzere birçok insanın, başka bir tarayıcının sunduğu özelliklerden bağımsız olarak Chrome’a bağlı kalacağı nedenine geliyor – senkronizasyon. Google Chrome’daki tüm verileriniz tüm cihazlarınız arasında senkronize edilir; bu, yalnızca Google hesabınıza giriş yapmanız ve herhangi bir cihazdaki tüm yer imlerinize, şifrelerinize vb. Erişmeniz anlamına gelir.

Kiwi Vs Chrome 25 1Kiwi Vs Chrome 26 1

Ne yazık ki, Kiwi Browser herhangi bir şifre ya da veri senkronizasyonu özelliği sunmuyor. Bu, internet tarama ihtiyaçlarınız için Google ekosistemine oldukça bağımlıysanız, muhtemelen ne olursa olsun Chrome’a sadık kalacağınız anlamına gelir.

Reklam engelleyici

Chrome üstün senkronizasyon özellikleri sunsa da, sağlamadığı (ve muhtemelen gelecekte asla sunmayacağı), yerleşik bir reklam engelleyicidir. Dolayısıyla, web sitelerinde reklamları durduramayan biriyseniz, Chrome’u kullanmanın tadını çıkarmayacaksınız.

Kiwi Vs Chrome 27Kiwi Vs Chrome 30

Burası kivi tarayıcısının parladığı yer, hemen başından itibaren oldukça yetenekli bir reklam engelleyici sunuyor. Tarayıcı ayarlarından etkinleştirebilir veya menüdeki can sıkıcı reklamları gizle seçeneğine dokunabilirsiniz. Etkinleştirildiğinde, Kivi, siz ayarı kapatana kadar tüm web sitelerindeki reklamları engeller.

Kiwi Vs Chrome 28Kiwi Vs Chrome 29

Kivi’deki reklam engelleyiciyle ilgili bir başka harika özellik de istisnalar eklemenize izin vermesidir. Bu nedenle, desteklemek istediğiniz favori bir yaratıcınız varsa, kesinlikle web sitelerini istisnalar listesine eklemelisiniz. Sonuçta, biz de dahil olmak üzere ücretsiz bilgi sunan web sitelerinin büyük bir kısmı reklamlarla desteklenmektedir.

Hangisini seçeceksiniz?

Şimdi, her iki tarayıcının da sunduğu her şeyi biliyorsunuz, hangisini seçeceksiniz? Özelleştirmeler, uzantı desteği ve kullanışlı bir reklam engelleyici sunan Kiwi’ye mi gideceksin yoksa Chrome’a sadık kalarak senkronizasyon yeteneklerinden en iyi şekilde yararlanacak mısın? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin.

Sıradaki: Eğer Kiwi hiç çalışmıyorsa ve telefonunuzdaki Samsung Internet Beta tarayıcısını denemeyi tercih ediyorsanız, kesinlikle bir sonraki makaleye göz atmalı ve Chrome’a nasıl yığıldığını görmelisiniz.