Köklü veya köksüz uygulama verilerini yedekleme ve geri yükleme

Yeni bir telefon aldığınızda, yeni akıllı telefondaki tüm uygulamaları yeniden yapılandırmanız gerekir. Veya uygulama verilerinizi eski telefondan yedekleyebilir ve yenisine geri yükleyebilirsiniz. Cihazınızı köklenmiş olsun veya olmasın, bunu yapmanın bir yolu var. Bu yazıda size nasıl olduğunu göstereceğiz.

Bölüme atla:

  Uygulama verisi nedir? Google, uygulama verilerinizi nasıl yedekler?

Helyum yedeklemeyi ve geri yüklemeyi kullanma

  Kök erişimi olmayan uygulama verilerini yedekleme Kök erişimi olan uygulama verilerini yedekleme Kök erişimi olan veya olmayan uygulama verilerini geri yükleme

Helyum Alternatifleri

  oandbackup: ücretsiz ve açık kaynaklı yedekleme seçeneği

Uygulama verisi nedir?

Android akıllı telefonunuza bir uygulama yükledikten ve kullanmaya başladıktan sonra, belirli yapılandırmalardan, sohbet profillerinden, giriş bilgilerinden ve benzerlerinden oluşan uygulama verilerini toplarsınız. Bunlar ayrı bir dizinde saklanır. Diğer uygulamaların özel bilgilerinize erişememesi için uygulama verileriniz özeldir – ancak bu yedeklemeleri daha da zorlaştırır. Özel izinler olmadan (root erişimi) eski akıllı telefonun özel dizinlerine erişmek zordur. Dolayısıyla, bir uygulama kendi yapılandırma yedekleme yöntemini sağlamadıkça, akıllı telefonları değiştirdiğinizde uygulama verileriniz kaybolacak.

Tarafından görüşBrittany McGheeTelefonunuzun verilerini düzenli olarak yedeklemek önemlidir.What do you think?50502400 katılımcı

Yine de uygulama verilerinizi yedeklemenin bir yolu var. Bazı uygulamalar hata ayıklama arabirimi üzerinden uygulama verilerine erişime izin verir ve bu tam olarak Helium’un kök erişiminiz olmadan bile uygulama verilerinizi dışa aktarmak ve yeni telefonunuza aktarmak için kullandığı yöntemdir.

Google’ın kendi yedeği giderek daha iyi oluyor

Google artık yalnızca fotoğrafları, e-postaları, kişileri ve diğer pek çok şeyi değil aynı zamanda uygulama verilerini de yedeklemektedir. Kullanıcıların çoğu için, uygulama verilerini yedeklemenin en iyi yolu, varsayılan olarak etkin olan Google’ın kendi yedekleme servisi olacaktır.

Kullanmak için, hesabınız için “Google Drive’a Yedekle” seçeneğinin etkin olduğundan emin olmalısınız. Ayarı Ayarlar> Google ayarları> Yedekleme altında bulabilirsiniz. Bu bölümdeki aktif yedekleri görüntüleyebilirsiniz.

Google Drive’da yedeklerinizi doğrudan görüntüleyebilirsiniz ve pakette “Uygulama verileri” öğesini bulabilirsiniz. Orada, hangi uygulamanın hangi saatlerde Google’a verilerinizi kaydettiği hakkında bilgi bulacaksınız. Google Hesabı yedeklemeniz ile yeni bir telefon kurduysanız, uygulama verileri otomatik olarak yüklendikten hemen sonra telefonunuza ideal bir şekilde aktarılır. Daha kolay olamazdı.

appdatabackup

Bir şey açık: Google’ın uygulama veri korumasının kalitesi, her şeyden önce uygulamaların sağlayıcılarına bağlıdır. Uygulama geliştiricilerin, işlevlerini anlamlı bir şekilde uygulamalarına entegre etmeleri gerekir; böylece Google, uygulama verilerini güvenle yedekleyebilir ve güncelleyebilir. Bu henüz her yerde geçerli değildir ve koleksiyonunuzda bunun işe yaramadığı bazı uygulamalar bulabilirsiniz. Ancak zamanla, yedekleme daha iyi ve daha iyi hale gelir ve Google Yedekleme’den daha kolay olmaz.

Google’a ve uygulama geliştiricilere, verilerinizi sizin için yedeklemesinde güvenmek istemiyorsanız, bunu kendiniz yapmak için bazı alternatifler vardır. Bunun için en popüler uygulamalardan birine aşağıda açıklanan Helyum denir.

Helyum: root erişimi olmayan yedekleme uygulaması verisi

Uygulama verilerinizi eski akıllı telefonunuzdan yukarıda anlatıldığı gibi yeni cihazınıza taşımak istiyorsanız, bunu kolayca Helyum uygulamasıyla yapabilirsiniz – ve helyum Masaüstü Yükleyicisini alırsanız, telefonunuzu rootlamak zorunda kalmadan kullanabilirsiniz. Uygulama Windows, Mac OS X ve Linux için kullanılabilir. Windows kullanıyorsanız, tüm ilgili sürücülerin kurulu olduğundan emin olun. Bunlar burada bulunabilir.

  Gerekirse, Helium Desktop ve ilgili sürücüleri kurun. Eski Android cihazınıza Helyum uygulamasını yükleyin.


Helyum – Uygulama Senkronizasyonu ve Yedekleme
AndroidPIT Helium Backup welcome connect

  Helium Desktop’ı başlatın – ancak telefonunuzu henüz PC’nize takmayın. Android cihazınızda USB hata ayıklamasını etkinleştirin. Bu geliştirici seçeneklerinde.

Not: Akıllı telefonunuz algılanmazsa, USB hata ayıklama düzgün şekilde etkinleştirilmemiş olabilir. Bilgisayarınıza henüz uygun ADB sürücülerinin kurulu olmadığı durumda olabilir. Sony cihazı söz konusu olduğunda, Sony Geliştirici web sitesine gidin ve onları oradan alın. Diğer üreticilerle sorunu aynı şekilde çözersiniz.

andoridpit developer options 27

  Akıllı telefonunuzdaki Helyum uygulamasını başlatın ve bilgisayara bağlayın. Telefonunuz algılandıktan sonra, PC’den çıkarın.

AndroidPIT Helium Backup USB debugging connection established

  Artık telefonunuzdaki uygulamaya gidebilir ve uygulama verilerini yedeklemek istediğiniz uygulamaları seçebilirsiniz. Hepsini yapmak istiyorsanız, Tümünü seç seçeneğini seçin ve Kaydet seçeneğine dokunun.

AndroidPIT Helium Backup app data only app backup

  Ardından, yedeğinizi nereye kaydedeceğinize karar verirsiniz. Dahili bellekten, microSD’den veya buluttan seçim yapabilirsiniz.

AndroidPIT Helium Backup backup destination cloud services

  Ardından, yedeklemenin tamamlanması için birkaç dakika bekleyin. Tamamlandığında, yedeklemenin başarılı olduğuna dair bir bildirim alırsınız.

Helyum: kök erişimli yedekleme uygulaması verileri

Android cihazınız rootlanmışsa, uygulama verilerinizi yedeklemek özellikle kolaydır. Bir PC’ye bağlanmak zorunda bile değilsiniz.

  Telefonunuzdaki Helyum uygulamasını ilk kez başlattığınızda Süper Kullanıcı hakları isteyecektir. Bunlar, bilgisayara bağlanmadan yedeklemelerin oluşturulması için gereklidir. Ardından, hangi uygulamaları yedekleyeceğinizi ve yedeklemelerin nereye kaydedilmesini istediğinizi seçmek için yukarıdakiyle aynı işlemi uygulayabilirsiniz.

Helyum: Kök erişimi olan veya olmayan uygulama verilerini geri yükle

Telefonunuzu köklü veya köksüz olarak geri yükleme işlemi aynıdır.

  Android cihazınızda Helyum’u başlatın ve Geri Yükle ve Senk sekmesine gidin. Orada, uygulamaya verileri nereden geri yükleyeceğinizi söyleyin. (Bir bulut yedeklemesinden geri yükleme yapmak için Premium sürümü gerekir.) Ardından, belirli uygulamalar için uygulama verilerini veya tümünü geri yüklemeyi seçebilirsiniz. Sadece uygulamaları vurgulayın ve Geri yükle’ye dokunun. Şimdi, uygulama verileri geri yüklenecek. Ne kadar yedekleme yaptığınıza bağlı olarak, bu biraz zaman alabilir.

AndroidPIT Helium Backup PC Download server running

oandbackup: ücretsiz ve açık kaynaklı yedekleme seçeneği

Her ne kadar Play Store, Helium’a (güncellenmiş APK’leri (APK’leri yedeklemenizi sağlayan ancak uygulama verilerini değil) sunan) yeni güncellenmiş alternatiflerden yoksun olsa da, ücretsiz ve açık kaynak kodlu bir yazılım (FOSS) olan F-Droid’den iyi bir seçenek var.

Oandbackup ile cihazınızdaki seçili uygulamaların yedeklerini alabilir ve bu yedeklemelerden geri yükleyebilirsiniz. Önemli olan, uygulama verilerini kullanıcı tarafından erişilebilir bir yere kaydetmenize olanak sağlamasıdır. Tek uygulamaların ve birden fazla uygulamanın yedeklenmesi / geri yüklenmesi desteklenir.

oandbackup

Oandbackup’ı indirmek ve çalıştırmak için önce F-Droid’i indirmeniz, sonra oandbackup’ı oradan indirmeniz gerekir. Uygulama hala düzenli tutulur ve güncellenir, bu yüzden Helyum sizi yarı yolda bıraktıysa, Android’in yeni sürümlerinde çalışmalıdır. Bununla birlikte, bunun için kök erişimine ihtiyacınız olacak, ancak Google’a güvenmek istemiyorsanız en iyi bahis olabilir.

Kökün yoksa ancak Android 4 veya üstü varsa, bir masaüstü bilgisayarın yardımıyla yedekleme yapmak için Android SDK platform araçlarındaki komut satırı programını kullanabilirsiniz.

UYARI: Bu yöntem, adb yedeğini devre dışı bırakan uygulamalar veya Xiaomi gibi bazı akıllı telefon markaları için çalışmaz.

Android için başka bir ipucunuz var mı? Yorumlarda bizimle paylaşın.