Kötü amaçlı yazılım birçok şekilde gelir, işte bunları nasıl durduracağız

Kimse kötü amaçlı yazılım istemiyor. Virüsler, fidye yazılımları ve diğer bogeymenler, internetin karanlık köşelerinde, kuşkucuları avlamaya hazırdırlar. Doğal olarak, kendilerini korumak için hazırlıklı olmalı, dolayısıyla antivirüs gibi uygulamalar ve programlar çeşitliliği. Ancak kötü amaçlı yazılım çok başlı bir hidradır ve her hizmet her saldırıya karşı savunmaz. Size yardımcı olmak için, farklı türde kötü amaçlı yazılımları ve bunların çözümlerini aşağıda bulabilirsiniz.

  • Telefonunuzdaki kötü amaçlı yazılımlardan nasıl kurtulur
  • Antivirüs yeterince iyi değil: ransomware kendinizi korumak için nasıl

I don’t know what ransomware is.Is this also the case for you?50509408 participants

Kötü amaçlı yazılım temelde sadece zararlı kodlar, yazılım zarar verme niyetiyle veya kötü niyetli efektlerle geliştirilmiştir. Kötü amaçlı yazılım, bilgi çalmak, başkalarının makinelerini kaçırmak, hatta kurbandan para almak için kullanılabilir. Bunlar, dikkat etmeniz gereken 5 ana kötü amaçlı yazılım türüdür.

Virüs

Bir bilgisayar virüsü doğası gereği, tıpkı bir ya da tüm işlevlerinin kontrolünü ele geçirerek kurbanlarına bulaşıyor. Virüs veriyi yok eder veya parolalar, kredi kartı / sosyal güvenlik numaraları veya diğer hassas bilgileri arar, genellikle verileri saldırganın bilgisayarına gönderir. Bilgisayarınız kontrol edilirken, bir virüs spam e-postalarına (aşağıdaki solucanlara ) veya diğer çevrimiçi saldırı türlerini koordine edebilir.

Viruses can infect Android phones as well as PCs. / © AndroidPIT

Çözüm : Muhtemelen bitdefender, Norton, AVG ve benzeri gibi daha ünlü antivirüs paketlerini duymuşsunuzdur. Bunların çoğu iyi koruma sağlar, ancak bazıları daha fazla özellik taşır (bazıları için şişkinlik). Antivirüs sadece PC'niz için değil, aynı zamanda akıllı telefonunuz için de yararlı olabilir.

  • Hangi antivirüs sizin için uygun? Android için en iyi antivirüs ve güvenlik uygulamaları listemize bakın

solucan

Bir kurt, kendisini bir ağ üzerinden çoğaltan bir virüstür. Solucanlar genellikle e-posta yoluyla yayılır. Geliyorlar, adres defterinizi incelediler ve daha sonra hesabınızdaki mesaj olarak maskelenen tüm kişilerinizin bir kopyasını gönderin. Bunlardan birinin e-postanıza veya Facebook Messenger gibi sosyal ağ mesajlaşma servislerine ulaştığını görebilirsiniz.

Opinion by Nicholas MontegriffoI only open messages from a trusted sourceWhat do you think?50501 participant

Çözüm: Antivirüs burada da size yardımcı olacaktır, ancak dikkat ve sağduyu uzun, uzun bir yoldan gitmektedir. Şüpheli görünen mesajları genel veya karakter dışı konu satırları, gizemli videolar veya bağlantılar ile açma. Emin değilseniz, enfekte olabileceği konusunda uyarmak için haberciyle ayrı ayrı iletişime geçin.

Casus

Casus yazılımlar İnternet kullanımınızı izler ve daha sonra size reklamı hedefleyen merkezi bir bilgisayara geri gönderir. Tıpkı Facebook'un, Google'ın yaptığı gibi, değil mi? Ama bunun için kayıt olmadı. En invaziv casus yazılımlar tuş vuruşlarınızı kaydedebilir veya hatta web kameranızı aktif hale getirebilir. Ayrıca, izleme aslında bilgisayarı yavaşlatan bir taramayı yavaşlatabilir ve çevrimiçi reklamlar çıldırtıcı hale gelebilir.

For webcam spyware, there’s always the analog solution. / © AndroidPIT

Çözüm: Casus yazılımları el ile kaldırmak gerçekten zor olabilir, ancak neyse ki çoğu antivirüs yazılımı güçlü antispyware özelliklerine de sahiptir. Avast, Norton, Kapersky Labs bu konuda en iyiler arasında.

Truva

Bir trojan antivirüs yazılımı olarak bile meşru bir program olarak maskeli. En sneakiest bile meşru bir kullanım var, ülser motifleri gizlemek için daha iyi. Truva atları verileri silebilir, güvenliği tehlikeye atabilir, bankacılık bilgilerinizi çalabilir veya fidye yazılımlarını aşağıda açıklandığı gibi dağıtabilir.

Çözüm: Antivirüs, genellikle harekete geçmeden önce trojanları durdurur. Ancak en önemli dosyalarınızı şifrelemek ekstra koruma sağlayabilir. Bitdefender Total Security, G Data Total Security ve Kaspersky Total Security gibi güvenlik paketleri kişisel verilerinizi şifrelemek için seçeneklerle birlikte gelir.

Ransomware

Muhtemelen en kötü amaçlı yazılım türü ve en gelişmiş yazılımlardan biri olan ransomware, günümüzde (saldırganlar arasında) popülaritesinde kaygı verici bir yükselişin tadını çıkartıyor. Fidye yazılımı, bir kurbanın verisine erişimi engeller, yayınlamakla tehdit eder veya parasal bir miktar ödenene kadar onu siler. En gelişmiş ransomware türleri dosyaları bile şifreler. Daha da kötüsü, bir fidye ödemek aslında işe yarayacak bir garanti yoktur – sen saldırganın merhameti.

WannaCry is one of the most infamous ransomware attacks. / © Shutterstock

Çözüm: Normal antivirüs bu durum için yeterli değil, ama Acronis PC'niz için en iyi antiransomware'i ücretsiz olarak sağlar. Acronis Ransomware Protection ayrıca yerel ve bulut yedeklemelerle de gelir (5 GB ücretsiz, ancak daha fazlasını satın alabilirsiniz).

  • Acronis Ransomware Protection'ı ücretsiz edinin

Bu tür kötü amaçlı yazılımlardan herhangi birini deneyimlediniz mi? Bilgisayarınızı veya mobil cihazınızı korumak için en sevdiğimiz yazılım veya teknik nedir?