Kök olmadan aşırı uygulamaları indirmek için kılavuzumuz

Akıllı telefonunuzun üreticisi tarafından önceden yüklenmiş olan ve gereksiz yere pil tüketen uygulamalarınız var mı? Yoksa kullanmayı tercih ettiğiniz alternatifleriniz var mı? Yararsız ikonlardan oluşan bir çığın var mı? Bu kılavuzda, uygulamanızın akıllı telefonunu, garantinizi kaybetmeden, güncellemelerde ve en önemlisi de kök izinleri olmadan, yok edebilirsiniz.

 • Android'de depolama alanı nasıl açılır?
 • NFC nedir ve neden kullanmalıyım?

Önceden yüklenmiş uygulamaları root olmadan kaldırabilir miyim?

Evet kesinlikle! Daha spesifik olarak, sisteminize önceden yüklenmiş olan uygulamaları cihazınızdan fiziksel olarak silmeden devre dışı bırakabilirsiniz. Dolayısıyla, akıllı telefonunuzda değerli bir yer kazanmak için bir yol arıyorsanız, maalesef yukarıda ve aşağıda belirtilen makalelerde ayrıntılı olarak açıklananlar gibi başka yöntemler de araştırmanız gerekecektir. Bu da neredeyse kesinlikle kök izinleri gerektirecektir.

 • Bloatware ve önceden yüklenmiş Android uygulamaları nasıl kaldırılır?

With this guide you’ll be able to use applications protected by Safety Net and receive OTA updates from the manufacturer.

Bununla birlikte, bir akıllı telefona önceden yüklenmiş bazı uygulamaları devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz birçok neden vardır, ancak garantiden vazgeçmek istemiyorsanız bir kök her zaman geçerli bir seçenek değildir. Peki, modding veya özel bir ROM dünyasına girmek istemezseniz ne yaparsınız?

You want to get rid of an app, but don’t want to give up Android updates? This guide is for you. / © AndroidPIT

Sadece akıllı telefonunuzu PC'nize bağlayın ve bu kılavuzu takip edin! Sistem başlatıcısı veya Bixby gibi istediğiniz herhangi bir akıllı telefon uygulamasını devre dışı bırakabilirsiniz. Teorik olarak, çeşitli üreticilerin sahip olduğu uygulamaları neredeyse tamamen kaldırabilirsiniz. Aşırı uygulamalar temizlenmiş bir akıllı telefona sahip olacaksınız. Arka planda aktif olan gereksiz uygulamaları ortadan kaldırarak biraz hız kazanır ve değerli pil gücünden tasarruf edersiniz.

 • Android akıllı telefonunuzun pilinin daha uzun süre dayanması

DİKKAT: Bu kılavuzu izleyerek, cihazınızın kararsız hale gelmesine veya arızalanmasına neden olabilecek bazı akıllı telefon uygulamalarının bazılarını devre dışı bırakacaksınız. İşlem yapmaya karar verirseniz, ne Düşünceler ne de kendim yansımaları için herhangi bir sorumluluk almayız. Benim tavsiyem, bir şeyler ters giderse yedek oluşturmaktır.

Kısayollar

 • Sürücü ve adb
 • USB Hata Ayıkla
 • Arama
 • silmek
 • Reset

1. adb ve çeşitli sürücüleri yükleyin

Öncelikle, prosedürü gerçekleştirmek için kullanmak istediğiniz bilgisayarı (veya Mac) hazırlamanız gerekir. Bunu yapmak için, adb ve aygıta özel sürücülerin yüklü ve çalışır durumda olması gerekir.

Bu iki koşulu yerine getirmediyseniz, rehberinizi buradan takip edebilirsiniz.

2. USB hata ayıklama modunu etkinleştirin

Tabi ki, akıllı telefonunuzun bilgisayarınızla doğru şekilde iletişim kurmak için ayarlanması da gerekiyor. Sadece Android geliştiricileri için ayarlara gidin ve USB hata ayıklama modunu etkinleştirin.

Bu adımda, bu makaledeki basit prosedürümüze bir göz atabilirsiniz.

This is not a difficult procedure, but it does require some practice with the command line interface.  / © AndroidPIT

3. Kaldırmak istediğiniz paketleri tanımlayın

Şimdi büyük kısmı geliyor. Yalnızca, artık şutlamak istemediğiniz uygulamaları kesin olarak silmek için, önce bunlarla ilişkili paketlerin adlarını tanımlamanız gerekir. Sadece PC'nizde bir terminal penceresi açın ve aşağıdaki komutu kullanarak sizi aramak için adb'a sorun:

adb shell pm list packages | grep <name>

<Name> yerine, bu terim içeren uygulamaları paket adına aramak için 'saat' gibi bir arama terimi girmeniz gerekir. Komut sizi, aradığınız şeyi kesinlikle bulacağınız bir isim listesine götürecektir.

Sonuçlardan emin değilseniz, akıllı telefonunuzdaki her zaman Paket Adı Görüntüleyici 2.0 uygulamasını yükleyebilirsiniz. Akıllı telefonunuzda normalde gördüğünüz ad ve simge ile tüm uygulamaları size ve paketin adını göstererek size yardımcı olacaktır.

Package Name Viewer 2.0

4. kareye dönüş

Bir sonraki komutları kullanarak herhangi bir sistem uygulamasını kaldırabileceksiniz, bu yüzden kaldırmayı seçtiğinize dikkat edin. Benim tavsiyem ilk önce kullanmak istediğiniz alternatif uygulamayı yüklemek ve daha sonra önceden yüklenmiş uygulamayı sistemde kaldırmaktır. Örneğin, önce bir alternatif başlatıcı kurun ve ardından önceden kurulmuş başlatıcıyı kaldırmadan önce düzgün çalıştığından emin olun.

 • Mevcut en iyi rampalar: Android'inizi dönüştürün

Silmek istediğiniz uygulamaların adlarını bulmak için daha önce açtığınız aynı terminal penceresinden aşağıdaki komutu yazın:

adb shell pm uninstall -k –user 0 <name.of.package>

<Name.of.package> yerine, kaldırmak istediği uygulamaya karşılık gelen komutu girmeniz gerekecek. Örneğin, bir Huawei akıllı telefonunda önceden yüklenmiş saat uygulamasını silmek isterseniz, aşağıdaki komutu kullanmanız gerekir:

adb shell pm uninstall -k –user 0 com.android.deskclock

Komutun kısa bir açıklaması:

 • adb kabuğu : USB üzerinden bağlanan terminal içindeki bir komut kabuğunu açmak için adb'yi kullanın.
 • pm : Akıllı telefonunuzun içinde bulunan yürütülebilir paket yöneticisinin kısaltılmış adı.
 • kaldırma : Bu, paket yöneticisine kaldırma komutunu sağlar.
 • -k : Bu, sistemin, yeniden etkinleştirme durumunda sorunlardan kaçınmak için kaldırılmış olan uygulamanın verilerini ve önbelleğini saklamasını söyler.
 • –kullanıcı 0 : Bu prosedürü yalnızca birincil kullanıcı olan akıllı telefonunuzdaki kullanıcı 0 için gerçekleştirir. Bu bir hiledir, çünkü işlemi tüm sistem genelinde çalıştırmak için root izinlerine ihtiyacınız olacaktır.

You could potentially make every smartphone as light and fast as a Pixel! More or less… / © AndroidPIT

Silinen uygulamalarımı geri almak için bu yöntemi kullanabilir miyim?

Evet, ancak akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına geri yükleme pahasına. Maalesef, uygulamayı yalnızca Google Play Store'dan yeniden yükleyerek bu prosedürü geri alabilirsiniz. Tüm üreticilerin sistem uygulamaları burada mevcut değildir. Bu durumda, her şeyi kaybetmezsiniz, ancak uygulamayı geri almak için akıllı telefonunuzu fabrika ayarlarına geri yüklemeniz gerekir. Çok dikkatli ol!

Bunun gibi 'güvenli' yöntemleri kullanmayı tercih ediyor musunuz yoksa köklenme ve özel ROM'a güveniyor musunuz? Yorumlarda bize bildirin!

Samsung Galaxy S9 nereden satın alabilirim

Best price

NEW Samsung Galaxy S9 | Factory Unlocked 64GB

£599.00

£599.00 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 64 GB (Dual SIM) – Midnight Black – Android 8.0 – International Version

£638.99

£638.99 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 (Dual SIM) 64GB Midnight Black – Android 8.0 (Oreo) – German Version

£712.13

£712.13 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 (Dual SIM) 64GB Sky Coral Blue – Android 8.0 (Oreo) – German Version

£712.13

£712.13 total

Check Offer

Samsung Galaxy S9 (Dual SIM) 64GB Lilac Purple – Android 8.0 (Oreo) – German Version

£712.13

£712.13 total

Check Offer

Compare prices