Kök almak veya kök salmamak, işte soru bu

Android’de köklenme nedir? Telefonumu köklendirmeli miyim? Bazı ilginç görünümlü uygulamalar root erişimi istiyor, neden? Bu makalede kökü tanımlarız, bunun ne olduğunu ve cihazınızın önceden köklü olup olmadığını nasıl söyleyeceğimizi açıklayın. Ayrıca, yasal ve garanti riskleri de dahil olmak üzere Android telefonunuzu köklendirmenin avantajları ve dezavantajları hakkında bilgi veriyoruz.

Bölüme atla:

    Kök nedir? Kök ve garantiniz Köklenme yasal mı? Kök için nasıl kontrol edilir Köklenme avantajları Köklenme dezavantajları Androidim nasıl rootlanır

Kök nedir?

“Kök” terimi Linux dünyasından gelir. Android’deki kök işlemi orada olduğu gibi aynıdır: sizi tüm dosya sistemine tam erişim (aka root erişimi) yaparak sizi “süper kullanıcı” yapar. Bu, derin ayarlamalar ve yazılım üzerinde değişiklikler yapmanızı sağlar. Zaten zevklerinize biraz geeky geliyorsa, terminolojinin açıklaması için aşağıdaki bağlantıyı takip edin.

    Özel ROM ve kök: açıklanan anahtar terimler

Ancak acemi kullanıcılar için de risk oluşturur, çünkü çok önemli sistem dosyaları daha az önemli olanlar kadar kolayca silinebilir. Bu, Android akıllı telefonların varsayılan olarak kullanılmamasının ana nedenlerinden biridir: masum ama yıkıcı hatalardan kaçınmak için.

Root erişimi, Android’in indirme modunda yüklediğiniz, otomatik olarak kendisini çalıştıran bir komut dosyası kullanarak, işlem sırasında kök erişimi sağlayarak elde edilir. Bu komut dosyası genellikle ayrıcalık artışı denilen şeyi gerçekleştirerek işletim sistemi çekirdeğindeki bir güvenlik açığını kullanır.

AndroidPIT SuperSU free app how to root

SuperSu

Yukarıda söylediğimiz gibi, kök ayrıcalıkları sizi normal bir kullanıcıdan tam Android sistemine erişen bir süper kullanıcı haline getirir. Süper kullanıcı izinlerini uygulamalara genişletmenin en kolay yolu, SuperSU adlı bir araç kullanmaktır.

Bir uygulamanın Android’iniz üzerinde tam kontrol sahibi olmanıza yardımcı olması için duruma göre, belirli durumlar için veya daha kalıcı olarak yapabilirsiniz. Süper kullanıcı izinlerini de istediğiniz zaman geri çekebilirsiniz.

pac rom

Android’imi çalıştırırsam garantimi kaybeder miyim?

Cihazlarda yapılan değişiklikler, üreticiden garanti kapsamında düzeltmesini istediğiniz hasara neden olmadıkça, Magnuson-Moss Garanti Yasası kapsamında korunmalıdır. Buna rağmen, genel olarak konuşursak, Android’in köklenmesi, garantinizi yine de geçersiz kılacaktır, çünkü çoğu üretici, yasal bir hakkı olmasa bile, köklenme garantilerini geçersiz kılma tehdidinde bulunur. Bu yüzden, varlıklı şirketlerle yapılan yasal savaşlardan emin hissetmediğiniz sürece, dikkatli davranın.

İşler her zaman net bir şekilde kesilmez ve çoğu zaman üretici, taşıyıcı ve perakendeci pozisyonlarının bir karışımına gelir, bu nedenle garantinizi korumak istiyorsanız cihazınızı rootlamamanız gerekir. Google’dan ve ortaklardan gelen eski Nexus serisi, platformu geliştirmek için Android geliştiricileri tarafından köklenip değiştirilmek üzere tasarlandı. LG, kilitlenmemiş önyükleyicili bazı cihazları piyasaya sürdü, ancak root iseniz garantiyi geçersiz kılacaktır. OnePlus ve HTC gibi bazı üreticiler köklenmeye karşı daha arkadaş canlısıdır, ancak tüm OEM’lerden aynı esnekliği bekleyemezsiniz.

androidpit nexus 4 nexus 5 nexus 6

Köklendirme Android yasal mı?

Bu tamamen yaşadığın yere bağlı. ABD’de, mobil cihazların yazılımı gibi dijital şeylerin değiştirilmesi, Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) kapsamındadır. Kritik olarak, bu yasaya ilişkin bazı istisnalar ABD Telif Hakkı Bürosu’nun izniyle mevcuttur ve köklenme gibi şeyleri içerir. ABD’de köklenme DMCA’da teknik olarak yasadışı olsa da, şu anda 28 Ekim 2015’te başlayan üç yıllık bir süre için muafiyet var.

AndroidPIT roaming travelling 1

Avrupa’dakiler için durum çok daha net: Serbest Yazılım Vakfı Avrupa (FSFE) kök sorunu etrafında yoğun bir şekilde çalıştı ve detaylı bir incelemeden sonra, bir cihazı kökten çıkarmanın ve resmi olmayan bir yazılımı kurmanın haklarınızı etkilemediği sonucuna varıldı. bir donanım garantisine

1999/44 / CE sayılı AB Direktifine göre, özel ROM’ların köklenmesi ve kurulmasında bile, bir Android cihaz sahibi, satın alındıktan sonra iki yıla kadar garanti kapsamında talepte bulunabilir. Bununla birlikte, bu karar yalnızca cihazın donanımıyla ilgili yapılan iddialar için geçerlidir ve eğer bir satıcı veya üretici, yazılım değişikliğinin kusurdan kaynaklandığını ispatlayabilirse, kendinizi şanssızlığa uğrayabilirsiniz. Avrupa’dakiler için iyi haber, ispat külfetinin özel bir ROM veya soruna neden olan kök işlemin kendisi olduğunu kanıtlamak için satıcıya veya üreticiye yatmaktadır.

AndroidPIT samsung galaxy s5 root

Cihazımın köklü olup olmadığını nasıl bilebilirim?

İkinci el bir Android cihazı satın aldıysanız ve daha önce rootlanmış mı yoksa değiştirilmiş mi olduğunu bilmek istiyorsanız, en basit yöntem basit, kurulumu kolay bir Android uygulamasıyla root kontrolüdür. Root Check, yalnızca cihazınızın geçerli olup olmadığını size söylemediğini değil, geliştiricinin diğer iyi kök uygulamalarına ilişkin güzel terimler ve bağlantılar sözlüğü sağlayan harika bir uygulama.

AndroidPIT root check app how to root

Kök Kontrolü

Android’i köklendirmenin faydaları

Köklendirmenin birçok nedeni vardır: Android’deki en iyi kök uygulamalarına erişim, önceden yüklenmiş bloatware uygulamalarını kaldırma gücü ve özel ROM dünyası en yaygın nedenlerdir. Kök erişimi ile yedeklemeler de daha kolaydır. Root ile, Titanium Backup root seviyesi izinleri gibi bir yedekleme uygulaması verebilecek ve periyodik olarak sisteminizin tam yedeklemesini yapabileceksiniz, böylece telefonunuza ne olursa olsun, her zaman güncel bir yedekleme beklemeniz olacak. restore edilecek.

AndroidPIT best android root apps

Titanyum Yedekleme ★ kök

Kök erişimi ayrıca Android sistemindeki en küçük ayrıntıları değiştirmenize de olanak sağlar. Elbette, tam bir makyaj için tamamen gelişmiş bir özel ROM’u flaş edebilirsiniz, ancak Xposed Framework ile küçük değişiklikler yapabilirsiniz. Belki sadece yeni bir önyükleme animasyonu yapmak, bazı ses ayarlarını değiştirmek veya CPU’nuzu bir dokunuşla overclock etmek istiyorsunuz. Bunların hepsi kök ile mümkündür.

Root erişimi sayesinde, CPU’nuzu zayıflatarak veya Greenify gibi uygulamalarla otomatik uygulama hazırda bekletme modunu kullanarak Android’inizde daha iyi pil ömrü elde edebilirsiniz. Yukarıda belirtildiği gibi, önceden yüklenmiş uygulamaları kaldırmak da sistem kaynaklarına olan talepleri azaltarak pil ömrünü daha da artırır.

Reklam engelleyicileri ve Tasker ile tam sistem otomasyonu, Android’in kök salması için iki nedendir, ancak kök olmanızın nedeni kökünüz olduğunda yapabilecekleriniz kadar kişisel olacaktır. Belki her şeyi değiştirmek istersin, belki sadece bir şey. Ne kadar derin gitmek istersen, köklenme seni oraya götürür.

AndroidPIT tasker app how to root

Tasker

Neden Android’i rootlamamalısın?

Bunun birkaç nedeni var: garantinizi geçersiz kılacağından, karmaşık ve tehlikeli olabileceği ve birçok durumda artık havadan otomatik (OTA) güncellemeler almayacağınız anlamına geliyor.

Köklendirildikten sonra, kötü niyetli bir uygulamanın izin düzeyi kök hibelerinden yararlanması da çok daha kolaydır. Bir uygulamanın kök erişimine izin vermek, izinler listesi açıldığında Google Play Store’da Kabul Et’i vurmaktan çok fazla dikkatle kullanılmalıdır. Bu, çok ciddiye almanız gereken bir sorumluluktur.

AndroidPIT greenify app how to root

Greenify

Telefonunuzu köklendirme yeteneğine sahipseniz, sistem yazılımınızı el ile de güncelleme olasılığınız çok daha yüksektir, ancak yine de bunu yapmanız zor olabilir.

Köklü bir Android cihazını güncellerken, köklü olmayan bir cihazı güncellemekte olduğundan daha fazla potansiyel komplikasyon vardır. Yine, bunlar mükemmel şekilde uygulanabilir, ancak kökünden ortalama bir insan için değer olduğundan potansiyel olarak daha can sıkıcı.

Köklemenin dezavantajlarını bilmekle ilgileniyorsanız, Android’inizi rootlamamanız gereken diğer nedenlerden bazıları hakkında yazdık.

AndroidPIT how to root system update

Kök etmeli miyim yoksa etmemeli mi?

Muhtemelen bu noktada söyleyebileceğin gibi, Android köklenme kalbi zayıf değildir. Garantinizi geçersiz kılma riskine girmeye istekli olmanız, Android güncellemelerini manuel olarak uygulamaya hazır olmanız, güvenlik risklerine daha fazla maruz kalmayı kabul etmeniz ve en yeni köklendirme yöntemini araştırmanız ve olası sorunları önlemek için mükemmel şekilde cihazınıza uygulamanız gerekir.

Android’e nasıl root olunur?

Bunun için gitmeye karar verirseniz, Android köklendirme faydaları çok çeşitlidir. Sisteminiz üzerinde tam kontrole sahip olacaksınız, bloatware’i kaldırabilir, sonsuz sistem tweaks uygulayabilir ve otomatik olarak tam yedeklemeler oluşturabilirsiniz.

Bu ana kadar yer aldıysanız ve bir sonraki aşama için sabırsızlanıyorsanız, farklı üreticilere yönelik evrensel adımlar ve ipuçları için bir giriş yaparak Android telefonunuzu nasıl kullanacağınıza ilişkin kılavuzumuzu inceleyin. Ama bu sadece bir başlangıç. Ayrıca, çok çeşitli cihazlara yönelik köklü eğitim rehberleri barındıran bir geliştirici sitesi olan XDA’yı da öneririz.

Sorularınızı veya köklü başarı öykülerinizi aşağıdaki yorumlara yazın.