Kontrol Etmeniz Gereken En İyi 6 ColorOS 6.7 Özelliği

Oppo

Bu yazı Oppo ColorOS ile işbirliği içinde Guiding Tech tarafından yazılmıştır. ColorOS, OPPO tarafından popüler ve oldukça özelleştirilebilir bir Android tabanlı mobil işletim sistemidir.

Android 10 resmi ve OPPO’nun ColorOS’u not aldı. Şirket, halihazırda pişirilmiş özelliklerde bazı önemli yükseltmeler yaptı. ColorOS 6.7 adlı yeni sürüm, evinize cilalı bir arayüz, dağınık tasarım ve gizlilik ve güvenlikle ilgili özellikler getiriyor.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check

Oldukça yeni bir yükseltme olmasına rağmen, bizi heyecanlandırdı. İşte, kontrol etmeniz gereken yeni ColorOS 6.7 özelliklerinden bazıları.

Not: The OPPO Reno will be one of the first phones to receive the ColorOS 6.7 update, and it’ll follow suit on other phones such as the Reno 10x Zoom and Reno 2.

Tam Ekran Gezinme Hareketleri

Kontrol etmeniz gereken ilk ColorOS 6.7 özelliklerinden biri, gezinme hareketleridir. Bu sezgisel hareketler sadece telefonunuzda kolayca gezinmenize izin vermekle kalmaz, aynı zamanda sanal düğmeler tarafından tutulan alt kısımdaki değerli ekran mülkünü geri kazanmanıza yardımcı olur.

Artık iki türle oynayabilirsiniz – Her İki Taraftan Kaydırma Hareketleri ve Kaydırma Hareketleri.

Birincisinde, bir sayfa geri gitmek için tek yapmanız gereken ekranın her iki kenarından içeri doğru hızlıca kaydırmak, ana sayfaya gitmek ise ekranın altından yukarı kaydırmak kadar basit. Ayrıca, son açılan uygulamaya geçmek, aşağıdan içeri doğru kaydırmak ve uygulama simgesini görene kadar tutmak kadar basittir.

Evet, bu navigasyon hareketlerine alışmak başlangıçta biraz görev olabilir, ama yakında onu asabilirsiniz. Dahası, ekranın altında bir Kılavuz Çubuğu da etkinleştirebilirsiniz.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 16Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 3

Bunu etkinleştirmek için Ayarlar> Kullanışlı Yardım> Gezinme tuşlarına gidin.

Merhaba, Karanlık Mod

ColorOS 6.7’ye bir başka harika ek, sistem çapında Karanlık Mod. Etkinleştirildiğinde, Ayarlar veya Bildirim paneli olsun, hemen hemen her sistem uygulaması siyaha boyanır.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 4

Etkinleştirmek için ekran ayarlarının içine dalmanıza gerek yok. Hızlı ayarlar menüsünü kaydırarak açın ve Karanlık Mod simgesine dokunun. Basit, bakın.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 4Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 5

Ekranı siyah boyamanın yanı sıra, birkaç şık özelliği de bir araya getiriyor. Birincisi, ortam ışık koşullarına kolayca uyum sağlar ve sandığınızdan daha kullanışlı olur.

İkinci olarak, Amazon Alışveriş ve Google Play gibi üçüncü taraf uygulamalar için karanlık modu etkinleştirebilirsiniz.

Smart Assistant ve Hızlı Ayarları tekrar ziyaret edin

Şimdiye kadar, ColorOS’un bu yeni sürümü ile şık kullanıcı arayüzünü görmüş olmalısınız. Bu yükseltme, birincil Ayarlar dışında Hızlı Ayarlar ve Akıllı Asistan gibi menülerde belirgindir. Simgeler tonlandı ve yazı tipi boyutu da azaltıldı, böylece genel cilalı bir görünüm kazandı.

Tek yapmanız gereken Hızlı Ayarlar menüsünü açmak ve kare simgelerle karşılaşacaksınız. Ve varsayılan yeşil vurgu rengi görünümlere katkıda bulunur.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 2

Ayrıca, bildirim panelinin yeni tasarımını fark ettiniz mi? ColorOS’un daha yeni sürümünde, Hızlı Ayarlar menüsünü açtığınızda tüm bildirimler (bildirim panelinde) kendi kendine çöker.

Son olarak, Volume Bar ve Smart Side Bar, eski benliklerinin daha şık versiyonlarıdır. Gittikleri kalın görünümler ve bunun yerine tek bir sütun ile değiştirildi.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 3

Yukarıda belirttiğimiz gibi, bu değişiklikler cilalı bir görünüm kazandırır ve aynı zamanda sık kullanılan işlevlere ve araçlara kolayca erişmenizi sağlar.

Geliştirilmiş Uygulama İzinlerini Ayarlama

Gizliliğe önem veren kullanıcılar için bir diğer yardımcı entegrasyon ise yeni İzin Yönetimi modülüdür. Bu yeni özellik, hangi uygulamaların telefon hizmetleri için izne sahip olduğunu görmenizi sağlar. Ve orada bitmiyor. Hatta size belirli uygulama izinlerini reddetme kontrolü verir.

Örneğin, hangi uygulamaların kamera, mikrofon veya arama günlüklerine erişimi olduğunu görebilirsiniz. Hatırlarsanız, eski sürüm izin ayarlarının size kuşbakışı bir görünümünü sunar.

Tüm izinleri görmek için Ayarlar> Gizlilik> Uygulama İzinleri’ne gidin ve izinlerden birine dokunun. Ardından, uygulamaların yanındaki anahtarı değiştirin.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 6Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 8

Bunun dışında, alttaki Uygulama İzinleri düğmesini kullanarak ayrıntılı uygulama izinlerini de kontrol edebilirsiniz.

Ve bu hikayenin sonu değil. Bir uygulamanın belirli bir izne erişeceği zamanı seçebilirsiniz. Örneğin, SMS uygulamasının yalnızca etkin olmayan kullanımdayken konuma erişmesini istiyorsanız, artık bunu yapabilirsiniz.

MAC Adresi Rastgele

Göz atabileceğiniz bir diğer gizlilik özelliği MAC Adresi Rastgeleleştirmedir. Adından da anlaşılacağı gibi, telefonunuz bir Wi-Fi ağına bağlandığında rastgele bir MAC adresi verir.

Bu varsayılan bir ayar değildir ve önce bunu etkinleştirmeniz gerekir. Bunu yapmak için telefonunuzun Wi-Fi ayarlarını açın ve şu anda bağlı olduğunuz ağa dokunun. Ardından Gizlilik’e dokunun ve Rastgele MAC Adresi’ni seçin.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 9Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 10

Değişiklikleri ağ üzerinden yapmanız gerektiğini unutmayın.

Şimdi, bu neden yardımcı oluyor? Yeni başlayanlar için, telefonunuz (veya masaüstünüz) benzersiz bir tanımlayıcı olan MAC adresi aracılığıyla Wi-Fi ağlarında kolayca izlenebilir. Ve bu özellik muhtemelen bunun olmasını önler.

Dijital Refah ve Ebeveyn Denetimleri

Başlangıçta yalnızca Google Pixel cihazlarında bulunan Digital Wellbeing artık neredeyse tüm telefonlarda kullanılabiliyor. Bu özellik, telefonunuzda nasıl zaman geçireceğinizi anlamanıza ve hangi uygulamaların zamanınızı harcadığını görmenize olanak tanır. Bu, yaptığınız kilitlerin sayısını ve günlük olarak aldığınız bildirimlerin sayısını içerir.

Explore Digital Wellbeing And Parental Controls

Bu özellik ColorOS 6.7’ye sorunsuz bir şekilde entegre edilmiştir. Artık, telefonunuzda zamanınızı daha iyi yönetmenize yardımcı olmak için Wind Down ve Dashboard gibi özelliklerle oynayabilirsiniz. Birincisi, telefonunuzun ekranını etkinleştirildiğinde gri tonlamaya geçirirken, ikincisi belirli uygulamalar için zamanlayıcılar ayarlamanıza olanak tanır. Dolayısıyla, sosyal medya uygulamalarınız arasında gezinmek için çok fazla zaman harcadığınızı düşünüyorsanız, ne yapacağınızı bilirsiniz.

Bunun için ayarlar Ayarlar> Dijital Sağlık ve Ebeveyn kontrolü> Gösterge Tablosu altında bulunabilir.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 17Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 15

Ebeveyn denetimlerinden bahsetmişken, ColorOS artık Google’ın Family Link uygulamasına kolay erişim sağlıyor. Bu özellikle söz konusu telefon bir reşit olmayan kişi tarafından kullanılıyorsa yararlıdır.

Bunu kullanarak, telefonu uzaktan denetleyebilir ve aynı zamanda ekran kullanım süresinde bir sekme tutabilirsiniz. Ayrıca, diğerleri arasında uygulama indirmeleri için kısıtlamalar da belirleyebilirsiniz.

Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 13Top 6 Color Os 6 7 Features That You Should Check 1

İnternet gün geçtikçe daha karanlık bir yer haline geldiğinde, Family Link entegrasyonu ebeveynler için bir nimet olduğunu kanıtlıyor. Yapmanız gereken tek şey Ebeveyn denetimlerini ayarla düğmesine dokunmaktır ve uygulama geri kalanını size iletir.

Telefonunuzdan En İyi Şekilde Yararlanın

Yani, bunlar ColorOS 6.7’nin bir parçası olarak piyasaya sürülen yeni özelliklerden bazılarıydı. Şimdi, yapmanız gereken tek şey ayarların derinliklerine dalmak ve rahatlığınıza göre ayarları değiştirmek.