Laptop Ekranında Görünen Dikey Mavi Çizgileri Çözme

Güvenilirlik, profesyonellerin Windows üzerinden macOS'u seçmesinin nedenlerinden biridir. Daha fazla katılamadım. Windows tabanlı sistemleri yaklaşık on yıl kullandıktan sonra, birkaç sorunla karşılaşmam, işletim sistemim tercihleri hakkında yeniden düşünmemi sağladı.

Web'deki sorunların çoğunu gidermek için çözümler bulabilirsiniz. Bununla birlikte, birkaç özel durum genellikle donanımı veya dizüstü bilgisayarı değiştirme önerileri ile sonuçlanır.

Bu yazıda, deneyiminizi yepyeni bir dizüstü bilgisayarda mahvetme potansiyeli taşıyan ünlü Windows hatalarından biri hakkında konuşacağım.

Birçok Windows kullanıcısı, dizüstü bilgisayarlarında veya PC ekranlarında hiçbir yerde görünmeyen dikey mavi çizgilerden şikayetçidir. İlk olarak, bunun yazılımla ilgili mi yoksa donanım arızalı mı olduğunu bilmek gerekir. Ve kontrol ettikten sonra, düzeltmek için ne gibi önlemler alınabilir?

Hadi adım adım gidelim.

Donanım Sorunu veya Yazılım hatası

Dikey mavi çizgileri düzeltmek için, bunun kök nedenini bulmanız gerekir. Aşağıdaki resimde HP Spectre x360'ımda rastgele görünen mavi bir çizgi var. Yazılımla ilgili veya donanım sorunu olup olmadığını birkaç şekilde belirleyebilirsiniz. Tam olarak neyle uğraştığınızdan emin olmak için her iki seçeneği de deneyin.

Ekran görüntüsü al

Sorunun kaynağını bulmanın en kolay yolu budur. Bildiğiniz gibi, bir ekran görüntüsü bir anda ekranda görüntülenen her şeyi yakalar. Windows hatası ise, yakalanan ekran görüntüsünde mavi çizgi görünecektir.

Ekran görüntüsü almak için Windows + Print Screen tuşlarına basın. Dosya yöneticisi> Resimler'e gidin ve ilgili ekran görüntüsünü klasörde bulun. Ekranda dikey mavi çizgiyi görüyorsanız, yazılımı aksi takdirde donanım arızasıyla ilgilidir.

Yukarıdaki resimde ekran görüntüsünde mavi bir çizgi olmadığını görebilirsiniz; bu da sorunun donanımla ilgili olabileceğine inanmamıza neden oluyor. Şimdi bulgularınızı onaylamak için ikinci seçeneği takip edin.

Also on Guiding Tech
Windows 10 App Store Crashes at Launch: Try These 7 Fixes

Read More

BIOS'a git

BIOS (Temel Giriş / Çıkış Sistemi), kişisel bir bilgisayarın mikroişlemcisini, bilgisayarı açtıktan sonra başlatmak için kullandığı programdır. BIOS, İşletim Sisteminden bağımsızdır ve sonuç olarak, bu tür görevlerde yardımcı olabilir.

Dizüstü bilgisayarı açın ve sistem önyüklenirken F2 tuşuna veya ekranda gösterilen ilgili tuşlara basmaya devam edin. BIOS'a girdikten sonra, çizginin orada görünüp görünmediğini doğrulamanız gerekir. Bu bir donanım sorunu ise, dikey mavi çizgi görünecektir.

Dikey Mavi Çizgiler Nasıl Onarılır

Yazılım Hatası mu?

Windows hatalarının çoğu, en son Windows sürümüyle iyi çalışmayan eski sürücülerle bağlanmıştır.

2015 yılında Windows 10'un piyasaya sürülmesinden bu yana, Microsoft, büyük işletim sistemi güncellemeleri için altı aylık bir yayın dönemi kabul etti. Bu nedenle, donanım bileşeni üreticilerinin güncellemelerinin WHQL (Windows Hardware Quality Labs) sertifikasını alması biraz zaman alıyor.

Intel sürücülerinden kaynaklanan sorunlara neden olan Surface cihazlarını gördük. Mavi çizgileri düzeltmek için, Windows yazılımını ayarlar menüsünden de güncellemeniz gerekir (Intel Sürücü güncellemeleri artık işletim sistemi bakım sürümleriyle bağlantılıdır).

Ayarlar uygulamasını açın (Windows Key + I'ye basın veya bildirim çubuğunu kullanın), güncellemelere ve güvenlik bölümüne gidin ve yeni güncellemeleri kontrol edin. Dizüstü bilgisayarınız için mevcut olan tüm güncellemeleri yükleyin ve ardından satırların kaybolup kaybolmadığını görmek için yeniden başlatın.

Also on Guiding Tech
Language Bar Missing in Windows 10? 5 Ways to Solve It

Read More

Alternatif olarak, sürücüleri cihaz yöneticisinden manuel olarak kontrol edebilir ve güncelleyebilirsiniz. İşlemi gerçekleştirmek için aşağıdaki adımları izleyin.

Adım 1: Klavyenizde, Çalıştır iletişim kutusunu başlatmak için Windows tuşu + R kısayol tuşlarına basın.

Adım 2: devmgmt.msc yazın ve Enter'a basın

Adım 3: Ekran bağdaştırıcılarını genişletmek için cihaz yöneticisinde yan oka tıklayın.

Adım 4: Grafik kartı cihazınıza sağ tıklayın ve Sürücü güncelle seçeneğini seçin.

Adım 5: Güncellenmiş sürücü yazılımı için otomatik olarak ara'yı seçin.

Adım 6: Sürücüleri çevrimiçi aramasını bekleyin.

Adım 7: Kurulduktan sonra PC'nizi yeniden başlatmanız istenecektir. Pencereyi kapatın ve bilgisayarı yeniden başlatın.

Yukarıdaki iki işlemi yaparak, yazılımla ilgili dikey mavi çizgi sorununun çözüleceğinden eminim. Bu yöntem yalnızca WHQL sertifikalı sürücüleri getirir. En yeni sürücüleri doğrudan ilgili grafik yongası veya kart üreticisinden indirmek, yükledikten sonra kararlı bir performansa neden olmayabilir.

Donanım Dağılımı Hakkında Ne?

Şimdi bu zor bir şey ve çözmek için uzmanlık yanı sıra bazı araçlar gerektirir. İlk olarak, gevşek bir ekran kablosundan dolayı mavi çizgiler görünebilir. Ekranı dizüstü bilgisayarın tabanına bağlayan ve dönen menteşeden geçen kablo. Sürekli açma / kapama olayları nedeniyle, kablo zamanla kaybolabilir ve yeniden konumlandırılması gerekebilir.

Warning: Opening your laptop at home will void its warranty. So you better check the warranty status before prying it open.

Aynı kabloyu biraz dikkatlice çıkarmak ve takmak için buradaki kılavuzu takip edebilirsiniz. Ve işe yaramazsa, dizüstü bilgisayarınız için yeni ekran kablosunu satın almanız ve eskisini aynı kılavuzu izleyerek değiştirmeniz gerekir.

Cihazın diğer parçalarına zarar verebileceğinizden, bir uzmandan yardım eli tutmanızı öneririm.

Diyelim ki yukarıdaki tavsiyelere uydun ve sorun devam ederse arkadaşım sen de şanssızsın. Dizüstü bilgisayarın LCD ekranı artık bozuk ve cihaz modelini göz önünde bulundurarak cüzdanınızda ağır olabilecek bir yer değiştirmeye ihtiyaç duyacak. Yerel servis merkezini ziyaret etmeniz ve değiştirme talebinde bulunmanız gerekir.

Also on Guiding Tech

.camp-list-1307{background-image:linear-gradient(to left,rgba(42,0,113,.3),rgba(42,0,113,.8) 50%),url(‘https://cdn.guidingtech.com/imager/media/assets/216050/Mouse-Without-Borders-Not-Working_1584714de1996cb973b8f66854d0c54f.jpg?1549983618’);background-size:cover;background-position:center center}

#Windows

Click here to see our Windows articles page

Mavi Çizgileri Sil

Kılavuzu adım adım izleyin, sorunun nedenini belirleyin ve hataları çözmek için gereken adımları izleyin. Yukarıdaki örnekte, HP Spectre bir donanım sorunundan muzdaripti ve ben de tüm LCD ekran için ödeme yaptım.

Sıradaki: İşletim sistemi güncellemesinin takıldığı başka bir Windows hatası yaşamış olabilirsiniz. Kolaylıkla çözmek için aşağıdaki yazıyı okuyun.