Konumunuza erişen Android uygulamalarını durdurma

Bir uygulamayı her yüklediğinizde, gerektirdiği izinlerin bir listesini görürsünüz. İnsanlar bunu sık sık okumakla da uğraşmazlar, ancak yüklediğiniz uygulamalar, başka şeylerin yanı sıra, kişilerinize, mesajlarınıza ve hatta bulunduğunuz yere bile erişmelerini isteyebilir. Gizliliğiniz hakkında endişeleriniz varsa, hangi uygulamaların bulunduğunuz yeri takip edebildiğinin farkında olmalısınız. Uygulamaların konumunuza erişmesini nasıl durduracağınızı öğrenmek için okumaya devam edin.

  • Android'de yer izleme özelliğini kapatma
  • Android'in konumunuzu fotoğraflara eklemeyi durdurma

Konumunuzla ilgili bilgileri kendinize saklamanız tamamen makul. Bazı uygulamalara – örneğin, navigasyon araçları – erişim izni vermek mantıklıdır; ancak diğerlerinden daha fazlasını kontrol etmek için güreşmek isteyebilirsiniz.

Bununla ilgili gidilebilecek iki yol vardır: Android'in dahili ayarlarını kullanarak veya özel bir izin kontrol uygulaması kullanarak.

Bölümüne atla:

Android 6.0 ve sonrası için

  • Tüm uygulamalar için
  • Bireysel uygulamalar için

Android 4.3 – 5.1 için

  • Tüm uygulamalar için
  • Bireysel uygulamalar için

Android 6.0 ve sonrası için

Tüm uygulamalar için

Akıllı telefonunuzun ayarlar menüsünün Genel bölümünde Konum ayarlarını bulabilirsiniz. İstediğiniz şekilde etkinleştirmek veya devre dışı bırakmak için üstteki geçiş tuşu'na dokunmanız yeterlidir. Bu seçeneğin, Google Haritalar gibi GPS'yi kullanmak isteyebileceğiniz yerlerde bile, her uygulamanın konumunuzu görme yeteneğini devre dışı bırakacağı gerçeğini unutmamalısınız. Bu sizin için bir sorunsa, bir sonraki seçeneği kontrol edin.

Your General Settings menu and Location options will look similar. / © AndroidPIT

İşleri daha da özelleştirmek için Konum modunu üç seçenekten biriyle değiştirebilirsiniz:

  • Yüksek doğruluk, GPS, Wi-Fi, Bluetooth ve mobil ağları içeren tüm seçenekleri kullanır.
  • Pil tasarrufu, Wi-Fi, Bluetooth ve mobil ağları kullanır, ancak GPS kullanmaz.
  • Cihaz yalnızca Wi-Fi, Bluetooth veya mobil ağlar değil yalnızca GPS kullanıyor.

Ensure ‘High accuracy’ mode is toggled on for a good signal. / © AndroidPIT

Bireysel uygulamalar için

Ayarlar'a, Genel'e, Uygulamalara, Uygulamaları yapılandırmaya veya Uygulama ayarları'na gidin , sonra Uygulama izinleri . Ardından telefonunuzun hassas özelliklerinin bir listesini (mikrofon, fotoğraf makinesi veya kişiler listeniz gibi) göreceksiniz. Burada, Konumunuz da dahil olmak üzere, her birine hangi uygulamaların erişebileceğini seçebilirsiniz.

Here, you can easily see which apps have permission and which do not. / © AndroidPIT

Cihazınızın fiziksel konumuna erişmek için hangi uygulamaların izlenmesini istediğinizi seçmek için Konumunuza dokunun. Google Haritalar veya Google App gibi uygulamalar için kolaylık olması için bulunduğunuz yere erişme izni vermeniz faydalı olabilir. Ancak diğer uygulamalar güvenilir bir kaynaktan olmayabilir veya konumunuza bile ihtiyaç duymayabilir. Bu durumda, bu uygulamalar için konum iznini kapatın.

Android 4.3 – 5.1 için

Tüm uygulamalar için

Android'in daha yeni sürümlerinde olduğu gibi, tüm uygulamalar için Konum ayarlarını tek bir geçiş anahtarı ile değiştirebilirsiniz. Daha Ayarlar Baş>> İzin ve Yer yanındaki açık / kapalı geçiş düğmesini hafifçe vurun. Anahtar kapalı konuma getirildiğinde, el cihazınız konum verilerini toplamayı durduracaktır.

Kullanılan konum bildirme yöntemini de değiştirebilirsiniz. Konum > Mod'a dokunun. Daha sonra tercihlerinize göre üç farklı mod arasından seçim yapabilirsiniz (aşağıdaki resimde gösterildiği gibi).

Your phone can use a variety of methods to determine your location. © AndroidPIT

Konum boyunca ilerlerseniz konumunuz hakkında bilgi isteyen tüm uygulamaların bir listesini görebilirsiniz (aşağıdaki resme bakın). Daha sonra, konum izlemeyi devre dışı bırakmanın bir yolu olup olmadığını görmek için tek tek uygulamaların ayarlarını inceleyebilirsiniz.

Telefonunuz Android Marshmallow güncellemesini aldıktan sonra, sistem ayarları aracılığıyla tek tek uygulama izinleri üzerinde daha fazla kontrole sahip olursunuz.

You can easily see which your installed apps are tracking your location. © AndroidPIT

Yüklediğiniz uygulamaların yanı sıra Google Asistan gibi sayısız Google hizmetleri konumunuzu kullanabilir. Bu kontrol edebileceğiniz başka bir şey. Uygulamalar listesinin altında, Google Konum Bildirme'ye dokunun; el cihazında kurmuş olduğunuz tüm hesapların bir listesini görürsünüz.

In addition to apps, your location can also be tracked by various Google services. © AndroidPIT

Her bir hesap için Konum Verileri ayarını, konum verilerinize erişime izin vermek veya reddetmek için kullanabilirsiniz; ancak, Konum Geçmişi bölümü, daha önce kaydedilmiş olan verileri silmenizi sağlar.

Bireysel uygulamalar için

Konum izlemeyi, Android'in bu eski sürümlerinde devre dışı bırakmak mümkündür, ancak tamamen veya hiç bir yaklaşımdır. Alternatif bir yaklaşım olarak AppOps, tek tek uygulamaların konum izinlerini kontrol etmek için kullanılabilen ücretsiz bir uygulamadır.

Google Play'de benzer isimler içeren birkaç uygulama var, bu yüzden doğru olanı yüklediğinizden emin olun. Uygulamayı çalıştırdıktan sonra, konum bilgilerini kullanan bir uygulama listesini görürsünüz.

AppOps lets you change the location-tracking permissions of individuals apps. © AndroidPIT

Listedeki herhangi bir uygulamanın girişine dokunduğunuzda, kullandığı tüm izinlerin bir listesini göreceksiniz.

A setting toggle is all it takes to stop a particular app recording your location. © AndroidPIT

Ardından, uygulamanın konum bilgilerini kullanmasını önlemek için Konum ayarını değiştirebilirsiniz. İstediğiniz kadar işlemi aynı işlemi tekrarlayın.

AppOps

Konum izleme özellikleri sizi ilgilendiriyor mu yoksa ayarları olduğu gibi bırakmaktan memnun musunuz? Yorumlarınızda söyleyin.